Fidibus Fidibus komentáře u knih

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

(SPOILER) Připadalo mi to jako delší školní úvaha na dané téma. Pár myšlenek zajímavých, ale výsledně takové rozbředlé.
SPOILER Ale aspoň že ty kočky nevymazal :-)

28.01.2024 2 z 5

Saturnin při chuti Saturnin při chuti Miroslav Macek

(SPOILER) Přehlídka více či méně vtipných historek, vtipů a literárních pokusů, která už s postavami de facto nesouvisí. Ty děj jen doprovázejí, jejich hlavní "akcí" je výlet společnosti do K. Varů. Ano, končí to svatbou.
Plus za ilustrace. Číst se to dá, oddechovka, je to tak na jeden večer, ale nic moc nečekejte.

10.01.2024 1 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Komedie o tom, že pokud se nejmenuje mladý muž Filip, nemá u ženy šanci. A pak se nám to zamotává do absurdity. Bláznivá vtipná situační komedie.
Poslechnuto jako rozhlasová hra.

14.11.2023 4 z 5

Tři něžná slůvka Tři něžná slůvka Nikki Sloane

(SPOILER) Za mne už je myslím dobře, že série končí. Díl mě moc nezaujal, téma utajeného klubu už je vyšeptané... Dvojice, která se kdysi milovala, se rozešla kvůli tomu, že se nebyli schopni na rozloučenou sejít na jednom místě. Trochu divné, budiž. Teď se znovu setkají a opět je to k sobě táhne, takže to zkouší stylem pouze sex, aby zjistili, že je to něco víc. Navíc chtějí oba zkusit bdsm, takže je Joseph zasvěcuje (scéna se čtyřkou je asi nejvýraznější v knize). Do toho samozřejmě komplikace na konci knihy, kdy je on spatřen v klubu a jí se to donese...
Co mi hodně vadilo, byla vulgarita, celkem zbytečná - asi pro někoho vtipné, viz název. Bohužel mě to odradilo od vidiny, že si knihu ještě někdy přečtu.

14.11.2023 3 z 5

Zrádná touha Zrádná touha Danielle Lori

(SPOILER) Ta kniha by se spíš měla jmenovat Zrádná závislost. Po slabším 2. dílu série opět skvělé, dokonce lepší než 1. Dobrosrdečná Mila se rozhodne opustit zlatou klec a vyrazí do Moskvy za otcem. Jenže se svým přívěskem a podobou... Potká tajemného muže a zamiluje se do něj, aby vzápětí zjistila, že ji chce jen využít proti jejímu otci. Postupně zjistí, kdo je její otec, zároveň se zamotává do spárů Ďábla. Čas výměny se však blíží a ona ho zachrání. Jak to však bude dál? Praščaj? Sbohem?
Hezky vymyšlené, skvostné dialogy mezi hlavními hrdiny i to, jak se chová k okolí. A Chaos... Malá nežere. Milá je navíc veganka a ráda žlutou. A já zjistí, i sex... A hodně brečí, na konci zjistíte proč.
Ďábel má za sebou temnou minulost a musí se se svými pocity vyrovnat.
Libily se mi i ponechané ruské věty.
"Nejsou tady žádné okvětní lístky růží ani svíčky... že si užiju romantickou noc..." "Pro mě to bude naprosto bezvýznamná událost." "... Nejsem z porcelánu. Prostě mě ošukej..." Stockholmský syndrom?
Doporučuji - mafie, sex, napětí, romantika. Chci víc takových knih!

04.11.2023 5 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

(SPOILER) Jak Popelka, tady s rukavičkou, ke štěstí přišla, byť se mu bránila... Sophie se po zamilování po plese a vyhození od nevlastní matky protlouká jako služebná a náhodou opět potká Benedicta, který ji zachrání. Pak zase zachrání ona jeho a on ji přinutí odjet společně do Londýna do domu jeho matky, kde je komornou a závidí mu tuhle rodinu, z níž občas není moc nadšený on :-). Pak se rozhodne raději odejít, protože do tohohle světa nepatří, a do toho ji nevlastní matka nařkne z krádeže. No a matka B. zasáhne.
Dobře se to čte, vtipné dialogy a i přes jasný konec jsou postavy dobře popsané.

17.08.2023 5 z 5

Poskvrněná svatozář Poskvrněná svatozář Julie Johnson

(SPOILER) Pěkně napsaný příběh skoro o Popelce. Chudák Emilia se dostává do jiné světa a je z ní následnice trůnu, přičemž ve starém nechala kamaráda Owena. Otec, nyní král, kterého nezná, macechy, která ji nemusí, a nevlastní sourozenci Chloe (se super medvídky) a tajemný proutník Carter. Samá pravidla. Chce v tomhle světě vlastně být? Zkusí to a než se rozkouká, je vtažena do hry královským přípitkem.
Dobře napsané - je to slaďák, ale postavy jsou celkem propracované a některé dialogy, třeba s Chloe vtipné. S Cartrem doporučuji zejména první setkání v autě.

02.08.2023 5 z 5

Manželské hry Manželské hry C. D. Reiss

(SPOILER) Je takové zvláštní, hodně o psychologii. Vlastní akce se 30 dny přijde až v půlce knihy a nakonec, když už to vypadá na smíření, je vše na začátku, akorát opačně.
Je to příběh manželů, kdy Diana Adama opustí po několika letech manželství, kdy jim to i přes ztrátu dítěte celkem klapalo. On ale tajil, že je dominant, aby ji vlastně ochránil, když není ona subina. Ale ve skutečnosti... poté co jí kvůli majetku donutí k tomu slibů 30 dní... Ovšem nic není jednoduché a do děje zasáhne i druhá dvojice s jeho ex-subinou.
Dej střídá současnost s minulostí, což vysvětluje, ale zčásti unavuje při čtení. V půlce se vystřídá vypravěč, nově je to Diana.
Ano, je to téma bdsm a zamyšlení o něm, ale mně v knize nějak něco chybělo.
UPOZORNĚNÍ Oddechovka to rozhodně není.

18.07.2023 3 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

(SPOILER) Opět pěkně napsaný a vymyšlený díl, podobně jako 1. Druhý se dle mého trochu lišil.
Hlavní hrdina je střelený ajťák, který se obětuje pro svou rodinu a zároveň hledá tu pravou. Ve jménu pomsty se spojí s dívkou, která mu dle jeho programu není souzena, i když je to přitahuje. Nezná však její tajemství, která musí nechat za sebou, aby ho mohla milovat...
Nechybí ani můj oblíbený Moby duck, stále při chuti a tím pádem zasáhne i do děje. Moc pěkné dialogy jsou i s programem - umělou inteligencí.
Doporučuji, pobavila jsem se, ale je to i zamyšlení o životě.

03.07.2023 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Na dnešní dobu už trochu přežité, viz příhoda s lidojedy, ale v době vzniku to určitě zaujalo. Naivní příběh o úspěchu, byť pílí kluků s trochou vlastenectví a morálky (dialog s chlapce o hře za peníze), s občas vtipnými momenty. Nejvíc se mi líbila absurdní scéna rozorávání hřiště.
Rozhlasová 8dílná četba na pokračování.

05.06.2023 3 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

(SPOILER) Po slabším 2. dílu opět čtivé a hezká zápletka s pointou celého příběhu. Možná to bude i tím, že se opět ocitáme ve vězení, odkud se Kiva nečekaně dostane díky Navokovi. Ale ten s ní má své plány a naštěstí utíká, ne však sama. Cestou se potká se skupinou svých blízkých a postupně si ujasňují svoje vztahy, zatímco cestují a shání prsteny pro Ruku bohů. Ta cesta je možná trochu opakující se, ale každou návštěvu dokázala autorka odlišit a zpestřit. No, a pak už zbývá poslední prsten, souboj s Navokem i Zuleekou. Kiva se dokáže obětovat pro svou lásku a příběh končí, tentokrát dobře opět v Zalindově. Skupina se postupně rozdělí na páry a "Teď budeme snít".
Postavy byly uvěřitelné, ale za mne určitě vítězí svérázná Cresta s jejími poznámkami i odhalením na konci a Caldon s jeho humorem a podporou.
Doporučuji, rychle a dobře se čte.

03.06.2023 5 z 5

Tajemství na kůži Tajemství na kůži Alka Joshi

(SPOILER) Tatérka henou se postupně dokázala prosadit a v tu chvíli jí do života vstoupí její manžel, který přiveze její mladší sestru. Komplikace s ní spojené a zejména její těhotenství naruší její práci i pracně vybudované vztahy komplikované už tak samou indickou společností. Dům, který pracně buduje, se nakonec jejím domovem nestane a ona najde se svými bylinkami smysl života i lásku v nemocnici na venkově.
Zamyšlení nad postavením žen a indickou společností, intriky a boj za samostatnost. Zajímavé čtení, občas možná mohlo být trochu kratší.

24.05.2023 4 z 5

Sparrow Sparrow L. J. Shen

Tajemný mafián s tajemstvím donutí Ptáčátko ke sňatku, ovšem mladá dívka mu celkem úspěšně vzdoruje, i když jí přitahuje. Postupně se jejich vztah mění na spolužití se sexem, avšak tajemná minulost je oba dožene a tajemství Sparrowiny rodiny vypluje na povrch. Nakonec však oba pochopí, že už je to minulost a láska vítězí nad jejich pochybnostmi.
Kniha je dobře napsaná a dobře se čte, chvílemi až z napětí mrazí. Onoho neznámého, který za vším stojí, celkem rychle odhalíte, ale musíte si počkat na to proč. Líbila se mi postava Sparrow, která se dokázala manželovi postavit a utahovat si z něj, utekla bodyguardovi, pracovala v kuchyni a přitom dokázala přežít i Catalinu. No, a její sladké lívanečky...

24.05.2023 5 z 5

Šílená posedlost Šílená posedlost Danielle Lori

(SPOILER) První díl byl lepší, retrospektiva na začátku, byť zpětně pochopitelná, moc nezaujme.
Pohybujeme se v prostředí postav z minula - hlavní hrdinka Giana je v 18 provdána a po zastřelení Antonia si vezme starého Richarda, schválně. Do toho se jí v životě občas objeví Christian z FBI. Po smrti manžela už dalšího nechce a užívá si s Ch. Oba jsou však plni stínů z minula, které vyplouvají v jejich měnícím se vztahu.
SPOILER Končí to dobře, zasáhne Nico a také vliv nechráněného sexu. Christian dokáže přiznat svou minulost a tím získat její důvěru.
Postavy jsou uvěřitelné, trhlá Giana a zásadový pedant Christian. Druhá půlka knihy je opravdu čtivá, jiskří to tam.

21.04.2023 4 z 5

Podmanivý Podmanivý Jodi Ellen Malpas

(SPOILER) Nevlastní syn mafiána Danny, zachráněný jako dítě, přebírá po smrti "otce" moc. Snaží se získat přístav a je na tom domluven s místním politikem, který se však začne cukat. Danny unese jeho milenku Rose, která však byla na politika nasazena a má své tajemství. Oba to k sobě táhne, ovšem neměli by, navíc stíny minulosti i okolí a boj o moc. Danny vymyslí, jak z toho ven.
Nebylo to špatné, ale můj top to taky není, Carter Reed nebo Mafia Benett byli lepší. Přišlo mi, že se v těch pocitech plácali až moc.
Přemýšlím, zda další díl bude o stejných postavách, nebo jen stejné prostředí.

11.04.2023 4 z 5

Tajemná služebná Tajemná služebná Barbara Cartland

(SPOILER) Opravdu taková oddechovka, i když vlastní námět je zajímavý - tajemná dívka se stane ošetřovatelkou hraběte, který se k ní chová hezky a poté, co se mu ona nabídne, vymyslí náhradní plán. Chce, aby flirtovala s jeho synovcem, záletníkem. Ona nakonec hraběti zachrání život a oba zjišťují, že se zamilovali. Ještě zbývá rozřešit její tajemství, které souvisí s její rodinou.

22.02.2023 3 z 5

Rivalové Rivalové Vi Keeland

(SPOILER) Dvě znepřátelené rodiny a nenávist, za kterou stojí dávná láska ke stejné ženě, poznamenají osud hotelu Hraběnka a hlavně boj mezi Westonem a Sofií o to, která z rodin zaplatí víc a získá v něm převahu. Oba se nikdy nemuseli, a přece je to k sobě sexuálně přitahuje - čím větší hádka, tím lepší sex. Do toho zákulisní boje o vítězství, rodinné vztahy, příběh obou postav a nakonec happy end s vánočním stromem.
Moc pěkně a vtipně napsané, doporučuji.

18.01.2023 5 z 5

Ve jménu pomsty Ve jménu pomsty Kinga Litkowiec

(SPOILER) Tenhle díl je hlavně o Joaquinovi, který celá léta plánuje smrt mafiána Celluciho. Ten mu zničil život. Náhodou vydraží jeho dceru Elenu, která se tam ocitla za trest. Postupně zjistí, že je to k sobě táhne a připravují akci spolu, protože i ona se chce pomstít. Objevuje se ráda známých postav a Elena přemýšlí o budoucnosti. Joaquin se vztahu bojí, ale po úspěšné akci to chce zkusit.
Námět dobrý, ale něco tomu chybí. Děj s přípravou akce se táhne, i když zpestřuje ho sex a úvahy i vzpomínky. Pak je celkem rychle po všem.
Elena postupně odkrývá svou osobnost, zdánlivě bojácnou, a chce si zkusit to, co Joaquin tají. Ten se bojí, že ji zatáhne do svého špatného světa. Postavy zajímavé, i když se některé myšlenky dost opakují.
No, na 1. díl série to nemá...

29.11.2022 2 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

(SPOILER) Mně se první díl líbil víc. Tady je sice příběh hrdiny, maršála, který kvůli rodině zradil-utekl, přišel o vše a za trest je vysílán na zem, ale kromě myšlenky hledání záchrany lidstva na základě vzkazu je to monotónně o boji s příšerama. Jeho záchranná výprava objeví vesnici těch, kteří utekli, a potká zbytek německé skupiny (obojí z 1. dílu), aby došla až k onomu tajemství, které se nám odhalí v příštím díle.
Zajímavá psychologie hlavního hrdiny, pocit viny a nalezení dcery, která mezitím šťastně žije na zemi.

21.11.2022 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

(SPOILER) Vow, za mě také příjemné překvapení, to prostředí zasazené do Budapešti, pěkné. Ale opravdu je to pro děti?! Scény z vězení, což je půlka knihy, jsou dost drsné, i když odlehčené skřítjy. Jinak ano - zamilovaná silná hrdinka, skoro Jánošík, která si sáhne na dno, aby potkala jeho... Utká se s ním, utečou, zamiluje se... A ten konec?! Kdy že vyjde další díl?

21.11.2022 5 z 5