Fidibus Fidibus komentáře u knih

Biggles vyšetřuje Biggles vyšetřuje William Earl Johns

Biggles nezklame, i po letech je to zajímavé a napínavé, přitom ne překombinované. Zde vyšetřuje několik případů jako policejní odborník na letectví a řeší je přirozenou dedukcí a také díky štěstí, čehož si je ovšem vědom.

13.01.2022 5 z 5

Odsunuté vzpomínky Odsunuté vzpomínky Alena Wagnerová

Smutné zamyšlení nad osudem vyhnaných Němců formou vzpomínek několika, kteří odešli jako děti. Paradoxně to měli jednodušší než jejich rodiče, i když i na nich se tyto smutné události podepsaly. Vesměs se shodují, že nemají kořeny a domov. Ve své nové vlasti nezapadli, většinou je nechtěli přijmout. Někteří se už do původního domova u nás nedokázali vrátit. Objevuje se myšlenka solidarity, tolerance a to, že se tito lidé více snažili uspět. Obyčejní lidé se s odsunem vypořádávali lépe než ti s větším majetkem a postavením.
Poplatné době vzniku, tedy kolem roku 1989, dnes už se česko-německé vztahy posunuly. Líbilo by se mi občas víc k jednotlivým lidem, někde jsou vzpomínky opravdu až od vyhnání.

11.01.2022 4 z 5

Dědictví války Dědictví války Anika Scott

(SPOILER) "Sedíme tu s osudem smíření, protože jsme se do toho dostali sami."
Knihu chápu jako zamyšlení nad svým osudem, nakolik by mohl být jiný. Zde jde o netradiční téma, pohled na 2. světovou válku z druhé strany. Železná Fraulein se potýká na útěku se svou minulostí, kdy stála kvůli rodině a firmě na straně Hitlera, a přece ne zcela: "Snažím se najít ten bod zvratů v mém životě, kdy jsem ještě mohla věci změnit." Zároveň ji rodina stále drží v kleštích. Ač stíhána, pozná lásku a umí nést oběť, což jí zachrání.
Smutná postava Willyho s Gertrudou. Silná postava válkou poznamenaného Jakoba.
"Nejste ďábel jen proto, že jste mohla udělat víc..."
Vyprávění se vzpomínkami dobře plyne a přitom nutí k zamyšlení. Komu fandit?!

20.12.2021 5 z 5

Max a Móric Max a Móric Wilhelm Busch

Přečteno v originále. Tuhle knihu mám spojenou s dětstvím, kdy jsem sice text nedávala, ale obrázky procházela často. Koho by taky nezaujal tyhle výchovné metody, jako střihání ocumlaných palců, a rošťárny M+M, které jsou samozřejmě potrestány.

05.12.2021 5 z 5

Ten deň Ten deň Blanka Lipińska

(SPOILER) Uvažovala jsem o koupi (přeci jen se tohle v knihovně špatně půjčuje), přečetla zdejší vesměs negativní recenze, ale riskla to.
A ejhle, nic nečekaného, čtivé a napínavé, a ten konec... Laura se vyrovnává se svým novým postavením, okolím i rodinou, a to stejně tak, jaká byla v 1. díle, prostě svá, navíc stále bojující se svou minulostí. Domenico se chová jako pravý mafián, navíc zamilovaný. Massimo Lauru miluje, ale zároveň je don a jeho postavení má silný vliv i na jejich vztah. A ten únos je logickým vyústěním, doplněný Stockholmským syndromem.
Nic není v životě jednoduché, a to ani zde. Těším se na závěrečný díl.

28.11.2021 5 z 5