felixrr felixrr komentáře u knih

Na knize mě bavili hlavně geniálně vypočítaví androidi, ke konci už mě ta filosofie trochu štvala, ale celkově můžu určitě doporučit. S filmem naprosto nesrovnatelné (a za mě taky mnohem povedenější).

31.05.2023 5 z 5

Kult svatého ohně Kult svatého ohně Vicente Segrelles

Malba je opravdu výborná, děj má i přes svou jednoduchost a předvídatelnost pár originálních nápadů. Nejslabší částí tak za mě zůstávají kostrbaté dialogy/monology, v tomhle má jednoznačně navrch Druuna.

18.04.2024 4 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Čekal jsem příběh spíš ve stylu Ready Player One nebo Kotletova Undergroundu a ne vyloženě „superhrdinské“ dílo. Knihu jsem odložil asi v pětině, ale možná se k ní časem vrátím.

25.12.2023

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

Přiznám se bez mučení, že z klasické ruské literatury nemám zatím přečteno zhola nic, takže odkazy na jiná díla mě asi s jednou výjimkou (Oněgin?) míjely. I tak jsem se ale u knihy výborně bavil, a dá se tu toho najít spousta.

19.10.2023 5 z 5

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Svižná veselohra dosti podobná Revizorovi - hlavní hrdina není zrovna nejostřejší tužka v penálu, tou je naopak jeho přítel, jež ho hrou provází a bez něhož by se to celé pokazilo ne na konci, ale asi po pěti stránkách. Na ostatních postavách snad nejvíc vynikají kromě jejich vlastností vtipně přeložená jména.

18.10.2023 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Ve finále, ač žánrově jinde, je dílo až překvapivě podobné Krakatitu. Závěr a pointa výborné, ale způsob, jak se k nim dostat, zmatený a z většiny o ničem.

04.10.2023 3 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Co do kresby nemám co vytknout. Dějově je dost patrná inspirace Dobyvateli ztracené archy apod., což mi nevadí, jen mi to přišlo trochu uspěchané, hlavně co se týče vztahové linky.

20.09.2023 4 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Rané, naivní, ale dobře napsané sci-fi. Ve své době jistě obrovské dílo. Autorovo filozofování má dost levicové tendence, které ho dle anotace prý přešly po návštěvě Sovětského svazu. To mě dost pobavilo...

05.05.2024 4 z 5

Tři okamžiky exploze Tři okamžiky exploze China Miéville

Určitě bych knihu nedoporučoval jako prvního Miévilla, se kterým se setkáte, ale i tak je na této databázi trochu podhodnocená. Většina povídek je záživně a kreativně napsaná, ovšem někdy trvá, než se plně zorientujete v ději. Kromě autorů zmíněných na zadní straně je tu i kingovský horor a další prvky. Jen ty úplně nejkratší povídky včetně té titulní bych vyškrtnul, snad kromě Posledních Orfeů.

Highlighty: Covehithe, Obávaný důsledek, Obrazce, Pevnost, Po slavnostech, Säcken, Sídliště, Včelí vdova, Ztracená nápověda

18.04.2024 4 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Knížka mě celkem překvapila hlavně svým rozhasem, resp. spíš nerozsahem. Anotace rovněž vyvolává dojem propracovanějšího díla, ale hodně aspektů je tu jen naznačených.

24.02.2024 4 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Od Šulce už nečekám nic než dokonalost, a on to zase dokázal...

06.02.2024 5 z 5

Balada o žaláři v Readingu Balada o žaláři v Readingu Oscar Wilde

Na Wilda jsem se chystal už dlouho a balada mě moc příjemně překvapila. Působivé verše se skvělou atmosférou.

03.11.2023 5 z 5

Město & město Město & město China Miéville

Námět i jeho zpracování jsou povedené, ale šlo z toho vyždímat trochu víc. Vyniká tu hlavně atmosféra, kterou Miéville prostě umí. Na dost věcí se člověk musí zeptat sám sebe, aby si uvědomil, kolik se toho skrývá pod pokličkou a jak opresivní až totalitní celý městský systém vlastně je (Kdo ho vůbec vymyslel? Proč by tu někdo takhle dobrovolně žil? Co na to zbytek světa?).

02.10.2023 4 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

I když mi chvíli trvalo se začíst, kniha skutečně dosahuje takřka Šulcových kvalit. Tři části pojednávají blíže o každém ze tří králů/mušketýrů, napětí i beznaděj se stále stupňují a chybějící střípky zapadají na svá místa. Výborné dílo.

21.09.2023 5 z 5

Městské legendy Městské legendy Jiří Linhart

Lhal bych tvrzením, že jsem se nebavil, ale úroveň skutečně není moc valná. Kresba je zajímavá, i když místy to byl trochu úlet. Stejně tak některé repliky v komiksu mi přišly úplně mimo. Informace k legendám jsou dost povrchní a celkem nahodilé, často je to akorát výčet trochu pozměněných verzí z různých zemí a není to ani potřeba číst.

19.09.2023 2 z 5

Království za story Království za story Petr Šabach

Očividně jsem tu spíš v menšině, ale povídky se mi dost líbily, možná právě tím, jak moc byly trhlé. Kromě té poslední, kde jsem se ztratil někde v půlce…

24.10.2022 4 z 5

Tajemná formule Tajemná formule Vicente Segrelles

Byl jsem dost na vážkách, jestli je to povedenější než první díl, nebo ne. Malba mi přijde lehce slabší, a příběh je dost základní. Na druhou stranu to ale má mnohem víc hlavu a patu (ostatně i autor v závěru zmiňuje, že první díl působí jako nějaká epizodka, a skutečný začátek je až tady). Zároveň je tu expanze světa a zajímavé koncepty zbraní, v nichž se autor evidentně vyznal, což dokládá i výborná bonusová sekce. Nakonec hodnotím stejně jako jedničku.

01.05.2024 4 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Nadávání na svoji práci tisíckrát jinak, po chvíli se to omrzí. I tak je ale celková úroveň dobrá a překvapivě kvalitní je finální bonusová sekce.

28.04.2024 4 z 5

Sněhulení Sněhulení Pavel Talaš

Samotný komiks docela fajn, jen na můj vkus moc keců okolo. U stripů je člověk zvyklý číst jeden za druhým, tady ten úvodní text málokdy přináší něco vtipného nebo nutného pro pochopení příběhu.

27.02.2024 4 z 5

Puberta a emoce Puberta a emoce Petr Měrka

Nevím. Jestli to má být jen alegorie, tak mi přišla dost plytká. Jestli něco hlubšího, tak mi to zůstalo skryto. Kresba dosti explicitní, ale když není jasný cíl, tak je celkem k ničemu.

24.02.2024 1 z 5