Felidae Felidae komentáře u knih

Rudý kříž Rudý kříž Saša Filipenko

Po dlouhé době se mi do rukou dostala literatura, a ne pouhé vyprávění - skvělé jazykově, tématem, kompozičně. Mohu jen vřele doporučit - otázky viny a trestu, vyrovnávání se s minulostí. Pro lidi, kteří i dnes dokáží brečet po minulém režimu, by měli mít jako povinnou četbu, snad by je to vyléčilo.

08.03.2020 5 z 5

Prokletá setba Prokletá setba Jaroslav Haidler

Příběh románu s fantazií používá skutečné historické postavy s pozměněnými jmény (plukovník Moravec = Makovec apod.) Mám ráda příběhy odehrávající se v protektorátu a upřímně mi vadí pokud se v takovéto literatuře vyskytují historické nepřesnosti. Autor ovšem od začátku se čtenářem hraje hru a to je něco jiného. Navíc hru čtivou, napínavou a zabávnou.

14.01.2020 4 z 5

Území cizího žalu Území cizího žalu Eva Štolbová

Literární skvost. Vřele doporučuji.

20.11.2019 5 z 5

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

Nechci věřit, že se skutečně jedná o součást jinak opravdu skvělého Velkého století. Naprosto zbytečná kniha jak co se týče událostí rodinné ságy, tak všeobecně dějově. Opakují se události 4. dílu s tím rozdílem, že se velké většiny jen plká....

29.08.2019 1 z 5

Vášně a jiné povídky Vášně a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Noblesní literatura nositele Nobelovy ceny. Singer je jistota na literární zážitek.

19.08.2019 5 z 5

V čase ubývajícího světla V čase ubývajícího světla Eugen Ruge

Skvěle napsaná sága z NDR. Občas vtipně, občas s mrazením v zádech prožíváme události "uvědomělé komunistické" rodiny. Neutěšenost socialistických reálií a prostředí je perfektně popsané, stejně jako jednotlivé postavy.

02.08.2018 5 z 5

Temná komora Temná komora Rachel Seiffert

Nacismus a Němci, včera a dnes. Jak žít s pocitem viny, s pocitem,i, že válečným zločincem je někdo blízký. Skvělý sloh, hluboké myšlenky.

28.07.2018 5 z 5

Smrt bez spravedlnosti: Mrtví Ratajského lesa Smrt bez spravedlnosti: Mrtví Ratajského lesa Martin Tichý

Velice erudované dílo historika ÚSTR zpracovává vraždu Anny Kvašové v kontextu 50.let. Koho zaujal Pelánův Ratajský les, který stejnou kauzu ukazuje uměleckými prostředky, nechť sáhne po odborné literatuře a dozví se, jak bylo vše dle pravdy.

01.07.2018 5 z 5

Vražda arcivévody: Sarajevo 1914 a příběh lásky, který změnil svět Vražda arcivévody: Sarajevo 1914 a příběh lásky, který změnil svět Greg King

Autoři neustále opakují, jak je vrhán na následníka trůnu a jeho rodinu negativní pohled, který není historicky podložen. Bohužel autoři dělají to samé - nekritický obdiv, vše je v pořádku, když ne, tak se údaj bagatelizuje nebo rovnou vynechá a samozřejmě historicky nepodloží.....

16.06.2017 3 z 5

Co se týká historických kulis, opět víc než dobrý standard, bohužel vlastní osudy rodiny Prokopů jsou tak trochu ploché, na jedno brdo....

12.06.2017 4 z 5