Vražda arcivévody: Sarajevo 1914 a příběh lásky, který změnil svět

Vražda arcivévody: Sarajevo 1914 a příběh lásky, který změnil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337376/mid_vrazda-arcivevody-sarajevo-1914-a-p-V2u-337376.jpg 3 12 6

V létě 1914 dominovala Evropě tři velká impéria: Německo, Rusko, Rakousko-Uhersko. O čtyři léta později vše zmizelo v chaosu 1. světové války. Tento konflikt zažehla jediná událost, v jejímž středu se skrýval tragický milostný příběh. Když se rakouský následník trůnu František Ferdinand oženil z lásky, proti vůli císaře, on i jeho žena byli ponižováni a přehlíženi, přesto však zůstali oddáni jeden druhému a svým dětem. Dvě kulky vypálené v Sarajevu neukončily pouze jejich životní příběh, ale staly se rovněž příčinou světové války a desetiletí konfliktů.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Bourdon

The Assassination of the Archduke: Sarajevo 1914 and the Romance that Changed the World , 2013

cérka
01.04.2019 4 z 5

Knihu jsem dočetla před pár dny a stále o ní přemýšlím. Nemůžu se v žádném případě srovnávat s historiky a znalci. Mám jen ráda historii, obzvláště tu českou. Na zámku Konopiště jsem vyslechla obě verze vyprávění (měli jsme štěstí na průvodkyni a dost času na všechny prohlídkové okruhy), snad tady si paní Žofie s Františkem získali mé prví sympatie, srdce a zájem o jejich příběh.
I po letech je mi nesmírně líto tragického konce jejich životů, lásky, promarněné snahy něco změnit a dokázat, ale hlavně jejich dětí.
Necítím se na hodnocení odborné kvality této knihy, mně se ovšem četla dobře a o většině informací v ní obsažených jsem už "někde" slyšela či četla.
Nejsme ani zastánce monarchie, jen se domnívám, že pokud Vám něco patří a máte k dané věci vztah, komu ji předat, děláte vše proto, abyste danou věc předali jen v té nejlepší kvalitě a hodnotě.
Nevím proč, ale při četbě mi několikrát sklouzla myšlenka na princeznu Dianu a všechny konspirační teorie o jejím životě a smrti.
Čest jejich památce, všem obětem 1. světové války a jejím sirotkům!

MajkaCZ
26.10.2017 1 z 5

Troufnu si říct, že o FF toho vím víc, něž většina Čechů, přečetla jsem téměř všechny knihy, které byly o FF napsány, ale tato patří k těm nejhorším. Ještě že jsem si ji půjčila v knihovně a nekoupila. M

konicekbily
05.08.2017 3 z 5

Zajímavé názory anglických autorů na arcivévodu a jeho okolí, beru to jako autobiografii hlavních hrdinů knihy- tam je dovoleno nekritické hodnocení posuzovaných, a jako částečně literaturu faktu - popisující okolnosti sarajevského atentátu.

Cemanka
30.07.2017 3 z 5

Kniha je čtivá, bohužel, nejsem si jistá, že je také důvěryhodná. Samozřejmě, není možné napsat knihu o událostech jejichž jsme nebyli svědky tak, aby nezkreslovala dobu, či chování protagonistů. Ale zdá se mi, že zde je očividná náklonost autorů k Františku Ferdinandovi a jeho rodině....

Felidae
16.06.2017 3 z 5

Autoři neustále opakují, jak je vrhán na následníka trůnu a jeho rodinu negativní pohled, který není historicky podložen. Bohužel autoři dělají to samé - nekritický obdiv, vše je v pořádku, když ne, tak se údaj bagatelizuje nebo rovnou vynechá a samozřejmě historicky nepodloží.....

mončičáček
24.04.2017 3 z 5

Vražda arcivévody je plná zajímavých detailů, nových informací a dosud nepublikovaných pramenů, navíc je psaná čtivě a s patřičným nadhledem zahraničních autorů. Doporučím ji všem, které problematika posledních let Rakouska-Uherska zajímá, a to včetně autorských webovek se spoustou zajímavých fotografií a dokumentů vztahujících se k atentátu. Hvězdičkami ale pošetřím, protože českému vydání citelně chybí odborná revize..Pokud by český překlad lektoroval některý z našich specialistů na dané období, odstranily by se leckteré nepřesnosti a MOŽNÁ by se předešlo i nepříznivému světlu, které obzvlášť epilog vrhá nejen na Československo, ale také na Českou republiku...

Rusko Habsburkové Německo Rakousko-Uhersko sarajevský atentát František Ferdinand d´Este, 1863-1914 politické vraždy Chotkové

Autoři knihy

Greg King