fanous21 fanous21 komentáře u knih

Dům bez pána Dům bez pána Egon Hostovský

Excelentní mladický Egon. Psychologický román se standardní hlavní postavou, brilantně vykreslené sourozenecké postavy včetně jednoho maloměsta ČSR někdy v třicátých letech. Byl-li by autor román zakončil o čtyři stránky dříve, byla by to nadčasová záležitost.

01.12.2020 5 z 5

Sedlák proti Hitlerovi Sedlák proti Hitlerovi Erna Putz

Příběh Franze je zcela mimořádný... zpracování této knihy však nepovedené. Jedná se o jakýsi hlavní výcuc komplexního životopisu, který zpracovala tatáž autorka na několika sto stranách, a který, bohužel, nebyl do češtiny přeložen. Předkládaný výcuc je dosti strohý, psán chladným až výčtovým stylem, na druhou stranu oceňuji mnohé citace samotného protagonisty. Zdá se tak, že kniha je bryskní reakcí na Malickův film "A Hidden Life" z roku 2019 a využívá tak nabídnutého prostoru pro "bližší" seznámení s osobou Franze.

22.11.2020 3 z 5

Sobota Sobota Ian McEwan

Mek Ewan ve vrcholné formě, opravdu labužnická pochoutka na jedno delší sobotní skvostné počtení...

16.10.2020 5 z 5

Cikánský evangelia Cikánský evangelia Štěpán Smolen

Velezručně odvyprávěná strhující jízda o stěží uvěřitelném životě dvou Romů a milosti Boží. Boží!

13.10.2020 5 z 5

Hostinec Hostinec Julian Stryjkowski

Filosoficko-nábožensko-historicko-lyricko-poeticko-epické počtení par excellence.

06.09.2020 5 z 5

Vyhaslý případ Vyhaslý případ Graham Greene

Krátká novelka, přesto utahaná jak italská špageta.

09.07.2020 3 z 5

Za dveřmi číhají přízraky: Německé rodinné drama poválečné doby Za dveřmi číhají přízraky: Německé rodinné drama poválečné doby Florian Huber

Látka je výborná - roky rekonstrukce Německa, denacifikace, rozdělení země... to všechno na pozadí příběhů jednotlivých Němců, jejichž nejbližší příbuzní byli úzce spjati s nacismem. Jenže zpracování není zdařilé. Autorovi se nepodařilo tuto látku pojmout tak, aby jeho kniha byla čtivá, takže se jedná o koncepčně neuchopené dílo, které je suchopárné a místy i dost zmatené. Škoda.

06.07.2020 3 z 5

Portugalština Portugalština Jaroslava Jindrová

Kdysi jsem z ní jako samouk studoval a nemohl jsem si ji vynachválit. Opravdu vřele doporučuji.

15.06.2020 5 z 5

Starý zákon - překlad s výkladem: 4 - Jozue, Soudců, Rút Starý zákon - překlad s výkladem: 4 - Jozue, Soudců, Rút neznámý - neuveden

Další brilantní výklad (sic!) starozákonních textů. Stručně, jasně, v kontextu, přesvědčivě a především pochopitelně.

21.05.2020 5 z 5

Předminulé století: Evropa v politice a kultuře 19. století Předminulé století: Evropa v politice a kultuře 19. století Jiří Hanuš

Velečtivé počtení o vybraných pojmech, které formovaly 19. století, podané v kontextu a souvislostech. Slouží jakožto výborný odrazový můstek do dalšího studia "dlouhého století".

13.05.2020 5 z 5

Legenda o svatém pijanovi Legenda o svatém pijanovi Joseph Roth

Joseph Roth je pan spisovatel. Jednohubka v podobě svatého pijana je laskominou, ježto zhltnete do půlkopy hodiny, ale jejíž poselství se ve vás bude zdržovat snad i půltuctu roků...

07.10.2019 5 z 5

Božie svetlo v temnotách Paraguaja Božie svetlo v temnotách Paraguaja Karol Dučák

Není pochyb, že samotný příběh paraguajských jezuitských redukcí vydá na alespoň tři hvězdičky. Karol Dučák se látce náležitě věnoval a čtenář se z jeho hutných 450 stran nasytí informacemi rozličného charakteru, kteréžto spadají do tématu. Nicméně se autor nevyhnul několika nedostatkům: 1/ Zdá se, že rukopis nebyl editován, napříč knihou se totiž poměrně značná část informací dabluje, některé se triplují, menší část kvadripluje a některé výjimky se napříč textem objevují více než půltucetkrát, což je věru otravné. 2/ Některé pasáže jsou vůči jezuitům až nezdravě glorifikující, zejména užívání absolutizujících adjektiv či substantiv dojem z textu kazil. 3/ Místy se zdá, že autor kompiluje výhradně z vybraných cca tuctu knih. 4/ Nemyslím, že "křesťanský komunismus" je vhodně zvolený termín obecně, ve spojení s jezuitskými redukcemi jakbysmet. Nicméně navzdory několika výhradám se čtenář dozví to nejpodstatnější z fascinujícího jezuitsko-guaraníského soužití a věřím, že nejeden i zatouží, se do dané lokality vyjet podívat... což mohu po osobní zkušenosti z léta 2019 pouze doporučit. PS - Ještě by mě tedy zajímalo, proč by tento web pod komentářem v sekci Doporučujeme na prvním místě uvádí Satanskou bibli...?

05.10.2019 4 z 5

Katedrála: Náboženství, politika, architektura, dějiny Katedrála: Náboženství, politika, architektura, dějiny Norbert Ohler

V podstatě monumentální syntéza dějin katedrály. Čtenář se dozví o její historii, významu, přípravy i průběhu stavby, symbolice, alegorii, výzdobě, funkci, bojích s ní spojenými atd. atd. Autor se nicméně soustřeďuje zejména na německý prostor, takže snad kvůli této vyhraněnosti půl hvězdy dolu. Vřele doporučuji ke četbě/studiu. Krom jiného se dozvíte, že denně se na kolínskou katedrálu vyholubí 160 litrů moči...

18.09.2019 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Soudruhu Drda, tohle tedy byla prda! Zapálený, ba do ruda rozpálený třicátník sepsal quazi tucet povídek na pod-úrovni literárně "vyzrálého" třináctiletého klučiny, kterýžto popatřuje na svět černobílýma, či spíše rudo-hnědýma, očima, vraždu poVyšuje na vyšší princip (sic!) a patetičnost s naivitou neznají mezí.

09.08.2019 1 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Čtenář František tedy nenadchnut. Některé epizody byly šroubovité až běda, poselství těch několika málo stran mi zůstalo skryto, bohužel. Předmluva nakonec vyzněla kvalitnější než text samotný.

09.08.2019 3 z 5

Marx a Satan Marx a Satan Richard Wurmbrand

Zajímavé zamyšlení rozhodně hodné podrobnějšího a hlubšího výzkumu zvláště po více než 30 letech od sepsání a vydání! Škoda několika povrchních a zaujatých tvrzení...

09.08.2019 4 z 5

Peru Peru Bohumír Roedl (starší)

Standardní počin z řady Libri, na můj vkus však až příliš stručný.

23.07.2019

Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Jamie Kirchick

Thrillerové čtení. Formou i obsahem. Navíc velmi erudované a novinářsky poctivé. Žádné blafy či populistické k(d)ákání. Pokud by autor, či kdokoliv jiný, napsal podobný text o deset let dříve (2007), kolikpak lidí by si uklepalo (na) čelo? A proto představa, co bude za dalších deset let (2027), může v tomto světle být rovněž thrillerová. Kéž by ne... ................ Kniha je jednoznačně strukturována do kapitol o Rusku=Putinovi, Francii=antisemitismu, EU=migraci, Maďarsku=Orbánovi, Německu, Británii=brexitu, Řecku=ekonomické impotenci, Ukrajině=Majdan aspol., jež zahrnují stručný avšak nutný historický vhled potřebný pro pochopení dnešní situace. Vpravdě vynikající čtení s mnoha informacemi, které se běžnému občanovi ztrácí mezi řádky.

06.06.2019 5 z 5

Triumf smrti Triumf smrti Vladimír Holan

Druhou polovinu sbírky jsem zkusil číst po vzoru předků, tedy nahlas, a verše zcela nabyly v sílu.

23.05.2019 4 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Čtivo hodno držitele Nobelovy ceny!

23.05.2019 5 z 5