evelýny evelýny komentáře u knih

Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla Zpáteční lístek do posledního ráje Oty Pavla Jaroslava Pechová

,,... řeka je jiná než potok. Řeka je hluboká studna zapomnění. Řeka se valí, jak milosrdný čas, který odnese bolest, zármutek, zoufalství, utrpení, křivdu, ale vzpomínky nechá ležet někde na dně duše jako hladký oblázek v hluboké tůni."

Zpáteční lístek do posledního ráje
Pozvánka do oblíbeného kraje
Několik oblázků vhozených do tůně
I díky této knize.
A řeka Berounka tiše si plyne

P.S.: Srdečné díky, pane Oto Pavle...

09.05.2021 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Posloucháno jako audio nahrávka
Růžena Merunková vám svou interpretací na chvíli zastaví čas.
Hercule Poirot opět potrápí vaše šedé buňky mozkové
A Agatha Christie svým epilogem rozezní ve vašich srdcích stříbrné zvonky odpuštění
A tou správnou tečkou v tomto adventním čase jsou verše nesmrtelného Williama Shakespeara…

Ty nepoznáš už slunce zář
Nepoznáš mrazných zim
Jara už nedechnou ti v tvář
Jsi nicota a dým
Jen dým …

P.S: Nakonec se sluší poděkovat. Děkuji...

08.12.2019 5 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Ferda Mravenec - kdo by jej neznal. Pilného, chytrého, statečného mravence s červeným puntíkatým šátkem kolem krku. I tu čúzu blondýnu Berušku nebo ,,všudybyla" brouka Pytlíka alias ,,všechno vím - všechno znám" :-) Milovala jsem jejich příběhy asi jako každé dítě školkou povinné ( školu nevyjímaje).
Když si uvědomíme, čím vším byl Ondřej Sekora, tak nás logicky musí napadnout, že Ferda Mravenec by mohl být autobiogafickým dílem. Rozhodně věřím informaci, že O.S. byl zkušeným entomologem. Ale byl také zakladatelem českých ragbyových klubů, sportovním trenérem a rozhodčím - zkrátka práce všeho druhu :-)
Zajímavost: Ferdovy příběhy spatřily světlo světa v r. 1927 jako komiksy pro dospělé. A já musím panu spisovateli poděkovat, že je později upravil pro děti.

P.S. Pane Sekoro, potkával jste na své životní pouti spíše více Berušek nebo brouků Pytlíků?
A je to vlastně jedno. Hlavně , že vaše příběhy vykouzlí usměv nejenom na dětských tvářích.
Právem vám patří titul zasloužilý umělec.

06.12.2017

Praha láskyplná Praha láskyplná Jaroslava Pechová

Láskyplná vyznání nejenom Praze, doplněná fotografiemi, formát A5.
Jednoduché přímočaré verše, nad kterými nemusíte přemýšlet ,,co tím chtěl básník říct."
Dovolí vám napít se z číše vzpomínek, zahrají vám na strunu touhy a přání, možná podpoří vaše odhodlání.
V duši rozhostí se nekonečný klid.
Nad těmito verši stačí jen zavřít víčka a snít.
A dál už nic...

Tvůj sametový prstoklad
naučil moji duši hrát
Bolero Maurice Ravela.
Z Mikuláše již zvoní zvony,
měsíc se chytil do záclony
a noc je ještě nesmělá.
(Soukromé Bolero, str.20)

A protože v jednoduchosti je síla a život je někdy tak složitý, já dávám plný počet bodů, tedy pět.

08.07.2023 5 z 5

Stracholam Stracholam Jan Skácel

Tolik emocí letělo v ústrety, ale komu, čemu, čí???
Tolik vyplakaných slz nad jedinou básní.
Mých.

Dopis básníkovi:

Básní UČITEL DRUHÉ SMRTI jste mě, pane básníku, rozsekal na maděru.
Ale to vám nestačilo. Přidal jste ještě básně: UKOLÉBAVKA, PROSBY, NÁVŠTĚVA, LOFOTY, BALADA O JEČMÍNKOVI, JARO...
Nechci zde vyjmenovávat všechny básně této ,,zakázané sbírky z roku 1971." Ale ještě dlouho budu přemýšlet, zda jste touto básnickou sbírkou chtěl opravdu zlomit strach.
Můj strach jste nezlomil.
Zlomil se ten váš, pane básníku?

PROSBY
Z pěstiček zaťatých,
a nevíš, jestli smíš,
dříve než usneš,
o všechno poprosíš....

Pro mě smutné, emocionálně těžké... Přesto povznášející.
Jako život sám.

18.04.2023 5 z 5

Černá ozvěna Černá ozvěna Michael Connelly

,,Non gratum anus rodentum."
(Nemá cenu ani krysího zadku.)

Hieronymus Bosch, malíř, který znázorňuje hříchy a morální úpadek lidstva nebo detektiv samotář, který tyto hříchy potírá? Můžete si vybrat, i když v tomto příběhu platí oboje.

Vražda, která probudí temné vzpomínky, léty vybledlé. Její stopy vedou do Vietnamu a jednotka US Army ,,Tunelové krysy" ožívá.
Černočerná tma je ozvěnou až z pekla. A její cesta je dlážděná diamanty, hamižností, ztrátou ideálů, drogami, strachem...
Nefritový náramek je jejím začátkem i koncem.
Snad detektivu Harrymu Boschovi přinesl klidný a nerušený spánek, i když ne všechno je zlato, co se třpytí. A cosi shnilého nemusí být nutně jenom ve státě dánském.

V tomto detektivním příběhu pro mě tak nějak ožil starý dobrý Phil Marlow.
Přesto pro mě místy nadmíru informací. Vyústění příběhu hodně přitažené za vlasy. Sexuální vsuvka bez náboje ale chápu, co tím ,,chtěl básník říct." Harry je prostě neúplatný, neoblomný spravedlivý policajt, i když jeho praktiky občas pokulhávají. A sympaťák k tomu.
Oceňuji informaci o podivné vojenské jednotce US Army ve Vietnamu. Pro mě zajímavé.

P.S.: ,,Raněná duše se nedá přelepit náplastí."

Audiokniha: Martin Preiss čte modifikovaně, charismaticky sametově, geneticky standardně.

15.02.2022 3 z 5

,,Ať půjdu kamkoli, zůstávám jeho manželkou a budu se za něj modlit."

Neústupná, ve víře kovaná, fanaticky milující.
Osamělá, královskou korunu těžce odkládající.
Zrazená, však stále hrdá.
Za práva své dcery bez oddychu bojující.
Ubohá Kateřina Aragonská, matka ,,Krvavé Mary," ve jménu víry vraždící...

Velmi podrobně nám anglická historička naservírovala všeobecně známý příběh španělské princezny, první ženy Jindřicha VIII. Tudora, krále Anglie.
Historie všeobecně známá, však nelehký příběh Kateřiny Aragonské se ke konci rozplynul v neskutečné záplavě stále se opakujících popisů, pocitů, slov.
Plášť ze zlatohlavu poprvé, plášť ze zlatohlavu podruhé, plášť ze zlatohlavu po padesáté.
Pro mě moc zdlouhavé, nudné, přesto k zamyšlení.
Kdyby Kateřina Aragonská tušila, jak si povede na anglickém trůnu její dcera Marie I. Tudorovna, možná by se zas až tak nesnažila.

Přesto se chystám číst příběh čtvrté ženy Jindřicha VIII., Anny Klevské. Myslím, že tato ,,vlámská kobyla" konečně na to hovado Jindru vyzrála.

Audiokniha: čte Martina Hudečková, procítěně, poutavě, vytrvalostně.

01.02.2022 3 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Brutální vražda mladé ženy. A kdo je tedy vrah? Ty, já? Zkrátka jeden z nás.
Pavouk strachu splétá sítě a vilová čtvrt je paralyzována v kokonu lží a podezírání.
Však lež má krátké nohy.
,,Jak málo znala ona jeho, to temné, chladné místo uprostřed jeho duše.
Jak málo znal on ji."
Jak málo známe sami sebe...
Velký propletenec sousedských vztahů a
přátelství je fuč ...

Dobře napsaný detektivní příběh. Vraha jsem odhadla v půlce knihy, takže překvapivý konec se u mě nekonal. Ale bylo zajímavé sledovat stahující se smyčku zákona.
Však někdy skutečný viník té pozemské spravedlnosti unikne.

P.S.: Pronikání do cizího systému je vzrušující, přesto velmi nebezpečné
P.P.S.: Nepožádáš manželky bližního svého

07.11.2020 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Audiokniha a pro mě příjemné překvapení.

Svědomí, to je pěkný prevít. Ale přiznání viny je prý polehčující okolnost.
Ale co s tím, když soudcem je už jen ten nejvyšší....
A co s tím, když některá vina prostě nejde smýt.
A pak přišel konec: šokující, přesto uvěřitelný, o to víc děsivější.
A bylo vymalováno...

Moje první setkání s Martinem Goffou a hned láska na první poslech.

Nikdy si nemůžete být jistí, co najdete pod policejní čepicí. Svatá pravda...

P.S.: Pomáhat a chránit. Pravda nebo lež...???

12.09.2020 5 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Jak smutné, když se naše trápení stanou velkými, protože je způsobili ti nejbližší.
O to smutnější, když je působí ti, kteří by měli spíše chránit.
Četla jsem před více než čtyřiceti pěti lety, přesto si pamatuji emoce, které ve mně příběh Jany vyvolal. Možná to bylo tím, že i já měla v té době velké trápení.
Jana se tak na chvíli stala mojí nejlepší kamarádkou.

P.S: Historie se, bohužel, mnohdy opakuje. A to je to nejsmutnější.

04.05.2020 4 z 5

Čtyři z tanku a pes Čtyři z tanku a pes Janusz Przymanowski

Výborná kniha - výborný seriál polské televize, který za ,,totality" sledovala skoro celá naše rodina (kromě otce - ten nám dětem později koupil jeho knižní podobu, bratrovi tankistickou kuklu :-)))).
A já tento seriál díky mému o hodně let mladšímu bratrovi milovala i v postpubertálním věku :-))
Já milovala Janka - jak jinak, sestra Šaryka. Koho miloval bratr se mi nepodařilo zjistit.
Zajímavost: Mnohem později u DVD s tímto seriálem - zakoupené bratrem skoro tankistou - seděla jako přikovaná i moje dcera - milovala Šaryka. A tak jsme koupili psa - jmenoval se však Yorik a nebyl to ovčák :-)))
Ještě dnes mi v uších zní melodie, u které si automaticky vybavím text:

Bouře jde do dálky, všude voní bez
My jsme vyšli do války, v bouři nyní jsme
Dojedem zajisté, my čtyři tankisté, náš tank a náš pes ...

Jak málo stačí ke štěstí. Nemohu jinak 5*

24.08.2017 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Bylo mi zhruba dvanáct let, když jsem četla tento příběh. Samozřelmě i já jsem byla vyznavačkou romantického bydlení na hradě. Moje představa byla umocněna mojí láskou k historii.
A ještě o něčem jsem ve skrytu duše snila. O kopretinách, které by pro mě někdo natrhal jen tak. A bylo mi jedno, zda to bude Petr nebo Pavel :-). Bohužel kopretiny jsem si ještě několik let musela trhat sama, ale na třešňovce jich bylo dost, takže žádný problém.
Jak tuto knihu ohodnotit? V současnosti jsem pro mládež četla daleko lepší knihy. V době mého mládí mě tato kniha pobavila. Nebudu tak přísná, i když si nejsem jistá, zda by se kniha současným dívkám líbila.
P.S. Na hradě již bydlet netoužím, ale historii a kopretiny miluji dodnes.
P.P.S. Na kopretinové louce během let vyrostlo MEGA sídliště. Bohužel ani jedna kopretina. S nostalgií v srdci dávám čtyři hvězdy - to za ty kopretiny :-).

11.09.2016 4 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Velká politika a malé české poměry
Králi Janovi nevyšly politické záměry
Čeněk z Vřesova tak ocitne se v službách mocných,
A Wolfram může vyprávět.

Chuck Norris tiše závidět...

Politika je vždy komplikovaná, ale v tomto příběhu je nám čtenářům servírována opatrně.
Děj z mého pohledu někdy prvoplánový, místy naivní. Občas trochu kostrbatá větná spojení.
Přesto se od příběhů Vřesovských a Katzingerů nedokážu zatím odtrhnout i díky tomu, že do již rozehraných příběhů vstupují nové, sympatické postavy. Snad na ně nebude zapomenuto v příštích dílech.
Jenom, aby se nám do příběhu nevloudila stupidita.

Audiokniha: V sérii nekomplikovaně čte Martin Zahálka.

24.07.2022 4 z 5

Terapeutka Terapeutka Helene Flood

Příběh psycholožky, co sama potřebuje terapii.
Příběh ženy, která se snaží pomáhat druhým, však pod jejím svícnem je naprostá tma.
Příběh kovářovy kobyly a ševcovy ženy, které chodí bosé.

Pocitové, psychologické, úvahové, popisné. Místy napínavé, místy ufňukané, logika občas pokulhává.
Konec pro mě překvapivý
ČRo - četba na pokračování - velmi podařená dramatizace. Bohužel i velmi zkrácená verze, takže konečný dojem z knihy může být zkreslený. Ale nevím, zda bych vydržela tento příběh poslouchat deset hodin.

Napínavě, dramaticky pro ČRo načetla Jana Ondrušková.

01.04.2022 3 z 5

Měsíce, květy Měsíce, květy Macuo Bašó

Čtyři roční období, dvanáct měsíců a tolik květů...

Haiku, má láska.
Je krásné číst a snít.
A těm, kterým se to nelíbí..

P.S. Jděte do Prčic!

CHODNÍČEK ÚZKÝ
mě přijal
třpytem rosy
v květech
svých fial

SLYŠÍŠ
ten šumot?
Jsou to plátky růží snad?
Nebo
vodopád!

11.12.2021 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Zpověď otce, který vzal spravedlnost do svých rukou, neboť už neměl co ztratit.
Příběh dcery, která ztratila vše.
Katalyzátorem příběhu byly drogy. Téma hodně profláknuté, nic nového pod Sluncem.
Přítomnost ve vyprávění střídá minulost, takže na konci příběhu jsem si lehce ve svém kaleidoskopu poskládala konečný obraz. Bohužel byl rozmazaný, nepravidelný, s velkou slepeckou skvrnou uprostřed.
PROČ?!
Odpověď chybí. A tím chybí i naděje pro tento příběh. Přesto do celkového obrazu M.G. dokázal vpravit pár barevných sklíček, které se dlouho budou třpytit na sítnici mého oka.

,,Ukradl jste korunovační klenoty i se Zemanovou šavlí?" zeptal se jeden z poldů.

Miluji tento typ humoru.
Miluji příběhy Martina Goffy, i když tento já řadím k lepšímu průměru.

P.S.: Budu neskonale vděčná svému osudu, když z mého života drogovou závislost vyloučí.

Audiokniha: Jan Maxián, Martin Stránský, v dualitě nevyvážené, podmanivě poklidné

18.11.2021 3 z 5

Dvanáct měsíců: 108 haiku Dvanáct měsíců: 108 haiku Petr Petříček

Budu navždy okouzlena těmi třemi řádky, zdánlivou jednoduchostí okamžiku, ve kterém nepřestanu fascinovaně objevovat vnitřní hloubku.
Tři řádky, které lze vyslovit jedním dechem.
Zdánlivě bez významu.
Naprostá svoboda

12 měsíců, 108 haiku,
108 copánků pro štěstí, které se spojily v jeden rok. A doplněné detailní stínohrou fantazie básníka si zahrály s tou mojí.
A třeba i vaší, budete li číst.
Petře Petříčku, chlače rozmilý,
Děkuji Ti...

P.S.: Napiš haiku, neválči! (John Lennon)

Hledáme domov
v budovách za ploty - ale
je v našich srdcích

Zimní slunovrat
vrací do hry naději
na lepší časy

10.07.2021 5 z 5

Očkování - hrozba nebo záchrana? Očkování - hrozba nebo záchrana? Tomáš Kašpar

Být či nebýt - to je oč tu běží?
Očkovat či neočkovat?
Vyznám se v tom stěží.

Svoboda znamená možnost volby.
Svoboda znamená odpovědnost za svou volbu.
S jednostrannými informacemi nebo bez nich možnost volby nemáme.

Zajímavé, pro některé překvapující, v důsledcích pro mě nepochopitelné a neuchopitelné.
A co mě hodně zaujalo, trochu překvapilo? Spojitost očkování s náhlým úmrtím kojenců.

A teď, babo raď...

P.S.: Tolik ovcí ve stádu, ale stačí na toto téma rozum oslů? Možná pan Orwell by věděl...

Vážení, čtěte.
Kapitolu 20. - Je možné nahradit očkování? - doporučuji všem.

20.06.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Tolik poetického textu – přesto krimi.
Podrobná sonda do duše stárnoucí ženy – přesto detektivka.
Tolik vztahových mnohoúhelníků – přesto čtení nejen pro ženy.
Minulost – přítomnost – výčitky svědomí.
Secesní vila se svobodně bující zahradou, ve které se příroda rozpíná, natahuje chapadla, aby vytvořila impresionistický obraz...
Pod vrstvou bezprostředního prchavého okamžiku však bují pokrytectví, faleš, pýcha, nadutost, ješitnost...
Poslouchejte pozorně. Co slyšíte? Kroky vraha...

Pro mě někdy moc popisné a tím na detektivku nudné. Přesto jsem poslouchala se zájmem.
Měla jsem dojem, jakoby se Michaela Klevisová do poslední chvíle nemohla rozhodnout, kdo bude vrahem.

P.S.:Všechny ženské hrdinky bych s chutí a rozběhem nakopla.
P.P.S.: Neměla bych si pořídit kočku???

04.08.2020 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Život chce, abychom prožili svůj osobní příběh. Musíme při tom sledovat znamení.
Zaposlouchala jsem se do příběhu pastýře, abych pomocí Alchymisty pronikla do duše světa - svého příběhu.
Zastavit řeku života je někdy nemožné. Ale tolik moudrosti na jednu knihu? V jednoduchosti je síla, a proto:
,,Naslouchejme svému srdci," jak pravil Alchymista.
,,Správně vidíme jenom srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné,“ jak pravil Malý princ.
Zlepšíme-li přítomnost, potom i to, co se stane, bude lepší. Každý den v sobě nese věčnost.
MAKTUB…

P.S: Z největší pravděpodobností, ten nejvzácnější poklad leží přímo u našich nohou.
P.P.S: Poslouchána audiokniha. Lukáš Hlavica se stal hercem proto, aby tomuto příběhu vdechnul čtvrtý rozměr. Famózní výkon. Tleskám ve stoje.

10.04.2020 5 z 5