endyamon endyamon komentáře u knih

Priepasť Priepasť Jozef Karika

To čo som čakal, som dostal (biednu poviedku rozťahanú na román), čo som nečakal, že som knihu dostal ako darček, nuž sa na mňa bude naveky dívať z poličky, ale priznám sa, že o 10 rokov si ju rád prečítam, že či fakt to bolo také zlé v 2019-tom.

Karika pridal tam, kde to nikoho nebaví (psychologické analýzy, praskliny a trhliny duše, hm) a absentuje v tom, čo mu kedysi šlo - horror.

A vážení, som presvedčený, že bude horšie, v temných hlbinách duše totiž počujem hudbu...zvláštnu hudbu peňazí, ktorej cinkot je predzvesťou ďalších rýchlokvasených povied...pardon románov s iným prostredím, ale rovnakým nesympatickým hrdinom a rovnakým smrteľným koncom.

Nahneval ma Karika týmto dielom na dne literárnej priepasti, nahneval...

14.01.2019 2 z 5

Válka s běsy Válka s běsy Juraj Červenák

Poviedkový formát Roganovi svedčí (chcem viac!). Na čitateľa, ktorý potiahne celú ságu na jeden záťah, musia poviedky po epickejších predošlých knihách pôsobiť osviežujúco. Áno, je to Geralt na iný spôsob, ale rozhodne baví.

03.11.2016 5 z 5

Obchádza nás temnota Obchádza nás temnota Ivan Kučera

Autor ma veľmi príjemne prekvapil svojou vypísanosťou (dlhé roky som sa vyhýbal súčasným slovenským autorom s predsudkom, že sa to nebude dať čítať, potom som dal šancu Červenákovi a ... padla mi sánka, že kde vo vákuu som žil), štýl ako od dlhoročného harcovníka.
Aj dĺžka poviedok takmer ideálna, niekde by som ešte dlhšiu záverečnú agóniu obetí privítal. Forma poviedok teda solídna, čo sa týka obsahu, sadla mi väčšina poviedok až na Ovoniavača (nezahral mi na strunu) a Opatrovateľku (klišé). Inštinktívne som sa lepšie cítil so zimnými poviedkami (Obesenec, Mrznúci dážď, Padla hmla a Kamionista), ale užíval som si aj Bagrovisko s Prasaťom. Ivan s prehľadom mení taktiku, niekde desí atmosférou (Stádo, Obesenec, Padla hmla), inde dej ťaha uveriteľný a sympatický Enzechštejn.
Za mňa veľká spokojnosť, teším sa do budúcna, nevidíme sa poslednýkrát.

25.01.2019 4 z 5

Tulák po hviezdach Tulák po hviezdach Jack London

Kniha s posolstvom. Zriedkavý prípad, keď mi príbeh prehovára priamo do duše. Čas plynie, ľudstvo sa žiaľ nemení, aspoň že ostalo pár ideálov, pre ktoré sa oplatí žiť..

12.04.2017 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Kniha na celoživotné čítanie.

05.02.2019 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Prvá polovica vynikajúca (vravím si, prečo tak nízke hodnotenia), druhá polovica...tak typicky Karikovská...nevieme kam z konopí,tak to uzavrieme tak...ako v STRACHU,tak ako V TRHLINE a nech ostanem 5 dní v tme, keď to nedopadne rovnako aj v blížiacej sa PRIEPASTI.
Všetky tie nápady vyšumia do prázdna, keď chýba grandiózne finále a tak autor po 3-krát neprekonal imho najlepšiu knihu NA SMRŤ a 3-krát nenaplnil veľmi sľubný potenciál.

17.10.2018 3 z 5

Kolymské denníky Kolymské denníky Jacek Hugo-Bader

Veľmi hlboká sonda do duše ruského človeka napísana počas vyše 2000 km kráčania a stopovania po najdlhšom cintoríne sveta.
Kolymské denníky nie sú knihou, ktorú môže napísať hockto, niekto, kto sa rozhodne, že hurá...dobrodružstvo a ide si cestovať po Kolyme stopom, takto to nefunguje.
Preto si vážim autora, že nekĺže len po povrchu, ale pozná ruské dejiny a minulosť (ktoré, ako spomína jedna z postáv, keby Rusi odsúdili, neostalo by im nič) a reflektuje osudy ľudí a ich príbehy v omnoho širšom kontexte, než by to urobil bežný západný dobrodruh so spisovateľskými sklonmi.
Môžem len dúfať, že niekto preloží jeho ďalšie knihy do SK/CZ (hoci tá Absynt verzia zrejme korektúru textu nevidela!).

07.06.2018 5 z 5

Kde končí země Kde končí země Thayer Willis

Vynikajúce! Na to, že ide už o 41-ročnú knihu, morálne zastarala len posledná časť o objavovaní oceánov, prvým dvom častiam nie je čo vytknúť, úžasné a atmosférické čítanie.
Veľmi kvalitne spracované (textovo aj fotograficky). Prečo mám pocit, že v dnešnej dobe sa už na takejto úrovni náučné publikácie nerobia?
Cenný prírastok do mojej zbierky.

25.05.2018 5 z 5

Komentár k všetkým trom zväzkom:
Ako výpoveď o skutočnom živote v sovietských GULAGoch za plný počet.
Lenže Solženicyn to poňal ako kroniku politickej genocídy na miliónoch obyvateľstva a preto predkladá prípad za prípadom, rok za rokom, a tak cez veľkú časť diela sa ťažko prehrýza.
Rozoberá detailne všetky aspekty fungovania procesu odsudzovania obyvateľstva a života v táboroch cez mnohé príklady, ale tým slovanským bohatým vykresľovaním po čase nudí. Kniha je tak najsilnejšia v častiach, ked sa venuje konkrétnym ľudským osudom (hlavne tie úteky a vzbury!) a vyvažuje tak stovky strán suchého motania sa vo faktoch.
Najlepšie dopadol v tomto smere tretí diel.
Preto sumárne za štyri hviezdy vzhľadom na spomenuté nedostatky.

22.01.2018 4 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Ten nápad. Ten obyčajný hrdina, ten minimalizmus a priestor pre čitateľovu fantáziu..
Klasika žánru!

08.12.2016 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Bohatý jazyk, skvelé spoločenské aj filozofické postrehy, má to svoju hĺbku, chápem odkiaľ pramení všeobecné nadšenie pre toto dielo. Osobne mi však až tak nesedí, mám radšej temnotu Londýna vo svete Sherlocka Holmesa než Doriana Graya :)

13.05.2016 3 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Jedno z najlepších sci-fi vôbec, bez tej naivity 50-tych rokov 20. storočia by to nebolo ono. Z knihy cítiť zvláštny smútok nad ľudstvom. Nadčasové dielo!

11.11.2016 5 z 5

Co dělá tenhle knoflík? Co dělá tenhle knoflík? Bruce Dickinson

Neštandardná autobiografia, keďže o rodinnom živote (mimo dospievania) tu nie je ani čiarka. Trochu menej MAIDEN a trochu viac lietania než som čakal.
Ale Bruce je inšpiratívny chlapík, ktorý sa nebojí vykročiť z komfortnej zóny a venovať sa novým veciam (o to prekvapujúcejšie u úspešného hudobníka za vodou).
A ten hlad posúvať sa ďalej je asi najväčším odkazom knihy.

11.07.2021 5 z 5

Vojnové nebo Vojnové nebo Alexandr Ivanovič Pokryškin

Nepoznám veľa memoárových leteckých kníh z ruskej strany (max. Skomorochov a Kožedub) a preto ich považujem za cenný pohľad na problematiku leteckého boja v 2. svetovej vojne z pohľadu ruskej strany (v porovnaní s tonami kníh zo západu).

Pokryškin je človek svojej doby s ruským pohľadom na svet. Bojový život vykresľuje zaujímavo. I keď, o čo je menej kritický k sebe, o to viac k ostatným súdruhom. Samozrejme, ten stranícky podtón tam je, ale dá sa odfiltrovať, základom knihy však ostávajú súboje a frontový život jednotky. Za mňa spokojnosť.

28.11.2019 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

Pomôžem si hudobnou metaforou: v slohe je to fajn (nápady) , žiaľ refrén je bezzubý (pointa).
Hviezda naviac za všetko objímajúcu depresívnosť.

16.03.2018 3 z 5

Silné. Pre tých, ktorí sú rodičia sú isté veci v jednej kapitole neskutočne otrasné.
Toto by malo byť povinné čítanie, možno by sme mali menej NS tupých hláv medzi nami a menej ľahostajnosti v nás.
Dve negatíva len k forme: kopec pravopisných chýb v knihe a zavádzajúci názov.

05.03.2017 5 z 5

Heavy metal : encyklopedie Heavy metal : encyklopedie Daniel Bukszpan

S knižnou encyklopédiu v ére internetu je to ťažké. Napríklad táto je aktuálna po rok 2002, čo postupne znižuje jej hodnotu.
Pozitíva: slušný výber kapiel (ťažko sa zavďačiť každému), rozumný rozsah textu podľa významu kapely, fajn fotky.
Negatíva: časté nesprávne popisy pod fotkami (členovia kapely vymenovaní v nesprávnom poradí), autor Američan preferuje viac svoju scénu na úkor Europy, neprehľadné diskografie (čo je radový album a čo EP alebo Live?), a na záver vyložené subjektivne/debilne rebríčky.
Fajn kniha ako dar, pri výpadku internetu má svoj zmysel, inak nevidím zmysel do nej investovať.

15.05.2016 3 z 5

Tajemství Velikonočního ostrova Tajemství Velikonočního ostrova Francis Mazière

Svojská kniha, archeológ chce byť poetom a … príliš mu to nejde. Zvláštny až archaicky jazyk, pomerne nesúvisle rozprávanie o vykopávkach a dumaní nad záhadami Rapa Nui.
Podaných informácií je dosť, ale autor často len špekuluje a aj knihu napísal prirýchlo (keď niektoré dokumenty či artefakty nemal ešte analyzované a uzavrel to štýlom, že sa uvidí...)
Nenaplneny potenciál, pre mňa trochu sklamanie. Heyerdahl to podal lepšie. Potešili však dobové fotky z ostrova. Tri a pol hviezdy.

29.05.2020 3 z 5

Vojenské dejiny Slovenska IV. Vojenské dejiny Slovenska IV. Marián Hronský

Kniha, ktorá sa nečíta najľahšie (väčšina tabuliek s prehľadom počtov mužov, zbraní, techniky nudí), ale pasáže osvetľujúce politické, sociálne a národnostné aspekty na našom a susediacom území majú význam pre čitateľov, ktorých zaujíma dané historické obdobie a nerovnocenné postavenie Slovákov v spoločnom československom štáte (čo bola svadba z rozumu a nie z lásky medzi dvoma národmi).

27.11.2019 4 z 5

Ticho v období hluku Ticho v období hluku Erling Kagge

Krásna komorná záležitosť, ktorá mi prehovára priamo do duše.
Viac ticha všetkým nám!

13.06.2018 5 z 5