Eistee Eistee komentáře u knih

Katyně Katyně Pavel Kohout

Přečteno jako jedno z dvaceti povinných děl k maturitě a po Lermontově Démonovi a Havlíčkových Petrolejových lampách u mě obsazuje jasné třetí místo v tomto seznamu. Formát knihy je prazvláštní, dlouho mi trvalo se zorientovat. Myslím, že obsah Katyně vyznívá stále aktuálně a počtení je to příjemné.

01.11.2021 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Kniha byla příjemná, čtivá, psaná jednoduchým stylem. Příběh byl napínavý a měl spád. Možná by neuškodilo jít u hlavní postavy trošku víc do hloubky, prostor pro ,,psychologičtější" pasáže by tu byl. Doporučuji.

25.10.2021 4 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Už v úvodu musím říct, že se knížka čte opravdu dobře. Je napsána příjemným stylem, který k žánru padne jako ulitý. Úvodní pasáž má pěkně ostrý nástup, pak se tempo pozvolna zklidňuje. Na příběhu je nejzajímavější vztah mezi oběma hlavními postavami. Po psychologické stránce je kniha naprosto dokonalá. A právě ono do detailu propracované psychologično je to, co děj posouvá dál. Bez něj by byl příběh tuctový a nudný. Brutální a velice explicitní popisy vražd už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu, alespoň pro nás milovníky thrillerů. Doporučuji k přečtení. :)

14.02.2024 4 z 5

On On Radim Martynek

Román On je zajímavý a v našich končinách i originální počin. Zaujme už na první pohled svou atraktivní obálkou, která - společně s úžasnými ilustracemi Terezy Kepákové - dokonale koresponduje s jeho obsahem.
Když jsem knihu poprvé vzala do ruky, překvapil mě její větší rozsah. Prvních pár kapitol jsem si zvykala na autorův rukopis - nevtíravý, hloubavý, plný asociací a vnitřních monologů. Jazyk, jímž je kniha napsána, je košatý a pohladí po duši. Autor také zvolil ideální tempo a vhodné dělení kapitol, proto dokáže čtenáře na konci každé kapitoly navnadit na další čtení.
Pozitivně hodnotím především zasazení příběhu do známého českého prostředí a realičnost postav. Musím přiznat, že hlavní protagonista příběhu mi zpočátku nebyl vůbec sympatický, na druhou stranu ve mně však vzbudil zájem. V průběhu děje u něj dochází k několika změnám a Pavel se z naškrobeného mistra etikety promění přes svůdného elegána v sympatického chlapíka, který si jde za svými sny a vizemi.
Román On bych charakterizovala takto: aktuální, hravé, inspirativní a zatraceně sexy dílko, které pomocí poměrně detailních analýz psychologických pochodů hlavních postav přiměje svého čtenáře k sebereflexi. Ten také jistě ocení tipy a nápady, jak zpestřit sexuální život. Zakomponování našich velikánů etikety a sexuologie je pouhou třešničkou na dortu.

13.06.2022 4 z 5

Ocelové srdce Ocelové srdce Albert Čuba

Čubův první román ve stylu slavných noir detektivek je velmi povedené dílko, v českých končinách nezvykle originální. Autorův styl je překvapivě vyzrálý, věcný a dokáže dokonale vykreslit atmosféru ,,černého města tam na severu", jehož děti v noci nikdy nespí. Panoptikum postav působí velmi věrohodně a vyprávění pomocí vševědoucího vypravěče příjemně okořeňuje absence přímé řeči. Dokážu si představit, že Ocelové srdce jednou někdo převede i do filmové podoby.

29.05.2022 4 z 5

Psychologie sériových vrahů Psychologie sériových vrahů Andrej Drbohlav

Úvod odborně propracovaný, přesto i pro laiky srozumitelně napsaný. Obsáhlý seznam nejznámějších sériových vrahů z našich končin i z ciziny musel dát ohromnou práci. Velká pocta autorovi!

14.02.2022 5 z 5

Klub sebevrahů (3 povídky) Klub sebevrahů (3 povídky) Robert Louis Stevenson

Tuhle knížečku jsem objevila zapadlou v knihovně a jejího přečtení nelituji. Příběhy jsou vtipné, promyšlené, je z nich cítit onen feudální duch. :D Všechny povídky tvoří výslednou mozaiku a vše do sebe zapadá tak, jak má. Příjemná oddychovka.

14.02.2022 3 z 5

Černá křídla Cthulhu Černá křídla Cthulhu * antologie

Lovecrafta jsem nikdy nečetla, proto mě docela překvapilo, že většinu povídek jsem přelouskala relativně snadno. Povídky bych mohla rozdělit do několika skupin. ,,Pickmanova modelka", ,,Vyrývání", ,,Panoptikum duchů", ,,Obyvatelé strašidlesa", ,,Denkerova kniha" a ,,Pravda o Pickmanovi" alespoň trochu vyžadují nějakou znalost Lovecrafta, jelikož je v nich hodně odkazů k jeho dílům. ,,Pouštní sny ", ,,Uchvácení", ,,Susie" a ,,Vytí v temnotách" mají tíživou atmosféru a je tu výraznější tématika osudovosti. Pak jsou tu originální a místy i vtipné povídky, ve kterých figurují chapadlovitá monstra, a sice ,,Tunely", ,,Jak dostat chapadláka", ,,Kupole", ,,Záhadná záležitost " a parádní slasher ,,Nižší démoni ". Nejvtipnější povídkou je určitě ,,Korespondence Camerona Thaddea Nashe", se stále zrychlujícím se tempem. ,,Rotterdam" a ,,Záměna" jsou takové civilně napsané psychologické sondy do života, zatímco delší ,,Přízrak nad Providence" si hezky pohrává s časoprostorem.
Na pomyslném druhém místě by u mě byla povídka ,,Násilí, dítě důvěry ", u které se mi líbí hlavně forma - vyprávění událostí v první osobě z pohledu tří pěkně úchylných postav. Nejvíc se mi líbil ,,Hotel Broadsword", u kterého jsem (jako u jediného) měla nepříjemné mrazení v zádech. Děj povídky je pěkně rozpracovaný do detailů, dobře vykreslená je také atmosféra a psychologie hlavní postavy.

10.12.2021 4 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Pěkné, sofistikované sci-fi z nedaleké budoucnosti. Hlavní postava není úplný sympaťák, ale přesto mu tal nějak fandíte. Děj je propracovaný a má spád.

06.11.2021 5 z 5

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Hlavní postava mi byla hodně sympatická, příběh byl zajímavý, i když místy trochu předvídatelný. Dokonalá podoba byla určitě lepší.

05.11.2021 4 z 5

Ztracený přístav Ztracený přístav Tana French

Tana French píše trošku obšírněji, ale vůbec to nenudí. Dokáže mistrovsky popsat psychologii postav a zajímavě vyprávět detektivní příběh. Řekla bych, že u této autorky nevytváří těžiště příběhu ani tak děj samotný, jako spíše postavy. Ztracený případ je krásně rozehraný psychologický detektivní thriller z prostředí irského satelitního městečka.

Robin Druhý a jeho rodina Robin Druhý a jeho rodina Zdena Frýbová

Srdcovka.

05.11.2021 5 z 5

Humorné, dobře napsané a v dnešní uměle překorektní době dost odvážné. Něco pravdy na tom bude. Palec nahoru!

Vlčí proces Vlčí proces Neil Mackay

Kniha je psána stylem, který každému určitě nesedne. Mně se četla lehce, vedlejší pasáže mě nenudily, naopak jako sonda do tehdejších poměrů fungovaly výborně. Co se ,,brutálních" scén týče, tady mi prostě sedí (třeba jako v Katyni nebo Mechanickém pomeranči), nejsou na děj násilně našroubovány. Příběh je originální, má atmosféru a není přehnaně dlouhý. Velké plus vidím v tom, že autor čtenáři nevnucuje vybrané náboženské představy, nýbrž vytváří prostor pro výměnu argumentů. Všeho je tu tak akorát - akce, psychologie, historie, náboženství i filosofie. Pokud nečekáte ukňouraný romantický blábol nebo korektní, sluníčkářské názory na lidstvo, směle do čtení.
P.S. Pod Paulův názor na povahu Bible se podepisuji.

01.11.2021 5 z 5

Poslední hřebík Poslední hřebík Stefan Ahnhem

Bohužel jsem předchozí knihy ze série nečetla, ale i tak budu knihu hodnotit velice pozitivně. Originálně pojatá zápletka, zajímavé a věrohodné postavy a dokonale vystihnutá atmosféra až do kořenů prohnilé policie. Knihu jsem přečetla jedním dechem a dost možná za to může lákavá úvodní pasáž s kajakářkou. Doporučuji ke čtení.

14.11.2023 5 z 5

Stíny Halloweenu Stíny Halloweenu * antologie

Zajímavý a v Čechách rozhodně výjimečný kousek. Jak to tak u antologií bývá, i tady se najdou slabší i vydařenější povídky, ale celkově se jedná o povedené dílo. Za mě nejpovedenější je poměrně psychedelická až surrealistická povídka Temnou nocí, kterou následuje fiktivní, avšak autenticky působící interview kombinované s found footage s názvem Ztraceni ve tmě. Doporučuji k přečtení nejen hororovým fandům - myslím, že ze 16 povídek si každý vybere tu laděnou dle jeho gusta (ať už do sci-fi, thrilleru nebo fantasy).

30.01.2023 4 z 5

Pěkný sborník Urban Legends, které zbožňuju v jakékoliv formě.

05.01.2023 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Klasické absurdní drama, ze kterého čiší zoufalství nad vlastní existencí i existencí světa vůbec. Neschopnost komunikace, odlidštění člověka a nesmyslnost celého života, který postrádá jakoukoliv logiku. V lecčems mi to připomíná Kafkovy romány, které ale, na rozdíl od Beckettova dílka, mají hlavu a patu.

15.04.2022 3 z 5

Zlý jelen Zlý jelen Václav Kliment Klicpera

Figarova svatba v českém prostředí. Drama postavené na omylech a záměnách postav.

13.04.2022 4 z 5

Pes moudřejší člověka Pes moudřejší člověka Magdalena Wagnerová

Milé a poučné čtení o hafanech, kteří se chovaji jako lidé a řeší ty stejné problémy.

13.04.2022 5 z 5