Eistee Eistee komentáře u knih

Tma Tma Jozef Karika

Parádní jízda, ke které s přehledem postačila jedna postava a kus zasněženého tatranského lesa. Oceňuji bravurně zvládnutou psychologii a detailní myšlenkové pochody.

15.04.2022 4 z 5

Hororová klasika, depresivní, tajemná a zvrácená. Vedle nejznámějších povídek Jáma a kyvadlo, Zrádné srdce, Zánik domu Usherů a Černý kocour, mi nejvíce utkvěla v paměti povídka Skokan. Něco tak odporného a šíleného (v pozitivním slova smyslu) jsem ještě nečetla. Pád do Maelströmu mě naprosto uchvátil a na tajemnou ,,podlouhlou bednu" doufám nikdy nenarazím. Doporučuji.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Ve své době naprosto originální zápletka, která se stala součástí jakéhosi povinného na střední škole. Doriana jsem četla také jako povinnou četbu k maturitě a rozhodně nelituji. Troufám si říct, že je to jediný opravdu hororový román, který jsem kdy měla v ruce. Horory ,,na papíře" fungují, dle mého názoru, výjimečně, a pokud ano, spíše jako povídky (E. A. Poe - můj oblíbený). Doporučuji, ale při čtení přeskočte extrémně nudnou část s popisem jakési sbírky váz, která překáží hned na několika stránkách.

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Za mě nejkrásnější poezie, jakou jsem četla. S dějem, překrásnými popisy a nádherně zveršovaná. Pochmurná a temná romantika.

01.11.2021 5 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Ke knize jsem zpočátku přistupovala s velkou nadsázkou, postupně si mě však autor šikovně omotal kolem prstu. Satiricky laděné historky se začaly prolínat a vytvořily zamotaný příběh, ve kterém se i autor sám musel ztrácet. Řečeno dnešní terminologií: není tu nouze o vtip, krev ani trochu té duchařiny.

15.04.2022 5 z 5

Ona aneb Na velikosti záleží Ona aneb Na velikosti záleží Radim Martynek

U pokračování erotického románu On mě potěšilo - kromě vyvedené obálky a příjemných ilustrací - hned několik skutečností, a sice spoluautorství Zdeňky Tmějové, kratší rozsah a celkové ladění knihy. Zatímco první díl by se dal charakterizovat jako inspirativní návod, jak si okořenit vztah, v knize Ona šel autor více do hloubky. Dostalo se mi do ruky dílko kratší, ale daleko propracovanější. Pozitivně hodnotím především úderné právnické poznámky a zajímavé psychologické postřehy, které jsou tentokrát lépe začleněny do textu (vše se díky tomu tak nějak lépe čte). Je znát autorova vypsanost po předchozím románu.
U hlavního hrdiny Pavla dochází k zajímavým psychologickým pochodům, jeho postava rozhodně nepostrádá duchovní vývoj (ačkoliv si nejsem jistá, jestli směrem k lepšímu :)). Nová ženská protagonistka Jana dokáže zaujmout a celý příběh díky ní nabírá nový rozměr. Vedlejší dějové linky byly velice zajímavé a je škoda, že jsme se o nich nedozvěděli více. Ačkoliv mě rozuzlení a samotný závěr příliš neoslovily, vyvážilo to sedm silně uvěřitelných příběhů plných manipulace a vztahové toxicity, doplněných malým výčtem poruch osobnosti. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení, protože čtenáře donutí k zamyšlení. Radimovi děkuji za zaslání obou dílů, nalezla jsem v nich spoustu inspirace. :)

27.08.2022 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Rozvláčné, ukňourané a patetické, psané však krásným a košatým jazykem. Vysoká forma a nízký obsah.

15.04.2022 2 z 5

Poplach v Kovářské uličce Poplach v Kovářské uličce Václav Řezáč (p)

Doma jsme měli úžasně namluvenou gramofonovou desku, která tuto komunistickou agitku činila daleko dobrodružnější a romantičtější. Zlý a zákeřný hokynář Bočan, přísný a spravedlivý strážmistr Brejcha, vykořisťovaný syn proletariátu Franta Severýn a honba za zelenou knížkou.

15.04.2022 4 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Naprosto geniální kniha se skvěle vykreslenou atmosférou stálinského Ruska. Líbila se mi právě ta dějepisná a politická stránka příběhu a psychologie hlavních aktérů. Konec byl takový vachrlatý, nedomyšlený a poměrně dost přestřelený, ale i přesto se Dítě číslo 44 řadí do mých nejoblíbenějších knih.

13.04.2022 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Jediná kniha od dua Lars Kepler, jakou jsem kdy měla v ruce. Musím přiznat, že příběh byl zručně vystavěný, autoři si umně hrají s napětím, ale místy bohužel dost přehánějí. Do postav jsem se nějak nedokázala vžít, přišly mi takové příliš sterilní.

13.04.2022 4 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Vtipně napsaná kniha plná životních mouder a postřehů, které donutí o lecčems popřemýšlet. Doporučuji k přečtení.

13.04.2022 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Povinná školní četba, která ve mně vyvolávala zvědavost, jak může chutnat to slavné jalovcové pivo.

13.04.2022 3 z 5

Dítě tmy Dítě tmy Miroslav Pech

První ryze český horor, který jsem kdy četla. Svižný, místy dost předvídatelný děj (nepochybuju o tom, že to byl autorův záměr), velice čtivé, dialogy a myšlenkové procesy postav naprosto přirozené a uvěřitelné. Pěkné počteníčko před spaním.

14.02.2022 4 z 5

Bella a Sebastián (Útulek na Velkém Baou, Tajný dokument) Bella a Sebastián (Útulek na Velkém Baou, Tajný dokument) Cécile Aubry (p)

Hezký, uvěřitelný příběh o neobyčejném vztahu fenky a malého chlapce z prostředí Pyrenejí.

05.11.2021 4 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Ačkoliv životopisné tituly často nevyhledávám, obzvláště o sportovcích, kniha byla velice čtivě napsaná.

13.04.2022 4 z 5

Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Slovní sebeobrana a asertivita pro ženy Nicole Staudinger

Praktické, poučné, s reálnými příběhy, které mě upřímně pobavily.

06.11.2021 5 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Zvláštní druh suchého humoru, který ne každému sedne. Já se bavila.

06.11.2021 5 z 5

Muž s dýmkou a houslemi Muž s dýmkou a houslemi Arthur Conan Doyle

Klasika s nádhernou ilustrací. Kniha potěší dospělé i starší děti, co příběh, to originál.

Vermontské psycho Vermontské psycho Jennifer McMahon

Příběh byl originální, vygradovaný, s parádně vykreslenou atmosférou a nápaditými postavami. Zajímavé prolínání času, které čtenáře udržuje ve střehu. Konec byl bohužel hodně slabý, ne-li až dětinsky trapný.

05.11.2021 4 z 5

Proměna a jiné povídky Proměna a jiné povídky Franz Kafka

Proměna a V kárném táboře jsou úžasné, zbytek mi v paměti vůbec neutkvěl. Některé povídky jsou lepší, některé horší, některé nemastné neslané a některé jsem bohužel vůbec nepochopila.

05.11.2021 3 z 5