eiramka eiramka komentáře u knih

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Nemůžu si pomoct, ale pro mě zklamání - ze začátku se sice příběh rozbíhal dobře, líbilo se mi střídání děje na jachtě a příběh vyšetřování, ale někdy v polovině mi už připadalo, že je to jak nastavovaná kaše - některé pasáže byly zbytečně dlouhé a nepřispívaly ke stupňování napětí - možná za to mohl i kostrbatý překlad. A ten úplný konec...no to přece ne, to nemohla Yrsa myslet vážně.

07.02.2016 2 z 5

Miniaturista Miniaturista Jessie Burton

Nemůžu uvěřit, že tohle je prvotina Jessie Burtonové - protože je to opravdu skvělá kniha! Magická, poutavá, se silným příběhem, nekonvečními postavami , tajemstvím . Odehrává se v Amsterdamu v 17. století . Mladá Petronella Burtonová (mimochodem skutečná historická postava) se po rychlém dohodnutém sňatku ocitá ve svém novém domově - cití se ztracená, osamělá, v domě tráví čas se svou švagrovou a dvěma sluhy - její muž jí jako svatební dar daruje dům, vlastně domeček pro panenky a příběh může začít. Miniaturista Vás uchopí do svých tenat a nepustí , knížku nebude snadné odložit a Vy budete číst do dvou do rána.

30.01.2016 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Počátek šedesátých let minulého století a dva mladí nezkušení lidé, kteří se dopoledne a vzali a odjeli na svatební cestu. Oba dva si vezou s sebou svoje očekávání, svůj strach z neznámého, svoje předsudky a neznalosti, svoje obavy a naděje. Člověk těm dvěma přeje, aby všechno překonali, aby to zvládli – jsou tak mladí a nezkušení….Autor v této útlé knížce skvěle zobrazil atmosféru té doby a psychologii postav - svým způsobem mistrovské dílo, tak trochu ve stylu Virginie Woolfové.

23.01.2016 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Velmi dobrá detektivka - drsná škola. Detektivové z oddělení Q jsou všichni něčím ujetí a to je právě dělá tak sympatickými - tenhle případ opět sahá hluboko do minulosti a líčí problematické období Dánska v padesátých letech - je zajímavé , že nejen u nás se v té době děla zvěrstva (i když samozřejmě nesrovnatelná). Nette Hermansennová je symbolem chudé dívky, která se dostane do soukolí státu a sociálních institucí , páchajících dobro ve jménu národa.Jde z toho mráz po zádech, že něco takového se dělo v padesátých letech na Západě ...a staré hříchy mívají dlouhé stíny(jak říká už stará dobrá Agatha Christie:) Kniha se čte velmi rychle - děj má spád a hluchá místa tam nejsou - dobré čtení.

20.01.2016

Babičky: Mrtvý kuchař Babičky: Mrtvý kuchař Minna Lindgren

Tahle kniha není pro slabé jedince. A rozhodně ne pro někoho, kdo očekává legraci k popukání. Je to velmi detailní popis toho, co znamená zestárnout a žít v domově důchodců (pravda luxusním). Jak starý člověk najednou přestává rozumět světu, jak ho postupně opouští všichni, které měl rád - pokud se mu nepodaří včas zemřít. Detektivka to není a se členou Marplovou to nemá nic společného (spíš to někdy připomíná Přelet nad kukaččím hnízdem) - přesto ale to není špatný příběh. A chvilkama se dokonce zasmějete - protože autorce se povedlo , že celkově nevyznívá kniha depresívně - zjistíte, že i ve stáří člověk může navázat nová přátelství a zažít legraci - a už kvůli tomu je možná dobré si knihu přečíst.

14.01.2016 3 z 5

Dvojitá smrt Dvojitá smrt Georgette Heyer

Tak tohle mi tak trochu připomínalo Downton Abbey s kriminální zápletkou :) Doba po druhé světové válce, sloužící a komorníci dosud existují, ale už pokukují po lepším životě , dámy a pánové z lepší společnosti tráví čas večírky a bridgem, mladé dámy mají touhu se dobře provdat a titul a bohatství nápadníka není na škodu . Timothy je mladý právník z dobré rodiny a zamiluje se do nevhodné dívky. A navíc se ta dívka zaplete do vraždy. No není to zápletka k pohledání ? :) A do toho naprosto skvělý suchý anglický humor, kterému překlad neublížil. Některé pasáže byly možná trochu nudnější, ale jinak jsem se skvěle pobavila.

11.01.2016 4 z 5

Než pomine tvůj hněv Než pomine tvůj hněv Åsa Larsson

Další Rebecca - a opět skvělá! Drsná severská příroda a neméně drsní obyvatelé - a důkaz, že stíny z druhé světové války sahají až do současnosti - o kolaboraci Švédů s Němci toho moc nevím, takže i to pro mne bylo zajímavé. Psychologicky výborně vystavěné postavy a trochu esoteriky(ale ne tolik, aby to příběh posunulo do polohy, kdy už je bláboloidní nesmysl .)

28.12.2015 4 z 5

Plačící Zuzana Plačící Zuzana Alona Kimchi

Přiznávám, že mi Zuzana šla tak příšerně na nervy, že jsem musela některé pasáže přeskakovat. Mladá žena, 33 let - chovající se někdy jako dítě, totálně závislé na matce, někdy jako puberťačka, která matku těžce nesnáší - není schopna samostatného života a její matka i další příbuzní se dojemně snaží Zuzanu chránit před světem a životem. Až do dne , kdy se ve dveřích objeví vzdálený bratranec a na čas se u nich v bytě usadí. Nevím, možná se něco ztratilo v překladu, možná jsem něco nepochopila - ale pro mně tohle bylo celkem zklamání.

27.12.2015 2 z 5

Projekt ideálna manželka Projekt ideálna manželka Graeme Simsion

Zamilovaný Sheldon :) Moc jsem se pobavila - příběh profesora, který se ve 40 letech rozhodne, že si najde partnerku a vzhledem k svému založení k problému přistupuje vědecky:) Bavila jsem se i proto, protože některé situace jsem poznávala - mám doma totiž podobného Sheldona:)

27.12.2015 5 z 5

Poslední víkend Poslední víkend Agatha Christie

Stará dobrá Agatha - perfektně vykreslené postavy - manžel Narcis a jeho manželka submisivní až k pláči, mile trhlá Lady a její služebnictvo, milostný trojuhelník a otázka vezmou se, nevezmou se ? :) Poirot je tady tak trochu v pozadí, ale to nevadí, Mám přečtěnou skoro celou Agathu a sama pro sebe jsem si tuhle její knihu zařadila tak doprostřed spektra - většinou u ní víte, co kupujete, a tohle rozhodně nebylo zklamání.

11.12.2015

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Velmi aktuální čtení. Pojednává o rodině iránských vystěhovalců do Ameriky a myslím, že velmi doře vykresluje změny, které přiměly mnohé Iránce opustit svou zemi a hledat štěstí jinde. Ačkoliv rodina v Americe dobře zakotví, přeci jen to hlavně matku a dceru pořád táhne domů - a tak podniknou byť jen krátkou cestu zpět. Pro Evropana je v knize spousta zajímavých postřehů jak z života v Iránu, tak v Americe.

30.11.2015

Agatha Raisinová a otrávený koláč Agatha Raisinová a otrávený koláč M. C. Beaton (p)

Odpočinková detektivka - první díl Agathy Raisinové. Agatha se rozhodne odejít na odpočinek a po úspěšné kariéře v PR prodá firmu a odstěhuje se na venkov. Splní si tím svůj dětský sen, ale po počátečním nadšení se dostavují pochyby - jak si zvykne tato dosud tak aktivní žena na poklidné anglické vesnici? Naštěstí se objeví něco, co ji zcela zaujme - vražda.

30.11.2015 3 z 5

Stopy Adrieny Šimotové Stopy Adrieny Šimotové Karel Hvížďala

Setkání s nesmírně zajímavou osobností, Adriana Šimotová byla nejen skvělá výtvarná umělkyně, ale i moudrý a přemýšlivý člověk. Formuluje svoje myšlenky přesně a v rozhovoru je vidět, jak váží každé slovo a snaží se dobrat podstaty věci. Je to kniha k zamyšlení - o umění, o životě, o schopnosti vnímání . Sváteční čtení. Budu se k němu ráda vracet.

18.11.2015 5 z 5

Dvojí osud Dvojí osud Josef Čapek

Co jsem si uvědomila po přečtění pvrních několika dopisů: jak moc se změnila naše čeština, jak bohatá je naše řeč a jak málo tohoto bohatství využíváme! Samozřejmě u Čapka to nepřekvapuje, ale obávám se, že plochost a planost vyjadřování pronikla hluboko do našeho života.
Dopisy jsou zajímavým svědectvím vztahu Čapka a Jarmily Pospíšilové, ale také vhled do vnímaní malíře - v té době zdaleka ne tak uznávaného a na počátku své umělecké dráhy.

17.11.2015 4 z 5

Milá mama / Dear Alice Milá mama / Dear Alice Dagmar Hájková

Kniha je zajímavá hned z několika důvodů: jednak se dovídáme více o životě Alice a Charlotty - jedná se o korespondenci, kterou mezi sebou vedly v době Alicina zatčení a věznění. Pro mě to byla hlavně zajímavá sonda do vztahu matky a dcery - obě ženy byly velmi složité osobnosti a z dopisů je vidět, jak se postupně během psaní jejich vztah krystalizuje - je nutné číst mezi řádky, vždyť všechny dopisy procházel cenzurou - matka se snaží dceru povzbudit a chytá se každé sebemenší pozitivní zprávy, dcera naopak matku nechce děsit a snaží se často i s humorem líčit svou situaci jako snesitelnou. V každém případě zajímavé čtení

17.11.2015 4 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Nevím přesně, jestli se spisovatelka inspirovala skutečnou události - mohlo to tak být. Něco podobného se stalo a děje (a my o tom jen ještě nevíme). Pětiletý Jack žije celý svůj život se svojí matkou v jednom pokoji. Už jen tato věta je dost děsivá, když ji domyslíte. Pětiletý kluk, který nemá žádný kontakt se světem, jak ho známe my. Ale má svůj vlastní svět a o něm vypráví v této knize. Myslím, že se spisovatelce povedlo perfektním způsobem vystihnout myšlení malého kluka, aniž by sklouzla do infantilností a možná právě tenhle způsbob vyprávění činí knihu až bolestně napínavou. Rozhodně ji neodložíte nedočtenou.

25.10.2015 4 z 5

Asfaltoví andělé Asfaltoví andělé Johanna Holmström

Drsný příběh. Odehrává se v současném Finsku a líčí bez politické korektnosti život v muslimské komunitě z pohledu dvou dívek - patnáctileté Leily a její starší sestry Samiry.Jak žije druhá generace přistěhovalců, jak se začleňuje do společnosti, jak reaguje na náhlý příklon rodičů k islámu, jak si nachází svoji cestu během už tak složitého období dospívání. Je dobré číst takové knihy právě dnes - pro mě osobně to bylo ale těžké čtení, některé pasáže byly dost kruté - rozhodně to není oddychovka.

23.10.2015 3 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Městečko Three Pines uprostřed lesů a v něm plejáda zajímavých postav - člověk se neubrání srovnání s Midsummers - a sympatický inspektor Gamache, který tentokrát nejen vyšetřuje vraždu, ale sám musí čelit útokům na sebe a svoji rodinu - dobrá detektivka

20.10.2015 3 z 5

Kto sa bojí vlka Kto sa bojí vlka Karin Fossum

Je zavražděna stará žena. Vraždu ohlásí výrostek, který momentálně žije v domově pro problémovou mládež. A v blízkosti se rovněž pobybuje podivná postava uprchlého pacienta z nedalekého blázince - a pak dojde k přepadení banky a únosu. Slušná detektivka, zalidněná podivnými postavičkami s ještě podivnějšími motivy jednání.

25.09.2015 3 z 5

Dievča vo vlaku Dievča vo vlaku Paula Hawkins

Velmi dobré čtení: psychologická studie postav, které jsou všechny nějakým způsobem "ujeté". Napínavé a dobře vystavěné pro rychlé čtení. Mám ráda knihy, kde se příběh ukazuje z pohledu několika postav, záleží na osobnosti vyprávějícího, jak si děj vysvětluje. Velmi dobře napsané!

12.09.2015 4 z 5