Eigis Eigis komentáře u knih

Zatopená Sahara Zatopená Sahara Jules Verne

Verne patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele, ale tato kniha se mu nepovedla. Také může být znát, že jí dokončil jeho syn, který originály často dost zásadně měnil.

22.08.2013 2 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Je to už slušná řádka let co jsem ji četl a dost mě zaujalo, navíc jako předzvěst pozdějšího zbrojení a světové války, dokazuje Vernovo vizionářství.

V pustinách australských V pustinách australských Jules Verne

V určitých pasážích mi to dost připomínalo Děti kapitána Granta, ale nejedná se o žádné samovykrádání. Kniha patří nejlepší Verneovky.

Tvrdohlavý Turek Tvrdohlavý Turek Jules Verne

Celou knihu jsem četl s mírným úsměvem na tváři, protože hlavní postava Kérabana svojí tvrdohlavostí uvádí sebe i své okolí do řady až humorných situací. Nechybí samozřejmě ani dobrodružná zápletka a řada geografických popisů.

Exil Exil Andre Norton

Ze začátku jsem byl poněkud skeptický, protože autorka to brala dost letem světem, ale nakonec přeci jen zvolnila tempo. Ačkoliv pak větší část knihy tvoří hledání a putování, závěr poskytne celkem napínavý magický souboj.

Trosečníci lodi Jonathan Trosečníci lodi Jonathan Jules Verne

Tento román dost přesně vykresluje Vernovi politické a fylozofické názory. Samotný děj dost připomíná budovatelské romány.

22.08.2013

Trampoty páně Thompsonovy Trampoty páně Thompsonovy Jules Verne

Kniha kterou celou napsal Michel Verne a vydal pod otcovým jménem. Vcelku se dá říci, že je dost dlouhá a nudná a postrádá nějakou atraktivnější zápletku. Je to cestopis, který ale dnes už není aktuální.

22.08.2013 2 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Když jsem se po dlouhé době vrátil k Verneovkám, byla tato první po které jsem sáhnul. Jedná se o nepřímé pokračováni hnih Dvacet tisíc mil pod mořem a Děti kapitána Granta. Je to typicky Verneovská robinsonáda, ve které hraje ústřední roli schopný vědec.

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Poměrně napínavý detektivní román, kterých Verne moc nenapsal. S filmem to nemá cenu srovnávat, protože ten je někde jinde.

Hra o dědictví Hra o dědictví Jules Verne

Dost vtipný a originální nápad, ale přehlcený zeměpisem.

Slavní dobyvatelé Slavní dobyvatelé Jules Verne

Ve své době to muselo být zajímavé počtení, ale v dnešní době encyklopedií a odborných publikací je trochu za zenitem.

Sever proti Jihu Sever proti Jihu Jules Verne

Jedna z prvních Verneovek, které jsem četl a dodnes se mi velice líbí.

San Carlos San Carlos Jules Verne

Kniha obsahuje čtyři povídky a dva nedokončené romány. U každé povídky je pak přidána její historie seznamu všech úprav.

První povídka vykresluje Vernův názor na francozský vězenský systém, který později prohlubuje v románu Bratři Kipové.

Ženitba pana Anselma des Tilleuls je satirická povídka o tom jak starý učitel latiny hledá svému silně neatraktivnímu žáku nevěstu.

Obléhání Říma je historická povídka o bojích francouzských vojsk v Itálii. Osobně se mi v celé knize líbila nejvíce.

San Carlos je příběh španělského pašeráka, kterého při dopravě kontrabandu pronásledují celníci. Zajímavé je, že Verne starní zločincům.

Jédédias Jamet je začátek Vernova nedokončeného satirického románu o lakomci, který se stal neočekávaně bohatým dědicem. Je veliká škoda, že ho nestihl dopsat.

Studijní cesta je další začátek Vernova románu, který jeho syn později použil pro román Dobrodružství výpravy Barsacovi. Je to poslední věc co napsal v době kdy byl velice nemocný. Děj se odehrává v Africe stejně jako Pet neděl v balóně, takže Vernova cesta skončila a začala na černém kontinentě.

Bratři Kipové Bratři Kipové Jules Verne

Asi nejlepší Vernova detektivka, ačkoliv mě osobně přijde dost nereálná.

22.08.2013

Robur Dobyvatel Robur Dobyvatel Jules Verne

Nápad létajícího stroje těžšího než vzduch nebyl sice přímo Vernův, inspiroval ho jeho přítel, ale literárně ho dotáhl téměř k dokonalosti. Postava Robura jako vládce vzduchu má navíc mnohé společného s Nemem co by vládcem oceánů.

Plující ostrov Plující ostrov Jules Verne

Na celé knize je nejzajímavější nápad plovoucího ostrova pro miliardáře, jeho tech. popis atd. Samotný příběh až zas tak dobrý není.

Plovoucí město Plovoucí město Jules Verne

Další důkaz Vernova vizionářství. Obrovská výletní loď, která má na palubě vše po čem cestující touží prostě plovoucí město.

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Po vydání této knihy začala Vernova hvězda stoupat strmě vzhůru a tam už zůstala.

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

V pořadí třetí Veneovka, kterou jsem četl a rozhodně jedna z nejlepších. Verne prostě opět dokazuje, že je světová špička.

Paříž ve 20. století Paříž ve 20. století Jules Verne

Řada lidí má možná pocit, že Verne je neúnavný propagátor technického pokroku. Toto dílo ovšem dokazuje, že před ním měl i zdravou dávku respektu a varuje kam až by mohl vést. Kromě Bezejmené rodiny je to také jedna z mála Verneovek ze špatným koncem. Vůbec je celá taková pesimistická, což je bezpochyby důvod proč Hetzl zamítl její vydání, takže spatřila světlo světa až tak dlouho.