ecila13 ecila13 komentáře u knih

Habitus hazardního hráče Habitus hazardního hráče Michal Horáček

Super sonda do světa hazardních hráčů.

Dozvěděla jsem se pravidla hry mojeteta-tvoje teta, gotes, něco o psychologii hry, o stanovování kurzů a totalizátoru, o provozu hráčských doupat, o podvodech (v kartách i u žokejů), o motivaci pro hraní nebo to, proč v kasinech nejsou hodiny, proč se používají žetony místo peněz a proč bookmaker po dostizích umírá s favority. A co mají společného hazardní hra, pojištění a burza.

Párkrát mě knížka rozesmála, ale prostředí hráčského světa na mě působilo vlastně strašně smutně: hromada osamělých mužů toužících po zbohatnutí a po uznání ... Pozadí socialismu mi nepřipadalo až tak určující.

... od té chvíle s penězi nemohl nakládat, jejich osud byl svěřen té moci, která z mnoha budoucností vybere jedinou ...

... srovnala myš v partii s kořenem všechny karty tak, aby koňské hlavy jejich rubů byly orientované jedním směrem, zatímco na několika nejdůležitějších kartách, řekněme na všech esech, směrem opačným ...

Kněz si zapisoval sázky na ty nejjemnější papírky, aby je v případě policejního zátahu mohl sníst.

Výběr bytů se prováděl tak, aby nejevil vysledovatelný vzorec ... Před vchodem do domu obvykle čekával další šlepr, který lokaci definitivně potvrdil a naposledy varoval před jízdou výtahem (výtahy se někdy porouchaly a všichni hráči se chtěli vyhnout tomu, aby někomu museli vysvětlovat, proč jedou po půlnoci zrovna k člověku, na jehož příjmení si nedokázali vzpomenout, ale věděli, že bydlí ve čtvrtém patře).

OÚNZ = Odevzdej Úplatek, Nebo Zemřeš.
Sportovci = hazardní hráči.
Kňukna = hráč, který často hlasitě lamentuje nad svými prohrami. Sejde-li se takových u hry více, nastává nepříjemná akustická situace, nazývaná zeď nářků.

28.07.2018 4 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Nesboovy detektivky mám moc ráda, ale tahle mi moc nesedla. Figur jako na kostele, překombinovaný děj, chvílemi jsem se v tom ztrácela.
3* dávám za udržení napětí. Každých pár stránek jsem měla pocit, že na mě někdo někde vybafne.

"Povídalo se, že policejní frekvence byla svého času čtvrtou nejpopulárnější radiostanicí v Oslu." :-)

02.07.2018 3 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

70%
Příběh se začíná odvíjet současně ve dvou rovinách:
Sledujeme probíhající vyšetřování zmizení Amy očima jejího manžela Nicka.
A z pohledu Amy vidíme průběh manželství s Nickem od seznámení až do osudového dne D.
Anebo ne?

29.06.2018 4 z 5

Věčná dobrodružství kapitána Školky Věčná dobrodružství kapitána Školky Robert Fulghum

Fulghumovy knížky jsou jako pohlazení. Ráda je čtu před spaním po náročném dni.

24.02.2018 4 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Četla jsem ze zvědavosti, čekala brak, ale je to celkem fajn série knížek na dovolenou. Autorka umí vyjádřit zamilovanost, touhu, úzkost, závislost, narcistické zranění ...
Akorát to není červená knihovna, ale chvílemi spíše porno :-)

Knížka je skoro stejná jako Padesát odstínů šedi. Čekala jsem trochu víc. Třeba, že se dozvím něco o Christianově dětství, např. z jeho rozhovorů s psychoterapeutem.

30.01.2018 3 z 5

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Oddechové čtení.

04.12.2017 3 z 5

Co jsem to proboha udělal? Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum

Často vtipné, chvílemi velmi dojemné.

... Najednou jsme si všimly, že celý pomeranč rozdělil mezi nás děti. Do posledního dílku. Na něj nezbylo. A tak bratr vzal nůž, ze svého přídělu kousek odkrojil a položil ho před otce. Udělaly jsme to tak všichni ...
To bylo jedinkrát, co jsem svého tátu viděla brečet.

12.11.2017 4 z 5

Kmotr Mrázek II - Krakatice Kmotr Mrázek II - Krakatice Jaroslav Kmenta

Docela vtipná knížka, kdyby to nebyla realita.

... Mlha (Zeman), Prófa (Klaus),
Vodník (Šlouf), Pták (Stehlík), Počasí (Nečas), Špacír (Procházka), Když chceš psa bít (Klacek), Ptáci (ODS) ...

"Kdyby se začali rejpat v minulosti, tak si tam kriminálka může otevřít celý patro." Tomáš Pitr o IPB

09.11.2017 4 z 5

Nejlepší americké detektivní povídky 4 Nejlepší americké detektivní povídky 4 Lee Child

Pár super povídek, celkově průměrná knížka.

05.11.2017 3 z 5

Muž na vlastní křižovatce Muž na vlastní křižovatce Ivan Kraus

Inteligentní, vtipné.

22.10.2017 3 z 5

Dvacet deka lásky Dvacet deka lásky Simona Monyová (p)

První půlka fajn, druhá trochu ztrácí tah.

Z některých vět mrazí, když vím, že ji zavraždil manžel.

17.10.2017 2 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Svěráka mám moc ráda, ale tohle mi moc nesedlo.
Těším se na film.

09.10.2017 3 z 5

Prosím tě, neblázni! Prosím tě, neblázni! Ivan Kraus

Příběh Krausova manželství s nadhledem a vtipem.

09.10.2017 4 z 5

Díky za každé nové ráno Díky za každé nové ráno Halina Pawlowská

U autorky doma muselo být v dětství veselo.
Scénář k filmu se mi líbil víc 80%

08.10.2017 3 z 5

Láska jako Řím Láska jako Řím Irena Obermannová

Škoda, že autorka nezůstala u autobiografické cesty na festival spisovatelů. Hlavní zápletka je strašně laciná.

05.10.2017 2 z 5

Divnovlásky Divnovlásky Irena Obermannová

Film se mi líbil víc.

05.10.2017 3 z 5

Deník šílené manželky Deník šílené manželky Irena Obermannová

Film se mi líbil víc.

05.10.2017 3 z 5

Za 15 minut psychologem Za 15 minut psychologem Anne Rooney

Knížka je fajn pro úplné začátečníky v psychologii, pro děti, pro středoškokáky - jako úvod do světa psychologie.

03.10.2017 3 z 5

Libůstka Libůstka Mariusz Szczygieł

Sladká knížka. Líbí se mi autorův svěží, novinářský styl psaní.

30.09.2017 4 z 5

Láska nebeská Láska nebeská Mariusz Szczygieł

Zajímavé postřehy. Knížka mě na směrovala k tomu, že si zopakuji pár českých knížek.
Také mě začalo zajímat, jak se píše u sousedů a rozhlížím se po polských autorech, což mě nikdy dříve nenapadlo.

30.09.2017 4 z 5