ebbe_voe ebbe_voe komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

V kolika žebříčcích a doporučeních jsem musel na Šikmý kostel narazit, abych si jej přečetl už asi nespočítám. Ale byl to silný a krásný zážitek. Karin Lednická napsala dílo, jenž má nesporné kvality, rešerše skvostné, vypravěčsky výsostné - opisy míst a prostředí tak moc vtažené do děje, že žádný z nich nezdržuje, ale naopak dynamicky kypí životem

21.01.2021 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Po nejčtenější české knize roku 2022 jsem musel sáhnout. Těšil jsem se velmi. Předně obdivuji jak dílo drží pohromadě přes to kolik žánrů se v ní kombinuje. Byť fiktivně setkáme se s prózou, reportáží, novinovými články, korespondencí, úředními dokumenty. Čte se to velmi plynule a hezky. Ale občas mi lezl na nervy až příliš květnatý jazyk a věčné utrpení hlavních postav a nic než utrpení. Také některé situace byly až příliš neuvěřitelné, zejména v závěru. Jinak chválím téma, moji pozornost strhlo velmi, četl jsem s otevřenou wikipedií.

10.01.2023 3 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Nejčtenější knihu 2021 dle databáze knih, jsem nechtěl vynechat, autorku už mám také nějaký cas v merku a navíc žije v mém rodném ValMezu. Ke knize, téma paralelní historie mám rád, zde mi vadilo, že vývoj byl tak nějak tendenční viděl jsem obrazy z knih o KLDR či Kubě případně 1984. Asi kdybych měl od autorky víc načteno lépe bych přijal i pomalejší děj a celkový styl. Kniha je, i přes výhrady výše uvedené, velmi čtivá a času s ní nelituji. Rád bych si s podobného prostředí přečetl něco kde události 68 nebo 89 vedly k opravdu lepším zítřkům. Existuje? Dejte mi vědět prosím.

09.02.2022 3 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Urban, nebo chcete-li Village fantasy s prvky hororu alá Koralína, na poměrně malé ploše ukazuje Gaiman nekonečno. Velmi čtivé, velmi poutavé, velmi osvěžující. Škoda, že pro mnohé čtenáře je tento žánr dětinský nebo uzavřený několika málo kultovními knihami. Tohle je prostě skvělé.

24.03.2022 5 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Čaroděj Zeměmoří přichází 14 let po Pánovi prstenů a 19 let před Pratchettovou Čaroprávností. Inu mnohé komentáře níže vystihují velmi dobře v čem je síla i slabosti knihy, ale většina se neubrání dobrému hodnocení. Tak to mám i já, kniha lineárně plyne trochu jak příručka storytellingu, trochu jako průvodce po Zeměmoří. Každopádně vás to velmi hezky seznámí s významem mágů a mapou této fantastické země. Čekal jsme hodně a to proto, že letos máme u nás již třetí vydání této klasiky, až pak jsme se koukal z jakého to je roku a s přihlédnutím k tomu jsem rád, že jsem si to přečet a budu pokračovat. Už teď mohu říct, že v pokračování se vracíte do stejného světa, na jiné místo a do jiné situace, ale jste rádi, že se vracíte do světa jenž znáte. Není to epické jako Pán prstenů, ani vtipné jako Pratchett, ale právě zmíněnou Čaroprávnost to připomíná ze všeho nejvíce a tak když se chcete u Pratchetta nasmát ještě více, je fajn si aspoň některé klasiky žánru přečíst.

30.01.2023

Pistolníci z Gothamu Pistolníci z Gothamu Jimmy Palmiotti (p)

Skvělé spojení temného města a temného desperada. Dlouho jsem to odkladál, ale jsem spokojený. Super, že BBart vydává další díly, těším se na ně. Výborně vystihnutá podstata Gothamu, ta temnota protkunutá celou historií, prostě to do universa Gothamu a tedy i Batmana skvěle zapadá.

18.04.2022 5 z 5

Odvedu vás do Sierry Madre Odvedu vás do Sierry Madre Forrest Carter (p)

Vinnetou pro starší a pokročilé, kniha vtáhne do tématu, nelidskost a nepochopení je všudypřítomná.

25.01.2021 4 z 5

Paper Girls 2 Paper Girls 2 Brian K. Vaughan

Tenhle geniální mix žánrů, funguje čím dal líp. Sledovat cestování časem je vždy náročné. Pro náročnější komiksové fanoušky velká zábava.

01.04.2022 5 z 5

Generace 89 Generace 89 Tomáš Prokůpek

Tomáš Prokůpek vybral dobové lahůdky velmi svědomitě, publikace je tak ukázkou velmi svěží a nápadité tvorby.

29.11.2021 5 z 5

Zápisník pana Pinkeho Zápisník pana Pinkeho Ewald Murrer (p)

Výborné podzimní snění, kde mýty působí nenásilně živě, krásná poetika. Zápisník pana Pinkeho doporučuji všem jenž si potřebuji na chvíli odpočinout.

19.11.2021 5 z 5

Gorazdův limit Gorazdův limit Vojtěch Mornstein

Kniha z míst které důvěrně znám (a nejen já), situace které tam zažíváme ad absurdum. No mohl to být výborný thriler, ale celé to spíš vyzní jako historka z obchodu jedna paní povídala. Věřím že je zatím kus práce a vlastně jsme to přečetl relativně snadno. Ale o smrti i nehodách se tam píše velmi suše opisně. Nic vás nestrhne...k tomu ta devadesátková estetika a lascivní laciná erotika...tři hvězdy za to že je z D1.

01.11.2021 2 z 5

Život Lazarilla z Tormesu - jeho příhody a nehody Život Lazarilla z Tormesu - jeho příhody a nehody neznámý - neuveden

Přečetl jsme to rád, zvláště závěrečný výčet Lazáriových životní funkcí mne pobavil a došlo mi jak moc byla ta útlá kniha zábavná a tragická.

13.09.2021 4 z 5

Svoboda Svoboda Jonathan Franzen

Jednoznačně skvělá kniha, téma svobody zpracováno opravdu silně, ale nenásilně. Dlouho jsme se začítal, ale v druhé půlce jsme byl jak na trní. Psychologický realismus, civilní a závratný v jednom, díky.

25.05.2021 5 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

(SPOILER) Po prvním díle rozlétaném po celém Zeměmoří máme příběh, který se prakticky celý odehrává na jednom z ostrovů a náš starý známy do příběhu vstupuje cca v polovině. Bavil jsme se náramně, temný až hororový příběh, mě velmi bavil a těším se na další knihu z prostředí Zeměmoří. Ursla Le Guin zkrátka umí fantasy vystavit tak, aby prožitek byl blízký prožitkům čtenáře. Díky za to.

03.02.2023 5 z 5

Rváčov I Rváčov I Džian Baban

Krásný pohled na Foglarovské téma, reálně i mysticky, chytře a nápaditě. Džian Baban vše nakreslil velmi živě, jakoby obrázky ožívaly podobně jako ve filmech Karla Zemana. Až jsme z toho dostal chuť na stínadelské knihy samotného mistra.

25.01.2023 5 z 5

Praštěnej krávou Praštěnej krávou Joseph Mitchell

Velmi dobré čtení pro milovníky lidských tak trochu bizarních příběhů. Trochu jako povídky malostranské jen z New Yorku 40.let.

05.08.2022 5 z 5

Knihy magie Knihy magie Neil Gaiman

Skvělý komiks a hned bych dodal pro pokročilé, objevují se postavy, které si člověk užije víc, když ví o koho jde. Jinak je to ryzí Gaimenovina.

21.05.2022 4 z 5

Na lovu kvizonů Na lovu kvizonů Jakub Němeček

Jakub Němeček je skvělý překladatel i nakladatel, velmi mu fandím, tato "benefiční" kniha tak byla jasná volba. Povídky mají dobré nápady a hezký jazyk. Útlou sbírku jsem přečetl jedním dechem.

18.04.2022 4 z 5

Velikonoční knížka Velikonoční knížka Tereza Říčanová

Velikonoce dle tradic pohanských i křesťanských hezky zpracované v útlé knížce.

13.04.2022 5 z 5

Pták a veverčák na útěku Pták a veverčák na útěku James Burks

Čtu dětem, dynamická, akční a vtipná záležitost.

13.04.2022