E.T.007 E.T.007 komentáře u knih

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Zaujímavá fantasy trilógia. Budem hodnotiť rovno celú trilógiu, nakoľko nemá zmysel pri každej jednej časti písať to isté. Všetky tri boli fajn, bavili ma, ani pri jednej som sa nenudila. Je tam veľa akcie, zvratov a to so sebou prináša aj miernu dávku napätia. Len štyri hviezdičky dávam preto, lebo príbeh ma do seba nevtiahol až tak veľmi, aby som sa od neho nedokázala odtrhnúť. Ale celkovo ma jednoznačne zaujal.

31.07.2022 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Táto kniha vám síce nevyrazí dych, no príbeh je to pekný. Taký iný. Mňa zaujal. Navyše sa číta ľahko. Ani Eleonor a ani Park nepatria medzi elitu školy, čo mne osobne imponovalo, lebo v zahraničných knihách zo stredoškolského prostredia takmer vždy aspoň jeden z hlavných hrdinov je buď športovec alebo roztlieskavačka. A ten druhý z nich zas outsider a akousi zhodou náhod sa to medzi nimi akosi zomelie a zamilujú sa do seba.
V tomto smere je táto kniha výnimočná. Odporúčam.

20.06.2022 4 z 5

Nedokonalá dokonalosť Nedokonalá dokonalosť Sofia Schilderová

Wow! Tak toto bola skvelá, neuveriteľne príjemná lovestorka s nejednou peknou myšlienkou zakomponovanou či už do dialógov alebo myšlienkových pochodov postáv.
Sára mi bola hrozne sympatická – fakt super baba – a Alex... no, veď si to prečítajte.
To, čím si musel prejsť...
To, aký bol...
A aký vzťah mal k svojim najbližším...
Vôbec sa nečudujem, že sa doňho Sára zamilovala. Ja by som sa na jej mieste tiež.

Mne osobne sa veľmi páčilo, že autorka nám dovolila nahliadnuť do Sárinej mysle a srdca. Že nevykresľuje len dej, ale dosť podrobne zachytáva aj Sárino vnútorné prežívanie, čím nám umožňuje vcítiť sa do nej.
A pasáže z Alexovho pohľadu... tie boli úžasným osviežením celého príbehu.

Ďalej som veľmi ocenila, že na odhalenie, čo sa Alexovi vlastne stalo, sme nemuseli čakať až do takmer úplného konca príbehu, ako to je v mnohých iných knihách, kde nás autori akoby len naťahovali, lebo vystavali príbeh na nejakej tragédii, ale používajú ju len ako návnadu, čo mňa osobne neskutočne vytáča, lebo sa väčšinou cítim byť oklamaná. Tohto príbehu sa to netýka, čo autorke veľmi kvitujem.

Za mňa má teda Nedokonalá dokonalosť päť hviezdičiek. Odporúčam prečítať.

28.05.2022 5 z 5

Spolubývajúca Spolubývajúca Beth O’Leary

Príjemná oddychovka. Bavilo ma to čítať. Bavilo ma sledovať zbližovanie Leona a Tiffy. Vlastne ma bavila celá kniha. Nemám jej čo vytknúť. Jednoznačne odporúčam.

26.04.2022 4 z 5

Saeculum Saeculum Ursula Poznanski

Super príbeh! Začiatok bol taký všelijaký, trošku som váhala, či pokračovať v čítaní, no potom, keď sa vybrali do lesa, sa to rozbehlo a rútila som sa príbehom ako v rýchliku. Bolo to zaujímavé, plné napätia, fakt som knihu nevedela pustiť z ruky, lebo som chcela vedieť, čo sa bude diať ďalej.
Určite odporúčam.

19.04.2022 5 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Vyražte na rockovou jízdu!

Presne toto ma nalákalo na prečítanie tejto knihy. A tiež super obálka. Hoci autorku už istý čas registrujem, toto bolo moje prvé stretnutie s ňou a... nie som z neho nadšená.

Niektoré časti ako-tak ušli, no minimálne polovicu knihy som v duchu skuvíňala: Bože, kedy sa už konečne začne niečo diať?!?

Príbeh je tak strašne monotónny, že sa mi zdal byť nekonečný. To neustále doťahovanie medzi Gaby a chalanmi ma už od druhej tretiny vôbec nebavilo. Saša ma nijako zvlášť nezaujal a ani som medzi ním a Gaby nevnímala nijaké výraznejšie iskrenie. Vlastne mi medzi nimi celkovo unikala nejaká chémia, ak si odmyslím, že Gaby o ňom v duchu básnila a slintala nad ním a samu seba prehovárala, že sú len kamaráti, čo mi tiež neskutočne liezlo na nervy. Bola ako verklík.

Za mňa to bolo slabé po akejkoľvek stránke (humornej, romantickej, dejovej). Ja si „jízdu“ predstavujem celkom inak. A rockovú dupľom.

31.01.2024 2 z 5

Iba jeden deň Iba jeden deň Gayle Forman

Skvelý príbeh! Chytil ma hneď v úvode a nepustil až do poslednej strany. Takže akosi nechápem, prečo má hodnotenie len 78%.

Akože áno, v podstate to je celkom slušné číslo, ale táto kniha by podľa mňa mala mať červené políčko a v ňom minimálne 90%. Lebo z môjho pohľadu má všetko - úžasné prostredie, postavy, ktoré si zamilujete, zaujímavú zápletku, istú dávku originality a tiež hlbšiu myšlienku. Odporúčam.

16.01.2024 5 z 5

Začína sa to nami Začína sa to nami Colleen Hoover

Príjemné pokračovanie. Atlasa som si zamilovala už v prvej časti, takže čítanie tejto druhej som si užila.

Potešilo ma, že príbeh je písaný aj z jeho pohľadu a že autorka do jeho života pridala takú zápletku, akú pridala, aby to nebolo len o láske k Lily. Josh bol skvelý ťah a hrozne som si obľúbila aj "terapeuta" Thea, pri ktorého hláškach som sa neraz nahlas rozosmiala.

Čo sa týka Ryla a Lily, čakala som väčšiu drámu - ale nesťažujem sa. Aspoň mi to nekazilo zážitok z čítania.

01.11.2023 5 z 5

Rockové tango Rockové tango Monika Wurm

(SPOILER) Začiatok bol fajn, no potom...

To, že Sunshine šla opatrovať kreténa, ktorý ju znásilnil, by som ešte pochopiť dokázala – potrebovala prácu a táto bola navyše dobre platená, aj keď neviem, či ja osobne by som sa na to dala (asi iba ak by som chcela Damienovi do niečoho primiešať kyanid :)). Ale ako inak by mohol vzniknúť príbeh, že? Aj keď to, za akých podmienok sa tam dostala – WTF?

A potom sa to celé posralo. Jedno trápne klišé za druhým. Stále som čakala, ako sa to zvrtne, ibaže nič prekvapujúce či výnimočné sa v knihe nestalo. Len klišé, klišé, samé klišé. A ja navyše nikdy nikomu neuverím, že bezcharakterný idiot a kurevník sa dokáže zmeniť na úžasného a milujúceho chlapa. A toto bola láska ako hrom! Teda mala byť, pretože ja som to autorke nezožrala, takže som len gúľala očami a priznávam, že som popreskakovala poniektoré pasáže.

Takže keď to zhrniem: minimálne polovica knihy ma brutálne nudila a ten zvyšok... no, neviem, či to stálo za ten čas, ktorý som knihe venovala.

28.10.2023 2 z 5

Malé láskavosti Malé láskavosti Erin A. Craig

Tak toto bolo fakt výborné!

Autorka vytvorila skvelé prostredie príbehu, aj zápletka bola super, atmosféra zas perfektná. Čítalo sa to parádne a hrozne ma to bavilo. Romantická linka je len taká okrajová, tajomný traper sa v príbehu objavuje len sporadicky a nikdy (až na záver) sa príliš dlho nezdrží, ale aj bez prílišnej romantiky mal príbeh svoje čaro a neustále sa tam niečo dialo, takže človek sa ani trochu nenudí.

Odporúčam!

18.10.2023 5 z 5

Pobozkali sme Sharu Wheelerovú Pobozkali sme Sharu Wheelerovú Casey McQuiston

Zdá sa, že nie som jediná, komu tento príbeh pripomínal Papierové mestá. Ibaže Papierové mestá sa mi páčili, zatiaľ čo toto vôbec. Jednu hviezdičku dávam za to, že som tam našla asi dve pekné myšlienky, inak to bola totálna kravina. Asi od druhej tretiny som preskakovala pasáže, čo ma to tak brutálne nudilo, a po Sharinom vyhlásení som knihu zavrela. Zistiť, prečo zmizla, bol jediný dôvod, prečo som s čítaním nesekla hneď na začiatku - a môžem povedať, že ten dôvod vôbec nestál za tú námahu. Neodporúčam.

09.10.2023 1 z 5

Bolo raz jedno zlomené srdce Bolo raz jedno zlomené srdce Stephanie Garber

Začiatok ma veľmi nechytal, dokonca som uvažovala nad tým, že knihu nedočítam, no som rada, že som v čítaní pokračovala. Vykľul sa z toho totiž dosť zaujímavý fantasy príbeh, ktorý nám ponúka nový nadprirodzený svet, niečo neotrepané. A hoci dávam len štyri hviezdičky, lebo to nebolo až také strhujúce, príbeh má podľa mňa veľký potenciál a môžem ho jedine odporúčať. Už sa teším na pokračovanie a dúfam, že u nás vyjdú všetky tri časti tejto série.

05.08.2023 4 z 5

Ak ostaneš Ak ostaneš Courtney Cole

Neurazí, nenadchne. Predvídateľná romantika s otrepaným dejom - on kurevník s trpkou minulosťou, ona stelesnenie anjela, ktorý ho zachráni a kvôli ktorému sa on ako mávnutím čarovného prútika zmení. Niektoré pasáže však mali niečo do seba, takže tri hviezdy.

22.07.2023 3 z 5

Krásná katastrofa Krásná katastrofa Jamie McGuire

Prečítať sa to dalo, ale neohúrilo ma to, miestami ma to dokonca nudilo. Trápna romantická klasika - ona dobré dievčatko, on potetovaný frajer, ktorý sa do nej zamiluje. Práve do nej - nechápem prečo -, hoci môže mať ktorúkoľvek inú, na ktorú len pozrie (podľa autorky :) Lebo ja by som Travisa určite nechcela.)

A keby som bola chlap, tak nechcem ani Abby. Oni dvaja sú ako dve katastrofy - ťažko určiť, ktorý z nich je väčšia. :D

No a potom príbeh pokračuje tradične - ako na hojdačke. Raz hore, raz dole, pričom jedno klišé strieda druhé a je to také presladené, až mi z toho miestami bolo na vracanie.

Ďalšie časti si radšej nechám ujsť. Inak ešte umriem na cukrovku.

27.05.2023 2 z 5

Kamoši, frajeri a bozky za kamerou Kamoši, frajeri a bozky za kamerou Kasie West

Autorka opäť nesklamala. Zaujímavé filmárske prostredie a postavy, ktoré si skrátka obľúbite. Našlo sa tam síce zopár zdĺhavejších pasáží, ale príbeh ma v konečnom dôsledku zaujal.
Veľmi sa mi páči, ako autorka dokáže vytvoriť príbeh bez akýchkoľvek klišé a že všetky situácie a rozhovory plynú tak prirodzene. No... Kasie má proste talent. :)

23.05.2023 4 z 5

Len počúvaj! Len počúvaj! Sarah Dessen

Fajn príbeh, ktorý nie je presladený a má aj určitú hĺbku. Nezanechal vo mne síce wow efekt, preto len štyri hviezdičky, ale páčil sa mi.

03.05.2023 4 z 5

Nočný cirkus Nočný cirkus Erin Morgenstern

Čakala som od tejto knihy niečo úplne iné, než som napokon dostala, takže som tak trochu sklamaná. Námet je fakt zaujímavý, ale príbeh je taký rozťahaný, že ma to miestami ubíjalo.

14.04.2023 3 z 5

Nevypovedané Nevypovedané Abbie Rushton

Krásna obálka.
Anotácia, ktorá vás navnadí na zaujímavý príbeh so super zápletkou.
A potom príde sklamanie...
Príbeh je slabý, nezáživný, dosť o ničom. Absolútne vôbec ma to nebavilo. Strata času.

09.02.2023 1 z 5

Láska nie je lotéria Láska nie je lotéria Kasie West

Klasická westovka - príjemná oddychovka.

23.01.2023 4 z 5

Nebezpečné klamstvá Nebezpečné klamstvá Becca Fitzpatrick

Príjemná oddychovka so zaujímavou zápletkou a miernou dávkou napätia. Stojí za prečítanie.

13.01.2023 4 z 5