E.T.007 E.T.007 komentáře u knih

Odvrátená tvár lásky Odvrátená tvár lásky Colleen Hoover

Ďalší skvelý príbeh od Colleen. Začiatok je trochu zdĺhavý, a ako sme už u Colleen zvyknutí, je tam pomerne veľa sexu, čo chvíľami začína byť dosť otravné, ale potom to naberie ten správny smer a kniha vás pohltí.

Štyri hviezdičky dávam pre ten začiatok a tiež preto, lebo si myslím, že Colleen napísala už aj lepšie príbehy. Ale aj tento určite stojí za prečítanie.

15.10.2022 4 z 5

Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Hry o život / Skúška ohňom / Drozdajka Suzanne Collins

Veľmi vydarená distopická trilógia. Bolo to napínavé, niekedy smutné, inokedy drsné a aj na trochu romantiky si človek prišiel. Mňa to bavilo, hoci... nechcela by som sa takých hier zúčastniť.

06.06.2022 5 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

A také kraviny nás nútia čítať v škole. Úplná blbosť. Tú jednu hviezdičku dávam len preto, že som to dočítala - takže ju vlastne dávam sama sebe.

10.05.2022 1 z 5

Kamoši, frajeri a láska nad hladinou Kamoši, frajeri a láska nad hladinou Kasie West

Zbožňujem knihy od Kasie. Ešte ani raz som neoľutovala, že som sa do nejakej pustila. Jej príbehy majú svoj vzorec, ale vždy sú svojím spôsobom originálne. A táto patrí medzi tie lepšie.

Je to veľmi milá, zaujímavá a svieža oddychovka s príjemnou romantickou linkou. A až po odhalenie záhady týkajúcej sa Heatha Halla to bolo dokonca aj celkom napínavé.

03.03.2024 5 z 5

Končí sa to nami Končí sa to nami Colleen Hoover

Kniha sa napriek ťaživej téme, ktorú autorka do príbehu zakomponovala, čítala veľmi dobre. Lilina minulosť, ktorú zachytávali jej denníky, ma bavila o čosi viac než súčasnosť – aspoň, kým sa na scéne nezjavil Atlas. Rylovi som akosi nedokázala prísť na chuť – nebol mi ktovieako sympatický už od ich prvého stretnutia na streche, a keď Lily povedal svoju holú pravdu: „Chcem ťa pretiahnuť.“, ešte viac v mojich očiach klesol. A chcela by som navyše vidieť takého špičkového doktora, ako žobre o sex. Cha-cha.

A práve za Ryla strhávam jednu hviezdu.
Lebo nielenže mi nebol sympatický, ale vôbec nič som jeho postave neverila. Muž, ktorý preferuje jednorazovky, nechce vzťah, nikdy sa nechce oženiť a nikdy nechce mať deti, sa zrazu zmení o stoosemdesiat stupňoch a nielenže chce vzťah, ale onedlho vhupne do manželstva a je celý hotový z dieťaťa? Tomu skrátka neverím.

Samozrejme, to je už chyba na strane autorky – mohla Ryla vykresliť ako normálneho chlapa, ktorý v sebe nosí temnotu. Príbeh by nestratil na svojej hodnote len preto, lebo by to, ako strašne sa do Lily akože zamiloval, nebolo až také presladené. Podľa mňa by mu to skôr na hodnote pridalo.

30.10.2023 4 z 5

Romeo a Júlia Romeo a Júlia William Shakespeare

Ja osobne nechápem to vysoké hodnotenie, pretože na láske Rómea a Júlie nebolo nič výnimočné. Vlastne by som o láske ani vôbec nehovorila, keďže sa ledva poznali a ani nemali čas spoznať sa. Možno by som to nazvala vzplanutím, ale aj to je už nadnesené. Boli to ešte deti a presne tak sa aj správali - pochabo a hlúpo.

Celkovo ma táto divadelná hra nezaujala. Repliky postáv boli väčšinou trápne a častokrát chlipné. Celé to bolo také... dosť o ničom.

17.05.2023 2 z 5

Ranč na Červenom vrchu Ranč na Červenom vrchu Jamie McGuire

Príjemný zážitok. Autorka síce neprišla s ničím výnimočným, nezanechalo to vo mne wow efekt, ale bavilo ma to čítať. Malo to spád, nechýbala akcia a tá mimozombíkovská linka bola tiež fajn.

23.10.2022 4 z 5

Na vlnách Na vlnách Trish Doller

Veľmi pekný príbeh, a aj keď sa začína smutnou udalosťou, vôbec nie je depresívny či smutný. Je o hľadaní vnútornej sily, o viere a nádeji v lepší zajtrajšok. Navyše, autorka nám v ňom ponúka úžasné dobrodružstvo spojené s plavbou po mori, ktoré máme možnosť zažívať spolu s Annou. Neraz som si priala byť na palube spolu s ňou. A tiež s Keaneom. :)

07.10.2022 4 z 5

Takto o rok Takto o rok Sophie Cousens

Veľmi príjemný príbeh so sympatickými hlavnými postavami, ktoré majú svoje svetlé aj temné stránky - a možno aj preto vám prirastú k srdcu. V knihe sa striedajú pasáže z minulosti s tými zo súčasnosti, takže vieme, čím si obaja museli prejsť a čo ich formovalo.
Quinna a Minnie som si veľmi obľúbila, no k srdcu mi prirástli aj mnohé ďalšie postavy a rodičov Minnie som doslova zbožňovala, najmä jej oca aj s tými jeho hodinami. :)

A ako píše Aziza23, je tu veľa pekných myšlienok. Tiež jednu pridám:

"Život je dar, netreba ho premrhať plakaním nad krivdami, ktoré sa nám stali." (str.330)

Vtip, romantika, dráma aj životné múdrosti - za mňa rozhodne päť hviezdičiek.

24.08.2022 5 z 5

Rezistencia Rezistencia Veronica Roth

Vydarené pokračovanie prvej časti. Latku, ktorú autorka nasadila v Divergencii, nespustila v Rezistencii ani o milimeter. Opäť ma vtiahla do deja a ja som sa chcela ocitnúť priamo v ňom.

07.05.2022 4 z 5

Divergencia Divergencia Veronica Roth

Zaujímavé, napínavé čítanie. Svet, ktorý autorka vytvorila, sa mi páčil. Niekedy som si až priala ocitnúť sa v ňom, proste skočiť do knihy a stať sa súčasťou príbehu.

07.05.2022 4 z 5

Každé ďalšie leto Každé ďalšie leto Carley Fortune

Veľmi príjemná oddychovka. V príbehu sa striedajú kapitoly zo súčasnosti s kapitolami z minulosti. Obe dejové linky ma bavili a ani trochu som sa nenudila. Páčilo sa mi sledovať, ako sa Sam a Percy zbližujú, ako sa ich kamarátstvo mení na lásku. Bolo to také milé, nenásilné a pôsobilo to veľmi prirodzene, uveriteľne.

17.03.2024 5 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

Príjemná oddychovka s milou romantickou linkou. Lennona som si zamilovala a aj Zorie mi bola veľmi sympatická. Obaja boli svojskí a charakterovo výrazní, čo z nich robí postavy, ktoré vám utkvejú v pamäti na dlhší čas.

Páčilo sa mi, ako sa Zorie pomaličky menila z puntičkárskeho plánovača na človeka, ktorý prijíma fakt, že nemôže mať všetko pod kontrolou. Lebo nikto z nás nedokáže mať všetko pod kontrolou – v živote je príliš veľa premenných a neznámych. A preto som rada, že prešla takýmto prerodom.

To, že sa väčšina príbehu odohráva počas kempovania, dodáva knihe úžasnú atmosféru. Až som mala chuť zbaliť sa a tiež vyraziť stanovať. Možno v lete. :)

A zároveň všetky tie situácie, ktoré počas toho kempovania vznikli, dodávajú príbehu istú dávku originality. To je ďalšia vec, čo sa mi na knihe páčila – že nebola prešpikovaná samým trápnym klišé. Všetky zápletky boli super – tá medzi Lennonom a Zorie, tá so Zoriným ocom, tá s celou ich partiou. Ani trochu som sa nenudila. Takže vrelo odporúčam.

18.02.2024 5 z 5

Drahá Ava Drahá Ava Ilsa Madden-Mills

Slabé a gýčové. Autorka si síce zvolila ťaživú tému, no myslím, že to mala byť len nejaká barlička, ktorou sa chcela v písaní tohto príbehu odraziť a dodať mu väčšiu výpovednú hodnotu. Ibaže tú príbeh nemal - to by musela ísť viac do hĺbky, no ona len kĺzala po povrchu.

Navyše, nedokážem si predstaviť, že by sa nejaké dievča desať mesiacov po znásilnení správalo tak, ako sa správala Ava. To, že sa vrátila do školy, lebo sa nemienila vzdať svojho kvôli nejakým debilom - to pochopím. Aj to, že si na hodine sadla vedľa Knoxa, nech vidí, že sa ich nebojí. Ale to, aké dialógy s ním viedla hneď od začiatku... to sa vymyká mojej logike. Príliš intímne aj na komunikáciu s človekom, ktorého sotva poznáte, nieto s človekom, pri ktorom navyše uvažujete, že vás možno znásilnil práve on. Nehovoriac o tom, že častokrát ich konverzáciám akákoľvek logika chýbala. Začali sa spolu baviť o niečom a zrazu tam padali vety, ktoré sa vymykali kontextu a vôbec som nechápala, na základe čoho sa to zvrtlo týmto smerom. Neraz som mala dojem, akoby si autorka proste povedala, že: toto by mohol povedať Knox, toto by mohla povedať Ava, lebo jej to práve napadlo a chcela to tam mať, pretože jej to pripadalo bohovsky super, a tak ich na riadky hádzala bez ladu a skladu.

Aj správanie postáv bolo niekedy poriadne nelogické a neraz mi pripadalo neuveriteľné. Rovnako ako aj mnohé situácie v knihe (napríklad: párty-kúpeľňa-masturbácia). A tých posledných asi tridsať strán... uf, tak to bolo šialene sladké a neskutočne trápne klišé. Poriadne grcky.

15.09.2023 2 z 5

Spomienky na neho Spomienky na neho Colleen Hoover

(SPOILER) Hlavná dejová línia bola fajn, avšak aj pri tomto príbehu od CoHo sa mi zdalo, že je to miestami zbytočne zdĺhavé. A občas mi to pripadalo pritiahnuté za vlasy a zvlášť pri tej osudnej noci mi Kennino správanie prišlo úplne nelogické. Havarujú, ona usúdi, že jej frajer je asi mŕtvy, a tak odíde preč? To fakt? Lebo sa nevie dostať k mobilu a zavolať pomoc? To po tej ceste medzitým neprešlo ani jedno auto? Určite áno, lebo párkrát sa cestou domov údajne pokúsila skočiť pod kolesá okoloidúcich áut... Namiesto toho sa ich radšej mala pokúsiť zastaviť normálnym spôsobom a potom požiadať vodiča o pomoc. To by bolo podľa mňa logické konanie - aj keď je človek pod vplyvom alkoholu a navyše v šoku.
A ten urýchlený záver, kde sa všetko tak pekne vyriešilo... To na mňa tiež nespravilo ktovieaký dojme. Ľudia, ktorí ju celé roky nenávidia a obviňujú zo smrti svojho syna, ktorí jej nedovolia stretnúť sa s vlastnou dcérou, si prečítajú jeden poondený list a tak veľmi ich dojme, že jej hneď všetko odpustia... No, akosi sa mi tomu nechce veriť.

07.09.2023 3 z 5

Ešte som ťa nestretla Ešte som ťa nestretla Sophie Cousens

Príjemná oddychovka - zhltla som ju ako malinu. Bolo to milé, rozhodne zaujímavé - nikdy neviete, čo vás za najbližšou stránkou čaká -, neraz vtipné a aj vážne témy autorka do príbehu zakomponovala. Kniha jednoznačne stojí za prečítanie.

17.04.2023 5 z 5

Voda pre slony Voda pre slony Sara Gruen

Túto knihu si proste musíte prečítať...
Je perfektná.
Fakt skvelá.

27.03.2023 5 z 5

Začať znova Začať znova Mona Kasten

Také množstvo klišé je v tejto knihe, že to snáď ani nie je možné...

Allie sa chce vyslobodiť zo zlatej klietky, a preto utečie ďaleko od domova. Och, ako ľahko sa uteká z domu a rebeluje, keď máte kopu prachov na účte, lebo ste si mali z čoho šetriť, a v prípade núdze máte dokonca aj rezervu na sporiacom účte, na ktorom sú prachy vašich rodičov...
To by bolo, keby nemala ani dolár a musela by si na všetko - bývanie, štúdium, stravu, handry - zarábať ako väčšina ľudí. Ale to by asi nebolo ono, že?

Utečie a je taká sprostá, že nenechá starý mobil doma a nekúpi si nový mobil s novým číslom (čo je zvláštne, keďže má toľko prachov), aby ju jej otrasná matka neotravovala a hlavne, aby ju nemohla vystopovať...

Samozrejme, že sa ubytuje u fešáka, ktorý sa správa ako kretén a nastolí jasné pravidlá, aby ich hneď na druhý deň po Allinom nasťahovaní sa sám dobrovoľne porušil, lebo sa rozhodne vziať ju na túru...
Och, a potom ich poruší ešte aspoň stokrát, lebo jeho babské výlevy nezaujímajú, tak nech ho s nimi nezaťažuje, no potom sa furt vypytuje, čo jej je a chce od Allie, aby sa mu zdôverila. Tak toto je už fakt poriadne divné a hlavne úplne na hlavu.

Jasné, že tu nesmie chýbať znásilnenie a sexuálne obťažovanie... Ako by mohlo chýbať?! To by bol škandál!
A dokonca je súčasťou minulosti oboch hlavných hrdinov...

Proste samé klišé. Ani neviem zrátať, koľkokrát som počas čítania tejto vysoko hodnotenej knihy gúľala očami, hoci som sa na ňu práve kvôli jej vysokému hodnoteniu tešila.
A pritom Allie odsudzuje filmy so superhrdinami, lebo každý jeden je natočený podľa tej istej schémy - vychádzam teda z toho, že autorka jej do úst vložila svoje vlastné myšlienky. A dosť ma preto zaráža, že napriek tomu odsudzovaniu schematickosti sama napísala príbeh podľa vzorca, podľa ktorého bolo napísané už také množstvo príbehov, že tento jej tým pádom vôbec nie je originálny.

Bohužiaľ, nie je na ňom originálne vôbec nič...

No... možno len to, že Allie nebola panna a Kaden teda nebol jej prvý. Ale aj tak nič podobné ako s ním dovtedy nezažila. Ach, no...

Posledná štvrtina knihy ma nebavila už vôbec. Dajú sa dokopy, aby sa to medzi nimi vzápätí náhle skončilo... Aby Allie mohla mať zlomené srdce a aby si ju Kaden až prehnane romantickými gestami mohol získavať späť. Lebo je do nej nenormálne zaľúbený...

Bla, bla, bla...

20.12.2022 2 z 5

Road trip Road trip Beth O’Leary

Zaujímavý, pekne spracovaný príbeh. Je písaný z pohľadu oboch hlavných hrdinov, čo je super, len som sa v tom občas strácala, keďže obe časti sú podané v ich forme - niekedy som sa proste zarazila a rozmýšľala: Z čieho pohľadu to teraz vlastne čítam? Pretože postáv je tam ako maku v makovici a všetky sú poprepájané s obidvoma hlavnými postavami, takže tie isté mená sa opakujú aj pri Addie, aj pri Dylanovi.

Každopádne, je to príjemná oddychovka. Aj keď musím dodať, že Spolubývajúca sa mi páčila o čosi viac.

13.11.2022 4 z 5

Rváč Rváč Niall Leonard

Tak toto bolo fakt super! Bavilo ma to. Veľmi. Skvelá zápletka, skvelé spracovanie.

17.09.2022 5 z 5