drakamena drakamena komentáře u knih

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Tak tohle bylo trochu jiné, než jsem čekala. Očekávala jsem přímočarou detektivku, tohle ale byla spíše psychologická studie účastníků jedné tragédie. Jakmile jsem však přehodila výhybku a přizpůsobila svá očekávání, začala se mi kniha moc líbit. Zatím jedna z nejlepších, jaká se mi od Agathy Christie dostala do rukou.

22.11.2021 4 z 5

Planeta Země: Kruté místo k žití Planeta Země: Kruté místo k žití Andor Šándor

Světové konflikty v souvislostech z pohledu člověka, který ví, o čem mluví, protože pracoval v tajných službách. Líbí se mi střízlivý pohled na svět Andora Šándora, nedělá si iluze o Rusku a Číně - ale ani o USA či Německu. A pojmenovává věci pravými jmény, v dnešní době vzácný úkaz. Velmi dobrá kniha.

07.07.2020 4 z 5

Italské mentolky Italské mentolky Marta Kučíková

Knížku jsem si četla vždy před spaním, protože její milé vyprávění navozovalo pohodu a krásně uklidňovalo. Nejvíce mě chytla za srdce kapitolka Nová známost o paní s Alzheimerovou chorobou. Přiznávám, že jsem si skoro pobrečela.

19.11.2023 4 z 5

Ďáblův sluha Ďáblův sluha Vlastimil Vondruška

Líbila se mi tak trochu klaustrofobní atmosféra příběhu, který se odehrával na jediném hradě a v jeho malém podhradí. Žádné dlouhé cestování, žádný velký okruh podezřelých. Jen několik lidí a skoro hororový příběh, kdy si jeden z nich hrál na ďábla a vraždil. A Diviš pro jednou nebyl za hňupa, což je vždycky bod k dobru!

22.10.2023 4 z 5

Verše psané na vodu Verše psané na vodu Bohumil Mathesius

Nádherná kniha. Bohumil Mathesius byl vskutku génius. Je pro mě jedinečným vzorem.

SNÍH

Na pustou cestu
napadal sníh,
zavál už stopy po kročejích;
já jsem ta cesta, smutek je sníh,
kdo půjde kdy v mých šlépějích?

No nebere to za srdce?

24.08.2023 5 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Přiznávám, že Peter mi začíná mi být čím dál míň sympatický. Není to "černý mág" ale "eticky znevýhodněná osoba praktikující magii"? To jako fakt? A nebylo to myšleno ironicky, on na tomhle se vší vážností trval. A skutečnost, že tento díl sklouzl do "soft p*rna", zvlášť když se příběh točil okolo, mimo jiné, sexuálního zneužívání magických bytostí? Myslím, že to si autor mohl ušetřit. Opravdu mi začíná vadit, že Peter, který se magii učí jak dlouho? Půl roku? Má pocit, že ví všechno líp než jeho učitel, kterému je kolem stovky. Když začal trvat na tom, že ty jazzové upírky, které zabily přes 200 lidí, jsou v tom vlastně nevinně a jsou to oběti, začalo mi cukat oko.

01.08.2023 3 z 5

Letní záhady Letní záhady Agatha Christie

Zábavná povídková antologie s různými hrdiny Agathy Christie. Bylo to taky moje první setkání s panem Parkerem Pynem, který mě rozhodně zaujal.

01.08.2023 4 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

Úžasná kniha. Ačkoli nejsem fyzik ani matematik, ráda poslouchám nebo čtu knihy o fyzice či matematice, protože mě neuvěřitelně fascinují. A i když nerozumím všemu, v mozku vždycky něco uvízne, vždycky se dozvím něco nového nebo si naopak připomenu něco, co už jsem slyšela, a obnovím si znalosti.

Této knize bych vytkla pouze jednu věc: Autor se zmiňuje o různých sci-fi dílech, knihách i filmech či seriálech, ale třebaže rozebírá Star Trek a Star Wars, nezmiňuje se vůbec o Stargate, kterýžto seriál se, alespoň z mého pohledu, točil kolem jedné z nejvíce fascinujících technologií v žánru sci-fi. Myslím, že to byla promarněná příležitost.

15.07.2023 5 z 5

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Sice trochu rozvláčnější, ale jinak zajímavé. Líbily se mi postavy vratislavského rychtáře a jeho dvou synů. A taky jsem byla ráda, že Maryla našla své štěstí, zasloužila si to. Panoš Ota jako červenající se panic byl k popukání.

05.04.2023 4 z 5

Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Hana Whitton (p)

Moje první kniha od této autorky a rozhodně sáhnu po další. Styl se mi velice líbil a kupříkladu popis smrti Václava III. mě upřímně málem dohnal k slzám. Za mě rozhodně palec nahoru.

30.12.2022 4 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Opět skvělá detektivka. Líbilo se mi, jak se prolnuly události z tažení v Bavorsku s těmi později na Lichnici. A pak samozřejmě taky medvědi! Popichování mezi Oldřichem a Otou mě moc pobavilo.

30.12.2022 4 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

(SPOILER) Z dnešního pohledu nic moc - z pohledu doby, kdy bylo dílo napsáno? Úžasné. H. G. Wells a Jules Verne skutečně předběhli svoji dobu, co se týče představivosti. Autorova fantazie se zdá neskutečná.

Samotný příběh mě však moc nechytal, protože mi jednoduše nebyl moc sympatický Poutník v čase. Jeho zkratkovité chování v budoucnosti - ví, že Morloci vylézají ven za tmy, a místo aby se někde schoval, vydá se na otevřené prostranství? - mě nutilo protáčet očima. No jo no.

A mimochodem, ten konec? Zmizel Poutník v čase proto, že někde vlastní vinou uvízl? Nebo proto, že vypravěč pohnul ze zvědavosti pákami a rozhodil nastavení stroje času, čímž ho buďto rovnou zabil nebo ho někde uvěznil v čase? Hm...

06.10.2022 3 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Část týkající se Oty a jeho "manželky" byla trochu zdlouhavá, to musím uznat. Na druhou stranu závěr - audience u krále - to rozhodně vynahradil. To, jak se sám Přemysl II. Otakar dobře bavil rozuzlením celé záhady, bylo skvělé. Líbilo se mi, že i nevěstka, která Oldřichovi pomáhala, našla štěstí. Opravdu jsem jí to přála.

25.07.2022 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Celkem zajímavá zápletka zabitá neomluvitelnou hloupostí hlavního hrdiny. Od autorky mám ještě jednu knihu, ale jestli je tohle její MO - postrkovat zápletku kupředu pitomostí hlavních hrdinů - pak její díla skutečně nebudou nic pro mě. Hrdina, kterým mám chuť každých pár stránek zatřást, aby se přestal chovat jako totální ňouma, ve mně sympatie skutečně nevzbuzuje.

01.06.2022 2 z 5

Balady a romance Balady a romance Jan Neruda

Jedna z našich nejslavnějších básnických sbírek. A osobně se mi moc líbí, protože obsahuje básně různých žánrů, od náboženských, přes mýtické až po historické. Kupříkladu Romanci o Karlu IV. četli nebo slyšeli aspoň jednou v životě snad úplně všichni.

Král Karel s Buškem z Vilhartic
teď zasedli si k dubovému stolu —
ti dva už pili mnohou číši spolu
a zapěli si z plných plic.
»Nuž dej sem zlaté číše, páže,
a nalej vína — dolej výš —
dnes, pane Bušku, čehos zvíš!«
král Karel vesel káže.

01.06.2022 4 z 5

Olomoucký bestiář Olomoucký bestiář Vlastimil Vondruška

Moc se mi líbil konec a to, jak Oldřich převezl olomouckého biskupa. To bylo skvělé. A taky Šonka a Wolfgang! Wolfgang je vždycky k popukání a já doufám, že mu to s Šonkou vyjde. Možná je tak trochu ufňukaný mrzout - ne bezdůvodně! - ale zasloužil by si najít štěstí.

09.05.2022 4 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Příběh písaře a jeho milé sice byl tak trochu jako z červené knihovny, jinak ale byl příběh skvělý. Ty veletoče s nastraženými důkazy a pečetěmi a tajnými chodbami byly bezvadné. A zamilovala jsem si Vencla. Moc dobrý přírůstek "do rodiny"!

22.02.2022 4 z 5

Když se vosy vyrojí Když se vosy vyrojí Marie Rejfová

Tolik cvoků na jednom místě aby člověk pohledal. Po většinu knihy mi vlastně nikdo nebyl ani za mák sympatický, líbilo se mi ale rozuzlení. Hlavně to, kdo se nakonec ukázal být vrahem.

22.11.2021 4 z 5

Hadí doupě Hadí doupě Agatha Christie

Barák plný bláznů. Chlapi neschopní slaboši a ženy hysterky. A s každou další generací to bylo horší a horší. Upřímně obdivuji hlavního hrdinu, že se odhodlal do téhle rodiny přece jenom přiženit. Já bych vzala nohy na ramena!

22.11.2021 3 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

Zábavný příběh, ačkoli ne tak zábavný, jak jsem si pamatovala. Myslím, že dávám přednost filmové verzi, která je "učesanější", má méně postav, a celá zápletka díky tomu tak nějak líp "odsejpá".

22.11.2021 3 z 5