drakamena drakamena komentáře u knih

Žebrákova pomsta Žebrákova pomsta Pavel Hrdlička

Další skvělá kniha z této série. Václav opět prokázal své vyšetřovací schopnosti - vyšetřoval zradu, vraždu i krádež prasete - a právnické znalosti, zatímco magistr Šebek opět perlil a navíc se stačil i oženit! Manda Tandléřka, naše počestná vdova a měšťka osedlá, byla zase k popukání. Já tu její postavu prostě miluju. Kdykoli se objeví na scéně, je jasné, že se něco semele!

18.09.2022 4 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Skvělá kniha! Mám moc ráda příběhy, ve kterých se po celou dobu zdá, že jde o jednu věc, nakonec se ale ukáže, že šlo o něco úplně jiného. Výborná zápletka. Sice mě trochu zlobilo chování paní Ludmily, snažím se ale nezapomínat, že je to vlastně pořád velice mladá dívka, kterou vychovali v klášteře, pak je její občas zkratkovité jednání pochopitelné.

10.04.2022 4 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Viděla jsem spoustu lidí si stěžovat na to, že styl vyprávění této knihy je příliš odtažitý, že se skutečně nevžijete do postavy hlavního hrdiny či vedlejších postav. Mně to však v tomto případě vyhovovalo, vzhledem k tématu: zvrácenostem prováděným islámskými teroristy. Kdyby vyprávění bylo barvitější, asi bych tu knihu musela odložit, a to nejsem žádná křehotinka. Byla to moje první kniha od Forsytha a byla jsem naprosto spokojená.

25.12.2020 4 z 5

Smrt na Nilu Smrt na Nilu Agatha Christie

Trochu pomalejší rozjezd a obrovské množství postav, ve kterých jsem se, aspoň zpočátku, jenom těžko vyznala. Jakmile ale došlo k samotné vraždě, kniha nabrala spád. Fascinovala mě hlavně psychologie jednotlivých postav.

Nejvíce mě však zasáhl úplný, úplný konec, posledních pár vět o tom, jak snadno všichni na oběť zapomněli a pokračovali ve svých životech, jako by se vůbec nic nestalo.

15.04.2023 4 z 5

Pouť oběšenců Pouť oběšenců Pavel Hrdlička

Poslední román ze série o podrychtáři Václavovi a také pěkně ukončený. Jsem ráda, že Václav nakonec vedl dlouhý a spokojený život. Je jen škoda, že se nedržel "svého kopyta", protože jeho znalost práva byla úchvatná. Díky této sérii jsem se toho tolik dozvěděla o zákonech města Prahy na přelomu 14./15. století! Co se týká postav, Manda Tandléřka opět perlila. A byla jsem moc ráda, že i Pukavec nakonec našel své štěstí. To bylo moc hezké.

03.03.2023 4 z 5

Hezká knížka s milými postavami. A opět trochu něco jiného, aspoň co se prostředí týče. Zpočátku popisovala každá krátká kapitola jeden případ, poté následoval jeden delší případ o využívání částí lidských těl v africké magii, byl tudíž morbidnější než ty předchozí.

23.10.2022 3 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Kniha je hezky graficky zpracovaná a obsahuje i některé hezké myšlenky. Problém jsem však měla hlavně s jejím uspořádáním. Záznamy z deníku nejsou řazeny chronologicky, nýbrž podle církevního roku, kupříkladu Advent atd. Jenže ani v rámci těchto oddílů nejsou řazeny chronologicky, záznam z roku 2016 tak stojí vedle toho z roku 2020 a ten zase vedle dalšího z... kdovíkterého roku. Působí to dost chaoticky. Navíc jsem doufala... já nevím, snad ve větší hloubku sdílených myšlenek? Překvapila mě jistá plytkost mnohých zápisků.

18.09.2022 3 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Líbilo se mi, jak byly jednotlivé příběhy propletené. Rozhovory Oldřicha s Divišem a Otou a také s Ludmilou byly velmi svižné a občas velmi humorné. Konec příběhu však byl velice smutný. Kupodivu mi bylo trochu líto i samotného vraha. Smrt si samozřejmě zasloužil, ale přesto. Ukazuje se, že i vrah může milovat.

22.02.2022 4 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

Druhá kniha v této sérii se mi líbila víc než ta první. Příběhy se mi zdály dojemnější, propracovanější, více se mě dotýkaly. Přiznávám, že jsem bulela jak želva. Hvězdička dolů za skutečnost, že se někdy dalo jen těžko určit, kdo právě hovoří. Nevím, jestli to bylo překladem, nebo původním textem, občas to ale bylo mírně matoucí.

22.11.2021 4 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Skvělá kniha! Ani chvíli jsem se nenudila. Don byl neuvěřitelně zábavný, jeho myšlenkové pochody, jeho přímočaré vyjadřování... A třebaže ho velká část postav vnímala jako podivína, mě jeho postoje zase tak bláznivé nepřišly. No, možná jsem taky podivín a jenom si to neuvědomuji, to je taky možné ¯\_(ツ)_/¯ Navíc audiokniha v podání Jana Zadražila dodala příběhu ještě větší šmrnc!

31.01.2024 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na styl, kterým je kniha napsaná. Proto mě první část, Geralt, Triss a Ciri v sídle zaklínačů, trochu nudila. Jakmile ale sídlo opustili a vydali se na cesty, bylo to hned zábavnější. Líbili se mi trpaslíci, jejich humor. A popis univerzity, hlavně lidoop na stromě! Skvěle se tu střídají skutečně vážné věci s jemným humorem. A politická část? Páni, jako bych sledovala současné světové dění, hlavně ono "do moře s nimi". Analogie čistě náhodná?

27.10.2023 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Naprosto úžasná kniha. Rozhodně si ji přečtu znovu, protože obsahovala spoustu moudrých a podnětných myšlenek. Marcus Aurelius musel být vskutku pozoruhodný muž.

20.08.2023 5 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Skvělý úvod, až příliš překombinovaná druhá půlka. První polovina se mi moc líbila, byla to skvělá kombinace humoru a akce, zase něco trochu jiného, ale jakmile Peter začal vyšetřovat sám, začala jsem trochu ztrácet zájem, abych řekla pravdu.

01.08.2023 3 z 5

Kam se poděl můj sýr? Kam se poděl můj sýr? Spencer Johnson

Re: verze z roku 2019

Základní poučka, které by si měli být všichni vědomi - změna je neodvratná, a kdo se nepřizpůsobí, bude smeten - podaná možná až trochu příliš dětinským způsobem, na druhou stranu třeba právě proto dokáže hluboce zapůsobit, protože je popsána polopaticky.

Bohužel, pak je tu české vydání. Kniha, která by nemít obřího fontu čítala asi dvacet stránek za tuto cenu? A navíc s formátováním, které jako by spáchal nešťastný středoškolák zápasící s vrtošivostí Wordu, kdy text běžně končí v půlce nebo dokonce ve čtvrtině stránky, protože se na ni už nevejde obrázek, který je tím pádem umístěn na následující stránce? Odevzdat v této podobě školní práci, tak mi profesor natrhne pozadí a vyrazí se mnou dveře.

A ten překlad! Když pominu uvozovky navíc a naopak chybějící slova, což je záležitost mizerné redakce, tak samotné počeštění jmen... Ještě bych snesla Čmuchalku a Cupitalku, koneckonců jsou to hlodavci, ale Leňo a Beňo? To jako fakt? Kristova noho, jak tohle mohlo projít přes redaktora, je mi záhadou.

Moje doporučení? Nekupujte! Když tak si knihu půjčte, pokud chcete znát obsah, ale nekupovat! Za tak odbyté dílo jsou to vyhozené peníze.

04.05.2023 2 z 5

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Na můj vkus trochu moc zdlouhavé. A i když mám ráda Poirota, tak v této knížce mi šel na nervy. Vždy se rád poslouchal, ale tady už to překročilo únosnou míru. Žvanil a žvanil a žvanil, aniž by cokoli řekl. Cítila jsem silné nutkání s ním pořádně zatřást, ať už konečně přejde k věci.

24.04.2023 3 z 5

Debutantka Debutantka Jan Gardner

Sice trochu zdlouhavé, ale jinak zajímavé. Vážná detektivka proložená humornějšími pasážemi s "šéfinspektorem". Původně jsem chtěla dát jenom tři hvězdičky, ale uchvátila mě poslední kapitola a hlavně pak vysvětlení Gatsbyho smrti ze strany pachatele. Toho jsem vyhmátla asi v půlce knížky, ale co za Gatsbyho smrtí skutečně stálo, to mě zaskočilo. Rozhodně si přečtu/poslechnu i další díl.

05.04.2023 4 z 5

Jako veš v kožichu Jako veš v kožichu Marie Rejfová

Tak tenhle díl byl dobrý, i když byl psán z pohledu různých postav a ne jen z Josefínina. Zpočátku jsem se sice ztrácela v přehršle postav na divadle, ale jakmile jsem si utřídila, kdo je kdo a v jakém vztahu k sobě navzájem stojí, začalo mě to opravdu bavit. Tentokrát mě vskutku překvapilo odhalení vraha. Tu osobu bych si vůbec netipla!

18.11.2022 4 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Velmi zajímavá kniha o hledání a nalezení Nirvány, o tom, že každý má v životě svou cestu, kterou za něj nikdo jiný nemůže jít a o které nikdo jiný nemůže rozhodovat. A vše, s čím se v životě setkáme, je součástí této cesty, která nás dělá tím, kým jsme.

18.09.2022 4 z 5

Lži o Bohu, kterým věříme Lži o Bohu, kterým věříme Wm. Paul Young (p)

Byla jsem vychována v katolické víře, ale nyní se považuji spíše za agnostika. Tato kniha mě však donutila přemýšlet o věcech, které mě nikdy dřív ani nenapadly. Autorovo chápání Boha a Ježíše Krista na mě skutečně zapůsobilo.

09.05.2022 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Sama pracuji jako překladatelka a japonštinu jsem studovala a opět studuji, proto mě toto dílo velmi zaujalo. Líbila se mi hlavně první půlka. V té druhé jsem měla tak trochu pocit, že se autorka ztrácí a neví, jak vlastně zápletku rozuzlit. V případě magického realismu to samozřejmě není nutné, takže mi ta potřeba svázat všechny nitky dohromady připadala trochu zbytečná. Přesto, zajímavé dílo.

22.02.2022 3 z 5