draka draka komentáře u knih

Doupě hranostajů Doupě hranostajů Enzo Russo

Dramatický příběh z italského soudního prostředí, zmítaného politickými intrikami a osamoceného soudce hledajícího pravdu a spravedlnost mě zaujal i přes to, že se čte poněkud obtížněji.

27.03.2022 5 z 5

Živá investice Živá investice Dick Francis (p)

Zajímavý příběh s lidsky vykreslenými postavami, kde je láska, ctižádost, víra v člověka, pochopení a nezištná pomoc druhému. Velmi mě bavil profesní život bankovního úředníka, jeho láska k manželce kolegy a přítele. Dojemný byl i blízký vztah s dcerou chovatele koní. Vztah ke koním a znalosti Dicka Francise z dostihového sportu a o koních vůbec, je u něj jaksi samozřejmý a patrný z jeho knih.

12.03.2022 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Knihu dostala dcera na konci deváté třídy, ale zůstala doma v knihovně. Vytáhl jsem si ji náhodou a musím se přiznat, že mě příjemně překvapila a chytla od první chvíle, co jsem ji vzal do ruky. Studentský život hlavních představitelů knihy je se svými starostmi i radostmi v některých věcech dost podobný tomu, čím si projde téměř každý, kdo studoval a bydlel na internátě nebo na kolejích.

08.03.2022 5 z 5

Z Buzuluku do Prahy Z Buzuluku do Prahy Ludvík Svoboda

Vzpomínky na válečné období 2. světové války Ludvíka Svobody jen potvrzují, že patří k velkým postavám našich dějin. Byl to velmi skromný, charakterní člověk s mimořádnou ctí a oddanosti k vlasti. Neměli bychom zapomínat na nikoho, kdo se účastnil bojů za osvobození na východní či západní frontě … . Jen škoda, že po něm nezbyly žádné paměti. Možná proto, že věděl příliš mnoho.

19.05.2021 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Knížku mně s velkým doporučením zapůjčila kamarádka. Prvních několik stran jsem četl se zaujetím. Poté moje zaujetí klesalo, až upadlo docela. Začal jsem vynechávat stránky a poté celé listy. Knihu jsem pouze dolistoval až dokonce. Na prsty jedné ruky bych spočítal, kolik knih jsem takhle „přečetl“. Opravdu mi to připadalo jako nekonečný televizní seriál s nuceně rozvíjejícím se dějem, kam se ještě pro efekt přidávají obecně známí lidé.

04.12.2020 1 z 5

Odvážná školačka Odvážná školačka Jevgenij Lvovič Švarc

Ve druhé třídě jsme ji četli ve škole a střídali se ve čtení po odstavcích. Mně se příběh snaživé žákyně Marušky velmi líbil a proto jsem si ho přečetl již dopředu doma. Vzpomínám, jak jsem sám začal psát perem a namáčel ho do inkoustu v lavici zabudovaném kalamáři. Knížka je opotřebená používáním, neboť se v rodině dětem předávala a půjčovala. Na stránkách jsou tužkou napsané poznámky, ze kterých je možné vyčíst, kolikrát byla stránka za domácí úkol přečtená.

11.09.2020 5 z 5

Dersu Uzala Dersu Uzala Vladimir Klavdijevič Arseňjev

Nádherná kniha, krásné čtení. Příběh přátelství mezi lidmi, kteří mají vřelý stav nejen k přírodě. Dávno před tím jsem viděl film, který se mně taky velmi líbil. A teď mám knihu, po které jsem toužil. Dostal jsem ji jako dárek od jednoho známého čtenáře s rozsáhlou knihovnou. Děkuji.

15.07.2020 5 z 5

Řemeslo urozených Řemeslo urozených Pierre Boulle

Trošku netypický, psychologický špionážní příběh karierního člověka, který si chce vysloužit uznání a obdiv nejen svých nadřízených a pro ostatní se stát hrdinou, ale jeho charakterové vlastnosti mu to nedovolí. Člověk, který své okolí přesvědčuje o svých mimořádných schopnostech být uznávaným, neohroženým a nepostradatelným i za cenu největších podlostí. Čtivý a napínavý příběh z druhé světové války.

20.09.2020 5 z 5

Divoké děti lesů Divoké děti lesů Ernest Thompson Seton

Nádherné příběhy, které mě vždy dojímali pro svou drsnou pravdivost. Slzičky mi tekly už tenkrát, když jsem je četl za deštivého prázdninového počasí ve stanu. Četl jsem je potom i svým dětem, a oni se mě na konci příběhu ptaly, jestli mi je toho zvířátka taky líto. Mám tu knihu rád stále rád.

04.09.2020 5 z 5

Smrť Jánošíkova Smrť Jánošíkova Ján Botto

Krásně se mně ve zvučné slovenštině četla poetická pověst o slavném a udatném, lidem milovaném zbojníku Juro Jánošíkovi.

28.08.2020 5 z 5

Sedmikráska Sedmikráska Eduard Petiška

Velmi krásně převyprávěné pohádky od Eduarda Petišky, skvělého vypravěče. Knihu mně věnoval strýc, když jsem byl ve druhé třídě, ale četl jsem ji až později malé sestřičce. Měl jsem pohádky rád tehdy i dnes a tyhle nejsou výjimkou. Ilustrace Jiřího Trnky ještě umocňují kouzlo knihy. Krásné i veselé pohádky vrací do doby dětství.

26.07.2020 5 z 5

Výstup na Eiger Výstup na Eiger Ota Pavel

Velmi krásně napsané povídky ze sportovního prostředí, ale především však o lidech a jejich osudech. Často si tuto knížku vezmu a pročítám si příběhy našich skvělých sportovců. Znovu a znovu si uvědomuji, jak obrovská vůle je vedla, a co všechno tomu obětovali.
Ve 4. třídě jsem s obrovským zájmem četl v časopise „Voják“ reportáže Oty Pavla ze zájezdu fotbalového klubu Dukla Praha do Ameriky. Díku zájmu o sport a o čtení, jsem potom dostával od rodičů, a později si i kupoval knížky ze sportovního tématikou. Rád se k nim vracím.

20.07.2020 5 z 5

Šest dýmek Františka Filipovského Šest dýmek Františka Filipovského Jiří Tvrzník

Od útlého věku jsem F. Filipovského vídával ve filmech, v televizi a slyšel jeho hlas v rozhlase. Se zájmem jsem si proto přečetl vyprávění o jeho touze a cestě, stát se hercem na prknech, co znamenají svět. Zaujali mě i poutavé vzpomínky na herecké kolegy a vůbec všechny, co ho doprovázeli ke splnění jeho životního snu. Je mi sympatické, s jakou láskou vzpomíná na legendy našeho divadla a děkuje všem za pomoc a přijetí mezi sebe.
Hezky jsem si zavzpomínal a připomněl i nekonečné fronty a tlačenice na lístky do kina. Na v pátek, sobotu a neděli promítané filmy s Četníky a s Fantomasem. V těch dobách jsem měl tetičku v pokladně kina. Chodil jsem však pro lístky k ní domů, neboť jsem většinou z kupovával skoro celou řadu (pro kamarády). V pondělí bylo kino zavřené a ve zbývajících dnech se promítaly pouze sovětské filmy, na které téměř nikdo nechodil. Byly však nejnavštěvovanější, protože vstupenky musely vykoupit podnikové organizace ROH, které je pak většinou rozdávaly zaměstnancům zdarma. Promítalo se však pouze, pokud přišlo více jak 9 diváků.

17.07.2020 5 z 5

Hledá se levá noha Hledá se levá noha Jan de Hartog

Detektivní příběh mající spád a odehrávající se mezi světovými válkami minulého století, se od začátku vyvíjí zajímavě a spěje k nečekanému závěru. Útlá knížečka s čtivou a zajímavou zápletkou.

15.03.2022 5 z 5

Pověsti z Velkomeziříčska Pověsti z Velkomeziříčska Marie Ripperová

Útlá knížečka s pověstmi, které dokáží přiblížit a oživit historii města známého nejen dálničním mostem, kterým ho překlenuje. Pověsti se čtou dobře a inspirují k návštěvám míst, o kterých se v příbězích píše.

07.03.2022 5 z 5

Světlo v temnotách Světlo v temnotách František Kožík

Ke knize o životě učitele národů Janu Amosovi Komenském mám velmi vřelý vztah. Byla mi věnována za úspěšnou reprezentaci školy, ale v té době jsem ji nevěnoval žádnou pozornost, to až mnohem později, a o to víc jsem rád, že ji mám. Vezmu ji do ruky, otevřu a vyvolají se nezapomenutelné vzpomínky.

29.11.2021 5 z 5

Hrajeme si celý den Hrajeme si celý den František Hrubín

I tenhle poklad zůstal doma, nádherné veršované povídání s krásnými ilustracemi, které zvídavá vnoučátka inspirují k tolika otázkám. Krásná knížka.

18.01.2021

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

Historický román, který jsem si po letech znovu přečetl se zaujetím a bavil mě. Drsně, ale poutavě zachycený pohled na mocnou ženu tehdejší doby a Intriky o moc, které lidstvo provázejí od nepaměti.
Chytrá, vzdělaná ano, ale škaredá jak je popisovaná, snad ani nemohla být.

27.11.2020 5 z 5

Stopy mimozemšťanů Stopy mimozemšťanů Erich von Däniken

Na knize si cením barevných dokumentárních fotografií krajiny a kulturních památek. A jestli slouží jako průkazné svědectví, že je vytvořila mimozemská civilizace, nechávám na posouzení a fantazii každého z čtenářů.

26.09.2020 4 z 5

Sekera Sekera Ed McBain

Tak to je knížka, pro kterou jsem rád, že umím číst. Výborná skvělá detektivka, u čtení se dokážu vžít do role detektiva Carelly při vyřčení věty : „Dostal jsem chuť na pivo.“

09.09.2020 5 z 5