dpxcz dpxcz komentáře u knih

Karanténa Karanténa Peter May

Kolem knihy je podle mě docela zbytečný hype a vůbec si to nezaslouží. Od knihy jsem čekal mnohem více. A nedostalo se mi ani dobré detektivky, ani dobrého thrilleru či pandemického postapa. Autor se jednoduše svezl na vlně dnešní koronavirové pandemie a vyvolává hype, že ji předpověděl. Navíc hned v úvodu tvrdí, že knihu napsal za šest týdnů. A na (ne)kvalitě to je opravdu znát.

28.11.2020 1 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Geniální kniha. Nemohl jsem se odtrhnout. Tohle by měla být povinná četba všech. Ani se mi nechce věřit, že to Orwell napsal už v roce 1949.

28.08.2016 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

"Den, kdy zemřete, začne úplně běžně."

Další parádní Kopřivova kniha, tentokráte jde o thriller ze zákulisí pražského metra a popisuje jednu záchrannou akci hasičů trvající 101 minut.

21.05.2022 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Dlouho jsem Juraji Červenákovi odolával až jsem se začetl do této knihy. Musím říct, že mě kniha neskutečně bavila. Už mám připravený další díl a Juraje si přidávám do oblíbených autorů.

26.05.2020 5 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Pěkná obálka, zajímavá anotace, ale naprosto příšerný obsah. Příště se fakt musím podívat na cílovku a říct si, že opravdu nejsem 11-letá holčina a takovouhle knihu nečíst. Vřele bych všem tady doporučil si přečíst raději knihu "Ve stínu Rudé věže" z cyklu "Purpurová noc" od Karoliny Francové.

25.11.2018 odpad!

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Velmi emotivní kniha, která ve mě nechala hluboký zážitek. Až jsem si říkal, jestli to je vůbec možné, aby se rodiče/matka chovali/a ke svému dítěti tímto způsobem. Několikrát jsem si říkal, jestli spíše nečtu nějakou knihu od Stephena Kinga.
Každopádně jako rodič nechápu, jak se někdo může tíhle způsobem chovat ke svému dítěti.

20.03.2016 5 z 5

Smrt na kůru Smrt na kůru Dalibor Vácha

Tento historický román s dokumentárními prvky se zabývá přípravou na likvidaci R. Heydricha. Je velmi čtivý a oživený dobovými anekdotami a úryvky z novin. Všichni víme, jak to dopadne, ale stejně to s napětím čteme.

02.05.2023 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Bílý tesák. Četl jsem kdysi jako kluk, a když to nyní čte šesťák jako jednu z knih do povinné četby, tak jsem prostě neodolal. Silný příběh jednoho vlka je prostě skvělý. Výborná kniha pro všechny menší čtenáře.

08.03.2023 5 z 5

Anděl v podsvětí Anděl v podsvětí Juraj Červenák

Tenhle díl patří rozhodně k tomu nejpovedenějšímu z této série.

04.11.2021 5 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Knihu jsem měl v merku už nějakou dobu, ale dostal jsem se k ní až po shlédnutí seriálu. A vlastně mi to ani nevadilo. Odklon seriálu od knihy je docela velký, i když hlavní linii zatím drží. Kniha toho samozřejmě nabídne více, než samotný seriál, který ztvárnil zatím její menší polovinu. Je psána přímočaře, čte se jednoduše a samozřejmě se chystám na druhý díl, což je prequel a i díl třetí, což je sequel.

16.12.2023 4 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Konečně jsem si přečetl, respektive poslechl, něco jiného než Kingovku a byla to rozhodně příjemná změna. Asimov prostě umí psát a tahle kniha rozhodně stojí za to přečíst.

13.09.2023 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Tuhle knihu jsem četl s šesťákem, který to měl jako povinnou četbu. Z většiny bájí pak měli test, co si zapamatovali, takže jsme na zapamatování všech detailů museli zapracovat.

02.06.2023 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

I přes to, že jsem seriál viděl dříve, než jsem se pustil do knihy a s přečtením jsem právě proto váhal, mě "Hra o trůny" nesmírně bavila a vůbec nevadilo, že děj dopředu znám. Právě proto jsem se těšil na každý zvrat, jak bude v knize popsán. Pokaždé mi čtení dobarvilo již známé scény. Nesmírně mě bavilo i rozdělení do kapitol, které se vždy věnovaly hlavně jedné postavě. A že těch postav tam bylo.

Poctivě jsem přečetl všech 800 stran a celou sérii "Píseň ledu a ohně" se samozřejmě chystám přečíst (jen v novém překladu).

A na konec ještě musím vyzdvihnout výborný nový překlad Michaly Markové z nakladatelství Argo.

08.10.2022 5 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

U čtení takovýchto knih je člověku vždy špatně, ale není to způsobené nekvalitně odvedenou spisovatelskou prací, ale popisovaným obsahem. Kmenta je jako vždy výborný!

15.11.2021 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Bohužel i přes všechny ty kladné ohlasy na knihu mám asi opačný názor. S knihou jsem se docela pral. Bylo to jak na horské dráze. Jednou mě to bavilo a za chvíli zase ne. A ty chvíle, kdy mě to nebavilo, převládaly. Kniha je napsaná dobře, ale prostě mi nesedla a nechytla mě jako třeba Rothfussova Kronika královraha nebo Šlechtovo Krvavé pohraničí, kde jsem hltal každou knihu z těch 11 dílů.
Další díl už číst nebudu...

26.01.2020 3 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Jak jsem si vždycky říkal u delších knich Terryho Pratchetta, že by mohly být kratší, tentokráte bych uvítal i dvojnásobnou délku. Je to poslední kniha ze Zeměplochy a bude mi to prostě chybět. A knihy o Toničce jsou spolu s Smrtěm mé nejoblíbenější. Velmi krásné rozloučení se Zeměplochou i s Terrym.

21.05.2017 5 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Knihu jsem četl znova snad po třiceti letech, když ji měl šesťák jako jednu z knížek do povinné četby. A i jako dítě mě kniha i nyní uchvátila a s radostí jsem ji dočetl. A chystám se i na další dva díly ze Stínadelské trilogie.

19.04.2024 5 z 5

Arazanini vlci Arazanini vlci John Flanagan

Tahle série je už zbytečně protahovaná. Kouzlo počátku je dávno pryč a každý další díl už čtu jen ze setrvačnosti a na původní hype mě už nedostane. Nicméně bylo fajn se s Willem vrátit na stará místa a zavzpomínat.

20.10.2023 2 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Parádní Kingovka. Žádný další komentář netřeba.

12.03.2023 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Druhý díl série "Píseň ohně a ledu" mám za sebou. "Střet králů", stejně jako první díl, jsem si užíval s každou stránkou. Rozdělení kapitol bylo zase super a každá se věnovala převážně ději kolem jedné postavy. Tím pádem mě více bavily ty kapitoly, kde vystupovaly postavy, kterým fandím.
A samozřejmě zase vyzdvihuji výborný nový překlad tentokráte od Dominiky Křesťanové z nakladatelství Argo.

20.11.2022 5 z 5