Domca1 Domca1 komentáře u knih

Motýlí křídla Motýlí křídla Veronika Bicker

Rozhodovala som sa medzi 2 a 3 hviezdičkami, ale nakoniec sa prikláňam k 2. Dôvodov je viacero:
Naivná hrdinka so svojim miestami až nepochopiteľným správaním.
Jej mama mi prišla dosť nesympatická a miestami až duševne nevyrovnaná (?).
Celú knihu sprevádzali logické medzery a pre mňa neprirodzené a nereálne situácie. Dialógy pôsobili strojene a niektoré postavy (Timo a jeho otec, Vivien) zase plytké a nepremyslené.
Záver knihy mi pripadal, akoby autorka nestihla dokončiť stranu, a to doslova.
Aby som ale nebola len negatívna, chválim originálny námet /SPOILER/ Laurinej investigatívnej reportáže, čo bolo dostatočne nápadité a nepredvídateľné. /KONIEC SPOILERU/
Takže asi tak.

26.12.2017 2 z 5

Grófka de Charny 2. diel Grófka de Charny 2. diel Alexandre Dumas, st.

Táto kniha len potvrdzuje Dumasovo majstrovstvo v rozprávaní o histórii Francúzska. Popravde, len ťažko si dokážem predstaviť beletristické dielo, ktoré by Francúzsku revolúciu opísalo lepšie ako jeho Pamäti lekára.
Grófka de Charny je pomyselne rozdelená na dve časti. Uzaviera sa v nej príbeh Andreé, Gilberta, Charnyho, Pitoua a ďalších postáv , avšak musí sa povedať, že táto dejová línia je v úzadí. Oveľa viac sa kniha venuje podrobnému opisu revolúcie, nevynímajúc obrovské množstvo detailov, mien, politických prúdov, názorov a detailov. Dumas sám niekoľkokrát uvádza, že kniha je dielo predovšetkým historické a len sčasti románové.
AJ preto by som ju odporúčala len tým, ktorí sa o dané udalosti skutočne zaujímajú a nevadí im miestami až učebnicový charakter písania.

26.11.2017

Knihárka z Bergeracu Knihárka z Bergeracu Anne Delaflotte Mehdevi

Jednoduchý príbeh s komornou atmosférou a postavami, ktoré si (pravda až na pár výnimiek) zamilujete. Neraz som pri čítaní zatúžila odpútať sa od svojich povinností a zažiť namiesto nich malebnú atmosféru uličky s knihárňou, pekárňou a hodinárstvom. Autorka veľmi pôsobivo a realisticky vystihla pokoj a samotu uprostred jej vysnívaného"posvätného miesta". Veru rada by som naživo vystúpila na Mlyn či na vlastne oči videla reštauráciu starej knihy a po tom všetkom sa zahryzla do čerstvého bochníka od Andrého.
Veľmi dobrá oddychovka.

02.10.2017

Odviate vetrom 1 Odviate vetrom 1 Margaret Mitchell

Kniha, o ktorej nemôžem povedať, že je zlá, ale zato ani nijak obzvlášť dobrá. Prvá polovica knihy mi ubiehala veľmi pomaly- poriadne kvetnaté opisy, veľa charakteristík, samé odbočky od deja a to celé rozťahané na temer dvesto stranách. Scarlett bola navyše hrozná postava, stelesnenie sebeckosti a bezcitnosti, s ktorou som sa nijako raz nemohla stotožniť. Túžba"zmáknuť" túto klasiku ma však nútila čítať ďalej a v konečnom dôsledku to neľutujem. V istej chvíli začína dej gradovať a na rad príde i napätie a dobrodružstvo. Scarlett už nie je rozmaznané dievčisko, ale tvrdá žena, síce stále dosť svojská, ale zrelá. Úplným opakom je Melanie, ktorá mi prirástla k srdcu najviac zo všetkých postáv. Zlaté to dievča.
Druhá polovica knihy teda napravila spočiatku zlý dojem, ale predsa len by som to už na druhý krát nečítala.
Záver? Potrebovalo by to riadne poškrtať, poskracovať, trochu pridať dynamiku (nielen v podobe Scarlett, ale dynamiku deja) a hneď by to bolo lepšie:)

16.05.2017 3 z 5

Slepý inštinkt Slepý inštinkt Andreas Winkelmann

Veľmi ľahko čitateľná kniha, vyvážene skombinované vyšetrovanie s osobným životom hlavných predstaviteľov. Striedajú sa pohľady zvráteného páchateľa, vyšetrovateľov a obete, takže dej ubieha svižne. Na konci nechýba napätie a menšie prekvapenie.
Možno by som uvítala trochu hlbšie vykreslenie charakterov, viac ísť do psychiky. Napríklad len ťažko som sa vedela vžiť do komisárky Franzisky. Naopak Maxa vykreslil autor výborne, ten sa mu "podaril". Ostanem však pri piatich hviezdičkách, kniha si ich zaslúži.:)

06.03.2017

Bídníci V. Bídníci V. Victor Hugo

Výsostne dojemná, smutná a silná kniha. Obzvlášť posledné kapitoly vháňali slzy do tváre . Jean Valjean vystupuje idealizovane, ale realistické prostredie to kompenzuje a príbeh pôsobí silno emocionálne, núti spoločnosť k zamysleniu. Ide o nadčasové dielo, ktoré jednak poskytuje literárny pôžitok, ale má čo povedať o sociálnej biede nielen v minulosti, ale i v dnešných časoch.

18.02.2017 5 z 5

V pavilóne šeliem V pavilóne šeliem Erik Larson

Na obálke sa síce píše, že je to autorov najpútavejší historický román, úderný, pútavý atď. ale predsa by som skôr označila ako literatúru faktu. Obsahovo neponúka nič prevratné, skôr sa sústreďuje na spoločenský a politický kontext z čias nacistickej expanzie - tentokrát z pohľadu Američanov. Autor poukazuje na ľahostajnosť okolitého sveta voči vzrastajúcej nemeckej agresii , na politiku appeasement. Kniha zahŕňa množstvo faktov, citáty z denníkov, veľa mien rôznych diplomatov a nacistických pohlavárov, dej však absentuje. Preto by som ju odporúčala tým, ktorý už o danej dobe čo-to vedia a chcú si ešte rozšíriť obzor, rozhodne to však nie je (aspoň podľa môjho názoru) " dychberúci napínavý historický román".

11.02.2017

Príhody Olivera Twista Príhody Olivera Twista Charles Dickens

Hlavnú myšlienku knihy - rozprávanie o sociálnej biede a z toho vyplývajúcich zločinoch- sa autorovi podarilo vykresliť slušne. Hoci Je Oliver titulnou postavou, povedala by som, že v deji je skôr takým orientačným bodom, všetko sa točí okolo neho, ale dôraz sa kladie na vystupovanie a činy iných postáv, cez ktoré sú vykreslené ľudské vlastnosti a správanie v náročných životných situáciach. Silno je to cítiť najmä pri postave Nancy, ktorá na mňa zapôsobila.
Dej má isté nedostatky, autor si viackrát pomohol zhlukom náhod, za čo strhujem body. Stretla som sa s kritikou ohľadom štýlu písania, ale keď to porovnám napr. s Dumasom či Hugom, nevidím veľa rozdielov, navyše vzadu sú k dispozícii poznámky k cudzím výrazom, takže žiadny problém.
Ak čakáte dejom nabitý román na zimné večery, asi sa sklamete, ale za prečítanie rozhodne stojí.

09.01.2017 4 z 5

Nezlomený Nezlomený Laura Hillenbrand

Je vidieť, že autorka strávila prácou na knihe sedem rokov. Množstvo príhod, zábavných i smutných spomienok, faktov a údajov nielen zo života L. Zamperiniho, ale aj iných pacifických zajatcov. Kniha je písaná pútavým štýlom, aj keď popravde sa mi mená zajatcov občas plietli, no to je len maličkosť. Veľmi pozitívne vnímam to, že Zamperini nebol silou mocou opisovaný ako nadľudský hrdina bez jedinej chybičky, čím v konečnom dôsledku ešte viac vyniklo posolstvo jeho príbehu. To čo prežil on i jeho priatelia je vskutku na zamyslenie, podmienky za ktorých ľudia v tom čase žili, ako dokázali prežiť na pokraji ľudskej dôstojnosti , myslím si, že v našich časoch si to nedokážeme dostatočne predstaviť, ale je dôležité, aby sme na to nikdy nezabudli. Preto som vďačná za knihy akou je táto a dávam plné hodnotenie.

04.01.2017 5 z 5

Vojnový kôň Vojnový kôň Michael Morpurgo

Ako prvý som videla film - a to hneď niekoľkokrát. Kniha ma prekvapila svojou útlosťou (ani nie 200 strán) a jednoduchým textom, ktorý sa číta sám. Napriek nenáročnému štýlu sa autorovi podarilo vykresliť atmosféru na jednotku. Tým silnejšie vyčnieva obraz krutostí vojny, že príbeh je písaný z neutrálneho pohľadu koňa, ktorý hovorí, čo vidí a počuje bez vysvetľovania. Príhody vojnového koňa na seba ľahko nadväzujú, žiadne zbytočné opisy ani dlhé úvahy, no napriek tomu kniha zanechá silný protivojnový dojem. Oproti filmu sú niektoré detaily zmenené, niečo chýba, niečo je zas naviac. Aj film aj kniha sú však pre mňa majstrovským dielom, ku ktorému sa vždy rada vrátim!

26.12.2016 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Jedna z kníh, čo som nedočítala. Vzdala som to v tretej kapitole, keď som už nevedela čo je opis, čo spomienka a o čom vlastne čítam.

30.08.2016 2 z 5

Ilustrované dejiny filmu Ilustrované dejiny filmu Adam Allsuch Boardman

Za mňa celkom sklamanie. Pri prvom zbežnom prelistovaní pôsobí kniha lákavo, esteticky je atraktívna, vytlačená je na príjemnom papieri a oku lahodia jemné pastelové farby. No zatiaľ čo vizuálu nemožno veľa vytknúť, s obsahovou stránkou to je presne naopak. Prvé stránky knihy, základný prehľad úplných počiatkov kinematografie, boli ešte fajn. Ale potom to skĺzlo do nadmieru povrchnej roviny, dôraz bol skôr na technickej stránke kinematografie (prehľad rôznych typov kamier a filmových zariadení), než na dejiny filmu ako takého. V technických faktoch a pojmoch som sa ako laik úplne strácala (a to ani nie som detský čitateľ). Kto čaká, že sa dozvie niečo o najdôležitejších/najvýznamnejších filmoch 20., resp. 21. storočia, ostane sklamaný, keďže až na zopár spomenutých snímkov sa tomuto venuje minimálna pozornosť. Pár vetami odbité Hviezdne vojny a Sedem samurajov a to je všetko (plus zopár menej známych filmov, vybraných očividne podľa preferencií autora). Chápem síce obmedzený rozsah knihy, avšak šlo to na úkor kvality. A tiež dodám, že ma trochu vyrušovali občasné feministické poznámky, ktoré podľa mňa do tejto knihy boli vtískané dosť nasilu a účelovo, len aby tam boli.

03.12.2023 2 z 5

Ako som sa ocitol v Botswane Ako som sa ocitol v Botswane Richard Gáži

Kniha hneď na prvý pohľad zaujme nádhernými (a početnými) kvalitnými celostránkovými fotografiami z africkej divočiny na príjemnom hladkom papieri. Štylistická (miestami aj gramatická) stránka síce občas pokuľháva, ale vďaka úžasnému vizuálnemu zážitku a tej pravej dobrodružnej atmosfére sa tento nedostatok dá ľahko odpustiť. Pokojne by som uvítala, ak by bola kniha o niekoľko stránok dlhšia :-)

11.04.2022 4 z 5

Matka Matka Július Barč-Ivan

Nadčasová, emotívna a sugestívna expresionistická dráma plná archetypov, psychologických ponorov a interpersonálnych i intrapersonálnych konfliktov. Brilantné zobrazenie večnej roly matky (Matky)-trpiteľky a panchrónneho - všečasového - protikladu obetavej ústupčivosti a agresívnej vôle presadiť sa na úkor iného človeka. Barčova-Ivanova Matka je v zobrazení titulnej postavy bezmocne prizerajúcej sa utrpeniu jej synov mimoriadne vydareným a v ničom nezaostávajúcim pendantom Čapkovej Matky. Podobností medzi týmito dvoma dramatickými skvostami je však viacero: prítomnosť transcendentna, vízie, vnútorná ( a v momente vrcholného napätia aj vonkajšia) vzbura bezhranične milujúcej matky, otázka mužského a ženského (otcovského a materského) princípu. Napokon predsa len (a napriek tragickému koncu) vyhráva kresťanská idea vykupiteľskej nádeje a klasická antická vnútorná katarzia. Úžasné dielo, azda príliš málo známy klenot slovenského expresionizmu.

25.10.2021 5 z 5

Základy estetiky a etikety Základy estetiky a etikety Erich Mistrík

Túto útlu učebnicu som si náhodne vypožičala z knižnice a tešila som sa, že mi osvetlí problematiku zo svojho názvu - základy estetiky a etikety. Musím ale konštatovať, že kniha ma dosť sklamala. Text pozostáva zo samých "omáčok"a nemastných-neslaných formulácií. Hlavná myšlienka jednou vetou: krásno, estetika a umelecký vkus sú relatívne a každému konvenuje čosi iné. Okolo tohto sa krúti celá učebnica. Možno je to tým, že nie som cieľová skupina (stredoškolák), ale kniha mi v podstate takmer nič nedala a informácie, ktoré sa v nej nachádzajú, sú, dovolím si tvrdiť, všeobecne známe. Etikete je venovaných zopár stránok na konci, ktoré sa rozsahom (a obsahom) už úplne strácajú. Nemožno však poprieť, že učebný text dopĺňa slušné množstvo praktických cvičení a úloh, takže učiteľ by si na hodine mal z čoho vyberať.

26.07.2021 2 z 5

Pepína z Longitálu Pepína z Longitálu Petra Hilbert

Milá knižka (nielen) pre mladé slečny s krásnymi ilustráciami.

14.06.2020

Absurdity dejín Absurdity dejín Ladislav Švihran

Poučné, smutné, absurdné i tragické fakty histórie, niektoré všeobecne známe, iné menej. Plusom je vydarené grafické spracovanie.
Akurát mi v texte prekážalo, že miestami sa autor opakoval.

08.12.2018

Dějiny nové doby Dějiny nové doby Věra Olivová

Útla knižka (vzhľadom na anotáciu by som očakávala niečo hrubšieho formátu :)), ktorá príjemne prekvapila. Komplexný a vyrovnaný obsah, v ktorom sa čitateľ neznalý histórie dozvie základne fakty o moderných dejinách Česka (resp. Československa) a skúsenejší čitateľ narazí na bohatú obrazovú prílohu v podobe dobovej tlače, plagátov, karikatúr a fotografií. Nechýbajú zaujímavosti, úryvky z dokumentov a to všetko v jednoduchej a nenáročnej podobe.
Ako píše Honey0105, plusom je skvelá grafika (podľa môjho názoru v kontraste s menej vydarenou obálkou).
Odporúčam najmä tým, čo majú väčšie medzery v týchto dejinách a chcú si ich ľahko vyplniť, keďže "historici" sa zrejme až tak veľa nedozvedia.

04.08.2018

Jeden veľký sen Jeden veľký sen Gregg Lewis

Výnimočná kniha zo sekcie skutočných príbehov. Popravde, trochu ma mrzí, že nie je medzi čitateľskou verejnosťou veľmi známa, určite by si zaslúžila viac našej pozornosti. Štýl, akým je napísaná je svieži a miestami podčiarknutý autorovým svojským humorom. Ide v podstate o zbierku príhod a skúseností (či už veselších alebo pochmúrnejších) obyčajnej americkej rodiny, ktorá po prežití tragickej udalosti vycestovala do Kene, kde zmenila život tisíckam detí, ktorým dala šancu na lepšiu budúcnosť. Kniha je dynamická, mimoriadne inšpiratívna a autorove postrehy zachytávajú exotickú africkú atmosféru veľmi pútavo.
Jedinečnosť knihe dodáva aj fakt, že súčasťou príbehu sa teoreticky môžeme stať aj my, či už finančnou podporou, alebo modlitbou za projekty zamerané na pomoc najchudobnejším, ktoré prebiehajú v rôznych oblastiach Afriky /sveta/.

"Nepotrebujete zvláštny talent, špeciálny výcvik, nemusíte ani počuť volanie zhora, aby ste začali svoj príbeh...Pozrite sa na ľudí v núdzi okolo vás. Začujete plač. Prijmite dar sĺz. A urobte akúkoľvek maličkosť..."

viac info (v angličtine):

13.05.2018 5 z 5

Keď sa sfarbia javory Keď sa sfarbia javory Zuzana Burgerová-Cacciabue

Počas prvých asi sto strán som nemohla ubrániť pocitu, že kniha je miestami riadne klišoidná a presladená. Úvodné kapitoly boli z môjho pohľadu pomerne predvídateľné, postavy sa správali šablónovito a kniha mala pomalý rozbeh. Hlavná hrdinka však bola veľmi sympatická, príbeh zaujímavý a prostredie príjemné. Bola som preto zvedavá, ako to všetko bude pokračovať.
Musím priznať, že napokon som bola vcelku príjemne prekvapená. Po slabšom začiatku sa autorka výborne rozpísala, nebála sa originálnym spôsobom spracovať dnes často tabuizovanú otázku viery u mladých ľudí, napísala román o krásnej, čistej láske, nie bezproblémovej, ale pripravenej priniesť aj obety a kompromisy. Postava Tima je neskutočne prepracovaná a spolu s Emmou tvoria jeden z najkrajších knižných párov, s akými som sa dosiaľ stretla.
Príbeh by som prirovnala k modernej, kresťansky poňatej a pre mládež určenej Pride and prejudice, pripomínajúcej Sparksovú A walk to remember. Určite odporúčam:)

14.04.2018 4 z 5