Disease Disease komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Koukám, že nejsem jediný, koho koronavirus dohnal k (již několikátému) přečtení :-)

Jo, je to klasika a i když není kdovíjak akční, je tu parádně popsané chování lidí v nestandardní situaci.

04.05.2020 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Třetí místo jako "kniha roku 2012" u nás :-D
Vyšla tu poprvé 2006 a téměř nepovšimnuta skončila v Levných knihách.
Těžko se ubránit sarkastickému úšklebku a myšlenkám o národu ignorantů...

14.03.2013 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Až z anotace jsem zjistil, že to není detektivka, ale stejně jsem přečetl. Parádní studie charakterů obyvatel Sudet, kde je náplava skoro každý. Ke konci sice maličko zavánělo červenou knihovnou, ale celkový dojem dobrý. Už se těším, až se ke mně dostane nějaká její detektivka.

20.03.2023 4 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Zrovna nedávno jsem si kolegyni stěžoval, ža už jsem víc než rok nečetl nějakou opravdovou pecku. A najednou je tu "nový Faber" :-) Parádně komplexní kousek s humanistickým poselstvím ne nepodobným tomu v Pod kůží. Ale hlavně o mezilidských vztazích. Scifi sice funguje jen jako kulisa, ale to, co je naznačeno, by jinému, brakovějšímu, autorovi vystačilo na mnohadílnou dobrodružnou ságu.

08.11.2016 5 z 5

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

Podobné ingredience jako ve Skandinávii, ale je znát, že to vařil Ital. Délka vzhledem k dějové nabitosti ani trochu nevadila.

02.01.2020 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Tak tohle se povedlo, je vidět, že Martin Gofa se na sérii neučil psát, jako mnozí jiní. Výborné hlášky, zajímavý případ, včetně "vyřešení". A pro ženy exkurs do mužského světa :-)

07.03.2023 5 z 5

Stalker Stalker Arkadij Strugackij

Hodně psychologická scifi, kde Pásmo slouží hlavně k odhalení charakterů postav.

24.03.2020 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Majstrštyk Zdeňka Jirotky. Kult, o kterém se nediskutuje.

17.10.2018 5 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Výborný vhled do problematiky a super popis vývoje vztahu psycholog-klient. Vzhledem k tomu, že každý je svého štěstí strůjcem, jsem sice s antihrdinou Adamem nijak zvlášť nesoucítil, i když Fair Money byli ještě horší. Každopádně jako sociologická studie, která se výborně čte, to zafungovalo na plný počet.

24.01.2023 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

Na prvotinu určitě hodně dobré, je znát, že na rozdíl od jiných se na sérii Lee Child neučil psát. Detektivní zápletka taky v pohodě, i když mám pocit, že indicie jsou občas přímo vnucovány. Akce dobrá, jen trochu rozmělněná úvahami jak z vojenské příručky.

29.09.2022 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tak tu máme zase nějaký ten hype, na který jsem skočil :-) Autorka neumí moc psát, co se týče stylistiky, všechny vypravěčky "znějí" stejně. O psychologii postav ani nemluvě, někde na úrovni článku na žena.cz Úplná blbost to ale není, i když ke konci jsem se musel do čtení trochu nutit. Obchodní úspěch celkem chápu, kniha je napsána srozumitelně pro opravdu každého, pro méně bystré je hned v druhé kapitole kromě změny data i poznámka "o rok dříve", zkrátka ideální strava pro diváky Zoufalých manželek. Film s velkou pravděpodobností vynechám.

03.10.2016 2 z 5

Tentokrat spíš psychologický příběh z policejního prostředí podobně jako v Živém mrtvém. Přestože je to vlastně první díl ze dvou, povedlo se uzavřít tak, že "rozdělení" dává smysl.

30.01.2023 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Napodruhé vlastně ještě lepší. Navzdory tomu, že tahle kniha rozjela mánii "severské krimi", tedy té moderní, jedná se hlavně o společenský román skoro ve stylu Arthura Haileyho (kdyby uměl lépe psát).

03.01.2022 5 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Akčnější, ale vůbec ne špatné pokračování Wyndhamovy klasiky. Konec mi ovšem prišel trochu moc Hollywoodský.

Ale určitě jsem nakloněný vnímat knihu jako poctu, nikoliv jako parazitování.

11.05.2020 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Výborně napsaná sci-fi o generační lodi. Po letech jsem dal znovu a i když jsem si matně pamatoval pointu, čtení jsem si opět užil.

09.09.2019 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Tradičně velmi dobře napsáno, jak už to King umí, i když mohlo by to klidně být tak o 100 stran kratší. Líbil se mi popis dobových reálií a hlavně elegantně vyřešené cestováni v čase bez možnosti časových smyček.

14.08.2023 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

První půlka byla dost pomalá a suchopárná. Pokud by to bylo první od Goffy, co bych četl, asi by mě to moc nenalákalo...

13.03.2023 3 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Zvládnutá psychologie postav z toho dělá víc než akční jízdu o pomstě.

13.02.2023 5 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Potvrzení smysluplnosti rozdelení na dva díly: První díl hodně psychologický, tohle byla jedna velká jízda. A finále bylo opravdu GRAND!

01.02.2023 5 z 5

Dítě v mlze Dítě v mlze Martin Goffa

Můj druhý román od Goffy. Je fajn, že není potřeba to číst postupně, zas tak moc vykreslená hlavní postava není. Případ zajímavý a opět velmi dobře napsaný.

19.12.2022 4 z 5