Dionýsos Dionýsos komentáře u knih

Gaunery nemám rád Gaunery nemám rád Miroslav Antl

Tohle čtení pro mě bylo skvělým zážitkem. Jak tu již bylo napsáno- ano, kniha sem tam trpí datem napsaní, ale to na hodnotě lidských pamětí nijak ubrat nemůže.
Pan doktor je mým současným učitelem a stále oplývá šarmem se kterým i píše a věřím, že má stále mladším generacím co předávat. Snad budu mít dostatek času a přečtu si i jeho další knihy :)

29.03.2023 5 z 5

Sněží, sněží... Sněží, sněží... Lauren Myracle

Green není můj oblíbenec, ale musím říct, že na trhu vánoční literaturu postrádám. Krom Vánoční koledy a céčkových vánočních romancí z usa (kýčovité a nečitelné) , si moc nevybavím.
Proto jsem byla nadšená z této knihy, už jen pro ten vánoční příslib. Byť příběhy nebyly úplně nejskvělejší, tak nějakého ducha Vánoc nesly.
Kniha je opět pro dospívající, ale ve chvíli, kdy pohádky omrzí je také vhodná pro vánoční pohodu :)

10.06.2022 4 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Nesbovi běžné detektivky nemusím, ale povídky mne velmi mile překvapily! Musím ale říci, že prvotní "Žárlivost" mne bavila a nadchla mnohem více. Dominantní povídka "Krysí ostrov" byla trochu zdlouhavá s poněkud monotónním motivem. Obecně mi přijde, že v knize byla snaha o velkolepou dystopii, která měla přesahovat meze běžného chápání časoprostoru a člověka (což se i trochu podařilo), avšak následné vysvětlování hlavní zápletky se ve výsledku jevilo jako krkolomné a trochu nedotažené.
Povídky jsou skvělou oddechovkou, Nesbo je skvělý vypravěč s širokým rozhledem, avšak opakované téma zrady a určitého vnitřního rozporu mne s postupem času začíná unavovat. No, uvidím, budu čekat, zdali vyjde i třetí kniha povídek. ;)

15.05.2024 4 z 5

Všechno, co si nepamatuju Všechno, co si nepamatuju Jonas Hassen Khemiri

Zařazuji do kolonky "young adult", je to taková nenáročná oddechovka s tajemstvím. Přiznám se, zpočátku mi nevyhovoval netradiční koncept knihy - autor prolínal 2 dialogy odlišných lidí a jiných časových období v jedné kapitole, což působilo zmatení, ale postupem knihy jsem si zvykla.
Za co ovšem dávám velké plus je implicitní popis postav, kniha paradoxně není o hlavním hrdinovi, ale lidech okolo něj a z jejich výpovědí se dá skvěle sestavit struktura jejich osobnosti. Co mě však zamrzelo, byla dětinskost a pubertálnost postav a situací. Celá kniha působí do jisté míry teatrálním, pubertálním dojmem, ačkoli sleduje třicátníky.

31.12.2023 2 z 5

Nebýt sám Nebýt sám Magda Váňová

Kniha opravdu dostála svého názvu. "Nebýt sám" a to za každou cenu, nehledě na nemorálnost a neupřímnost vlastních činů. Protagonista je nezodpovědný a slabošský Konrád, který se nebojí využívat a zanedbávat ty, které miluje a vinu nezapomene připisovat osudu.
Musím se přiznat, ačkoliv jsem zastáncem tvrzení, že žádná kniha není ztrátou času, u téhle jsem si tím nebyla úplně jistá. Zdali paní Váňová opravdu něco umí, tak z vcelku silného narativu udělat laciný děj a ještě je schopna ho natáhnout na 400 stránek. Tohle pro mě byla opravdu ztráta času, ale aspoň jsem si uvědomila, že jsem z románů definitivně vyrostla.
Dvě hvězdičky dávám za správnou postavu Dory Macnerové, prostopášnou obálku, která mě zaujala a kvůli které jsem si knihu koupila, a taky za to, že mě, díky bohu, kniha stála pouhých 40 Kč.

08.07.2023 2 z 5

Sociální patologie - vybraná ohrožení pedagogů Sociální patologie - vybraná ohrožení pedagogů Blahoslav Kraus

Zajímavé čtení - napsáno jasně a srozumitelně. Velmi si cením detabuizace tématu. Kniha je primárně věnována pedagogům, ale přínosná může být i pro studenty a pro mnohé rodiče.

11.03.2023 5 z 5

Kybernemoc! Kybernemoc! Manfred Spitzer

Co se výběru tématu a pole působnosti týče, má Spitzer v rámci akademické obce, monopol. Knihu nám doporučoval pan doktor na přednášce obecné psychologie a já sama jsem z knihy čerpala v rámci tvorby seminární práce na téma digitální výchovy.
Právě vzhledem k odbornému doporučení, bylo pro mě nemilým překvapením zjištění, že bych knihu zařadila spíše do beletrie než naučné literatury. Možná je to i tím, že do problematiky nepotřebuji nějak laicky uvádět, protože patřím k již plně digitalizované generaci.
Knihu jsem nedočetla celou, čerpala jsem pouze z jednotlivých pasáží, ale i v úryvcích z kapitol byla kniha lehce srozumitelná, velmi čtivá a v kontrastu s předešlou větou, dobře napsána a vhodná i pro neodborníky. Knih o problematice digitálních technologií a jejich škodlivém vlivu na zdraví bych uvítala více, spolu s nějakou kapitolou o prevenci (nevzpomínám si, zda v Kybernemoci nějaká byla), protože nyní se už, bohužel, bez internetu neobejdeme.

29.01.2023 3 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Já jsem tedy žádnou jeho knihu nečetla, ale Robert Bryndza je oblíbený autor mé maminky a každý rok jí ho pravidelně kupuji k Vánocům (obvykle je jeho nová kniha přeložena až v pozdním podzimu). Je to sice člověk od člověka, ale oproti manželům Keplerovým, Bryndza moji maminku nikdy nezklamal (čte pouze thrillery). Píši to sem proto, kdyby někdo váhal nad výběrem dárku. :)

13.01.2023

Hledání odpovědnosti Hledání odpovědnosti Karel Hvížďala

Velmi kontemplativní čtení, ke kterému se zřejmě budu muset vrátit ještě v pozdějším věku. S knihou jsem se seznámila jako s povinnou četbou k eseji z práva, a ač se mi ji nepodařilo dočíst až dokonce, mohu říct, že se jedná o literaturu naprosto nadčasovou. Čtivé, skvělá témata a případy z minulosti i současnosti propojující se v souvislosti. Bohužel musím říci, že vzhledem k mému ranému věku, kdy nemám takový přehled v politice v minulých desetiletích, a k vzdělání obou autorů, jsem nebyla schopna si některá témata zařadit do historického kontextu a pochopit jejich závažnost/ důvod zmínění obecně. Ale i přesto mě kniha donutila zamyslet se nad tím, co pro mě skutečně znamená demokracie a odpovědnost, coby morální a občanská hodnota.
Jako minus možná vidím to, že jsem první nečetla knihu od týchž autorů "Hledání dějin" na kterou tato kniha navazuje.

13.01.2023 5 z 5

Umění být zdráv Umění být zdráv Věra Keilová

Tohle je pro mě opravdu oči otevírající kniha. Pan Vojáček popisuje psychosomatiku s vyvážeností spirituality i racionality. Pro mě její přečtení byl opravdu životní milník, který překopal řadu mých každodenních zvyků a pohled na holistické zdraví. Kniha opravdu dala mému životu nový rozměr. Spolupráci s panem Duškem tedy moc nefandím, ale přijímám to takové jaké to je. Pan Vojáček je opravdu inspirativní, nemohu se dočkat čtení jeho dalších knih.

15.05.2024 5 z 5

Subkultura a styl Subkultura a styl Richard Hebdige

Kniha je zajímává, Hebdidge je charismatický a vtipný, avšak kapitoly o subkulturách, jak tu již bylo napsáno níže, píše zbytečně odborně, na to jaký lidský dojem se snaží autor vytvořit.
Já jsem v knize čerpala především z kapitoly 7., která se celá zaměřuje na styl, především se záběrem na punk, a můžu říct, že to byla konečně část knihy ze které jsem byla přímo nadšená a tak jsem byla ochotná přejít všechny ostatní kapitoly, které mě spíše ubíjely.
Jsem ráda, že jsem na tuto knihu narazila, určitě mě obohatila, ale kdybych ji neměla povinnou k projektu, zřejmě bych po ní nesáhla a už asi ani znovu nesáhnu.

03.04.2024 4 z 5

Stručný úvod do politiky Stručný úvod do politiky Kenneth Minogue

Doufala jsem v docela určitý obsah. Po knize jsem sahala s nadějí, že jde o jakousi stručnou politickou úvodku (výčet must have znalostí při studiu politologie). Obsah knihy je ale spíše abstraktní, o politice se moc nedozvíte, ale spíše se zamyslíte nad vlastním politickým postojem.
První dvě kapitoly o despotismu a počátcích politiky v antice mě nadchly, proto taky dávám dvě hvězdičky, ale celkový dojem z knihy není příliš obstojný. Mám pocit, že spíše než o politice (politologii) je to o historii (spíše do sociologie).
Má asi 13 kapitol, z toho snadno čitelné, něcoříkající, jsou tak 3. Pan Minougue měl občas tendence vyplňovat věty prázdnými frázemi, vytvářet přílišná souvětí, aby snad kniha měla aspoň těch 120 stran. Jednoduše, proč to udělat lehce, když to jde složitě.
Pro ty, co mají čas a rádi si zafilozofují zřejmě dobrý výběr, ale pro pragmatického studenta, co chce naučitelná fakta nikoli. V závěru bych snad ještě zmínila jen to, že kniha trpí datem napsání a pohled pana Kennetha již dnes pro mě není aktuální a inspirující.

25.08.2023 2 z 5

Kmeny Kmeny Vladimír Brož

Knihu doporučoval pan doktor na hodině sociologie a vůbec nelituji, že jsem ji otevřela. Popisy stručné a výstižné, u každé subkultury rozhovor s jejím příslušníkem. Čtivé a graficky skvěle zpracovaná!

21.06.2023 5 z 5

Intuitivní pedagogika - Škola budoucnosti: Rozhovory s Iris Johanssonovou Intuitivní pedagogika - Škola budoucnosti: Rozhovory s Iris Johanssonovou Thomas Pedroli

Trochu mne mrzí, že knihu hodnotím dodatečně, neboť jsem ji dala plné hodnocení. Pamatuji si, že jsem z knihy byla překvapivě nadšená, je škoda, že si ji dnes už nedokážu tak detailně vybavit.
Snad jen mohu říci, že se jedná o knihu velmi jemnou, nevnucující se, s pedagogickým přístupem holistickým, obracejícím se i k rodičům. Hodně mě bavil koncept knihy jako rozhovoru + spíše než otázky současného pedagogického prostředí, mě velmi zaujala část o komunikačních dimenzích, tj. defacto o mezigeneračních propastech, které mezi dětmi a staršími vznikají- proč jsou si lidé vzdálenější. Myslím, že by neškodilo si ji někdy přečíst znovu, kniha je tenounká.

15.05.2023 5 z 5

Morální vývoj školáků a předškoláků - Paradigmatické výzvy dle Jeana Piageta Morální vývoj školáků a předškoláků - Paradigmatické výzvy dle Jeana Piageta Miroslav Klusák

Laikům nedoporučuji, vlastně možná ani nikomu jinému. Pro mě to bylo velmi těžké čtení, zbytečně složitá souvětí... Číst o výzkumu je prostě asi zpravidla náročné. Půl semestru vývojové psychologie mi přišel zábavný, tahle četba jako povinná část pro splnění předmětu už tolik ne.

07.05.2023 2 z 5

Sociologie - Základní texty Sociologie - Základní texty Ivan Mucha

Z knihy jsem čerpala ke zkoušce. Skvěle zpracované významné sgické osobnosti, zbytek je o médiích. Kniha napsána velmi srozumitelně, bylo to lehké čtení.

25.04.2023 5 z 5

Jak fungují věci kolem nás Jak fungují věci kolem nás Martin Rota

Kupovali jsme knihu s přítelem jako dárek pro jeho dospívajícího bratra. Přečetla jsem si pár vybraných kapitol, které mě zaujali již z obsahu. Mně osobně ani nevadí font, naopak celkové barevné zpracování je velmi koukavé a originální, kniha mě už jenom kvůli tomu netradičnímu vzhledu baví (věřím, že tomu tak může být i u dětí, které se do čtení celkem nutí, a že jich je požehnaně...).
Co bych ale vytknula je neurčitost věkové skupiny na kterou je kniha zaměřena - číst ji může jak dítě tak dospělý, ale věřím tomu, že spousta dětí dnes má potíže se čtením a zároveň jsou některé pasáže vcelku náročné bez nějakého předešlého bádání o tématu. Kniha je tedy, dle mého, pro děti min.12+, věřím, že by mohla vzbudit úspěch i u menších dětských intelektuálů, ale těžko usuzovat kolik takových je.
Mě jako dospělého "pobouřilo" jediné, a to fakt, že kniha postrádá jakékoliv citace/zdroje z kterých Rota čerpal - možná, že valnou většinu má ze své hlavy, ale někde informace čerpat musel i při tvorbě vědeckého kladiva, ne?
Ale vcelku knihu zhodnocuji jako úspěšnou a zajímavou publikaci :)

25.02.2023 4 z 5

Kvalita v sociální práci a sociálních službách Kvalita v sociální práci a sociálních službách Věra Malík Holasová

Pro studenty sociální práce publikace možná k něčemu je. Ale kombinace managementu a sociální práce je pro mě vražedné kombo - mám pocit, že jsem plně neporozuměla znění knihy i tomu, za co vlastně autorka "bojuje", o čem téma ekonomizace SP vůbec je. Možná je to skvělá kniha a mně jen nesedlo téma, nebo je to propadák i v oboru a chtělo by to lepší zpracování.

08.11.2022 1 z 5

Etická výchova: metodický materiál 2 Etická výchova: metodický materiál 2 Ladislav Lencz

S knížkou vypracovávám prezentaci na téma etická výchova. Kniha je podstatně zpracována a nepouští se do zbytečných, přirozeně odborných, hloubek.
Není psaná nějak extra čtivě, ale nutno podotknout, že jde prakticky o výčet činností pro prvňáčky až středoškoláky v rámci etické výchovy, tj. mravní výchovy, nejedná se tedy o beletrii.
Co se ale musí nechat je to, že perfektně vytyčí to podstatné z etické výchovy, skvěle odkazuje na všelijaké jiné zdroje - knihy apod. Ale především, což mi z "intelektuálního" (trošku s nadsázkou) hlediska přišlo nejhodnotnější - je úžasný, výstižný a vcelku stručný popis/rozbor náboženské hodnoty - od judaismu až po Islám, skvěle rozebírá hodnoty kulturní a zajímavé je na str.59 část s názvem "Biblické prvky naší řeči" - proč se říká Sodoma Gomora, a tomu podobné, to mi přišlo opravdu zajímavé.
Jinak se jedná o stručnou, přehlednou knížku/pro mě materiál na poslední chvíli - cca. 70 stran holého textu, je tedy přečtená za chvíli s tím, že je přehledně zpracovaná - pojmy dostatečně vysvětlené a metodika dobře pojata.

24.10.2022 3 z 5

Prokletý maturiťák Prokletý maturiťák Stephenie Meyer

Povídky jednoduché, poměrně snadno vyčtete, že jde o literaturu pro mládež (já ji ostatně také četla jako puberťák).
Názvy povídek měly povětšinou nějaký potenciál, který byl, bohužel, po zpracování zhacen, až na výjimky.
Ale já musím říct, že pokud nebažíte po intelektuální literatuře, je tohle skvělá "strašidelná" oddechovka na podzim a mně se kniha vcelku líbila.
Já díky ní přišla na jednu ze svých oblíbených knih, (Opičí tlapka od W. W. Jacobse - dnes už k nedostaní :( ) která byla inspirací k napsání povídky Lauren Miracle - "Kytička na ruku"

10.06.2022 3 z 5