desert.fox desert.fox komentáře u knih

Svět magie 9/2001 Svět magie 9/2001 Jaroslav Mareš

Revue se mi dostala do rukou před pár týdny, kdy jsem čistila knihovnu. Obsahově dobré - kdo by se s tím dnes dělal? Od každého něco, ilustrativní výběr různé "esoteriky". Po redakční stránce časopisu něco chybělo - ale možná jenom přikládám dnešní měřítka ke dvacet let staré tvorbě.

17.03.2021 4 z 5

Mauthausen - konečná stanice Mauthausen - konečná stanice Vlastislav Janík

Druhá knížka na téma koncentračních táborů, již čtu. První byly Dýmy nad Birkenau. Toto je faktografická kniha. V textové části jsou uvedené hlavně základní informace. Pro bližší budu muset někam jinam. Obrazová část je mnohostranná a působivá. Hodně působivá.

05.03.2021 4 z 5

Myslet v diktatuře korektnosti 2 - Od ideologie zpět k realitě Myslet v diktatuře korektnosti 2 - Od ideologie zpět k realitě Roman Cardal

Velmi dobré. Obzory, které mi rozšířila první kniha, získávají druhým dílem jasnější kontury.

05.03.2021 5 z 5

Třikrát Adam Dalgliesh Třikrát Adam Dalgliesh P. D. James (p)

Některé detektivky od PDJ už mám přečtené potřetí a právě tato knížka byla kdysi první, díky níž jsem si autorku oblíbila. Připomenutí po letech bylo příjemné.

29.12.2020 5 z 5

Třikrát 87. revír Třikrát 87. revír Ed McBain

Poprvé jsem četla ve třinácti letech. Je to už dlouho, přesto jsem si první detektivku velmi dobře pamatovala a vybavila si i atmosféru.
Reálná drsná americká škola - nic intelektuálního, ale výborná atmosféra.

02.07.2020 4 z 5

Básně Básně François Villon

Mám Villona ráda od gymnazijních let.

02.07.2020 5 z 5

Usměvavý muž Usměvavý muž Henning Mankell

Takhle by se to přece nestalo. Ale jak jsem psala už v komentáři k jiné autorově knize - v tom pomalém tempu se ty za vlasy přitažené zápletky dají číst.

02.07.2020 3 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Náladovka, kterou si pamatuju z dětských let. Na druhé přečtení mne překvapilo, nakolik je jinak ne zrovna strhující soubor povídek ve mně živý.

10.06.2020 4 z 5

Press Enter Press Enter John Varley

Hlavně na povídku Press Enter si často vzpomenu, když vidím, co se okolo děje. Odpojit se od sítí chce ale víc odhodlání, než kolik zatím mám.
Povídky s dobrými nápady, ale občas by neškodila redakční práce s textem.

10.06.2020 4 z 5

Zlo: Věda o temných stránkách lidství Zlo: Věda o temných stránkách lidství Julia Shaw

Knížka je psaná populárně naučným stylem a zajímavá byla do chvíle, než autorka začala vychvalovat kampaň meetoo. To mne znechutilo. Nesnáším hony na čarodějnice a pogromy na kohokoliv.
Přesto lze knížku doporučit, sebrané výsledky experimentů poučí.

13.03.2020 3 z 5

Láskosmrt Láskosmrt Dan Simmons

Nebylo to ono. Umírání v Bankoku je nejlepší, jinak se mi povídky nijak zvlášť nelíbily. Nesplněná očekávání mi dovolují dát 3 bodíky.

Modlitby ke zlomeným kamenům Modlitby ke zlomeným kamenům Dan Simmons

Kolísava kvalita povídek. Líbilo se mi Vzpomínání na Siri, jednoznačně později využité v Hyperionu.

Drood Drood Dan Simmons

Je to tlusté a pomalé, děj se vleče...

30.01.2020 2 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Ale tož jo, šlo to. Dobře se čte, ale příběhu cosi chybí...

Endymion Endymion Dan Simmons

Občas rozvleklé, ale mně se líbilo. Souhlasím s tím, co píši ostatní o překladu.

30.01.2020 5 z 5

Příroda a duše Příroda a duše Carl Gustav Jung

Knížka se pokouší vysvětlit pojem synchronicity. Pojednává o skrytém smyslu věcí. Není to jednoduchý výklad.

30.01.2020 4 z 5

Hrůza Hrůza Arthur Machen

Pozoruhodný nápad ve vyústění. V dnešní době by se něco podobného hodilo.

30.01.2020 4 z 5

Mýtus a skutečnost Mýtus a skutečnost Mircea Eliade

Pěkná monografie na téma základní struktury mýtu. Eliade je, pravda, trochu těžší na čtení.

05.11.2019 4 z 5

Syndrom E Syndrom E Franck Thilliez

Konzumní detektivka na průměrné úrovni.

05.11.2019 3 z 5

Mysterium Coniunctionis I.: Studie o rozdělování a spojování duševních protikladů v alchymii Mysterium Coniunctionis I.: Studie o rozdělování a spojování duševních protikladů v alchymii Carl Gustav Jung

Velmi poučná kniha. Její čtení pro mne bylo dobrodružstvím, které jsem si pečlivě dávkovala - každý den kousek.
V knížce najdete výklad alchymických symbolů. Jung vychází z citací, kterých je opravdu mnoho. Z nich tvoří vlastní pohled na významy.

01.10.2019 5 z 5