denniys denniys komentáře u knih

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Má první kniha od Hosseiniho a určitě přečtu i ty ostatní. Málem jsem si ji přidala do oblíbených, ale k tomu přece jen něco málo chybí - nebo spíš přebývá - a sice některé kapitoly o vedlejších postavách, přestože i ty byly nádherné. Kniha na mě působí až poeticky, pohádkově, čte se neuvěřitelně lehce, je prostě kouzelná a vlastně strašně smutná. Děkuji bohu za to, kde a komu jsem se narodila, zapomínáme si vážit toho, co máme - tato kniha mi připomněla, že nic není důležitější než rodina a lidi, které milujeme, vše ostatní je nahraditelné.. Zase jednou kousek, který se dostane pod kůži. 96 %

14.03.2023 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Okomentovat Tajemnou komnatu je pro mě strašně težké. Obecně mám u Harryho problém s tím, že čtu jednu ze svých nejoblíbenějších filmových sérií, kterou znám pomalu zpaměti. A Tajemná komnata je můj nejmíň oblíbený díl, proto nevím, zda se to neprojektovalo i do četby knihy a následného hodnocení.
Druhý díl Harryho je pořád takový dětsky pohádkový, ale už je znát určitý vývoj, příběh je více "detektivní" a objevují se náznaky budoucí temnoty. Nicméně Kámen mudrců byl lepší. Jsem zvědavá na pokračování, baví mě hledat odlišnosti od filmu, kterých už bylo víc.

01.03.2023 4 z 5

Havran Havran David Gemmell

Tento díl mě neskutečně překvapil, jak se mi do něj nechtělo, bylo o to těžší ho potom odložit.. děj skočil o celá staletí, sledujeme, jak to s hrdými riganty dopadlo a není to příjemné.. nové postavy jsou úžasní hrdinové a nelze je nemilovat.. je to velmi dojemný díl, nešlo se ubránit slzám a troufám si říct, že se jedná o nejlepší gemmellovku, se kterou jsem dosud měla tu čest!

07.12.2022 5 z 5

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Kéž by každá kniha byla krásná jako Elantris... Odkládala jsem ji dlouho a když mi chybělo posledních pár stran, mrzelo mě, že jsem ji neodkládala dál, protože ta nádhera už bude za mnou.. příjemné bylo, že se jedná o jednu knihu a ne více dílů, i když v tomto případě by to vůbec nevadilo.. Uměla bych si představit, že by příběh obsahoval flashbacky do zářivé minulosti elantrianů a více jejich zajímavé magie.. Raoden je skvělý hrdina - jeho nezdolnost byla obdivuhodná, Sarene byla naprosto neodolatelná a Hrathem překvapil.. na konci mi tekly slzy proudem.. zbožňuji takové knihy, Elantris je pohádkově čisté fantasy, které by milovníkům žánru nemělo utéct.. Mistborn mě možná zasáhl o fous víc, ale i Elantris si cestu do srdce našla..

25.08.2022 5 z 5

Říše strachu Říše strachu Michael Crichton

Pan Crichton je snad jediný spisovatel, který mě během četby dokáže donutit googlit... začínám věřit, že tato kniha nebude tak úplně konspirační - ale spíše pravdivá, tím spíš, že masmédiím se vážně věřit nedá... Říše strachu je perfektní technothriller! Odbočila jsem po dlouhé době od svého fantasy žánru a byla po celou dobu napnutá jak struna.. autor prostě umí a téma příběhu bylo více než přitažlivé.. jak jinak ovládnout masy lidí než strachem???

24.08.2022 5 z 5

Bílý vlk Bílý vlk David Gemmell

Trochu jsem se obávala, zda mě další díl Drenajské ságy bude pořád bavit. Jednotlivé díly jsou si opravdu hodně podobné, jedou podle stejné osnovy, hlavní hrdinové mají stejný charakter a celá zápletka je poměrně jednoduše vystavěná. Navíc jakoby s každým pokračováním ubývalo fantasy prvků. Přesto jsem z četby Bílého vlka byla nadšená. Skilgannon je další postava, která je kladná i záporná zároveň, ale čtenář si ho zamiluje. Milý je návrat Ustarté, ačkoliv moc prostoru nedostala. Úplně nejvíc mě potěšil nádherný a dojemný závěr.

05.04.2021 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

tak tohle si nechám líbit :) zase jednou knížka, co se s tím nesere a každá postava je diametrálně odlišná od všech ostatních.. Glokta - mučený, jenž se stal mučitelem se svými úžasnými sarkastickými myšlenkovými pochody, které mě prostě šíleně baví :)..Jezal - arogantní parchant, kterého pro jeho naivitu stejně žerete a doufáte, že Ardee mu to natře :)..West - spravedlivý chlap toužící dostat se dál i bez urozeného původu..Bayaz - první z mágů, který magii moc nechce ukázat, ale přesto chvíle, kdy odemkne věž a vytře zrak Gloktovi je nezapomenutelná a stejně tak chvilkové momenty, kdy ukáže, co je zač.. Ferro - divoška, která je tak zajímavá, že toužím o ní vědět víc... a hlavně Logen - Devítiprsťák je kotvou celého příběhu!! za mě je jednoznačně nejlepší, nejsympatičtější a nejmilovanější hrdina!!! a ještě žije :) ...smekám, hodně povedená kniha a těším se na pokračování, kéž mu nedojde dech ;)

"Nevíš? Příště, i kdybys spadl z útesy s meči v rukou, chci tě dole vidět rozbitého na kusy, ale se zbraněmi pevně sevřenými v mrtvých prstech, je to jasné??" Varuz Jezalovi
" Ještě žiju! Já ještě žiju " Logen

13.08.2019 5 z 5

Pán ledové zahrady 2 Pán ledové zahrady 2 Jarosław Grzędowicz

Mě to prostě upřímně strhlo.. Není nad to, když si myslíte, že jako věrného fantasy zbožňovače, už vás nic nepřekvapí a pak Bum...od přečtení fenomenální ságy "Malazská kniha padlých" a poté přečtení tří desítek pečlivě vybraných knih, je tato série první.. skvěle fungující proplétání dvou linií, kdy čtenář netrpělivě čeká kdy, a zda vůbec, se prolnou a hrdinové se setkají..originální magie a celý smyšlený "středověký" svět skvěle dopňují scifi prvky z moderní daleké budoucnosti...baví mě, že Vuko ani Pilíř to nemají jednoduché, příběh běží dlouhou trať, ale hlavně při četbě cítím širokou škálu emocí..a o to jde..proto já čtu..pokud někdo miluje složitější příběhy, který se s ničím ne*erou, kde není romantická linie, kde není nouze o boje a hrdiny, bude si Pána ledových zahrad fakt užívat ;)

Prach Prach Hugh Howey

za mě naprostá spokojenost, závěr přinesl, co měl přinést..kéž by takhle dobré byly všechny závěrečné knihy všech sérií..Silo mě bavilo neuvěřitelně moc, Turnusu něco chybělo a Prach vše napravil..Na tuto sérii se budu dívat jako na jednu z nejlepších postapo scifi sérií, co jsem kdy četla..nic nechybí - napětí, akce, smutek, radost, hluboké myšlenky..vše je jak má být a funguje to velmi dobře.

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Velmi zvláštní kniha.. téma je drsným způsobem originální a lákavé, nicméně mi přijde, že kniha nevyužila potenciál.. uvítala bych více informací, jak probíhala nákaza, likvidace všech zvířat a celková transformace - vše je naznačeno a hned se přeskočí k jinému tématu...
Hlavní hrdina mi byl sympatický v první části, ve druhé jakoby ho někdo vyměnil a nebyl to on.. vlastně i konec mi přijde v rozporu s jeho názory ze začátku knihy..
Příběh je morbidní, objevují se nechutné i smutné scény, ale to se dalo čekat, že? Nebylo to úplně špatné čtení a rozhodně si tuto knihu budu chvíli pamatovat, ale na 5* to necítím..
Ps : obálka nemá chybu, ta je za 10 z 10ti

13.05.2023 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Nemohla jsem se do toho dostat, dokud se neobjevil Hodges, nešlo to. Přitom i ta první část byla dobrá - to ne, že ne. Morris je skvělý padouch. A jakmile je na scéně naše partička z prvního dílu, je to zase prostě super kingovská jízda. A psychouš Brady na závěr je třešničkou.
" Sračky jsou hovno "

15.03.2023 4 z 5

Rod nebes a dechu Rod nebes a dechu Sarah J. Maas

Miluju Maasovou, ale prostě tentokrát to tam není. Nemohu dát plný počet, prostě nemohu. První vadou knihy je délka, tentokrát by snesla o 200 stran míň, je plná vaty. Další problém jsou erotické scény, né že by mi vadily - to vůbec, ale přišlo mi to strašně strojené, pořád stejné výrazy dokola, prostě tohle se Sarah nepovedlo.
Příběh sám o sobě není špatný, ale první dvě třetiny drhly a konec nemá sílu to zachránit. Propojení s jinou sérií je zajímavé a do dalšího dílu by mohlo vlít šťávu, uvidíme.
A co bylo na knize úplně nejhorší, byly ty chyby! Takových překlepů! Skloňování jmen mi také dělalo problémy. Tohle je vůči kupcům knih opravdu sprosté. Vždycky to bylo tak, že kniha měla být vzorem spisovné češtiny, bohužel dnes už to tak není. U chyby číslo 20 jsem přestala počítat a nebyla jsem ještě ani ve třetině knihy. Za to samozřejmě autorka nemůže, ale kazí to dojem.
Doufám, že v dalším díle se Sarah vrátí v plné síle, tak jak ji známe a vytře nám zrak.

28.02.2023 4 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Brandon Sanderson

Od té doby co jsem přečetla Mistborna a Elantris, považuji pana Sandersona za svého oblíbeného spisovatele.. ani Vyjednavač můj názor nezměnil.. příběh plyne tak nádherně lehce, postavy mají propracované charaktery, o překvapení, intriky a hlavně humor není nouze.. pohádkové počteníčko

22.01.2023 5 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Pan Ryan je spisovatel, od kterého vlastním nejvíce tištěných knih - ano, je jeden z mých nejoblíbenějších.. Čtu v průměru 15 e-knih na 1 papírovou, kterou si pak vychutnávám s určitou o to větší vášní.. Návrat do světa Vélina al Sorny proběhl velmi důstojně vzhledem k tomu, jak moc jsem se bála, že už tento hrdina vše podstatné řekl v první sérii.. Kniha má říz - s ničím se nepáře, vrhne do děje, využije pár známých hrdinů a buduje "božskou" zápletku.. Další příběh Pána Věže funguje skvostně.. vlk a tygr - paráda!
....... čas králů je u konce.. ( Šo Caj )

21.01.2023 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Série Moře střepů je jednou z mála, kterou jsem si pořídila fyzicky do své knihovny. A to proto, že předchozí sérku První zákon prostě zbožňuju, věřila jsem, že Joe opět nezklame. A nezklamal!! Kniha Půl krále se čte naprosto sama, je ovšem podstatně jednodušší, napsaná úplně jinak, chybí úhly pohledu vícero postav a není tak "drsná". Nechybí ovšem skvostné dialogy, sarkastický humor a skvělé skryté myšlenkové pochody hlavního hrdiny. Hrdina je zde poněkud zvláštní, projde zajímavým vývojem během boje s nepřízní osudu a já si ho velmi oblíbila. Princ Jarvi mi strašně připomíná Tyriona ze Hry o trůny - jeden má zmrzačenou ruku, druhý je trpaslík, oba jsou ostudou svého královského rodu a oba mají bystrou mysl, která je navzdory očekávání dostane z každého maléru. Těším se na další díl.

" Pokusím se nezakopnout o meč. "
" A přestože jeden se narodil dlouhé míle od něj a druhý dlouhá léta před ním, přestože o nich Jarvi věděl jen máloco jiného, než co se dalo vyčíst z tváře, a přestože veslování v okovech na kupeckých galejích nepředstavovalo pro syna krále Uthrika Gettského žádný velký čin, Jarvi se nadmul tak prudkou hrdostí, že mu málem vyhrkly slzy, neboť mezi veslaři vzniká zvláštní a mocné pouto. "
" Ještě z tebe možná uděláme půl veslaře. "
" Jestli mě život něco naučil, tak že žádní padouši nejsou. Jenom lidi s těma nejlepšíma úmyslama. "
" Náramně bystrej jsem odjakživa, jen tě zaslepovala vlastní chytrost. "
" Je snad něco, čeho by nemohli společnýma silama dosáhnout jednorukej ministr a bídák, co má nejlepší roky už patnáct let za sebou? "
" Jejich hněv je pro mě prach. "
" Vidíš, žena může přísahat stejně jako muž. "

22.06.2021 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Převorství přečteno.. pořádná bichle..přemýšlela jsem, zda by nebylo vhodnější rozdělení na více dílů, tohle do kabelky vážně nenacpu, ale zase nemusím čekat na pokračování..i když? Témata na další díl by se našla..
Kniha se mi četla dobře, postavy jsou zajímavé a odlišné, nacházíme se v dalším originálním světě a zápletka je také slušná.. Ubíhá stránka za stránkou, postavy jsou rozkreslené více do hloubky, ale zjišťujete, že autorka neumí z klíčových momentů vytřískat víc - vše napínavé nebo jakkoliv emočně zajímavé rychle a snadno ukončí, nebo to zahodí nějakým náhodným setkáním či jiným jednoduchým a bohužel průhledným řešením. Velkolepým fantasy románům se může rovnat snad jen tím počtem stran... Přesto jsem četla dál a těšila se na závěr, očekávala jsem, že závěrečných 100 stran bude aspoň trochu mazec - finální bitva s Bezejmenným na dvou frontách.. Nebylo to špatné, ale bylo to zoufale málo a takový potenciál tam byl!! Bitva o Yscalin tam nebyla dokonce vůbec, jak probíhala se nedozvíme, známe pouze výsledek - škoda...
Kniha je o přátelství, lásce, osudu a břemenech, jenž jsou některým lidem dána do vínku..
Kvůli nádhernému vzhledu mám Převorství ve své skromné knihovničce, ale vím rovnou, že rereading neproběhne..

26.10.2020 4 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Wau! padá mi čelist a platí vše, co jsem zmínila v komentáři prvního dílu!! tohle je Příběh!!! jestli kniha Sama čepel předvedla nádherně vyprofilované rozdílné postavy a čtivý překvapivý děj v kupodivu originálním fantasy světě, nevím jak popsat, co naservírovalo "Až budou viset"....jen opravdu dobrý autor umí napsat postavu, u které se ani po 9ti stech stranách nemůžete rozhodnout, zda ji máte rádi, zda je kladná nebo záporná..a tady jich je vlastně více a je nám ukázáno, že každý člověk má v sobě dobro i zlo..že nic není černobílé a padouch dokáže překvapit a hrdina zklamat...když přidáte skvělou zápletku plnou bojů, politiky, mocenských intrik a strategií, připočtete vtipné a smutné okamžiky podtržené skvostnými glosami, dostanete skvělou sérii!!!!!

" To je jenom mrholení. Slunce nemůže svítit pořád. Musíš být realista! " Devítiprsťák

" Myslíš si, že mě to těší? Projíždět se ve svém věku plání uprostřed téhle zparchantělé bouře? Nebe nedělá žádné zvláštní výjimky, když jde o mágy, hochu, chčije na všechny stejně. Radím ti, aby ses s tím smířil a nechal si svoje skuhrání pro sebe..." Bayaz

" Nastražte uši a alespoň jednou mě poslouchejte, protože vám to nehodlám na každé míli znovu opakovat. Svět není takový, jaký bych ho chtěl mít, v žádném směru a v žádném smyslu. Devítiprsťák se vrátil do hlíny. Bethod se prohlásil králem Severu. Všude se rojí šankové a chystají se přejít hory. Už jsem došel hodně daleko a bojoval hodně dlouho a už jsem toho od vás slyšel zatraceně dost, aby mi to stačilo na celý život, a to všechno ve věku, kdy bych měl sedět na zadku s nohama nahoře a mít syny, aby se o mě starali. Takže jak vidíte, mám větší problémy, než že život není právě takový, jaký byste si ho přáli mít. Můžeš pořád dokola mlít o tom, co bylo, Dowe, jako nějaká stará ženská, co brečí, protože už jí kozy netrčí dopředu jako dřív, nebo můžeš zavřít tu svou podělanou klapačku a pomoct mi s tím něco udělat." Trojstrom

" Vrátil se do hlíny." řekl Mračoun a tvář měl schlíplou jako stará pavučina.

"Říkají, že jeho otec je samotný král." "co z toho, čí jsi syn, když sám stojíš za kozí prd? Já bych ho ani nepochcal, kdyby začal hořet." Psí čumák s ním musel souhlasit. Ani on by to neudělal.

"Skála z Uffrithu, tak mu říkali. Na celém severu nebylo většího jména. Skvělý bojovník, skvělý vůdce. Skvělý přítel. Celý život bojoval. Stanul tváří tvář Krvavé devítce a pak spolu odešli, oba dva. Nikdy si nevybral snadnější cestu, když věděl, že je špatná. Nikdy před bojem neutekl, když věděl, že se bojovat musí. Stál jsem vedle něho, kráčel s ním, bojoval s ním deset po celém severu." tvář se mu protáhla v úsměvu. " Nestěžuju si!" Mračňák

22.08.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Zabavilo mě to, pozornost kniha udržela, ale že by byla nějak totálně nářezová to opravdu není..a kupodivu mě ani nenutí okamžitě sáhnout po dalším díle..nevím no, v knize se samozřejmě najdou fakt super povedené scény a dialogy, ale taky to obsahuje spoustu zbytečný vaty..za mě tak 60/40, čekala jsem od klasiky žánru nějak víc..

29.03.2019 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Já mám prostě pana Browna strašně ráda, tudíž mě Počátek nemohl zklamat..že píše podle jedné šablony? no a? hlavně, že to funguje..čtenář si už jistě musel zvyknout, že Robert Langdon vždy řeší situaci, jež ohrožuje "lidstvo" či větší část společnosti, že se u jeho peripetií vyskytuje silná hrdinka se kterou putuje krásnými historickými městy v obklopení mnoha památek..Inferno mě možná bavilo o chlup víc, ale stejně bylo čtení nadmíru příjemné.. Winston je top a téma umělé inteligence velmi zajímavé, obzvlášť když ho pojme pan Brown..

Pán ledové zahrady 4 Pán ledové zahrady 4 Jarosław Grzędowicz

Nechci se loučit :(
Tenhle polák mě dostal..takhle přesně to má vypadat..dokonalej scifi-fantasy mišmaš..tento díl jsem nucena přidat do oblíbených knih...všechny superlativy jsem vypsala u předchozích dílů..
teď jen musím podotknout, že ten konec fakt stál za to..vlastně celá poslední třetina byla ohromná..napětí gradovalo a úplný závěr je famózní...
možný spoiler :
nečekala jsem, že osudy obou hrdinů půjdou touto cestou..neustále jsem předpokládala scénu, kdy bude heroicky představen nový císař a z Vukova konce jsem v šoku..oba epilogy jsem četla dvakrát a obrečela jsem to..miluju takové konce, ale sakra já jim tak přála to, co si přáli oni..alespoň, že Vukovi zůstala čítač..
Pilíř možná našel jakýs takýs svůj klid, ale ten osud Vuka mi prostě nedá spát..tolik toho pro Midgaard vykonal a ani "doma" nemá pokoj...můžu si jen představovat, že opravdu jednou cestu najde..ani se nemohl rozloučit..
kéž by byl další díl..není, takže si jdu dát poslední stránky do třetice..
" co jsme mohli dělat? "
famóóózní