Delphín Delphín komentáře u knih

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Třetí počin od pana Herriota co jsem četl. A leč se jedná o nejslabší kousek, rozhodně jej nemůžu nazvat špatným. Stále zde platí, že je tato kniha krásné odpočinkové čtivo, ze kterého cítíte, jak autor miloval svou ženu, práci i tamní krajinu

05.04.2021 4 z 5

Joker Joker Brian Azzarello

Neuvěřitelně mě tento komiks překvapil. Skvělá temná noirová bruťárna plná násilí. Joker je zde vyobrazován jako totální magor s občas nelogicky vraždícími sklony, což mi k němu ale sedělo, on takový prostě je a místo věčného ňimrání se v postavě ala Tom King se zde dává Joker do kolejí, jak ho vlastně známe, akorát s nesmírně větší dávkou prostoru, který mu svědčí. A jeho postupné získávání moci v Gothamu, který je zde skvěle vyobrazován i popisován jako stoka prosáklá gangy, je rovněž opravdu dobré. Celý příběh je vyprávěn z pohledu jeho řidiče. Jak na něj postupně působí Joker a jeho život s ním je dost fajn věc, než kdybychom příběh sledovali z pohledu samotného Jokera.

19.03.2021 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Moc jsem nechápal, jak někomu může u knihy ukápnout slza. Po přečtení této knihy to už ale moc dobře vím! Krásné ilustrace, a o příběhu nemluvě. Jen bych ocenil více příhod s tučňákem. Popisování politických a ekonomických situací si mohl autor nechat třeba na svou další knížku, kde by zase řešil výhradně jenom tato témata. Celkový dojem z knihy mi to ale rozhodně nezkazilo.

03.02.2020 5 z 5

Analfabetka byla první kniha kterou jsem od JJ četl a musím uznat že jsem mile překvapen. Děj mě bavil a byl čtivý a sem tam vtipný, v tomto ohledu dost záleží na Vašem stylu humoru ale vtipných okamžiků tam bylo dostatek. Jen to vyřešení atomové bomby mi připadalo dosti zvláštní. Celou dobu čekám velké rozuzlení a ono v podstatě nic velkého. Obecně těch 50 stran mi kniha připadala taková zvláštní a proto jí 5* nemůžu dát. I tak doporučuju a těším se na stoletého staříka!

29.08.2019 4 z 5

Vrána Vrána James O’Barr

,,Existuje více cest, vedoucích k očistě duše. Rozhřešení, spasení, vykoupení a také možnost se vším skoncovat. A pokud některé z těchto axiomů mají opačnou polaritu, je přinejmenším jistou útěchou, že mají společné východisko."
,,Vždycky to v tvý hlavě vypadá takhle?"
,,Ne, obvykle prší."
Co stránka, to ohromující panel a fantastická dialogizace. Autorův život jest opravdu tragický a zde ona frustrace ze stránek doslova přetéká. Úžasné čtení a velký klenot literatury jako takové.

07.10.2023 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Bohužel mi tato kniha příliš nesedla. Děj je opravdu jednoduchý a prostý, jakýkoliv dialog nelogický a na můj vkus příliš mnoho filozofování na malý počet stran.

13.06.2022 2 z 5

300 300 Frank Miller

Frank Miler stvořil unikátní komiks a jsem moc rád, že jsem se k němu dostal. Možná by si zasloužil fenomenálnější kresbu ale samozřejmě dá se na to koukat, není to nic nevzhledného. Po stránce scénáře je to ale naprosto dokonalé vyobrazení víry, věrnosti, statečnosti ale i smíření se svým osudem. Miller tady možná až moc idealizoval Sparťany, kdy z nich de facto udělal samuraje ale na celkový děj to má v tomto komiksu skvělý vliv a pokud nejste extrémní fanatici do dějepisu, tak to zcela bez problému vezmete.
Dialogů tu není až tak mnoho. Když ale na nějaký dojde, rozhodně má smysl a hloubku, vtáhne vás do děje a úspěšně si celou dobu pevně drží vaší pozornost. Možná škoda trochu uspěchaného konce, nejedná se o tak dechberoucí scénu jako v úspěšné filmové adaptaci, ale celkový dojem mi to rozhodně nezkazilo.

05.02.2021 5 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Zatím nejlepší díl celé série! Děj se rozjíždí opatrně, aby vás od souboje se stíny zcela pohltil svou geniální kresbou i scenaristikou. Každá postava zaznamenává postupně vývoj svého charakteru, což je dáno i tím, ze každá dostane řádnou porci prostoru. Mé sympatie si získala hlavně Kinsey, která mi prostě mega sedla. Dost se změnila i Nina. Ta závěrečná scéna, ze které na vás vás komiks chlí depresi Niny a její zmar ze života byla třešničkou na dortu.

06.10.2020 5 z 5

Zpátky v černé Zpátky v černé Joseph Michael Straczynski

Dlouho jsem byl přesvědčen, že nejlepší díl tohoto kompletu je Noir. Vážení, je sesazen z trůnu tímto kouskem. Jedná se o naprostou TOPku. Spidey se tady zdravě nasral, čímž se z celého díla udělal temný a místy brutální skvost. Čte se opravdu dobře, žádná hluchá místa, spousta akce, děj nepostrádá spád, ani akci, rovněž se nepotýká s kolísavou kvalitou. V stanoveném tempu to jede od začátku, až do konce, leč se vlastně jedná o příběh bez začátku a konce :-)
Souboj s Kingpinem byl opravdu výborný, skvěle byl do celého děje vložen i Eddie Brock, další ukazatel lidské víry ale zároveň i beznaděje. A pokud máte alespoň základní znalosti/máte něco načteného co se Občanské války týče, celý tento komiks si opravdu užijete.
Kresba byla úžasná po celou dobu. Ale ta úžasná a až děsivě detailní na konci? Byla radost se tím kochat!

31.07.2020 5 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Ke knize jsem se dostal velikou náhodou. Čekal mě dlouhý den v Praze, který jsem si potřeboval nějak zkrátit. Kniha byla jasná volba a tento kousek mě zaujal.
Musím ocenit autorův styl psaní. Je poměrně jednoduchý, na nic si nehraje. Přesně proto mu ale vše funguje a zajímavě strukturovaný děj úspěšně graduje. Máme zde i citlivé nahlédnutí do nitra postav. Euforii z narozeného dítěte ale i totální beznaděj z facek od krutého života to všechno je zde líčeno velice trefně. Každá postava vám tak ožívá před očima a máte k nim odlišné vztahy.
Právě na počtu postav se ale možná dalo více zapracovat, jelikož některé pasáže mezilidských vztahů mohly být pro pozorné čtenáře místy dost předvídatelné. Obecně zážitek ze čtení to ale rozhodně nekazí.

21.05.2023 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

,,Protože mě zajímá, jestli tací jako vy opravdu existují, nebo jsou jenom fixe.
Takoví jako já?
Lidé neschopní milovat."
Wow, tohle byla fakt jízda po pestré tuži norského génia. Zápletka je dost originální, Nesbo se s ničím nemaže a knihu naplní pořádnou dávkou akce. A jak je již v jeho knihách zvykem i zde vše v samotném závěru dává smysl.

13.09.2022 4 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Joe Hill (p)

,,Nejsou snad pravdivé naše city? Nebo jsou méně pravdivé věci, jimž porozumíš ve snu, ale po procitnutí se rozplynou?"
,,Mám ráda vznešenost. A musím říct, že ji častěji nacházím u vymyšlených lidí než u těch skutečných."
Komiks jsem bral do rukou s velkými očekáváními a obavami. Zámek a klíč je má nejsrdcovější komiksová série. Proto by mě mrzelo, kdyby jí toto dílo nějak poskvrnilo jméno. A to se rozhodně nestalo. Tvůrčí duo Hill a Rodriguez dokázali, že do stejné řeky člověk vstoupit dokáže. Nádherně nás zavedli do historie rodiny Zámkových a z na úvod nevinně vypadající poklidné rodinky, udělali neuvěřitelně akční a emocemi nabitou jízdu. Klobouk dolů!

07.09.2022 4 z 5

Konec cesty Konec cesty Jason Aaron

Fantastická série se dočkala svého zakončení! A úctyhodného? Za mě ano, leč od něj jistě byla jiná očekávání. Každá postava se dočkala svého zakončení. Jedni skončili tragicky, druzí úctyhodně. Rozhodně by se z toho dalo udělat deset dalších komiksových knih. Umění ale je skončit včas a i to zde Aaron v této dokonalé sérii dodržel. Komiksy jsem si půjčoval v knihovně, něco takového ale musí povinně zdobit mou knihovnu. Brzy to z ní jistě zase vytáhnu k přečtení.

22.08.2022 5 z 5

Zatni pěsti Zatni pěsti Jason Aaron

Už moc dobře víme, že čistě dobrou postavu z hlediska charakteru zde nenajdeme. Ale že ani žádnou evidentně nečeká dobrý osud, to nám tento revoluční díl dokonale zobrazil. Těším se na finále.

22.08.2022 5 z 5

Hryzání ve vnitřnostech Hryzání ve vnitřnostech Jason Aaron

Po pár lehce vlažnějších stránkách na samotném začátku, se nám Skalpy vrací do zajetých kriminálních kolejí. Pecka díl s dost zajímavým koncem, díky kterému se rozhodně těším na následující díly.

31.07.2022 5 z 5

Občanská válka Občanská válka Mark Millar

,,Stříbrný dolar? To nechápu."
,,Hodí se ti do sbírky k těm třiceti, ne? Sladké sny, Jidáši."
Pan Millar stvořil opravdu klenot. Máme dvě strany hádající se o zajímavý spor. Je na každém jedinci, kterému z týmů bude v průběhu čtení fandit, každá srana má svoje. Navíc to není jen bezduché mlácení lidí v kostýmech, kterého je tu tuna. Máme zde řadu úžasných filozofických dialogů, nečekaná úmrtí či překvapivé zvraty, famózně je zde vyobrazena např. rodinná krize ve FF. A to vše za doprovodu naprosto úžasné kresby.
Naprosto oprávněně jeden z nejzásadnějších a nejlepších eventů Marvelu. A leč nechci dávat plný počet hvězdiček kde čemu, zde zkrátka nemohu jinak.

25.08.2021 5 z 5

Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův Xerxés: Pád domu Dareiova a vzestup Alexandrův Frank Miller

Při psaní tohoto komiksu musel Miller prodělat řádnou tvůrčí krizi. Protože mi nejde do hlavy, jak takový autor tolika ikonických komiksů může být schopen vytvořit takovou srajdu s nepěknou kresbou. Už bitva u Maratonu byla odfláklá. To mě mrzelo ale říkal jsem si, že pokud to takto pojede dál, může to být horší komiksový průměr. Ale bohužel. Od druhé kapitoly jde kvalita postupně strmě dolů, Miller si tu hopsá v čase jak sjetej králík s ADHD, něco tu začne ale nedokončí. Postupně vám to celý přestane dávat smysl a na konci si kladete otázku, co přesně chtěl autor tímto dílem říci...

23.03.2021 1 z 5

Padlé město Padlé město Kaare Andrews

Temná, depresivní ale vydařená věc. Když přehlédnete pár logických nesrovnalostí, tak dostanete dost solidní čtivo. Spideyho humor se tu drží na vysoké úrovni, i když celý tenhle komiks je jedna velká depka o ztrátě svobody a svých nejbližších. Velice sympatická mi tu byla malá holčina u odboje. Kresba není žádný zázrak, ale ono se to k tomu ponurému a brutálnímu ději prostě hodí. Vytknout musím závěrečný boj, který na mě působil krapet odflákle. Spider-Man přišel, udělal bum a mohl si jít na dalšího záporáka. Ale jinak je to fakt dobrý komiks o Spider-Manovi jak ho neznáme a přesně taková díla si místo v tomto kompletu rozhodně zaslouží.

12.03.2021 4 z 5

Ultimate Spider-Man: Smrt Spider-Mana Ultimate Spider-Man: Smrt Spider-Mana Brian Michael Bendis

Úctyhodné zakončení fajn série!
Ta obětavost pro druhé z Petera sálá víc než kdy dřív a já si jeho odhodlání užíval. Věříte mu tu vůli a ten strach o své blízké Závěrečný fight byl skvělý. Správná mlátička kde Spideymu pomalu dochází síly ale do poslední kapky krve bojuje o své nejbližší. A závěrečná poslední kresba? Doják. Ještě větší doják to ale mohl být, kdyby smrt Spider-Mana přišla nečekaně, tak nějak by to ještě víc vzalo za srdce. Rovněž některé pasáže byli zbytečně uspěchané. Bendis se asi těšil na závěrečnou velkou bitvu a ta se mu povedla!
Když se za tím obecně ohlédnu, Ultimate série měla pár slabších sešitů, ale ve většině případů si Ultimate Spider-Man držel velice vysokou kvalitu. Až nebudu mít co číst, Ultimate Spider-Man bude sérka, ke které se kdykoliv rád vrátím!

22.01.2021 4 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

První kniha, jenž jsem od F. Kotlety četl a musím uznat, že velice milé překvapení. První příběh bylo pro mě spíš takové seznámení se stylem autorovo psaní. A musím uznat, že ten styl mi dost sedl. Řada nadsázky, skvělého humoru. Ani jeden příběh nepostrádá na akci, které je tu opravdu dost. Nejvíc jsem si asi užil příběhy z Ústí a Tokia, který jsem přečetl na jeden zátah, ten byl opravdu senzační. Poslední příběh už mi přišel trochu slabší, ale obecně je to dost fajn oddechová četba. Rozhodně si s Tomášem Koskem přečtu i další případy!

29.12.2020 4 z 5