Dela111 Dela111 komentáře u knih

Tak trochu šílení Tak trochu šílení Jeffery Deaver

Svižné, plné překvapivých zvratů.
Detektivní povídky čtu zřídka, ale tahle sbírka je hodně povedená, jak by taky ne, když ji psal mistr!

Pokud chcete nějakého nečtenáře detektivek naučit tento žánr mít rád, dejte mu přečíst prvně povídky, například tyto... :-)

27.10.2018 5 z 5

Dívka, která se třpytila Dívka, která se třpytila Lauren Beukes

Tato kniha má pro mě dvě 'nej' v rámci thrilleru:
- snad nejoriginálnější nápad - vrah cestující v čase, a proto téměř nedostižný,
- největší zklamání nad zpracováním.
Jediným plusem je sympatická hlavní hrdinka. Ostatní jsou mínusy. Přesuny v různých časových rovinách mně jinde nedělají problém, naopak bývají zajímavé. Tady je to chaos, zmatek nad zmatek. Přeskakování sem tam, je náročné uvědomit si, kde to zase jsme. Občas autorka prozradí něco z budoucna a později se vrátí, aby popsala jak k tomu došlo. Vražd je hodně a jsou zamotané jak klubko nití. Chybí nějaké vysvětlení k domu, který tu hrál velkou roli.
Zvláštní kniha. Věřím, že někomu se může líbit, já patřím k těm hodně rozčarovaným :-(

30.09.2018 2 z 5

Hrátky o hodinu Hrátky o hodinu David Baldacci

Další Baldacciho kniha, která je akční, má velmi bohatý, zároveň trochu složitý děj. Autor má dobře promyšlenou zápletku, rozuzlení je nečekané. Pachatel se skutečně činí, protože vražd přibývá tak rychle, že to nestačíte počítat. A samozřejmě velkým kladem jsou hlavní hrdinové - sympatická dvojka vyšetřovatelů, v tomto díle již soukromých, ale najatých šerifem na výpomoc.

Je jasné, že autor si s knihou dal velkou práci, přesto mě nepřitáhla tak, jak by měla. Chyběl mi ten pocit, že se těžko odkládá. I když je pravděpodobné, že za to může překlad. Souhlasím s komentářem níže, že není dobrý. Některé obraty jsou zastaralé, věty místy divně poskládané, těžkopádné. Pochybuji, že by autor, který vytvoří tak akční děj, používal zastaralé výrazy.

David Baldacci není například Peter May nebo Bernard Minier, nemá tolik barvitě vykreslené prostředí ani dokonale popsané charaktery postav, je více dějově zaměřený, ale tento překlad si nezaslouží, ubírá to na čtivosti, ubírá to celkově na kvalitě knihy.

Opět doporučuji příznivcům akčního a bohatého děje.

25.08.2018 3 z 5

Tajemství Turínského plátna Tajemství Turínského plátna Sam Christer (p)

Autor pro zápletku využil slavné Turínské plátno. Pochybnosti kolem jeho původu a hlavně snaha o zachování tajemství s ním spojeného slouží jako základ tohoto thrilleru.
Děj začíná v Los Angeles, část se odehraje i v Itálii a ve Francii. Dějových linek je hodně, stejně jako pronásledování, střílení a samozřejmě nechybí ani náboženští fanatici. Velkým kladem je dvojice detektivů. Jsou dobře vykreslení a sympatičtí. Některé hlášky Mitzi jsou tak povedené, že jsem se i zasmála a to u thrilleru není časté.
Postrádala jsem ovšem čtivost, kniha mě nevtáhla do děje tak, jak by měla.
Celkově hodnotím jako průměrný thriller.

24.11.2018 3 z 5

Mikro Mikro Michael Crichton

Technothrillery nevyhledávám, ale tenhle nápad mě hodně zaujal. Lidé zmenšení na pár milimetrů a v této velikosti se dostanou do pralesa. Běžně si neuvědomujeme jak rozmanitý svět je pod našima nohama. Jenže když je člověk menší než všichni ti brouci, pavouci, stonožky a další havěť, tak je ten svět především divoký a nebezpečný. Sledovat osudy zmenšených vědců a jejich boj o život s hmyzem bylo hodně napínavé.
Zajímavý námět, čtivě zpracovaný.

27.09.2018 3 z 5

Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Úpis - Prachy. Sex. Kariéra. Michelle Miller

... aneb lesk a bída Wall Street...
Kniha je o světě bankovnictví, kapitálových trhů, akcií a obrovském toku peněz. Jsou tu přepracovaní vystresovaní workoholici, ale kariéra stojí nade vším, nejdůležitější je úspěch, jsou povrchní a sebestřední. Tito lidé nepěstují dlouhodobé vztahy, důležitá je výše konta a vzhled.

Sanfranciská firma Hook se stejnojmennou mobilní aplikací pro seznamování chystá vstup na burzu a k tomu potřebují bankéře..., vyberou si je v New Yorku... Je ale mobilní aplikace Hook (= háček) pro uživatele bezpečná?!

Tohle moderní drama z prostředí Wall Street a Silicon Valley je podané z více pohledů, je dobře promyšlené, čtivé, srozumitelné a má spád.
Není to něco, k čemu bych se vracela, ale za přečtení určitě stojí.

22.09.2018 3 z 5

Znám tvé tajemství Znám tvé tajemství Silvana Giacobini

Kniha má poutavý začátek, ale po pár desítkách stran bylo po radosti. Děje je hodně, jak toho hlavního, tak i toho vedlejšího a skákáním z místa na místo vše působí zmateně. Postav je také až moc a autorka se jmenovitě zabývá i těmi pro děj nepodstatnými.
Celé to na mě dělá dojem, že se autorka snažila napsat knihu s bohatým dějem i obsazením a vymklo se jí to z rukou :-o.
Je to zmatené, místo aby to bavilo, tak mě to unavilo...

21.09.2018 2 z 5

Žena na lesní cestě Žena na lesní cestě Megan Goldin

Žena na lesní cestě je dobře napsaný psychothriller. Přestože zápletka patří mezi ty celkem časté a pointa tak není překvapivá, zpracování mě bavilo tak, že jsem příběh slupla na dva zátahy.
Na rozdíl od zápletky závěr rozhodně není tuctový, naopak je originální a málokterý autor si na podobný troufne. Někdo by možná přivítal ještě jednu kapitolu, mně takový konec nevadí. Autorka celý příběh rozpletla, vše vysvětlila a to mi stačí.
Od Megan Goldin jsem četla její novější knihu Noční koupání a ta byla vynikající jak námětem, tak zpracováním, takže jsem byla zvědavá i na její prvotinu a ani ta mě nezklamala. Už se těším na její novinku Zůstaň vzhůru.

21.05.2024 4 z 5