DBjel DBjel komentáře u knih

Pod nebesy Pod nebesy Guy Gavriel Kay

Moja prvá kniha od G.G. Kaya a bohužiaľ musím v tomto prípade ísť s hodnotením trochu mimo prúdu. Hoci oceňujem veľmi inteligentne vystavaný a zručne prerozprávaný príbeh z prostredia podobného stredovekej Číne, musím zároveň konštatovať, že zo subjektívneho hľadiska mi kniha vôbec nesadla. Hlavným problémom pre mňa bolo geografické a sociálne prostredie, v rámci ktorého sa príbeh odohráva. Centrom autorovej pozornosti je najmä cisársky dvor konfuciánskej Číny so všetkými formalitami, rituálmi a striktnou etiketou, čo má za následok často veľmi šablónovité správanie postáv s dialógmi, ktoré ma absolútne nepresvedčili. K tomu sa pridáva autorov štýl, ktorý na mňa pôsobil možno až príliš neutrálne, bez výrazného emocionálneho náboja. Z pohľadu deja knihu do istej miery zachraňuje sekundárna dejová linka so sestrou hlavnej postavy, Li-mej, a jej interakcia s Mešagom, ktorá ale v mojom prípade na vyššie hodnotenie jednoducho nestačí.

05.11.2020 3 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

V rámci kategorizácie sa pre Abercrombieho trilógiu Prvý zákon v angličtine používa pojem „grimdark“, a ako už z tohto názvu vyplýva, ide o skutočne temný, cynický a krutý svet, ktorý zároveň formuje aj správanie a psychológiu hlavných postáv. Tie sú mimoriadne originálne a čo je zaujímavé, v diele takmer úplne absentujú kladní hrdinovia. Vďaka spočiatku menšiemu počtu dejových línii sa autor sústreďuje na detailnejšie vykreslenie charakteru postáv, ktoré nie sú jednorozmerné, ale ich konanie je ovplyvnené viacerými motiváciami, ktoré sa v žiadnom prípade nevyznačujú pátosom alebo akýmikoľvek ušľachtilými ideálmi, typickými pre klasickú fantasy typu Tolkien.
Čo sa týka samotného deja, čitateľa zaujme najmä tematická podobnosť s Piesňou ľadu a ohňa od G. R. R. Martina v zmysle sústredenia sa viac na politické a osobné intrigy, nie na megalomanské vykreslenie fiktívneho sveta (Stredozem, Malaz) a už vôbec nás nezaťažuje detailne prepracovaným magickým systémom (Sanderson), ktorý plní v knihe skôr marginálnu úlohu. Svet v ktorom sa pohybujeme teda nepatrí medzi najväčšie alebo najdetailnejšie spracované, avšak podľa môjho názoru to vôbec nevadí. Autor nám fungovanie sveta sprostredkováva najmä prostredníctvom konania postáv a nezaťažuje nás detailným popisom a zbytočným vysvetľovaním čo a ako.
Knihu by som odporúčal najmä ľuďom, ktorí majú kladný vzťah k Martinovmu a Sapkowského realistickému štýlu vyobrazenia fantastických reálií plných intríg, s výrazne obmedzenými magickými a nadprirodzenými javmi.

25.05.2020

Storočie chirurgov Storočie chirurgov Jürgen Thorwald

Opäť ďalšia výborná kniha z vydavateľstva Absynt, ktorý je už naplno etablovaným členom slovenského knižného trhu. Hoci je kniha zaradená do edície dejiny (samozrejme právom, pretože obsahuje nesmierne množstvo faktov) jej spracovanie navodzuje skôr beletristický dojem. Časté využitie priamej reči zabezpečuje dynamiku textu, ktorý v niektorých pasážach pôsobí ako skutočne dobre napísaný román. Kapitoly, ktoré tematicky pojednávajú napr. o narkóze, baktériách, spôsobe operovania slepého čreva alebo srdca sú radené chronologicky tak, ako sa postupne rozvíjalo chirurgické a všeobecné medicínske poznanie. Oceňujem, že autor v poslednej kapitole prekračuje líniu "pozorovateľa" a ponúka nám viac osobnú výpoveď, čím knihu obohacuje o zaujímavé autobiografické pasáže.

25.05.2020