Storočie chirurgov

Storočie chirurgov https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424363/bmid_storocie-chirurgov-ULj-424363.jpg 5 27 8

Aj chirurgia má svoje dejiny. Pestré a úchvatné. Čo predchádzalo prvému ostrému zárezu skalpelom do živej ľudskej kože? Aj o tom nám rozpráva nemecký spisovateľ Jürgen Thorwald vo svojej fascinujúcej knihe. V roku 1846 sa objavom narkózy začína úžasné storočie chirurgov. Skončila sa doba špinavých rúk i zbytočných infekcií, skončila sa doba, v ktorej bol obyčajný zápal slepého čreva rozsudkom smrti. Chirurgické umenie vynieslo v druhej polovici devätnásteho storočia medicínu na piedestál a spôsobilo v nej skutočnú revolúciu. Storočie chirurgov, to je strhujúci príbeh chirurgie, pri ktorom sa Jürgen Thorwald opiera najmä o spomienky svojho starého otca Henryho Stevena Hartmanna. Ten sa ocitol v Bostone pri objavení narkózy a tento objav v ňom prebudil obrovskú vášeň pre medicínu a najmä pre chirurgiu. Bol presvedčený, že vďaka narkóze čaká chirurgiu obrovský pokrok a túto správu chcel rozšíriť do celého sveta. Pestrá a pútavá kniha Jürgena Thorwalda sa dočkala mnohých vydaní po celom svete a každá ďalšia generácia ju číta znova so zatajeným dychom.... celý text

Literatura naučná Historie Zdravotnictví
Vydáno: , Absynt

Das Jahrhundert der Chirurgen , 1956

Lessana
21.01.2024 4 z 5

Plné hodnotenie zrejme nedávam preto, lebo pred Storočím chirurgov som čítala Ríšu chirurgov (od toho istého autora) a tá bola jednoznačne na plný počet hviezd. Skladba kapitol je podobná aj tu, čo je výborné (história problému/choroby, návrhy na jeho riešenie/liečenie/operáciu, svetovo významný objav neznámeho lekára v maličkej nenápadnej komôrke a následne jeho často neľahké šírenie do sveta medicínskej praxe), ale príbehy v druhej časti (v Ríši chirurgov) boli detailnejšie, operácie dych berúcejšie a štýl mal autor predsa len vycibrenejší. Dvojka sa čítala ako beletria, bolo to kúzelné. Tuna je to skôr populárno-náučný text o medicíne, chirurgii a ich zákulisí. Nechcem tým nikoho odradiť, to v žiadnom prípade. Ide o vynikajúci text, kde sa človek o medicíne a jej pokrokoch mnoho dozvie v sympatickej forme. Iba, ak môžem odporúčať, začnite Storočím chirurgov, to vás pekne navnadí, a potom pokračujte Ríšou chirurgov - tá vás zaručene dostane :).

bernadeta9876
16.09.2023 4 z 5

Ak si niekto myslí v akej ťažkej dobe to žijeme by si jednoznačne mal prečítať túto knihu.
Okrem toho, že je pútavo napísaná a vyvolala vo mne záujem o čítanie kníh zameraných na chirurgiu.
Je to odbor, ktorý sa už asi desaťročie intenzívne vyvíja a dnes už tie výskumy idú jednoznačne jednoduchšie ako kedysi, keď väčšina poznatkov boli len hypotézy a domnienky, ako napríklad existencia baktérií.
O to viac je fascinujúce, keď sa na tieto hypotézy prišlo bez moderných prístrojov, ktoré dnes veci uľahčujú.
Všetci čo uprednostňujú kadejakých šamanov a čo vehementne zatracujú tradičnú medicínu by si toto mali prečítať.
Obrovský klobúk dolu pred všetkými doktormi a chirurgmi, ktorí sú tiež len ľudia, ale stokrát viac budem veriť im než kadejakým neovereným a zaručeným zdravotným trendom!
A som rada, že dnes bábätká nemusia v pôrodniciach umierať a odstránenie slepého čreva je v podstate bežný chirurgický zákrok.
Takže, žijeme naozaj v takej ťažkej dobe?

Lucka11
12.01.2021 5 z 5

Výsledkom kombinácie vydavateľstva Absynt a opisu histórie chirurgie je vskutku dych berúce čítanie. Niekedy je až neuveriteľné akými náhodami sa chirurgia "modernizovala".
Po prečítaní týchto stránok sa začnete vážiť dobu, v ktorej žijete...

ruzer
25.11.2020 5 z 5

Pútavá kniha vhodná aj pre nás nepolúbených medinou. Nevedel som sa odtrhnúť od čítania. Myslím si, že medika možno trošku sklame ale pre mňa laika rozumné ponorenie do preberaných objavov. V knihe nie sú nudné, zbytočné podrobné pasáže.

verculka
14.07.2020 5 z 5

Přímo luxusní čtení!! Přečetla jsme ji za jeden den a všem moc doporučuji.

DBjel
25.05.2020

Opäť ďalšia výborná kniha z vydavateľstva Absynt, ktorý je už naplno etablovaným členom slovenského knižného trhu. Hoci je kniha zaradená do edície dejiny (samozrejme právom, pretože obsahuje nesmierne množstvo faktov) jej spracovanie navodzuje skôr beletristický dojem. Časté využitie priamej reči zabezpečuje dynamiku textu, ktorý v niektorých pasážach pôsobí ako skutočne dobre napísaný román. Kapitoly, ktoré tematicky pojednávajú napr. o narkóze, baktériách, spôsobe operovania slepého čreva alebo srdca sú radené chronologicky tak, ako sa postupne rozvíjalo chirurgické a všeobecné medicínske poznanie. Oceňujem, že autor v poslednej kapitole prekračuje líniu "pozorovateľa" a ponúka nám viac osobnú výpoveď, čím knihu obohacuje o zaujímavé autobiografické pasáže.

Deia
23.05.2020 5 z 5

Tak táto kniha je vážne skvelá. Autor sa v nej opiera o spomienky svojho starého otca, ktorý bol pri takých významných objavoch ako je objavenie narkózy, baktérií , rôznych operácií...
Narkóza bola objavená v roku 1846 a týmto rokom sa začína storočie chirurgov, v ktorom nasledoval jeden objav za druhým. Prvé kapitoly sa mi čítali trošku ťažšie, keďže tam boli aj opisy rôznych zákrokov bez narkózy a občas mi z toho bolo naozaj nevoľno. Všetky kapitoly boli ale naozaj veľmi zaujímavé – už od spomenutej narkózy, kde sa aj rieši kto s tým vlastne prišiel, až po záverečnú operáciu srdca. Pomedzi to sú kapitoly o čistote – naozaj ma zarazilo, ako lekári vtedy odmietali si umývať ruky a považovali to za stratu času. Ale potom prišiel Lister, Pasteur, Koch... a chirurgia sa začínala pomaly meniť (k lepšiemu, samozrejme). Tiež sa mi veľmi páčili časti, kde sa opisujú niektoré operácie a ich postupný vývin – napr. cisársky rez (konečne viem prečo sa tak volá), operácia slepého čreva, žalúdka... Je naozaj fascinujúce o tom všetkom čítať, ako sa chirurgia vyvíjala míľovými krokmi, od zahnisaných plášťov až po sterilnú operačnú miestnosť.

Rainbow_Owl
12.12.2019 5 z 5

Skvelá kniha, pri opisoch vývoja chirurgie mi behali zimomriavky po chrbte! Odporúčam prečítať každému kto sa zaujíma o históriu lekárstva.

dějiny lékařství chirurgie

Jürgen Thorwald