DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Genealogie morálky: polemika Genealogie morálky: polemika Friedrich Nietzsche

Velice zajímavý text prvního imoralisty, ve kterém předkladá svoji filologicko-etymologickou studii pojmů dobra a zla. Z toho pak lehounce jak pírko přechází k tomu, co je v téhle publikaci nejdůležitější - problém pravdy a morálnich otázek. A protože je to Nietzsche, právě na morálce církve, pro něj resentimentu, nezůstane ani nit suchá. Opět velice nadčasové dílo, kterého terčem je morálka décadence a zamyšlení se nad tím, kam až vedl a může vést primitivní, omezený a přízemní pohled na morální hodnoty.

28.02.2018 5 z 5

Súmrak modiel alebo Ako sa filozofuje kladivom Súmrak modiel alebo Ako sa filozofuje kladivom Friedrich Nietzsche

Skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé. Soumrak model je nadčasový text, který je nekompromisní a mnohých zvede ze židlí. Nietzsche si nebere obrousek před ústa a mlátí svým kladivem do všeho, co projevuje známky slabosti a dekadence. Pro mě jedno z nejlepších díl nejenom filozofie ale literatury vůbec.

26.02.2018

Božská rovnica: Hľadanie teórie všetkého Božská rovnica: Hľadanie teórie všetkého Michio Kaku

Toto je, dámy a páni, učenec, ktorý vie, ako podať vedu širokej verejnosti. A to vravím ako jeho súputník v kozmológii =D Michio Kaku píše zaujímavo, zrozumiteľne a pútavo. Aj také náročné témy, akými sú teória strún, štandardný model, či kvantová mechanika, vie svojmu čitateľovi interpretovať na vysokej úrovni bez toho, aby sa oný nebohý laik stratil v záplave vzorcov a neprehľadných tabuliek.
Kto už s kvantovou fyzikou, strunami, dimenziami a základnými silami už prišiel do styku, možno nebude tak ohromený ako laici bažiaci po poznaní, ale aj tak si určite, ako aj ja, nájde mnoho zaujímavého čítania.
Ako filozof/astronóm/kozmológ s autorom v mnohom súhlasím a som jedným zo zástancov strunovej teórie, ktorá síce v súčasnej podobe asi nie je konečným riešením, ale ponúka mnoho ciest, akými by sme sa k riešeniu teórie všetkého mohli dostať.
Opäť ďalšia trefa do čierneho od tohto pána. 5*

15.09.2023 5 z 5

Povaha prostoru a času Povaha prostoru a času Roger Penrose

Do momentu, kedy sa v knihe vyskytli prvé rovnice, bolo všetko v pohode. A potom to išlo všetko do hája :D Nie som úplný laik, ale čo nedokážem vstrebať, sú rovnice v typologicky podobných publikáciách. V tom momente človeku začne vŕtať hlavou, aký je cieľ tejto knihy - je to rýdzo odborná knižka pre echt fyzikov, alebo popularizačná publikácia? Mal som totiž pocit, že ako Hawking, tak aj Penrose chceli popularizovať svoju prácu bežnému "smrteľníkovi", avšak pri výklade dramaticky otočili, a látku podali veľmi zložito - aj s prispením uvedených rovníc. Až sa z toho nakoniec stala v podstate prednáška pre vysokoškolských študentov fyziky a vydavateľ to už nedokázal upraviť do "stráviteľnejšej" podoby.
3*, s podobnou tematikou som už čítal oveľa prístupnejšie a zaujímavejšie podané knihy... a keby len s podobnou, ale aj priamo od Hawkinga a Penrosea.

24.08.2023 3 z 5

Alternatívne politické systémy Alternatívne politické systémy Roman Michelko

Pána Michelka poznám hlavne z niektorých politických relácií a jeho youtube videí ako politického komentátora a riaditeľa Vydavateľstva Spolku Slovenských Spisovateľov. Hoci sa snažím byť čo najviac politicky nezaujatý, jedno musím autorovi uznať - dostatok vedomostí, ktoré zúročuje aj v tejto krátkej knižke.
Autor ponúka náhľad do niekoľkých alternatívnych systémov politického riadenia, ktoré sa odlišujú od nám dobre (ne)známej európskej demokracie. Veľmi ma zaujali najmä kapitoly o Švajčiarsku a ázijských tigroch. Je nutné však podotknúť, že v momentálnom stave európskej spoločnosti si ozaj môžeme dovoliť tieto systémy len sledovať, pretože implementácia ich princípov by zrejme u nás nenašla úrodnú pôdu.
Záverom autor ponúka zopár nápadov, ktoré by mohli riešiť niektoré z tzv. chlebových problémov Slovenskej republiky - jeho príklon k sociálnej, resp. ľavicovej politike je zjavný. Nesúdim však, každý nápad, ktorý zdvihne životnú úroveň, je dobrý nápad. Politici z pravicového spektra by však možno nesúhlasili.
Problém vidím v tom, že táto publikácia je príliš krátka a navyše niektoré kapitoly dosahujú dĺžku 2-3 strán. Skôr ju vnímam ako brožúru, ktorá má za cieľ predstaviť niekoľko vybraných alternatív, aby si čitateľ urobil hrubý obraz o tom, že v iných častiach sveta to (zatiaľ) ide aj inak. Pre hlbší náhľad to týchto systémov je určite potrebné zabrúsiť do ďalších odborných publikácií.

06.05.2023 4 z 5

Hľadanie skutočnosti Hľadanie skutočnosti Teodor Münz

Teodor Münz bol slovenský filozofický velikán, akých je u nás ako šafranu. Správa o tom, že už nie je medzi nami, ma minulý rok zasiahla aj z toho dôvodu, že môj vysokoškolský mentor bol jeho blízkym priateľom a ja som tak nejak v kútiku duše dúfal, že by som ho mohol raz stretnúť aj osobne. Bohužiaľ, aj vzhľadom k veku tohto mysliteľa, nestalo sa. Zostal som tak odkázaný len na jeho publikácie. "Hľadanie skutočnosti" je taká filozofická-nefilozofická kniha. Skoro by som ju nazval popularizačnou monografiou, pretože autor predstavuje vo filozofii inak závažnú problematiku pravdy, omylu a od nás nezávislej skutočnosti, avšak využíva jazykový aparát, ktorý je vhodný aj pre filozofických, prepáčte za výraz, analfabetov. Využíva pri tom svoje rozsiahle znalosti z "tvrdej" filozofie, ktoré prekladá pochopiteľnejšími príkladmi slovenských prísloví a porekadiel, ktorým sa venoval v jednej z jeho predošlých monografií. Pre mňa však táto kniha predstavuje akýsi úvod k publikácii, ktorá prišla o niekoľko rokov neskôr - "Cesta za skutočnosťou bez metafyziky", ktorú považujem za vynikajúcu. Preto "len" 80%
Otázka na zamyslenie: Ak Boh pozná len absolútnu pravdu, je možné hovoriť o jeho existencii ak absolútnej pravdy niet?

29.04.2023 4 z 5

Tři kroky anthroposofie: filosofie, kosmologie, náboženství Tři kroky anthroposofie: filosofie, kosmologie, náboženství Rudolf Steiner

Rudolf Steiner je autor, s ktorým už mám skúsenosti a hoci mi jeho anthroposofia nie vždy sedí, pri každom čítaní jeho textov som našiel niečo zaujímavé, inšpiratívne, či dokonca nadčasové.
Inak tomu nie je ani v "Troch krokoch anthroposofie", hoci úprimne musím povedať, že ma tieto prednášky nechytili tak, ako napríklad jeho interpretácia Nietzscheho, či "Teória poznania". Viem, že Steiner nikdy nemal k exotickému poňatiu filozofie ďaleko, ale kroky, ktoré tu robí, sú mne osobne dosť vzdialené. Hoci v určitých prípadoch má pravdu a je veľmi sympatické, že sa na rozdiel od iných mysliteľov snaží predložiť riešenia a nielen ďalšie otázky. Lenže je to v tom prípade ešte filozofia?
Tento súbor prednášok je taký mix Platona, Fichteho, Bergsona, mýtického myslenia, náboženstva, anthroposofie a ezoteriky. Nemusí to byť nutne zlé uchopenie problematiky, ale určite to nie je text pre každého. Je to skôr taký krátky "love letter" pre jeho čitateľov a obdivovateľov.

04.01.2023 3 z 5

Železný věk Železný věk Hésiodos

Ja to na rozdiel od predošlých kolegov skrátim. 5* z toho dôvodu, že je to jeden zo základných textov, ktoré nám približujú na jednej strane zvyky a obyčaje starogréckych roľníkov, na strane druhej základy gréckeho pantheónu od prvej generácie božstiev až po polobohov. Je teda skvelé, že v jednom súbornom spise môžeme čítať Hesiodovu kozmológiu aj antropológiu. Tento text som vo veľkej miere využíval práve keď som vyučoval mytológiu. Posledná časť s názvom "Štít" ozaj pripomína Homérovské rozprávanie, môže pôsobiť dojmom druhotriedneho doplnku (predsa Theogóniu, resp. Práce a dni pozná snáď každý elementárne vzdelaný jedinec), avšak rozhodne to nie je nič nudné. Určite odporúčam milovníkom antiky a mytológie.

05.12.2022 5 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Samuraj od Endó-senseie je zajímavým počinem. S japonskými autory již mám pár zkušeností, takže to pro mě nebyla až taková exotika, nicméně Endó i tak dokázal v několika momentech překvapit. Velice cením historicky pravdivou předlohu i pár náhledů do všedního života japonského desátníka 17. století. Závěr byl emocionální a nechyběla mu tragičnost.
Jenže musím souhlasit i s komentářem uživatele Ales.BD. Název "Samuraj" i z mého pohledu není moc adekvátní, protože se charakter Hasekury dělí o prostor s padrem Velascem - co dělí, řekl bych, že Velasco dostává prostoru i o něco víc, než samotný samuraj. Stejně je větší důraz kladen modlitbám a líčení vztahu jistých postav k Bohu, než vztahu japonských desátníků k jejich vlastní kultuře nebo situaci v šogunátu. Nebojte se, pochopil jsem, o čem kniha je, ale v tom případě by se měla spíše jmenovat, jak řekl kolega Ales "Zuřívý misionář", nebo "Svatý muž a samurajští přátelé" nebo "Plameny víry nad Japonskem" nebo cokoliv jinýho. Kromě seppuku a toho jakože "emisařství" se zde tedy většího množství samurajských aktivit moc nedočkáte. Jestli tedy kupujete knihy podle názvů, nebo i obálky, můžete být dost zklamáni.
V mém případě je to tak půl napůl. Čtení jsem si docela užil, i když jsem čekal něco jiného; pasáže kde se kněz modlí, jsem cca od půli knihy úplně přeskakoval, plavby lodí mi občas přišly až zbytečne dlouhé, zato závěr a sledování, jak výsledky mise a situace v Japonsku doléhá na japonské aktéry bylo docela silným čtenářským zážitkem. 3*

14.10.2022 3 z 5

Budoucnost náboženství Budoucnost náboženství Richard McKay Rorty

Jak Rortyho tak i Vattima znám díky mým (teď již bývalým) vyučujícím doktorům z katedry filozofie, takže pro mě nejsou úplně "španělskou vesnicí". Vattimo je nicméně pro mojí maličkost pořád filosofem, na kterýho si nemůžu udělat názor - jestli to vůbec po dvou přečtených textech (Budoucnost náboženství a Dialogue with Nietzsche) jde. Někdy s ním souhlasím, jindy mi jeho názory, zejména co se týče Nietzscheho, jdou proti srsti. K Rortymu mám v podstatě ustálený názor - jednou jsem někde napsal, že mi velice vadí jeho až do krajností dotažený filosofický liberalismus - ale zde má taky několik světlých momentů, kdy s ním souhlasím. V podstatě jsem se i díky těmto esejím ujistil, že sem antiklerikalista. Určitě oboum pánům ještě někdy dám šanci, abych si mohl udělat pořádek v názorech.

04.10.2022 3 z 5

Tokijský ghúl:re 10 Tokijský ghúl:re 10 Sui Išida (p)

Zpočátku měl 10. díl na můj vkus hodně pomalý rozjezd, nějak jsem se nedokázal dostat do toho, co se vlastně dělo. Postupně jsem ale zřejmě začal chápat, kam to autor směruje a začal si příběh onoho čísla užívat. Je zde hodně kecání, co mi však vůbec nevadí a i akce byla kupodivu smysluplná a přehledná. Jsou zde city i nějaké menší překvápka a je zde i Tóka. Příběh se posouvá takže zde opět nemám co vytknout. Nebýt toho nezáživného začátku, byl bych smírnější. Ale nebylo to tak dobré jako některé předchozí čísla, takže 4*.

03.09.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 4 Tokijský ghúl:re 4 Sui Išida (p)

Jak jsem třetí číslo zkritizoval, nyní musím TG pochválit. Já mám asi obrovský problém s provedním akce, protože tohle číslo bylo méně akční, ale zato velice zábavné, kresba byla hezká, příběh se začal někam posouvat. Jak jsem psal u první série, Cukijamu jsem moc nemusel ani v první sérii anime, ale pak jsem ho začal mít svým způsobem rád. A zde to platí rovněž. Jsem rád, že se na pár panelech podívame i do kavárny :re. Pobavila i scéna, kdy si Quinxové nechávají u Uty dělat masky.
Jo, tyhle pomalejší, víc příběhově a emočně naladěné čísla mám mnohem radši, než ty akčnější - hlavně kvůli chaotické akční kresbě. Čtvrtý číslo, čtyři *

08.08.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 3 Tokijský ghúl:re 3 Sui Išida (p)

Já nevím co to bylo. Jakkoliv mám TG rád, tohle nebylo ono. Nebo jinak. Líbí se mi, že v :re se jede na plný pecky, do extrému a že to není jen další random šónenovka, ale s krví se nešetří, je to docela strašidelné i osudové. Nechybí takový menší mindfuck, překvápko, jmenujte jak chcete. Proti akčně laděnému číslu nemám taky nic, ale zde je nicméně postavena i hodně tlustá zeď , do které v mých očích TG hodně naráží. Kresba. Hnusnější díl jsem snad nečetl. Všechno je neuvěřitelně chaotické, skáče se z jednoho panelu na druhý, jednou jsme v Hlavním sálu, hned ve druhém panelu na Dispečinku... je to prostě zmatené, machulovité, snad zde nebyla jediná dvojstránka, která by se mi opravdu graficky líbila. I postavy vypadaly, jako bych je kreslil já. Škoda. Příběhově je to hodně rychlé, ale v podstatě se nic neřeší, je to jenom boj. Haise opět bojuje kromě nepřátel i sám se sebou (nějak mi to už přijde i docela nuda, protože se sebou bojuje v každém čísle, ale v podstatě se nikam neposouvá). Jooo a je tu Hinami, takže tomu přidám takové malé plus.
I přes to všechno se nedokážu přinutit udělit třetímu :rečku jenom 2 hvězdy. Možná z lásky k TG. Nechávám 3* za strašidelnou obálku, která vystrašila i paní prodavačku v knihkupectví.

05.08.2022 3 z 5

Tokijský ghúl:re 1 Tokijský ghúl:re 1 Sui Išida (p)

Série TG:re mi v poličce leží již rok a nyní jsem se k ní konečně dostal! Je to pokračování se vším všudy. Víme co, jak, kde, a kdy, vidíme zde několik známých postav, víme na co se navazuje ale je zde i mnoho nového. Setkáváme se s členy nově vytvořeného týmu ÚPG s názvem Quinx. Tahle parta je odlišná od normálních týmu holubic a můžeme říct, že jde o obdobu "speciálního komanda" v boji proti ghúlům... i když to podle jejich výsledků moc nevypadá. Vede je charizmatický Haise Sasaki, který je... ale to jistě všem došlo. Příběhově je první číslo spíš kecací, hodně se vysvětluje co jsou Quinxové zač, nastavují se základní charakteristiky členů týmu a podobně. Akce až na jednu-dvě scény moc není. Graficky je to v podstatě stejné jako pomalejší scény první série, tudíž velice hezká kresba, čemu asi napomáhá minimum akce, která byla v první sérii často chaoticky nakreslená. Ale toho se asi později taky dočkáme. Zatím ale v klidu.
TG mi docela chyběl, tuhle mangu jsem na rozdíl od mnoha lidí nezatratil a první díl druhé řady mi docela sednul. Jednu hvězdičku si nechám do rezervy. 4*

21.07.2022 4 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Václav Rybář

Jako kovanýmu fanouškovi akčních B-ček odchovanýmu na Sly-ovi, Arniem, JCVD a Dolphovi (a ano, i Seagalovi) - i když mi je sotva 30 - mi samozřejmě nemohli ujít videá kluků z Moviezone, především jejich eposy MZ Live Speciál a Encyklopedie akčního filmu. Díky tomu jsem se dostal ke knížce Továrna na sny. Hoši zde poukazujou na velice zajímavé věci z pozadí tvorby těch největších filmových hitů Hollywoodu, takže by si měl na své přijít každý, kdo chce zabrousit do tajů filmové magie. Jo, Hollywood a natáčení snímků nejsou jenom úsměvy a stylové pózy. Je to v první řade biznis a kdo nechce pochodovat jak tenhle svět velí, ten v něm nemá co dělat. Je na vás jestli chcete zůstat žít v blažené nevědomosti, nebo se třeba dozvědět, že váš oblíbený herec/režisér je ve skutečnosti autokrat nebo vůl, nebo obojí. Já jsem s knihou spokojený a rád bych se dostal i ke knize Encyklopedie akčního filmu, která snad bude přesně dle mýho gusta. Kdyby alespoň byla na pultech k dostání... kluci, chtělo by to dotisk.

24.06.2022 5 z 5

Dny Dny Sui Išida (p)

Tak hele. Není to až tak špatné, jak se může na první pohled zdát. Jenom se zde mísí docela zajímavé příběhy s katastrofální gramatikou a tím, jak lidé nahlíží na pojem "light novela."
Takže za prvé: příbehy jsou možná s výjimkou posledního napínavé, zábavné, hezky úbíhají. Jo, takové jednohubky, které sice moc nezasytí, ale na chvilku zvednou náladu. Kdo držkuje na to, že svět TG nerozvíjejí, si měl raději prvně přečíst anotaci - ta vysloveně říká, že jde "jenom" o speciální příběhy odehrávající se na pozadí hlavné dějové linky. Tak pak vo co go?
Za druhé: absolutně nezvládnutá gramatika. Množství chyb a překlepů nám podsouvá otázku, jak je možné, že překladatel s korektorem vůbec udělali maturitu. Jestli si někdo z Crwe čte komenty a recenze, měli by dát těmhle osobám sbohem a najmout někoho, kdo zná základy gramatiky.
Za třetí: tohle není komix, ale ani román/novela. Je to light novela. To "light" je tam sakra důležité. To značí, že tenhle text má být lehčí na čtení. Žádné shakespearovské jazykové obraty, metafory a podobně v light novele nečekejte. Tohle se má vyznačovat jednoduchým textem prokládaným kresbami.
Není to špatné, osobně jsem fanoušek TG a tak mi i přes obrovské množství chyb udělali povídky radost. 4*

15.03.2022 4 z 5

Schéma masové kultury Schéma masové kultury Theodor W. Adorno

Aby bylo mezi námi jasno, je jen dobře, že text Schéma masové kultury vznikl a já jsem si ho mohl přečíst. Nicméně z mého pohledu má tahle kratičká studie (protože je to jenom část větší práce, nalezena v Adornově pozůstalosti) dvě stránky. První je kladná - kritika masové kultury, primárně reklamy, televize, filmu a hudby je něco, s čím se potýkali lidé v roku 1942 a potýkají se s tím i dnes. A ano, masová kultura potřebuje kritiku. Líbilo se mi, jak Adorno zachází i do sportu. A má naprostou pravdu. Ne že by sport nikdy nebyl masovou záležitostí, ale v dnešní době vidíme, že čím dál, tím víc je reklama nedílnou součástí sportu a co víc, do sportu se pořád víc snaží cpát i politika. A z toho je mi velice špatně. Fuj! Politika nemá co ve sportě dělat. Ale o tom jindy.
Druhá stránka téhle studie ale je, že některé příklady a srovnávání dnes nejsou relevantní. Což je pochopitelné, ale bylo by zajímavé pozorovat, jak by se Adorno k masové kultuře stavěl dnes, v době kdy je reklama doslova všude a každý z nás je masovou kulturou, tedy konzumem nenávratně zasažen. Některé části se četli docela namáhavě. Některým částem textu zase chybí jistá... aktuálnost, resp. nadčasovost. Zřejmě ani Adorno netušil, jak závažné a silné místo bude mít reklama a "vyplachovací" konzumní masový průmysl v kultuře v roce 202x.

20.01.2022 3 z 5

Návrat metafyziky? Diskuse o metafyzice ve filosofii 20. a 21. století Návrat metafyziky? Diskuse o metafyzice ve filosofii 20. a 21. století Martin Nitsche

Inspirativní a zajímavá monografie velkých českých filozofických "hlav" o minulosti, přítomnosti a možné budoucnosti metafyzického myšlení. Jelikož se i já ve svojí doktorské práci věnuji metafyzice a její budoucnosti, hodnotím již existenci tohohle textu velice pozitivně. Samotné studie jsou z mého semi-odborného pohledu kvalitní i když se pořád nemůžu zbavit pocitu, že mi zde chybělo něco... něco navíc, něco uderného, co by celou monografii završilo. Něco, kde bychom se dověděli úpřimný, osobní názor, kam metafyzika směruje v blízké budoucnosti i třeba v závislosti od přírodních věd a neustálého vývoje technologií a civilizace.
Stejně ale 5*

11.11.2021 5 z 5

Tao te ťing Tao te ťing Lao-c´

I přes to, že mi je asi bližší konfuciánství než taoizmus, nemůžu říct, že by mne kniha Tao te ťing neoslovila. Jde o jeden ze stěžejních textů čínské filozofie a jak už bylo řečeno, bez přehánění můžeme o Tao te ťing mluvit jako o východní obdobě Bible. Sympatické je, že překlad B. Krebsové obsahuje nejenom samotnou knihu o Tao a cnosti, ale sama překladatelka čtenáři nabízí i filozofický výklad textu (což samo o sobě zaslouží uznání), stejně jako argumentaci jejího i předchozích překladů a rovněž čínsky psaný text Tao te ťing. Jsem rád, že jsem si po letech váhání Tao te ťing doplnil do knihovny. Určitě si tenhle filozofický skvost ještě několikrát přečtu.

20.09.2021 4 z 5

Nietzscheho výrok "Bůh je mrtev" Nietzscheho výrok "Bůh je mrtev" Martin Heidegger

Jakkoli je Heidegger můj dlouholetý studijní "oponent" co se týče Nietzscheho výkladů, musím uznat, že tahle studie má sílu. Je inspirativní a fundovaná. Je sice pravdou, že přibližne od půli knížečky Heidegger tu a tam začína scházet od rozboru Nietzscheho myšlení k vlastnímu filosofickému konstruktu a vkladá do Nietzscheho úst vlastní názory na bytí, přesto i tak musím ocenit hloubku jeho příspěvku. Společne se studií "Věda, technika a zamyšlení" tak zde jde z mého pohledu o nejlepší z Heideggerovych prací.

27.05.2021 5 z 5