Daduška Daduška komentáře u knih

Pan Selfridge Pan Selfridge Lindy Woodhead

Nadšení pana Selfridge pro obchod je nakažlivé. Kniha popisující vzestup (a nakonec i pád) velkého muže je inspirující. Z mé strany jen malá výtka - občas jsem se ztrácela v záplavě jmen osob, které se v knize buď jen mihly a nebo se o nich psalo vícekrát, ale už jsem si nepamatovala, v jaké souvislosti byly dříve zmíněny. Nicméně to je maličkost.

16.10.2019 4 z 5

Potopa Potopa Kristina Ohlsson

Napínavé, velice čtivé, nemohla jsem se odtrhnout.

15.10.2019 4 z 5

Králové a královny - Fascinující životy panovníků od starověku po současnost Králové a královny - Fascinující životy panovníků od starověku po současnost kolektiv autorů

Dobré pro doplnění informací, ale spíš heslovité pojetí textu a jeho zestručnění až do encyklopedické formy není nic pro začátečníky, kteří o uvedených osobnostech nic nevědí. Na druhou stranu kniha uvádí životy vládců do širších souvislostí. Nejde o román, takže je to takové, jaké to má být.

14.10.2019 3 z 5

Katedrála Katedrála Zdeněk Mahler

Nezaměnitelným způsobem napsané shrnutí historie katedrály sv. Víta. Dnes už jsou některé informace překonané, ale celkový dojem a závěry z knihy vyplývající jsou stále platné. Z. Mahler uměl své názory prezentovat dechberoucím způsobem a kniha je napsaná úplně stejným stylem.

14.09.2019 3 z 5

Petrova zpověď Petrova zpověď Jeroen Windmeijer

Tohle byl slabší příběh, jedno klišé za druhým. Na dovolené jsem to přečetla, protože bylo ošklivé počasí, ale nikomu bych to nedoporučila.

07.07.2019 2 z 5

Co když zemřu, než se probudím Co když zemřu, než se probudím Emily Koch

Mně se kniha moc líbila - bylo to napínavé, zajímavé a velmi smutné.

07.07.2019 4 z 5

Deník mého mizení Deník mého mizení Camilla Grebe

Přečetla jsem jedním dechem - napínavé, skvěle vybudovaná atmosféra, zajímavé postavy... Jen ten konec byl trochu předvídatelný, přesto nezklamal. Po dlouhé době knížka, na kterou jsem se každý večer těšila.

06.06.2019 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Opět čtivě napsaná detektivka. Pobavila, ale nehledala bych v tom žádná moudra.

23.02.2019 4 z 5

Noční pták Noční pták Brian Freeman

Spíš průměrná detektivka, nemohu říct, že by se mi příběh nebo některý z hrdinů vryl pod kůži. Dočetla jsem ji před několika dny a už pomalu nevím, o čem byla. Docela dobře se četla, ani nápad nebyl špatný, ale něco tomu chybělo.

05.12.2018 3 z 5

Náhlý návrat násilí Náhlý návrat násilí Malcolm Mackay

Vyvrcholení krimi série, které mě nadchlo. Celý příběh je hodně komplikovaný, každý intrikuje proti každému a vytváří plány v plánech jiných plánů. Nešlo o to, kdo je vrah, to se čtenář dozví hned na začátku, ani o vyšetřování, ale o motivaci jednotlivých postav a to, jak z celé situace vyváznout živý. Je to třetí díl, předešlé dva jsem nečetla, ale to vůbec nevadilo, kniha je zajímavá i samostatně. Vyhledám i ty předcházející, a ačkoliv vím, jak všechno dopadne, vůbec mě to neodrazuje od jejich přečtení.

28.07.2018 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

To byla síla. Příběh mě zasáhl, jen bych opakovala věty z recenzí ostatních čtenářů. Poutavým způsobem zpracovaný kus historie naší země by se měl stát součástí povinné četby. První část se četla jedním dechem, pozdější osudy Gerty a ostatních zúčastněných se nečetly už tak rychle a snadno, ale měly svou sílu také. Doporučuji.

22.07.2018 4 z 5

Černá voda Černá voda Kerstin Ekman

Já tak nějak nevím, jak to ohodnotit... Knihu, která získala titul Nejlepší švédská detektivka, jsem si představovala poněkud jinak. Na druhou stranu to vůbec nebylo špatné, jen jsem se dost často v příběhu ztrácela. Postavy se mi pletly, děj mi chvílemi přišel nesrozumitelný... Je pravda, že to pak do sebe zapadlo, ale nevím, jestli to autorka neměla trošku proškrtat. Své čtenáře si příběh jistě našel, jak čtu některé recenze, tak i dost nadšené. Já mezi ně nepatřím, ale není na světě člověk ten...

03.06.2018 3 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Překvapivě čtivá kniha, navzdory svému stáří dokáže romantikům a rozervancům promluvit z duše.

11.05.2018 4 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Tak to bylo hodně smutné. Občas nějaký vtípek, ale celkově to zrovna humoristická knížka není (navzdory tomu, že je tak prezentována). Za břicho jsem se tedy nepopadala. Nakonec, ani život není pouze sled humorných situací, ale ve stáří se radost ze života udržuje ještě hůř. Zajímavá sonda do života v domově důchodců, poutavě napsaná a čtivá.

21.02.2018 4 z 5

Shakespeare Shakespeare Renáta Fučíková

Knihu jsem si přečetla proto, abych si připomněla již viděné hry a zároveň se inspirovala k vidění dalších. Kniha je spíš určena mládeži, hry jsou převyprávěny hodně jednoduše, i historické souvislosti jsou v mnoha případech povrchní. Ale nebylo účelem knihy být podrobnou studií a historickým rozborem, je skutečně přizpůsobena mládeži. Svůj účel splnila a ilustrace Renáty Fučíkové jsou krásné. Ač jsem mládežnickému věku již dávno odrostla, těším se na další díla R. Fučíkové věnovaná největším dramatikům.

14.01.2018 4 z 5

Psi z Rigy Psi z Rigy Henning Mankell

Dost netypická detektivka, spíž špionážní román, trochu paranoidní, ale opět čtivá a napínavá.

09.09.2017 5 z 5

Impérium Impérium Robert Harris

Skvělé, nemám co vytknout. Nečekaně aktuální. Doporučuji.

31.10.2021 5 z 5

Blázni a smrtelníci Blázni a smrtelníci Bernard Cornwell

Trochu netypická kniha od Cornwella, ale zase skvělá. Atmosféra výborně vykreslená, dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých věcí, které mě přivedly zase k tomu, na nějakou hru vyrazit.

05.09.2021 5 z 5

Ďáblovo dílo Ďáblovo dílo Lotte Petri

Anotace byla slibná, ale tato detektivka s mystickými prvky na mě neudělala vůbec žádný dojem. Nevyužila svůj potenciál, nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Druhý den po dočtení na ni zapomenu. Možná by mohla posloužit jako námět pro nějakou televizní detektivku, ale jako čtenářský zážitek nic moc.

09.05.2020 2 z 5

Řek Zorba Řek Zorba Nikos Kazantzakis

Nedávám 5*, spíš ale proto, že jsem nepochopila mentalitu některých postav a bylo mi záhadou, proč vystupují tak, jak vystupují, než že by si kniha 5* nezasloužila za příběh a umění autora. Pro mě se ze zemité, téměř prvobytně pospolné, vesnické komunity stala parta primitivních násilníků tak nečekaně a nesmyslně, že jsem se s tím nemohla jen tak srovnat, přišlo mi to příliš přitažené za vlasy. Jinak jsem však příběh zhltla, atmosféra krétských reálií byla autorem vykreslena tak živě, že jsem měla pocit, jako bych tam byla.

05.04.2020 4 z 5