DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Dárek Dárek Cecelia Ahern

Moje první setkání s knihou od Cecilie Ahern (předtím jsem viděla film"PS.
I Love You" podle jejího stejnojmenného bestselleru). Knížku jsem si koupila v originále v zahraničí, byla jsem zvědavá, jak píše autorka, která je doma v Irsku velmi populární. Po jazykové stránce se mi styl autorky líbí - bohatá slovní zásoba, občas barvité popisy, že si čtenář vše dokáže živě představit. Musím ovšem přiznat, že samotný příběh mne moc nezaujal. Ale závěrečné sdělení- a svým způsobem snad i varování - je to, proč stojí za to knížku číst - nejcennější dar v životě je čas, který bychom měli příjemně strávit se svými blízkými - ne se hodit v práci za povýšením a penězi. Bohužel hlavní hrdina na to přichází až moc pozdě a už mu není dopřáno vše napravit. V závěru knížky je poselství autorky jasné, ale myslím si, že celý příběh, který tomu předchází, je příliš zdlouhavý a místy jsou nepodstatné detaily, které až nudí. Tento námět by možná šel lépe zpracovat jako povídka než román o třista stranách textu. Nicméně závěrečná slova autorky jsou velmi pravdivá - dovolte mi je zde ocitovat v originále:
"Time is more precious than gold, more precious than diamonds, more precious than oil or any valuable treasures. It is time that we do not have enough of, it is time that causes the war within our hearts, and so we must spend it wisely. Time cannot be packaged and ribboned and left under trees for Christmas morning. Time can´t be given. But it can be shared."

05.04.2017 3 z 5

Knížka se mi líbila. Netradiční formou - prostřednictvím dopisů - se nám postupně otevírá příběh z druhé světové války. Dovolím si poznámku, že první část knihy byla pro mě trošku nepřehledná a možná i zbytečně zdlouhavá, s detaily, které neměly pro děj skoro žádný význam. Druhá část, kdy hlavní hrdinka Juliet přijíždí na Guernsey, mne oslovila mnohem více. Kromě děje možná i proto, že mi mnohé postřehy (např. líčení cesty lodí z Weymouth, popis hlavního města ostrova St. Peter´s Port) připomněly moji návštěvu Guernsey před několika lety. Určitě souhlasím s Juliet, která v jednom ze svých dopisů píše, že "na Guernsey je opravdu nádherně, především rozmanitosti zdejší krajiny - jsou tu pole, lesy, živé ploty, úzká údolíčka, divoké útesy, panská sídla, starokeltské obětní kameny, magická zákoutí, tudorovské domy a normanské kamenné příbytky."
Knížku doporučuji - forma dopisů Vám možná připomene "Dopisy z ostrova Skye."

21.03.2017 4 z 5

Keltské pověsti a pohádky – Britské ostrovy a Irsko. Díl 1 Keltské pověsti a pohádky – Britské ostrovy a Irsko. Díl 1 Joseph Jacobs

Krásná knížka patnácti keltských pohádek, které u nás nejsou příliš známé.
Na knížce oceňuji také praktický formát - A5 paperback.
Beru si s sebou jako "povinnou četbu" na cesty do Irska a Walesu.
Všem milovníkům britských ostrovů a keltské kultury rozhodně doporučuji.

03.03.2017

Panský dům Panský dům Hermann Hesse

Knížka se mi líbila - zde promlouvá "typický" Hesse - důležité místo má celková nálada, okolní příroda, vnitřní pocity postav. Skrze příběh jednoho manželství,
kde se manželé vzájemně odcizili, jsme svědky osamělosti a smutku hlavního hrdiny, který nachází útěchu v malování a porozumění se mu dostává nikoliv od jeho rodiny, ale od jeho dávného přítele. Jeho žal ještě prohloubí smrt milovaného synka. Svou neradostnou situaci nakonec řeší útěkem od manželky i z jejich domu. Pokud neznáte autorův styl psaní, a nevíte, co očekávat, možná, že se Vám bude knížka zdát trochu "zasněná", ale takhle píše Hermann Hesse. Knížka stojí za přečtení.

28.02.2017 4 z 5

Čtyřcestí Čtyřcestí Tommi Kinnunen

Velmi zajímavá knížka, neobvyklá forma vyprávění děje- střípky ze života čtyř lidí z jedné rodiny v různých časových obdobích. Setkáváme se s nejstarší v rodině-porodní bábou Marií, potom s její dcerou Lahjou, snachou Lahji a manželem Lahji Onnim.
Epizody z jednotlivých životů spolu zdánlivě nesouvisí, ale když si vše dáme do souvislostí, vidíme, že vztahy v rodině nebyly zdaleka tak bezproblémové, jak by se snad mohlo na první pohled zdát. Na knížku jsem četla výborná hodnocení, také mně zaujalo grafické provedení obálky, knížka se "sama nabízela", byla jsem zvědavá, a určitě jsem nebyla zklamaná. Doporučuji.

23.02.2017 5 z 5

Ženy v bílém Ženy v bílém Pavla Frýdlová

Knížka šikovného formátu, ideální do kabelky na čtení při dojíždění do práce.
Z vyprávění deseti lékařek, které jsou všechny úspěšné ve své profesi, cítíme, že
rozhodně neměly "na růžích ustláno" a své postavení si získaly velkou pílí a úsilím.
Upřímné výpovědi o dětství, o tom, co je přivedlo k budoucímu povolání, o studijních létech, o profesních začátcích, o mnohdy nesnadném nalezení rovnováhy mezi profesním a rodinným životem. Určitě doporučuji.

02.02.2017 5 z 5

Písně Vrbovýho proutku (eskymácká poezie) Písně Vrbovýho proutku (eskymácká poezie) Ladislav Novák

Zajímavý pohled do nám málo známé kultury, knížka rozhodně stojí za pozornost.

31.12.2016 4 z 5

O Vánocích se dívám do nebe O Vánocích se dívám do nebe * antologie

Pokud sáhneme po knížce s nadějí, že nás přenese do krásné a pohodové vánoční nálady, budeme asi zklamáni. Povídky jsou spíše k zamyšlení, nabízejí pohled na Vánoce z té "horší stránky", jako např. příběh staré ženy, která raději stráví Štědrý večer sama s kočkou než by byla s rodinou svého syna, který o maminku vlastně ani nestojí (povídka "Julie a Sněhurka"). nebo příběh muže, kterého na Štědrý večer okrade v jeho bytě nečekaná návštěva (povídka"Host u tabule"). Ale nutno uznat, že povídky jsou "ze života", ne vždy jsou Vánoce pro každého štasťné a veselé. Nejvíce se mi líbila povídka
"Já, kapr", která vtipně popisuje vánoční svátky z pohledu kapra.

29.12.2016 3 z 5

Kniha dní Kniha dní Tahá Husain

Autobiografický příběh - sledujeme autora knihy jako chlapce, který vyrůstá v Egyptě na přelomu 19. a 20.století. Jeho nejdůležitější povinností a zároveň i hlavní náplní jeho času je učit se nazpamět recitovat verše z koránu. Chce tím obstát mezi spolužáky, zavděčit se otci, učitelskému pomocníkovi, učiteli, získat uznání ve společnosti....

16.12.2016 2 z 5

Koukám se okolo Koukám se okolo Ivanka Devátá

Humorná a laskavá zamyšlení nad životem, ve kterých nechybí nadhled a životní moudrost. Na knížce také oceňuji menší formát, ideální do kabelky na čtení při dojíždění do práce. Moc se mi líbí i obálka s půvabnou ilustrací Ivy Huttnerové. Knížka mě příjemně
překvapila a chystám si přečíst i některou z dalších knížek Ivanky Deváté.

11.12.2016 4 z 5

Příběhy psané životem Příběhy psané životem Pierre Lefévre

Krátké a přitom poučné příběhy ze života, osvětlující pilíře křesťanské víry. Knížka určitě stojí za přečtení a příběhy vybízí k zamyšlení. Doporučuji skoro jako "povinnou četbu".

29.11.2016 5 z 5

Čím jdu rychleji, tím jsem menší Čím jdu rychleji, tím jsem menší Kjersti Annesdatter Skomsvold

Tentokrát hodnotím velmi slabě - kvality této knížky pro mě nějak zůstaly neobjevené... Knížku jsem dočetla do konce jen proto, že jsem pořád doufala, že se snad
objeví nějaký děj, pointa, zajímavá myšlenka - bohužel nic takového nepřišlo. Nevím, proč byla knížka napsaná, snad se třicetiletá autorka pokoušela sdělit, že život důchodců nemusí být vždy veselý? Knížka je nahlédnutím do každodenního života Mathey Martinsenové, které "táhne na sto let a je pořád batole". Mathea bydlí se svým manželem Epsilonem ve třetím patře možná obyčejného domu v norském Groruddalenu, ale rozhodně není "typická" důchodkyně: posuďte sami:, Mathea bere úsloví "memento mori" až příliš vážně a pro jistotu myslí na smrt téměř nepřetržitě - rozhodne se zakopat "schránku se vzkazem do budoucnosti" (pak má obavu, aby schránku nevykopali sousedé při domovní brigádě), doufá, že"jako členka bytového družstva třeba dostane desetiprocentní slevu na rakev" a "přitom si nedokáže ani představit, že její jméno bude vyryté na náhrobním kameni", občas telefonuje sama sobě a diví se, že to nikdo nebere, ráda se vyjadřuje v rýmech, také si "drmolí německé básně a přemýšlí, proč je tak traurig", ráda plete čelenky (nejmíň sedmdesát jich ukryje do truhličky a zakope) a z čelenek jednou dokonce uplete kabátek ( o který potom přijde, když si jej na setkání důchodců odloží na židli a pořadatelé omylem dají kabátek jako cenu do tomboly) a největší problém pro ní představuje otevření sklenice s marmeládou (naštěstí "viděla v televizi reklamu na marmeládu v tubě"). Ani její dosavadní život nebyl až tak běžný - např. v dětství ji dvakrát za sebou uhodil blesk přímo do čela - díky tomu se sblížila se svým budoucím manželem.... Snad ani nemusím pokračovat - myslím, že už jste jistě poznali, že je to neobyčejná knížka o neobyčejné ženě:-)

27.10.2016 1 z 5

A nakonec Vánoce A nakonec Vánoce Petr Šabach

Tři příběhy z knížečky Petra Šabacha se tentokrát odehrávají v Americe.
Přiznám se, že příhody a pocity, které zažívá americký kluk při oslavách Halloweenu a během předvánočního období, mě nedokázaly příliš zaujmout. Ne, že by maličká knížka nestála za přečtení, ale mnohem víc mě oslovily Šabachovy knížky z domácího prostředí.

19.10.2016 2 z 5

Čaj s nápadníkem Čaj s nápadníkem Marjan Kamali

Kniha předčila mé očekávání (nenechte se odradit nepříliš povedenou obálkou) -knížku určitě doporučuji.

11.10.2016 5 z 5

Pout na Svatou Horu Pout na Svatou Horu Jakub Deml

Útlá knížečka stojí za přečtění - popisuje adventní putování tří mladíků zimní krajinou v době, kdy síly dodávala víra v Boha, přenocovalo se u zcela neznámých lidí, kteří rádi neznámým poutníkům nabídli svou pohostinnost, a brzy ráno se zase vyrazilo na cestu zasněženou plání...

25.05.2016 3 z 5

Vůl v chryzantémách Vůl v chryzantémách Saki (p)

Zvláštní - tak bych asi jedním slovem označila Sakiho povídky. Autor dokáže objevit méně lichotivé stránky lidské povahy, své hrdiny dostat do neobvyklých situací a sledovat jejich
počínání. Ze souboru celkem 25 povídek se mi nejvíce líbily tyto: Mlčenlivost Lady Anne, Šero, Čaj, Myš, Slepá skvrna, Štvanec osudu, Kanec.

15.05.2016 3 z 5

Mozartova cesta do Prahy Mozartova cesta do Prahy Eduard Mörike

Knížka malého formátu A5, šikovná na cesty či do kabelky. Nenáročná četba, spíše lyrický obrázek než "akční". Více než samotný příběh mne zaujaly pěkné ilustrace.

Na podzim 1787 se Mozart s manželkou vydává na cestu z Vídně do Prahy, aby tam uvedl
operu Don Giovanni. Knížka vykresluje příhodu na jeho cestě, když se zastaví na nocleh v jedné vesnici. Mozart jde na procházku zámeckým parkem a v náhlé vzpomínce na příhodu z cest po Itálii utrhne v zámecké zahradě z pomerančovníku jeden pomeranč. Při činu ho chytí zámecký správce, avšak poté, co je Mozart představí jako "kapelník z Vídně" je pozván hrabětem na zámek a zde uveden do společnosti, kde se právě oslavují zásnuby. Mozart zde předvede část své opery, což je přijato se všeobecným nadšením.
Nakonec mu hrabě ještě věnuje kočár a Mozartovi pokračují v cestě do Prahy.....

Nakonec mi dovolte podělit se s Vámi o jeden krásný úryvek z úvodních stránek knížky:
"Když oba zase už seděli ve voze......, rozhovořil se mistr po chvíli mlčení:
" "Země je opravdu krásná, a nedá se nikomu zazlívat,chce-li si na ní pobýt co možná nejdéle. Díky Bohu cítím se zdráv a svěží jak jen možno a mám chuť pustit se do tisícerých věcí, však také na ně po řadě na všecky dojde, jen co bude mé nové dílo dokončeno a provedeno. Kolik je venku ve světě i u nás doma podivuhodných a krásných věcí, které ještě vůbec neznám, at´jsou to zázračná díla přírody, atˇvědy, umění nebo užitečné živnosti! ........ Nesmím ani pomyslit, co všechno člověk promešká, odloží a nechá jen tak - to ani nemluvím o povinnostech k Bohu a lidem - myslím jen, kolik si dá ujít požitku, drobných nevinných radostí, které se každému nabízejí, jen se pro ně shýbnout..........
A život zatím uplývá, ubíhá, letí - Panebože! když si to člověk doopravdy uvědomí, div na něm nevyrazí studený pot!" "

08.05.2016 3 z 5

Andělin popel Andělin popel Frank McCourt

Krásná knížka, i když neveselé čtení... Autobiografický román popisuje život chudé rodiny v irském Limericku ve 30. a 40. letech 20. století viděný chlapeckýma očima. Setkáváme se s katolickou rodinou se čtyřmi chlapci (nejstarší Frank je vypravěčem), další tři děti zemřely v raném věku. Život Franka sledujeme od jeho raného věku až do sedmnácti let. Jsme svědky každodenních starostí matky, jak vyjít s málem a poskytnout obživu početné rodině, nucené
žít v neuvěřitelně nuzných podmínkách, otec alkoholik si neudrží žádnou práci a propije i peníze z podpory, matce nezbývá než poníženě prosit o pomoc v charitě, aby zajistila dětem alespoň to nejnutnější jídlo a oblečení. Svérázné příbuzenstvo sice rodině sem tam vypomůže, ale neskrývá pohrdání. Nelehké chvíle zažívá Frank i ve škole, kde čelí posměškům spolužáků, a k vyučovacím metodám patří rákoska spíše než vysvětlování učiva. K chudobě se přidává i Frankova nemoc, ze které se však naštěstí dostane, a brzy začne sám pracovat, aby mohl přispívat do rodinného rozpočtu. Jeho úsilí směřuje k jedinému cíli - našetřit dostatek peněz na vysněnou cestu do Ameriky. Jeho přání se vyplní - v poslední kapitole knihy sledujeme Frankův odjezd z Irska do Ameriky. Frank doufá, že se za ním jednou přijedou i bratři s matkou a rodina bude zase pospolu...
O životě Franka v Americe vypráví další kniha s názvem "Andělina země".

04.05.2016 5 z 5

Tartany a bílé útesy Tartany a bílé útesy Dušan Rovenský

Před svou první cestou do Skotska jsem si tuto knížku přečetla s velkým zájmem. Bohužel je na ní znát "zub času" a myslím, že mnohé postřehy už dnes nejsou aktuální. Ve své době jistě splnila svůj účel, dnes bych dala přednost aktuálnějších cestopisům ze Skotska.

13.04.2016

Doktor na pokladnu Doktor na pokladnu Giuseppe D'Agata

Zajímavé, humorné dílo, ukazující, že začínající lékaři to nemají v žádné zemi jednoduché.
Nenáročná četba, která by asi mohla oslovit mladé lékaře, kteří také začínají svou praxi -
i když autor žil v jiné zemi a jiné době, možná, že některé postřehy autora jsou aktuální dodnes.
I když je už znát, že dílo bylo napsáno v šedesátých letech, jako "oddechovou" četbu mohu doporučit.

09.04.2016 3 z 5