D.-e.-e.- D.-e.-e.- komentáře u knih

Anna Leonowensová a král Siamu Mongkut Anna Leonowensová a král Siamu Mongkut Zdeněk Čech

Líčení Siamu, ověnčené historickými fakty, neurazí ale ani nenadchne. Radost z knihy mi však brala na nervy lezoucí, krajně nesympatická hlavní hrdinka, která je na můj vkus až přespříliš sebejistá. Nemluvě o tom, že neví koho by kde uhnala, zatímco vcelku klidně na x let opustí své dítě a sotva se k němu po letech vrátí, v duchu vypočte všechny jeho nedostatky - zanedbaný vzhled atd., už si to plánuje odfrčet zase jinam. Že opět bez dítěte nemusím ani zmiňovat. Rozum mi nad tím zůstával stát!

23.12.2012 1 z 5

Ať žijí duchové Ať žijí duchové Jiří Melíšek

Ač to nebývá zvykem, musím konstatovat, že všem jistě velmi dobře známý film, je zdařilejší než tato kniha. Snad je to proto, že navzdory obyčejům je předchůdcem knihy právě on, nikoli naopak. Nebo je to absencí báječných dnes již skoro kultovních písní? Je to možné. I když jsem si po celou dobu čtení představovala líbeznou tvář Leontýnky a dalších herců z filmu, postrádalo to prostě šťávu.

20.12.2012 odpad!

...ale pomoci jsem si musela sama ...ale pomoci jsem si musela sama Silvia K.

Opravdu silné kafe. Obávám se, že já osobně bych po takovém zážitku zřejmě ztratila zdravý rozum a i kdybych byla zachráněna, návratem do života by byl ústav pro duševně choré.

18.12.2012 4 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži (zkrácená verze) Chrám Matky Boží v Paříži (zkrácená verze) Victor Hugo

Četla jsem vydání z roku 2000 - zkrácené právě o zdlouhavé popisné pasáže, se kterými má většina komentujících velký problém a mohu ho jen doporučit! Příběh nic nebrzdilo ani neodsouvalo na druhou kolej. Události měly spád a člověk se mohl plně soustředit na děj, postavy a jejich osud. Krásná kniha. Vyzdvihla bych skvělé zápletky.

11.11.2012 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Příběh velmi dobrý, konec dechberoucí. Psáno ovšem jistou zvláštní, trochu těžkou formou. Díky ní a úvahám lorda Henryho, jsem si knihu musela číst nahlas, abych zabránila usínání.

10.11.2012 2 z 5

Černé lodě před Trójou Černé lodě před Trójou Rosemary Sutcliff

Miluji ten příběh. Jakož i celou antickou mytologii. Knihu jsem četla už jako dítě, takže jsem se trochu ztrácela ve změti všech těch jmen bohů a válečníků. Často jsem na předchozích stránkách dohledávala, kdo je kdo. Už tehdy jsem ale věděla, že mi to za to stojí. Krom jednoduchého líčení ala pohádka bych vyzdvihla úžasné ilustrace.

04.11.2012 5 z 5

Roxolana Roxolana Pavlo Zahrebeľnyj

(SPOILER) Seriál Velkolepé století miluji celou svou duší. Jakmile jsem se dozvěděla o knize, která mapuje život jeho postav, musela jsem ji mít. Nebyla špatná. Seriálovému ztvárnění se v mých očích však vyrovnat nelze, ani kdyby kniha byla sebelepší. Příběhy a osudy těchto hrdinů jsou mi ale tak blízké, že o nich a o jejich prostředí hltám všechno, na co přijdu. V knize byl velmi srdceryvně vykreslen vztah Roxolany k rodné Ukrajině. To na mě silně zapůsobilo. Těžko se mi věřilo, ale ke konci byly asi i historické chyby, což je škoda a snad to ani u tak propracované knihy není možné. Jenže podle mých informací Roxolana zemřela několik let před Bajezidem a ne těsně po něm jako v knize. Selim nebyl o rok mladší než Mehmend apod. Jsem však šťastná za to, že jsem se mohla díky knize opět vrátit do jejich světa.

10.04.2024 3 z 5

Sbohem, Charleston 2 Sbohem, Charleston 2 Alexandra Ripley

Bravurní, uchvacující, silné! Příběh, postavy, charaktery, veškeré návaznosti a souvislosti série byly detailně propracovány tak, aby do sebe bezchybně zapadaly jako dílky PUZZLE. Nepostrádalo to nic! Klela jsem, ztrácela nervy, tajil se mi dech... Ještě teď jsem toho všeho plná. Nechápu, že tato série ležela zapomenutá v prachu skladu knihovny, namísto čestného místa návštěvníkům na očích, které by si bezpochyby právem zasloužila.

16.08.2015 5 z 5

Já chci přece žít! Naďa je HIV pozitivní Já chci přece žít! Naďa je HIV pozitivní Marliese Arold

Na to, že je kniha na silné téma, přišla mi příliš jednoduchá, málo propracovaná, nepříliš emotivní, povrchní, hodně slabá (tloušťku knihy tím rozhodně na mysli nemám).

29.12.2012 1 z 5

Jak ulovit miliardáře Jak ulovit miliardáře Martin Nezval

Vysoká škola P. R., řekla bych. Podivné machinace, téměř dokonale promyšlené strategie, nekalé praktiky, korupce... Místy (hlavně začátkem knihy) jsem byla až znechucená světem neustálých intrik, ve kterém se horních deset tisíc s naprostou samozřejmostí pohybuje. Jak jen jsem vděčná za svůj všední prachobyčejný život. Z filmu jsem ovšem byla zklamaná. I přes téměř přesné dialogy převzaté z knihy, absolutně nedokázal vyjádřit její hloubku. Herci podle mého názoru příšerně přehrávali. Z knižního Patrika i v té nejnepříjemnější situaci vyzařoval stoický klid a chladná rozvaha. Oproti tomu Pat ve filmu byl chvílemi až směšný, a to hlavně, když se pokoušel křičet. :-) Postavy v knize byly vesměs vysoce inteligentní, Kateřina spíše vypočítavá, ale tak neskutečná (pardon za ten výraz) b*bka jako ve filmu to rozhodně nebyla. I ostatní hrdinové byli značně podhodnoceni. V knize to pálilo všem, i těm, kteří se tak záměrně netvářili. Halucinace Patrika Grossmana jsou pro určitý pohled na knihu také stěžejní. Ve filmovém zpracování samozřejmě chybí. Takže ve zkratce: Kniha zajímavá, zábavná, k zamyšlení. Film povrchní a banální.

26.12.2012 1 z 5

Noční můra Noční můra Barbara McCauley

Při větě: "Určitě si čte nějakou Harlequinku se každý soucitně zasměje a polituje dotyčnou osobu. Vždyť to jsou přece neskutečné "slaďáky". V normálním životě je to úplně jiné. Tyto knihy zákonitě skončí happy-endem a pravidelná čtenářka se dle výše zmíněných kritizujících osob postupem času stane nenapravitelnou naivkou, která bude toužit po té samé romantice a po nehynoucí lásce, která obklopuje hlavní hrdinky těchto knih. Takže: " Ruce pryč od slaďáků totoho ražení!" říkají lidé s oblibou.
Místo abych názory ostatních jednoduše převzala, rozhodla jsem se, udělat si na nějakou tu Harlequuinku názor vlastní...
V knihovně jsem si v obrovské hromadě miniknížeček náhodně vylosovala Noční můru. "Noční můra? A to má být zamilované?" přemítala jsem si mimoděk. To bude nějaký omyl. Ale kdepak! Knize opravdu nechyběly prvky jako je třeba dokonalá, krásná a křehká žena; tvrdý, drsný, nespoutaný avšak ve svém nitru něžný a láskou oplývající ochránce; příběh protkaný láskou a až neuvěřitelně krásný konec.
Samozřejmě vím, že je to v životě trochu jinak a že princů, kteří by se třeba jen částečně podobali mužům s drsnou slupkou, pod níž se ukrývá něžnost a cit a kteří výše zmíněné vlastnosti projevují vždy ve správnou chvíli, je v dnešní době jako šafránu, ba dokonce ani neexistují, zatímco v těchto knihách běhají v hojném počtu.
Ale myslím, že každá dívka či žena má právo z běžného denního shonu a mnohdy i tvrdého života uprchnout do sféry snů a ponořit se do života krásných a bezchybných. Říká se, že je dobré být STÁLE nohama na zemi, ale já myslím, že sny, ač někdy nesplnitelné, by měl mít občas každý. ;-)

26.12.2012 1 z 5

Nejste tady poprvé Nejste tady poprvé Edith Fiore

I kdyby to nebylo skutečné, i kdyby žádné minulé životy neexistovaly, musím říci, že je to zajímavé čtení.

23.12.2012 3 z 5

Zatajená minulost Zatajená minulost Frieda Birkner-Mahler

Pokud bych měla hodnotit, jestli splnila účel (po Živagovi jsem potřebovala něco lehkého, oddychového...) tak bych ji musela dát 100 %. Ale vzhledem k tomu, že se snažím hodnotit komplexně, nemůžu jí srovnávat s takovými velikány, jakými je např. Jana Eyrová, takže proto to nízké ohodnocení. Ale jak říkám fajn čtivá knížka pro uvolnění a odreagování, od které žádné hlubokomyslnosti vlastně vůbec nečekáte a v dané chvíli ani nechcete.

20.12.2012 1 z 5