Cusco Cusco komentáře u knih

Toulání po duších v dobrém i zlém Toulání po duších v dobrém i zlém Bea Jirešová

Roky utíkají a z deseti párů zbyly už jen dva..

15.03.2017

Studie krátké a kratší II. Studie krátké a kratší II. Jan Neruda

Jan Neruda: Pro strach židovský - citace z politické studie z roku 1869,
strana 246 - 266, kniha Studie krátké a kratší II., rok 1927:

"Evropskou společností lidskou zašplouchala nyní nová vlna myšlenková, ... Míníme starou otázku židovskou, jež nyní nově povznesl velký skladatel a ještě větší Němec a liberalista Richard Wagner. ... Wagnerův spis Das Judentum in der Musik
(Židovský nádor v muzice) mluví na jednom místě o "neuvědomělém pocitu, jaký se v lidu jeví co nejvnitřnější nechuť k židovské bytosti", a na druhém místě praví:
"Výjimečné postavení Židů volalo k spravedlnosti naší, jakmile v nás samých vzbudil se pud po vlastní společenské svobodě. Když jsme bojovali pro emancipaci Židů, byli jsme vlastně spíš bojovníky pro princip, než pro daný případ" ... " při všem mluvení a rozepisování se pro emancipaci Židů cítili jsme přece vždy, jakmile jsme opravdu a činně se se Židy setkali, jenom odpuzování". ...

Co se mé osobnosti týče, k nenávisti k Židům nemohu se právě tak přiznat, jako se musím přiznat k politickému i národnímu, ale nuznému nepřátelství k nim. Docela přesně dovedu udat, kdy nepřátelství to počalo, bylo to, když jsem umně poznal nesmiřitelně jízlivý, hluboký jich a činný antagonismus proti naší národnosti české a veškerým našim snahám národním a politickým.
Jakmile jsem poznání tohoto došel, stal jsem se, přiznávám se, nesmírně chud ve
vnitřku svém, byl jsem oloupen o celý svět ideálů. Odkázav víru nejen v součinnost a vzájemnou lásku trpících, nýbrž i víru v nepodmíněnou všeobecnou humanitu a svobodomyslnost v říši poezie, ucítil jsem ledový chlad nepřátelského rozpočtu.
Snad, ba nejspíš, odpoví mne některý Žid úšklebkem svým pověstným; kvůli tomu, co ještě později říci chci, přec musím upřímně vyslovit své politování, že jsem ztratil ideálního toho svého názoru o židovstvu. ...

Dvě jsou věci, na které při otázce židovské vždy zase připadnouti musíme: za prvé, že jsou Židé zcela svým, určitě vyvoleným národem, za druhé, že jsou nám Čechům národem zcela cizím. ...
Židé žijí všude co národ cizí, u nás co nejcizejší. Vědomí cizosti té není jen u nás, kde má ráz již hotového národního nepřátelství, nýbrž všude. Výtečný jeden pozrovatel německý praví:
"Němec může se státi spíše Židem než Žid Němcem. Jsou a zůstanou bodákem vraženým do našeho masa. Nemůžeme obžalovat bodák ten; avšak nikdo se nemůže divit, vzkřikneme-li při bolesti, kterou nám způsobuje, a pozorujeme-li
se strachem, jak po každém léčitelském pokusu hnisání dále se šíří."

------------------------------------------------------------------ Bez komentáře..

09.02.2017

Svou krev i život svůj
dám rád za domov můj.
[: Tobě žití mé povždy odevzdám." :]

(strana 88, "I dejž to Pánbů, holenkové" (název 1. strany,
rozdílný od názvu na přebalu knihy), rok 1952)

08.02.2017

Medvědí láska
Podruhé na Medvědím ostrově
Radiotelegrafická stanice umlkla

09.08.2016

Kapesní průvodce po letních sídlech, lázeňských místech a mořských lázních Kapesní průvodce po letních sídlech, lázeňských místech a mořských lázních kolektiv autorů

V knize jsou uvedeny léčivé prameny a lázně, ČB fotografie. Průvodce po letních a turistických sídlech u nás i v zahraničí.
Kapitoly: Čechy. Morava a Slezsko. Slovensko a Podkarpatská Rus. Cizina.

Najdeme zde i krásné inzertní stránky na staré podnikatelské firmy, například:
- Bratři Hornekové, zasílatelství a velkoobchod uhlím, kancelář Praha II., Václavské nám. 63. Uhlí, koks a veškerý otop pro domácnost na povozy.
- Rybářské a lovecké potřeby. Odborný závod Alexander Uggé, Praha I., Provaznická 14
- ČEDOK, Československá cestovní a dopravní kancelář, spol. s r.o., ředitelství: Praha II., Mikulandská 7
- Zdarma zašlu na požádání popis mého ideálního hřebene pat. Peterson, který jedině zušlechťuje a zachraňuje vlasy. AG J. Boušek, majitel patentu a firmy Peterson´s Patent Comb. Coy, Praha - Na Příkopě 12, Celetná 26, Vodičkova 15
- Založeno r. 1878, B. GOLDWEIN v Praze, Národní třída 25, doporučuje svůj závod přízni pp. fotografů - amatérů. Závod ryze český. Tel. 1512

04.06.2016

- Starožitnosti jen pravé nabízí Karel Chaura, Praha 1, Národní třída 17. Velký výběr staročeských penízů.
- Zubní atelier Karel Hamperl, Praha II., Pštrosova 1 (nároží Myslíkovy ul.). Umělé zuby, chrupy, korunky, zlaté můstky atd. dle amerických a švýcarských method.
- Česká odborná insertní kancelář Fr. Mázel a spol., Praha II., Václavské nám. 13, u ´Zlaté Husy´. Peníze vydané za inserci vrátí se do obchodu tisíckráte.
- Antonín Čenský, Žižkov, závod parketářský, Nerudova ulice 8. Provádí veškeré opravy parketových podlah, jakož i jich zhotovení.
- Kuchyňské výbavy. Porculán. Sklo. Münzberger & Štěpnička, Praha II., Spálená 24
- Družstvo československých krejčí v Praze, Praha II., Národní třída 20, I. patro. Prvotřídní závod pro zhotovování dámských toilet, pánských oděvů a stejnokrojů. Tu- i cizozemské látky. Telefon 7863, 4648.
- Inkousty a pečetní vosky nejlepší vyrábí firma Ant. Felkl, nyní Alois Lacina, Praha 685 - I., Rybí trh.
- Kostýmy - roby - pánské oděvy. A. Jirousek, Praha II., Václavské nám. 15, Vedle ´Zlaté Husy´.

Krásná a zajímavá kniha pro sběratele. :)

04.06.2016

Kulturně historické obrázky z oboru lékařského Kulturně historické obrázky z oboru lékařského Josef Thomayer

Líbí mi mi poslední věta v knize: "Positivního nic nevíme."
Jsem zdravotník. Je to krásná kniha, která stojí za přečtení. Úsměv.

Čas je relativní Čas je relativní Petr Hulinský

Chytrý a čestný člověk. :)

29.06.2015

Kapitán z Kastilie Kapitán z Kastilie Samuel Shellabarger

"Dobrodružné historické drama se odehrává ve Španělsku roku 1518. Mladý šlechtic Pedro de Vargas – Tyrone Power, zachrání před sadistickým sousedem hrabětem De Silvou otroka. De Silva vyvolává obvinění celé Vargasovy rodiny a hrozí i inkvizicí, která je mocnější než král. Pedro je nucen uprchnout a přidává se s přítelem Juanem Garciou, a služebnou dívkou Catanou, která Pedra miluje k výpravě do Mexika. Tu vede kapitán Cortez. Po příjezdu do nové země, se vydá Cortez na průzkum vnitrozemí s 500 muži. Film je plný dobrodružství a romantiky, ale ještě zbývá návrat do Španělska, a pomsta smrtelnému nepříteli, který zabil Vargasovu milovanou rodinu…"
(obsah filmu Kapitán z Kastilie, fdb.cz)

07.06.2015

Psychologie nemocných a zdravotně postižených dětí Psychologie nemocných a zdravotně postižených dětí Zdeněk Matějček

Bohužel, nakladatelství a vydavatelství H & H, Jinočany nebylo schopno uvést na hřbetu výtisku jméno autora a název knihy, nezajistilo kvalitní tisk nadpisu na přebalu knihy, nebylo schopno v knize uvést náklad - počet výtisků, nebo celkový počet stránek aj.

24.05.2015

Vzdělávací program zvláštní školy Vzdělávací program zvláštní školy Iva Švarcová

Vzdělávací program jako účební dokument pro zvláštní školy, s platností od 1. 9. 1997.

23.05.2015

Připravit, pozor, učíme se! Připravit, pozor, učíme se! Kathy Paterson

Líbí se mi uvedená definice kružnice:
"Kulatá čára bez kudrlinek, která je tak spokojená, že není vidět, kde začíná." :)
(strana 102)

22.05.2015

Stopař Stopař James Fenimore Cooper

"... ... V třetím díle Koženkové punčochy se znovu setkáme s Nathanielem Bumpem, hlavní postavou, již známe také pod jmény Dlouhá karabina, Sokolí oko. V tomto díle mu autor přidělil prosté jméno Stopař. Znovu budeme prožívat dobrodružné výpravy s jeho přítelem, indiánským náčelníkem Hadem, zadíváme se do osudů vojenské posádky na hranicích, a s obdivem budeme sledovat Jaspera Westerna, jak odvážně a s jistotou ovládá svůj kutr v rozbouřených vlnách obrovského jezera Oswego.
Ušlechtilé vztahy mezi přáteli v boji proti společnému nepříteli, francouzským jednotkám, boj Stopaře proti všemu špatnému, nečestnému, proti násilí a zlu, staví tohoto hlavního hrdinu Koženkové punčochy znovu do popředí napínavého děje, v němž poznáme život amerických vojáků z konce 18. století."

(úryvek anotace na zadní straně pevné vazby lesklé, Stopař, 1963) :)

19.05.2015

Truhlice Marie Medicejské Truhlice Marie Medicejské Jeremej Ijudovič Parnov

"Poklady templářů, přísahy mučených albigenských, náhrdelník Marie Antoinetty, vzácná ikona, záhadný Cagliostro a car Pavel I., úhořovitý kardinál Richelieu - všichni hrají svou roli v podivuhodných dějích románu soudobého sovětského spisovatele.
Parnov, autor několika fantastických a životopisných románů, se pokusil ve své nové knize sloučit žánr historického dobrodružného románu dumasovského typu se spletitým kriminálním příběhem z našich časů." (anotace na přebalu knihy, 1976)

10.05.2015

Devatero řemesel Devatero řemesel Helena Lisická

"Remeslo nemělo vždy zlaté dno. Bývali řemeslníci dovední, pilní, a přece je životem provázela bída s nouzí. Nejhůř na tom byli učedníci a tovaryši, ti měli nejčastěji jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. Vandrovali za chlebem kraj světa a jen někteří se zmohli na vlastní živnost. Ale ani páni mistři neoplývali vždycky blahobytem. O nejednom platilo přísloví, že kovářova kobyla a ševcova žena chodí bosy. ..
.. Tak jako ve zmíněných knihách i zde se prolíná pohádkový motiv s životní pravdou, fantazie s realitou, báje a legendy s příběhy a příhodami z obyčejného života. Některé z vyprávěnek jsou smutnější, jiné veselejší, jsou zrcadlem minulosti dávné i nedávné.
Vedle plnokrevných pozemšťanů jsou v nich i strašidla a duchové, čerti a hastrmani. Vítězí však dobré síly nad zlými, rozum nad hloupostí, píle nad leností. Ale ne snadno, tak jak to chodí na světě dodnes." (anotace na přebalu knihy, 1976)

10.05.2015

Pirátova plavba kolem světa Pirátova plavba kolem světa Derek Wilson (p)

Spisovatel, pan Derek Wilson je moudrý muž, který pečlivě sepsal podrobnou studii o Drakeově plavbě a nepodlehl ve své práci jednostrannému uctívání hrdiny. Obsahuje podrobný popis plavby a historických událostí, i ČB fotografie a mapy.
V knize jsou uvedeny poznámky k textu a nejdůležitější historické prameny, z kterých autor čerpal cenné informace, dle skutečných událostí.
Zajímavá a hezká kniha (mám 2x), která určitě stojí za přečtení. :)

06.05.2015 4 z 5

V zámku a podzámčí a jiné povídky V zámku a podzámčí a jiné povídky Božena Němcová

II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

"... Z nich na prvém místě jmenuji "V ZÁMKU A V PODZÁMČÍ", vzniklou ze vzpomínek na infekční nákazu morovou (cholera) v Nymburce na podzim r. 1849 a kreslící vedle tuposti městské společnosti bídu poddaných a lidumilné působení tamnějšího lékaře (dra Dlabače), .."

"... dále povídku "CHUDÍ LIDÉ", skoro idylu z r. 1837, kdy mladá paní Němcová trávila prvé týdny svého manželství v Červeném Kostelci, .. "

"... autobiografické vyznání zhroucené duše v ČTYŘECH DOBÁCH, .. "

"DLOUHÁ NOC je slavnost přástevnická, .."

" .. a ve vídeňské, silně národnostně zabarvené črtě (povídce) "DOMÁCÍ NEMOC". .."

04.05.2015

Čtyry doby Čtyry doby Božena Němcová

I. Boženy Němcové křížová pouť na životní Golgatu (1926):

"Ale bída, na krátko zaplašená, se záhy vrací a je těžko se při ní zahřáti. ..
Dluhy rostly, bída klepala neúprosně na tmavý a těsný byt, který rychle ztrávil poslední zbytky, beztak stále ohroženého zdraví spisovatelčina.
.. mnoho přátel snaží se jí všemožně prospěti, ale někteří se odříkají přátelství k Němcové, ze strachu před politickými poměry, .. nastává poslední nejtrudnější období životem uštvané ženy."

II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):
"... autobiografické vyznání zhroucené duše v ČTYŘECH DOBÁCH, .. "

04.05.2015

Básně a první prósy Básně a první prósy Božena Němcová

I. Boženy Němcové křížová pouť na životní Golgatu (1926):

".. Bohuslava Rajská s družinou svých dívek, jejichž rádcem býval proslulý vlastenecký lékař Karel Slavoj Amerling, dále Staněk, Frič, Čejka, Podlipský, Čelakovský, Tyl, Havlíček a mnozí jiní, toť byli předáci tehdejšího vlasteneckého hnutí, které ve svůj vír zachvátilo záhy i mladou paní, jež r. 1843 v Květech z 5. dubna uveřejňuje již prvou svoji báseň "ČESKÝM ŽENÁM" s podpisem Božena Němcová."

".. ujímá se Němcová nadšeně nároků žen na samostatný život i jejich práva jíti za všemi dostupnými cíly, aniž se tím zahrazuje cesta k tomu nejvyššímu v životě ženy: k mateřství."

"Rozpor mezi Němcovou a Karolinou Světlou tkvící v rozdílných zásadách povahových, vede posléze k úplné rozluce těchto dvou dříve tak dobrých přítelkyň. Ale ani tyto trvale trpké zkoušky osudu nemohou naráz zničiti touhu Boženy Němcové žíti neodvisle, pracovat literárně a považovati každého člověka za bratra. .."

03.05.2015

Cesta z pouti Cesta z pouti * antologie

II. Poznámky k literárnímu odkazu Boženy Němcové (1926):

".. V nedokončené "CESTĚ Z POUTI", poslední to práci Němcové, malebně popisuje bloudění Verunky Blaženovic, vracející se z Prahy do Obic (dnes Obytce) u Klatov." :)

03.05.2015