ctu_a_pisu ctu_a_pisu komentáře u knih

Pod Ďáblovým mostem Pod Ďáblovým mostem Loreth Anne White

Milovníci krimi thrillerů POZOR!

Během velice spletitého děje pomalu odkrýváme 24 let starý případ vraždy a také 24 let stará tajemství - to byla prostě bomba!

Písmo drobné, ale čte se hezky, kapitoly spíše kratší, 4 vypravěči (3 v ichformě, 1 pohled shora). Velice hezké a bohaté popisy jak děje, tak postav, kulis a prostředí, kde se děj odehrává.

Na můj vkus hodně postav, každá měla jméno i příjmení, jenže v minulosti se jmenovali nějak, v současnosti se holky vdaly a občas jsem měla fakt binec, kdo je čí dcera a kdo snacha (nebýt toho, dávám 100% hodnocení). Občas však v ději vztahy lehce připomenuty.

Jelikož se v ději pendluje v řádu let, často jsem knihou listovala, občas nešly po sobě ani dny v jedné éře. Postupně se vždy vše propojilo.

Kniha mezi řádky podsouvá závěr, který je blízký pravdě (např. vrah je v příběhu od začátku, né že by se postava objevila v příběhu až na konci), část tedy můžete odhalit postupně, avšak na konci stejně přijde šok jak blázen.

Velice krásné, emotivní, propletené čtení, každá zmíněná drobnost má v příběhu svůj důvod.

Autentické a podrobné (občas i brutální) popisy pitvy, ohledání těla, řešení případu, výslechy, přepisy podcastu - totální pecka!

Vzhledem k inspiraci skutečnou událostí vás příběh opravdu zasáhne. K tomu ještě dokonalý zpracování v knize a je z toho opravdu skvělý zážitek.

Smekám!

Konečné rozuzlení se dozvídáme skoro až na poslední straně, konec je krásný, plynule navázaný, žádné "honem, honem" zakončení, ale plnohodnotný, uspokojivý závěr.

Samozřejmě je kniha plná uvědomění a mimo řešení vraždy otevírá také hodně citlivé téma, nad kterým když se zamyslíte, budete těžko zadržovat slzy.

11.10.2023 4 z 5

Letní bouřky Letní bouřky Eva Pospíšilová

Kde začít...

Název maximálně sedí k příběhu - pecka!

Těžko se mi věří, že tuhle knihu napsaly 2 ženy. Absolutně autentický příběh! Sama budu mít knihu v hlavě ještě dlouho, hodně věcí jsem si díky ní uvědomila, bohužel zároveň hodně pozdě...

Příběh vyprávěný v ich-formě z pohledu Paulieho nebo Floyda. Písmo je akorát, hezky čitelné, kapitoly na průměrně 10 stran, což je akorát na popis jednotlivých situací.

Děj plyne volně, spíše zdlouhavě (nevadilo mi) a chronologicky. Občas se v myšlenkách na pár řádků zatouláme do minulosti, což více přibližuje vztah mezi hlavními hrdiny. V knize se odehrají 2 měsíce.

Myšlenkové pochody mohou působit roztahaně, ale já jsem naprosto stejná, takže zrovna tohle v knize vítám. Navíc myšlenky obsahuji fakt vtipné hlášky a připomínky!

Celkově je kniha hodně vtipná, ale je to takový ten individuální humor, který asi musíte mít. Já se uchechtávala pomalu na každý straně.

Díky skvělým popisům se do chlapců dokonale vcítíte a i díky tomu pochopíte jejich chování.

Oceňuji časové připomínky, takže se perfektně orientujeme, v jaké "části" prázdnin se nacházíme a kolik uteklo času.

Mimo dějové linky je zde hodně popisů emocí, myšlenkové toky hlavních postav a celkově je hodně "pocitová", což umocňuje celý příběh. Né každému však tohle může vyhovovat.

Určitě bych ocenila česká jména, některé jsem nevěděla, jak se čtou (neumím anglicky) a taky jsem vůbec netušila, kde se děj odehrává. Např. názvy ulic byly česky ("přeložené?"), jména ne...

Moc bych si přála, aby takové přijetí okolím LGBTQ+ lidí existovalo všude, nejen v knihách.

Moc krásné čtení.

06.10.2023 4 z 5

Kapka jedu Kapka jedu Antonín Mazáč

Nevšední detektivka, která frčí, je čtivá a nebylo nic, co by mi v příběhu vadilo či chybělo. Skvěle jsem se bavila a i jsem si vlastně odpočinula.

Krátké kapitoly, ich-forma z pohledu detektiva, písmo hezky čitelné, hodně odstavců a přímých řečí. Jazyk dost specifický, sprostý, bez okolků - asi nebude pro každého, ale jakmile jsem si zvykla, sympatického Maxe jsem si zamilovala.

Kniha primárně zaměřena na svižný a jasný děj a myšlenky, bez okecávek, všechno narovinu, absence sáhodlouhých popisů prostředí a kulis - cením!

Postavy představeny hned ze začátku dostatečně pro příběh, žádné zbytečné či matoucí informace.

Absolutně nepředvídatelný konec a celá zápletka, celou dobu jsem čekala úplně jiný příběh.

Každá zmíněná drobnost má v celkovém příběhu svůj smysl. Rozpletení postupně a pozvolna ke konci. Kniha krásně navádí čtenáře, aby případ rozlouskl dřív, než hlavní hrdina - to mi trochu zvedlo egíčko.

Celkově byl příběh zajímavě a nevšedně pojatý, měla jsem v hlavě několik teorií.

Sarkastické, vtipné narážky a celkově přímočarost Maxe mě moc bavily.

Obálka se mi moc líbí, je tematická, stejně tak jako název knihy.

Ale... potřebovala bych ještě tak 100 stran (anebo druhej díl?) na dotažení linky Max + Míša, celkově dojet osudy všech postav a moooc by mě zajímala další kapitola k Felixovi. - za to bych strhla půl hvězdičky, ale jelikož zde nejdou dávat půlky, nechávám plný počet, protože jinak jsem byla plně spokojená.

13.02.2024 5 z 5

Kde končí nebe Kde končí nebe Petra Lejsková-Langová (p)

Během 20 kapitol vyprávěných v ich-formě poznáváme osud Báry, která se hned na začátku knihy ocitá v nebi. Zpětně pak zjišťujeme všechny "proč a jak" až do samého konce knihy.

V knize se odehrají 2 měsíce a nějaký čas v nebi.

Kniha je velice čtivá (nebe mě teda moc nebavilo, na mě to bylo moc, ale to je čistě názor vkusu), písmo moc hezky čitelné, kapitoly tak akorát, jazyk mi více než vyhovoval, dialogy byly doplněny o hovorové výrazy - to mě moc bavilo.

Navíc teda v některých situacích jsem se fakt upřímně zasmála. Kniha hodně ze života, přirozená, uvěřitelná...

Děj se hezky prolíná, vše je srozumitelné a jasné. Postav je teda v příběhu dost, ale všechny jsou dostatečně popsány, vztahy mezi nimi jsou jasně dané - za mě ideál.

Do poslední chvíle vlastně nevíte, o co jde. Já tak zhruba tušila a zčásti se i trefila, i tak mě ale kniha velice mile překvapila.

Za sebe musím říct, že kniha je hlavně o emocích. Příběh mě donutil se zamyslet nad mnoha věcmi - to beru jako obrovskou přidanou hodnotu. Moje citlivá povaha dostala solidně zabrat .

Konec jsem očekávala, ale tajně jsem si přála, aby byl jiný. Ale přijímám ho, je logické proč to skončilo, jak to skončilo.

Moc jsem si přála, aby kniha nikdy neskončila, bylo to fakt velmi příjemné čtení! Skvělý zážitek .

Těším se, až si ji přečtu znovu, chci ji číst pořád dokola prosím!

05.02.2024

neexistence neexistence Eva Pospíšilová

Drogy, násilí, sex a... spousta emocí!

Tohle není kniha pro každého - je tolik autentická a nádherná a k#s{d]cĐjđr ...

Dobře, zkusím to shrnout...

Písmo i kapitoly hezky čitelné a čtivé, děj ubíhá a kniha nejde odložit (pokud nejste plačka jako já, fakt se mnou zacloumala).

Všechno popsáno naprosto surově a bez okolků, děj je chronologický, v polovině knihy skok o několik let - ale klidně bych přidala 200 stran o tom, co se dělo v mezičase.

Postavy i okolí hezky vykreslené - ani moc, ani málo. Aktuální příběh.

Primárně je kniha zaměřena na emoce, děj a vývoj vztahů mezi postavami - postavy se vyvíjí až do samotného konce knihy.

Hodně přemýšlivá kniha (můžu to tak napsat?). Popis velice nezdravého a toxického vztahu, vyobrazení toho, co s námi udělá láska. Spousta úžasných filozofických úvah a zamyšlení - to mě moc bavilo.

Velice zajímavý pohled do hlavy někoho, kdo je závislý - neomlouvám nikoho, ale dost mi to osvětlilo počínání závislých lidí...

Další kniha od holek, kde se mi moc líbí, přijetí orientace okolím i samotnými postavami naprosto idealisticky - tak by to mělo vypadat!

Ač je téma hodně složité a těžké, kniha se mi MOC! líbila a užila jsem si ji. Těším se, až si ji za pár let koupím a znovu přečtu, a pak znovu.... a znovu.

Akorát pořád bojuju se jmény, no - já bych chtěla v český knize český prostředí, ale i tak dávám 100 %, protože tohle je srdcovka prostě.

16.02.2024 5 z 5

To nejhorší v nás To nejhorší v nás Viktória Dominová Drgoncová

Co tohle sakra bylo?! Jízda, kterou jsem si neskutečně užila!

Er-forma, jednoduchý jazyk, krátké kapitoly a odstavce a velké písmo dělají z knihy velmi čtivou záležitost. Dynamický styl vyprávění je pro mě neobvyklý - většinou se informace dozvídáme zpětně, ale v řádu vět. Jde o zvyk, pak už mi to ani nepřišlo.

Postavy hezky vykreslené už od začátku knihy. Cením popsaný vývoj vztahů mezi postavami! Stručně a zároveň dostatečně - priorita je tu děj. Žádné uspěchané známosti nebo přátelství. Vztahy nás provází celou knihu.

Občas jsem narazila na pár (opravdu jen pár) míst, kdy jakoby chyběl odstavec v návaznosti děje. Všechny postavy, kromě Romana, byly autentické. Roman se choval na můj vkus velice zvláštně.

Naopak při lince Martiny jsem si říkala, že je tam asi omylem - jehe! Na pěkným omylu jsem byla spíš já...

Během čtení jsem měla milion teorií, indicie chodí snad na každé straně. Neskutečně mě to bavilo.

Ač už od začátku byla jedna z mých teorií správná, i tak jsem si konec vychutnala a byl to fakt zážitek. Na konci jsem měla husí kůži, že už je po všem a pak - pak přijde POSLEDNÍ odstavec a naprosto vším zatočí.

Příběh obsahuje mimojiné obrovskou přidanou hodnotu.

Tolik emocí, co příběh vyvolává ani netušíte, že máte. Během čtení jsem měla tolik otázek, na všechny jsou odpovědi v posledních kapitolách. Celou knihu jsem hledala smysl, záměr - vše naleznete a dokonce i víc... Prožila jsem každičkou větu.

Prosím, ať je takhle kniha víc vidět! Kvůli všem Ivanům a Karlům.

Chci druhý díl! A třetí!

Jediná, ale obří výtka je překlad, chyby a překlepy - to bylo teda utrpení! Jinak bych hodnotila 5 hvězdami!

31.01.2024 4 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Petra Karasová

Na začátku knihy krátký úvod do klášterního života, kam 14letá Petronela přichází na převýchovu. Poté popis návštěv u Miroslava a na konci drobná zápletka se šťastným koncem.

Postavy nejsou moc popsány, ale přisuzuji to délce knihy. Děj jde chronologicky, poté 2 leté poskočení v ději. Děj je vcelku rychlý ale popisy (když jsou) se mi líbí. Kniha je spíše zaměřena na vývoj vzahu Petronely a Miroslava, než na popis situací, klášterního života, doby a místa, kdy se děj odehrává (což mně moc vyhovovalo). Děj neobsahuje nic moc z historie (také jsem uvítala).

Ich forma z pohledu Petronely a občas Miroslava - to se mi moc líbilo, ale vyměnila bych duplicitní rozhovory spíše za myšlenky a emoce daných postav.

Kniha je pro nenáročného čtenáře, hezká struktura textu, občas chybka (neruší při čtení), krátké kapitoly.

Kniha mě bavila, četla se rychle a hezky a rozhodně bych si ji uměla představit alepsoň 3x - 4x delší - s popisy postav, s detaily.

Hodnotím 3 hvězdičkami, ale spíše ke 4 :)

Bookstagram @ctu_a_pisu

20.08.2023 3 z 5

Jak chutná naděje Jak chutná naděje Šárka Hieková

Moc hezký a milý příběh pro mladé dívky.

Během roku, který se odehraje v knize poznáváme osudy 3 mladých slečen. Vyprávěno v er-formě a vždy zaostřeno na jednu z kamarádek (přiznám se ale, že by mi více seděla ich-forma vždy z pohledu jedné z dívek). Kapitoly občas až moc krátké a naopak i až moc dlouhé.

Krásně popsaný vývoj postav a vztahů - moc se mi líbilo, jak se daly všechny dohromady. Kniha je spíše zaměřená na zlomové okamžiky, takže se pořád něco děje, není tam moc omáčky (cením).

Jedná se prostě o jednoduchou knihu, kterou doporučuji pro nenáročné čtenáře. Některé situace byly na mě až moc rychlé, ale pro náctileté myslím dostačující.

Kniha se díky tomu četla moc hezky, navíc má pozitivní, až sluníčkový děj, zápletky vždy ideálně vyřešené. Velice oddechové čtení - vlastně se jedná o popis vzniku velice pevného přátelství.

Moc se mi líbila "jemně" popsaná milostná scéna - ideál pro mladé romantické duše.

Konec je prakticky šťastný, takže si troufnu říci, že nezklame. Oceňuji prolog, kdy se kniha hezky dokončí a uzavře.

S hlavními hrdiny jsem se vrátila do mých náctiletých časů a jejich příběhy jsem si prožila s nimi.

Hodnocení je tady těžké, ale pokud bych to brala z pohledu mladých dívek, pro které je kniha primárně určena, nenašla jsem nic, co by mi vadilo (až na tu er-formu).

16.02.2024 4 z 5

Noční směna Noční směna Alex Finlay

Krátké, čtivé kapitoly rozdělené podle postav v er-formě. Písmo hezky čitelné, jazyk jednoduchý, až na pár policejních a právnických výrazů.

Na můj vkus hodně postav, některé bezvýznamné, ale nepletly se. U jedné postavy kniha dost předhazuje jednu teorii, která ale vyšumí a "nedořeší se" smysl (nebo jsem ho neobjevila ).

Postavy příběhu si průběžně představíme hned na začátku knihy, což oceňuji.

Osoby, popisy míst i povah a vztahy byly dostatečně vykresleny.

Bohužel jsem zhruba v polovině knihy už najisto prokoukla pachatele i zápletku, avšak i tak tam byly další nečekané události.

V knize se chronologicky z různých pohledů odehrají 3 dny s pár návraty do minulosti. Celkový sled byl díky tomu trochu roztahaný, ale oceňuji, že děj nebyl uspěchaný.

V ději probíhají prakticky 3 na sobě nezávislá vyšetřování a příběh se pomalu proplétá. Trochu mě iritovalo, jak jedna strana neví informace, které ví strana druhá - tolik by to pomohlo, kdyby spolu mluvily (což nemohly, protože se ještě neznaly...).

Občas jsem se ke čtení musela přemlouvat, ale po začtení se kniha těžko odkládala. Narazila jsem na pár nelogických a nepodstatných momentů, byly informace, které bych vynechala a naopak pár jsem jich postrádala.

Ač mi zpracování knihy moc nesedlo, příběh byl skvělý, kniha se mi líbila a nenáročnému čtenáři doporučím jako "krimi oddechovku". Tentokrát ve mně ani moc nehrály emoce, ale čtení jsem si užila. Věřím, že své čtenáře si jistojistě najde!

Půl hvězdičky přidávám za skvělou obálku

18.01.2024 4 z 5

Gronnyho dobrodružství Gronnyho dobrodružství Matyáš Tachecí

Překvapivá oddechovka, u které jsem se bavila a příjemně si u čtení odpočala.

Jednoduchý jazyk i děj, který svižně utíká, krátké kapitoly, krásné ilustrace, které nám dopomůžou představit si některá monstra. Písmo hezky čitelné, velké, krátké odstavce a hodně přímé řeči.

Čtivý děj vyprávěný v ich-formě v minulosti, chronologicky. Kniha je vhodná určitě i pro mladší čtenáře. V textu občas nějaká chyba, překlep - ale nic, co by extra rušilo při čtení.

Hodně postav, ale díky pojmenování včetně "funkce" (např. král, mistr...) snadná orientace. Další postavy jména nemají - alespoň se to neplete.

Spíše jednodušší slovní zásoba, ale za sebe vítám, popis kulis a míst pro představu dostačující. Zápletky, popisy děje i vztahy hezky vybudované, ale na mě málo rozvinuté. Kniha by si zasloužila o 100 stran více.

Na to, jak je kniha útlá je plná zvratů a napětí. Hlavní postavy společně mají krásný vztah, celkově se kniha nese v pozitivním duchu.

Díky příběhu jsem se vrátila o 10 let zpátky, kdy jsem tyhle světy milovala v PC hrách. Bylo moc milé se sem znovu "vrátit". Moje první, ale určitě ne poslední kniha v tomto žánru.

Ráda se budu vracet za touhle super partou, vtipné hlášky, upřímné a autentické rytí do Dana mi moc zpříjemňovalo čtení.

Jedná se autorovu první knihu, takže je ještě co pilovat (myšleno v dobrém), ale pokud hledáte příběh, u kterého vypnete od starostí, moc doporučuji!

16.10.2023 4 z 5

Žila jsem s hlavou v oblacích Žila jsem s hlavou v oblacích Petra Karasová

Zajímavé vyprávění Emy, která se potýká s psychickou poruchou, kniha popisuje stručně 10 let jejího života, konec lehce otevřený, ale (snad) šťastný.

Chronologický děj, ich forma, spíše bych to přirovnala k deníkovému zápisu a to se mi moc líbilo. Struktura textu mi vyhovovala, občasné dialogy (za mě by být nemusely, líbilo se mi vyprávění Emy). Věci se občas dozvídáme zpětně (ale netrvá to dlouho) - docela to oživí čtení, nevadilo mi. Děj spíše rozvinutý, konkrétní situace popsány detailně, některé zase velice stroze, ale kniha tím nestrádá.

Občas zacyklený děj doma - nemocnice - doma, ale to život s nemocí obnáší, přidala bych vždy třeba nějakou malou zápletku při pobytu v nemocnici na oživení děje. Pak stejná situace na brigádách - také by chtělo více "rozbít" nějakou drobnou zápletkou.

Ke konci se dozvídáme, že se Ema nepotýká jen s psychickou nemocí, tady bych tomuto tématu (nechci prozradit) určitě věnovala více, než jednu větu. Klidně v řádu kapitol.

Kapitoly krátké, struktura textu dobrá, stručně vyobrazeny vztahy mezi postavami, ocenila jsem zapojení sociálních sítí.

Co mě ale bohužel rušilo byly chyby v textu, spíše stylistické, také často chybělo slovo "jsem, jsme".

Knihu hodnotím 3 hvězdičkami, spíše ke 4, velice mě zaujala a dokázala bych si představit delší povídání (třeba nepřeskakovat tolik roky) právě formou deníku :) Více zaměřit na pocity a emoce v určitých situacích.

V knize je nevšedně otevřeno (pro mě) velice zajímavé téma života s psychickou nemocí.

Bookstagram @ctu_a_pisu

20.08.2023 3 z 5