Cimeřan Cimeřan komentáře u knih

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Jednoduše řečeno, pátý díl je pořád standardně čtivý a zábavný, ale směřuje odnikud nikam. Typický "mezidíl", kde se vlastně nic podstatného neděje a ani nemusí, když víme, že bez hlavních hrdinů další díly nebudou... 70/100

02.02.2023 3 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

Druhý díl už se nezdržuje nějakými dlouhými popisy postav, reálií, či krajiny a vrhá nás do víru událostí, přesněji řečeno, sekvencí jak z akčního, přesto pořád historického filmu. Dobývání hradů, to je moje! A tady se dobývají paralelně hned dva. Tu šíp v noze a useklá ruka, tu mučení, znásilňování, vyhřezlá střeva... Žádné idealizování doby, žádná pozlátka. Protože lidi jsou lidi, to se už stovky let nezměnilo.

Kromě jasných (možná až příliš) hlavních hrdinů (Wolfram+Beneš) se tu rýsují další sympaťáci a konečně je komu fandit. A hlavní špatňák je vskutku hodný svého přízviska (Křivák).

85/100.

26.11.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Po nadšených výkřicích jako "úchvatný", "neskutečný" či "fenomenální" v místních komentářích jsem se rozhodl, že Faje dám šanci. A osobně bych ani jeden z těchto superlativů při hodnocení knihy nepoužil. První dvě třetiny knihy jsem se celkem nudil, je to upovídané a chvílemi takové pubertálně ufňukané (což se dá, pravda, pochopit, když je hlavní hrdince 13). Měl jsem až pocit, že je mi celkem jedno, jak to dopadne. Tak cca od 30 kapitoly mě to ovšem začalo celkem bavit a nakonec jsem poslední stránky obstojně hltal. Pochopil jsem, že nejsem cílovka, ale i tak oceňuji spisovatelčinu snahu a originalitu. 65/100

23.02.2021 3 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

Kdo k tomu bude přistupovat jako k brakové odpočinkové literatuře, nebude zklamán. Popravdě? Je to zřejmě jeden z nejlepších dílů celé Legie. A to jsem do knihy zpočátku nahlížel s despektem (v první třetině snad i oprávněně - Fifinka, vážně ???). Zbytek je naštěstí zábavné a dokonce i napínavé sci-fi, které chvílemi obstojně sekunduje Kotletovi. 68/100

06.01.2024 3 z 5

Pán hor Pán hor Kristýna Sněgoňová

Kromě posledních pár kapitol mě tohle vůbec nebavilo. Abych se musel prodírat dvěma sty padesáti nezáživně ukecanými stránkami, abych dostal to, co jsem čekal na posledních osmdesáti, je na můj vkus už příliš troufalé. Jsem rozhodnutý přeskočit další pseudokotletovský díl a vrhnout se až na Operaci Petragun. Ach jo...
45/100

16.04.2023 2 z 5

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Mám trochu rozporuplné pocity... Na jednu stranu je úroveň stále vysoká, na druhou ale všechno mírně sklouzává do rutiny, už ničím výrazně nepřekvapující. Za dobré rozhodnutí považuji zachování pohých dvou dějových linií, alespoň se v nich dá snadno orientovat. Nicméně, pokud bude čtvrtý díl obdobného ražení jako třetí, asi si budu muset dát delší pauzu... 80/100

19.12.2022 4 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Dle mého skromného názoru se tahle kniha moc nepovedla. Celé to postavit na vulgarismech a podpásovém humoru, které zastiňují celý děj, je už fakt přes čáru. Jazykově je to jako procházka pražským Sherwoodem za pěkného počasí. Pár dobrých momentů by se našlo, ale asi by bylo lepší, kdyby tento díl vůbec nevznikl. Škoda promrhaného potenciálu.
45/100

25.12.2020 2 z 5

Parfém: Příběh vraha Parfém: Příběh vraha Patrick Süskind

Když jsem tuto knihu před více než dekádou četl,nedokázal jsem se odtrhnout. Je tak zvláštní - jak stylem, tak příběhem. Hlavní hrdina, vlastně antihrdina a vrah, si přesto získal mé sympatie a se zájmem jsem se pročetl až ke strhujícímu a symbolickému závěru, který byl neméně působivě vizualizován ve filmové verzi Toma Tykwera.

Tato kniha, ač (a možná i právě proto, že) jsem ji četl v němčině, ve mě zanechala hluboký zářez, který jen tak nezmizí z mého paměťového paláce.

26.06.2020 5 z 5

Conan: Zrozen na bitevním poli Conan: Zrozen na bitevním poli Kurt Busiek

Pane jo, tak tohle je KOMIKS. Pokud se kresby týče, jedná se o opravdové umělecké dílo. Dokonalý zážitek, Kurt Busiek i Greg Ruth zaslouží metál a ovace vestoje. Jednotlivé kapitoly jsou poutavé a dobře zpracované, oceňuji také kvalitní překlad do češtiny. Doporučuji pustit si k tomu soundtrack Conan the Barbarian od Basila Poledourise. Lahůdka!

A jen tak mimochodem, kanibal, který napadl Conana jakoby z oka vypadl Glumovi z Pána prstenů. :)

25.06.2020 5 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Ze zvědavosti jsem si poslechl audioknihu a ta jedna hvězda patří za přednes Zbyška Horáka. Sám bych to jinak nikdy nedočetl. Tentokrát už se mi nechce o knize ani nic psát - a kromě toho tu vše podstatné už bylo řečeno (např. viz Rihatama). Teď už stoprocentně vím, že třetí díl nechám u ledu. Této exkurze do čínské mentality bylo pro mne víc než dost.

21.07.2023 1 z 5

Queen: Všechny písně - Příběh každé skladby Queen: Všechny písně - Příběh každé skladby Benoit Clerc

Jelikož se (u Queen) jedná o srdcovku, s velkou chutí jsem se do knihy pustil. A přestože jsem ani nečekal žádný zázrak, musím kontatovat, že jsem velice příjemně překvapen. A to:
1. zdařilou grafickou úpravou,
2. slušně zpracovaným textem (autor je ryzí fanoušek),
3. zajímavostmi, které jsem sám jako dlouholetý fanda nevěděl.
Jsou tu i mínusy, a to chybějící informace o raritních nahrávkách, kterých je podstatně více, než zmiňuje kniha (např. Hangman, Silver Salmon, Polar Bear, Feelings Feelings, atd.) Pro laiky a fanoušky, kteří se s tvorbou této jedinečné kapely teprve seznamují, je tu však informací víc než dost. 91/100

15.03.2023 5 z 5

Já, rytíř Já, rytíř František Niedl

Popravdě? Už toho bylo moc. Nechci nikterak hanit dílo pana Niedla, ale 7. díl Rytířů už je opravdu důkazem vítězství kvantity nad kvalitou. Místo čtyř nabušených dílů tu máme dva slušné a pět rozplizlých (s posledním, 8. dílem zatím otálím).
Permanentní rekapitulace děje už opravdu nebaví (např. slyšet popáté, jak pan Oldřich přišel o zuby, nebo jak Čeněk nařízl prkno na výserně...). Ono se ne nadarmo říká, že opakovaný vtip už není vtipem.
Inu, předpokládám, že se "osmičkou" ještě prokoušu, ale poprvé a naposledy.
Tentokrát 60/100.

PS: Vzhledem k tomu, že u posledních 2-3 dílů nebyly provedeny korektury (šetřilo se?), nezbývalo mi, než zvolit audioknihu. Jinak by ta papírová letěla oknem.

01.03.2023 3 z 5

Království meče Království meče František Niedl

Tak to dopadlo přesně tak, jak jsem se obával u předchozího dílu. Kniha začala být mírně zdlouhavá, repetitivní, prvoplánová, hrdinové víc a víc černobílí... ale přesto, že jsem se maličko nudil, nedá mi to a musím dát šanci dalšímu pokračování. Z několika důvodů: 1. Niedlův vypravěčský styl mi vyhovuje, 2. mám rád příběhy ze středověku, 3. chci vědět, jak dopadnou hlavní hrdinové, 4. jsem zvědavý, zda už někdo konečně vykostí Hanse Křiváka!!!
71/100.

05.01.2023 3 z 5

Falstaffovo babí léto Falstaffovo babí léto Jan Werich

Popravdě řečeno je pro mne Werichova verze Shakespearova Jindřicha mnohem stravitelnější a zábavnější než originál či Hilského překlad. A když si ho v roli Falstaffa ještě představím, nemám co vytknout. Hrozně rád jsem si pouštěl ty střípky hry na malé desce, která je v obalu skryta. Tato kniha je takový malý zapadlý klenot, ovšem v nejryzejší formě. Lahůdka.

11.01.2021 5 z 5

Přečteno a odposloucháno za 2 dny. Audioverzi doporučuji na delší vandry po opuštěných luzích a hájích. Nikdo vás pak neuvidí/neuslyší, jak se každou chvíli chechtáte nějaké Kotletově hlášce, např:

"Bachař bez obušku je jako prostitutka bez natrženého análu."
nebo
"Smrděl jsem víc, než přejetý ježek, na kterého se vyzvracel ochutnávač pomejí."

Tahle vesmírně-dobrodružná, politicky nekorektní, hláškující, zábavná a čtivá oddychovka vám umožní zapomenout na skutečné svinstvo, co se kolem děje. Vulgarismy tu nejsou prvoplánové a děj není tak úplně naivní a předvídatelný. Verdikt: 89/100.

23.12.2020 4 z 5

Poirot je něco zcela mimo můj záběr, stejně jako cokoliv od Agathy Christie a jí podobných spisovatelů. Nicméně po poslechu audioknihy, fenomenálně načtené panem Ladislavem Frejem, musím přehodnotit své antipatie a dát pomyslně oba palce nahoru.

Smekám před p. Frejem, který svým charismatickým přednesem vdechl příběhům život a pozvedl je o úroveň výš.

22.12.2020 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Slušný pokus o postapokalyptický román z českého prostředí. Neuchvátil mne tolik, jako Nářezy a Perunova krev, ale Kotletův hlavní hrdina taky dobře hláškuje a celý příběh (až na pár zaseknutí) funguje spolehlivě jako útočná puška CZ 805 BREN.

Vulgarismy a sexuální scény jsou místy trochu samoúčelné, ale nejsou tak nesnesitelné, jako např. ve Stalingradu. Černobílost postav (armáda ČR versus vygumovaní měnitelé) taky občas bije do očí, ale na druhou stranu, tohle není filozofický román.

Celkově (hodnotím díly 1-3) to vidím na 65%.

17.12.2020 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Nejprve mě začala štvát jména postav - nejen proto, že podobná často slýchávám v pražské MHD. Pak ten vlekoucí se děj. A pak to dorazil "Velký červ" a podobné paskvily. To už jsem nemohl dál.

Použiju podobné přirovnání, jako už někdo pár komentářů přede mnou: je to jakoby Bilbo Pytlík došel jen na konec Dna Pytle, tam ho někdo kopnul do rozkroku a on se s naivním brekem vrátil domů. Tak tohle ne!

Nápad OK, zpracování nikoliv. Nechápu to vysoké hodnocení. Nemohu dát víc než dva náboje...

31.10.2020 2 z 5

Kopytem do hlavy Kopytem do hlavy Joyce Cary

Přestože jsem tuhle knihu četl tak strašně dávno je až kupodivu, jak dobře si na ni pamatuju. Jsou v ní totiž silné myšlenky, které mě vlastně provázejí celý život. Kniha je o tvůrčím procesu a krizi, hledání, nedoceněnosti, bídě, genialitě i až primitivní přízemnosti hlavního hrdiny, se kterým jsem se poměrně hodně ztotožnil. Podobně jako Gulleyho Jimsona i mne fascinuje tvůrčí proces - jak z obyčejného neotesaného špalku postupně vzniká artefakt. A jaká je to vnitřní satisfakce, když se dílo povede...

Ne každý si asi tuhle knihu vychutná tak, jako já, možná má těžkopádnější styl... nicméně pro mě je to srdcovka. 90%

03.09.2020 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Hodnotím audioknihu čtenou Pavlem Soukupem.

Skvěle napsané i přeložené severské příběhy s typickou brutalitou i humorem a SKVĚLE přečtené panem Soukupem. Doporučuji k poslechu před spaním. Nebo prostě jen tak. Dohromady už jsem to (per partes) slyšel snad pětkrát a pořád mě to hodně baví. Jen těch příběhů mohlo být jěště trochu více... 89 %

20.08.2020 4 z 5