Cihalik Cihalik komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nádherně vystavěno, dva proplétající se pohledy otce a dcery, kdy postupně minulost doplňuje současnost a osvětluje motivy jednání a chování otce, opět nutí k zamyšlení nad tím, že každý má svůj životní příběh, který člověka může od základu změnit a udělat z něj někoho jiného. Styl autorky mi vyloženě sedí, velmi dobře se čte, kde je třeba detailu, pozastaví se, někde zase přeskočí několik let s lehkostí, že pomalu ani nepostřehnete. Na konci jsem spolkla zklamání, že tam fakt není další část příběhu, ale po zamyšlení mi to vlastně nevadilo, dostala prostor moje fantazie, jak by mohl příběh pokračovat. Po Haně moje druhá kniha autorky a těším se na Hotýlek a Slepou mapu.

14.07.2019 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Pustila jsem se do ní plna radostného očekávání. Navíc lékařské prostředí mě oslovuje. Ale byla jsem trochu zklamaná. Ne, že by nebyla čtivá. Ale nějak jsem nepřišla chuť jazyku vyprávění. Snad proto, že jsem četla bezprostředně po Heřmánkovém údolí (Hana Marie Körnerová), jejíž jazyk a styl mi trochu připomíná Mornštajnovou. Ale kromě toho, že mě přímo iritoval výraz “kompl” pro počítač (několikrát jsem se vrátila, zda to jen špatně nečtu, ale bylo to tam a mnohokrát), tak nějak jsem se nemohla ubránit pocitu, že se muži takhle nevyjadřují, že ten pohled je moc ženský, nesedělo mi to, přišlo mi to jako představa ženy, jak probíhá vnitřní dialog muže, a asi si nesedla s tou mou.

19.01.2020 2 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Oddychovka velmi čtivě a chytře napsaná. Trošku mi dojem pokazil nedotažený konec, ale jinak příjemně překvapila.

20.01.2020 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi silný životní příběh s kontextem života před válkou i po válce napsaný tak, že se na další stránky těšíte, a zároveň se bojíte, i když víte, že hrdinka přežije. Na tuhle knihu nelze jen tak zapomenout.

19.01.2020 5 z 5

Jóga po celý rok Jóga po celý rok Zuzana Klingrová

Skvělá knížka shrnující základy jógového života, asány i sestavy vhodné pro jednotlivá období roku. Popisy asán včetně stupňů obtížnosti a upozornění na časté chyby.

20.01.2020 5 z 5