Čičolina Čičolina komentáře u knih

Děti Ireny Sendlerové Děti Ireny Sendlerové Irena Sendler

Spravedlivá mezi národy. Co dodat? Obrovský respekt.
Kniha ač je dokumentem, je velmi čtivá.

20.06.2023 4 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Až doma jsem zjistila, že kniha, kterou mi knihovnice doporučila, je od neoblíbené spisovatelky. A ta opět nezklamala, neustálé opakování hrdinčiny povahy ob stránku, pozorný čtenář nemusí být neustále upomínán. Moje nervy, četla jsem s odporem, až jsem se dopracovala k Devětsilu a kniha mě začala zajímat, psychologie postav velmi plochá, proto asi stále to opakování, tohle spisovatelka moc neumí. Dále tajemná postava Aloisie, jejíž pravá totožnost je odhalena na konci. Zkrátka, nápady Poncarová má, šetřit slovy a používat nejvystižnější zatím ne. Konec mě dostal, ale nevím, co hrálo větší roli, zda to je tak dobře napsané nebo to jen zasáhlo mou nedávnou bolavou zkušenost. Dám tedy paní ještě někdy šanci.

15.06.2023 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Kniha hrubší než film, asi ještě více nadsázky,zato méně patosu a ten mi nechyběl. Paradoxně jsem knížku přinesla z knihovny pár dní před tv vysíláním,dala jsem si trochu odstup a jsem spokojená s obojím, ostatně taky pořád nemusím něco řešit, ne?

04.05.2023 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Poctivý občan aby se teď bál, že ho vystěhují na ulici! Kolik vás ještě přileze?
Tak tato věta mě z celé knihy zasáhla nejvíce, chtělo se mi zvracet a brečet zároveň, možná i proto, že mi došlo, že ta nenávist dnes proti Ukrajincům je ta stará lidská nenávist, která se převléká za vzorné občany.
Kniha až na úvod je velmi čtivá, čtenář je o násilí a šílenosti lágrů informován formou vyprávění spoluvězňů, což trošku obrušuje tu hrůzu, aby se to vůbec dalo číst. No a když dospějete ke konci, když hrdinka zazvoní u dveří svého bytu, uslyší výše uvedenou větu...

18.04.2023 4 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Při čtení jsem nemohla přestat myslet na to, jak moc se změnil způsob psaní...Pomalu se šinoucí text k vrcholu hory. Což neznamená nudné, jen tak něžně jiné. A život těch všech outsiderů, kteří můžou všechno a nemusí nic. Celé to na mě působilo jako letní válení u vody. Jen toho vraždění havěti a jiného bylo moc a nejvíc žab, brrr

13.03.2023 3 z 5

Krycí jméno Studentka Krycí jméno Studentka Milena Štráfeldová

Tak a takhle se tu žilo...mlčící většina proplouvala v šedi a nudě, ubohosti a lži a ti, co chtěli víc a někdy ani nemuselo jít o změnu režimu, tak ti narazili a hodně tvrdě. Nedej bože vyjádřit občanský postoj. Hnus. Dnes jsou chartisté vysmíváni nebo dehonestováni.
Rychle se zapomnělo, estébáci drze vykřikují o svobodě a právu. Je mi z toho nanic. Kniha by stála alespoň za četbu na pokračování.

15.02.2023 4 z 5

Výminkáři Výminkáři Karel Václav Rais

Kolik zla napáchala povinná školní četba! Jak se člověk mé generace vyhýbal přikázaným autorům! Před více než deseti lety jsem četla Kalibův zločin a chtěla shánět Vyminkaře, povedlo se v Knihobudce. Je to smutné čtení o chamtivosti, lakotě a zatvrzelých srdcích. Možná by si knihu měli přečíst stále nespokojení penzisté...

09.02.2023 4 z 5

Princ se žlutou hvězdou Princ se žlutou hvězdou František Tichý

Knihu jsem koupila hlavně kvůli ilustracím, které mě zaujaly. Četba samotná byla pro mě dost utrpení, nudil mě styl, četla jsem jen z povinnosti k Petrovi a každému, kdo prožil peklo holocaustu. Kdyby šlo o dramatizovanou četbu, hodnotím vysoko, protože jsou to i dost neznámé informace o životě v Terezíně. Každopádně autor poctivě probádal život tohoto nadaného chlapce.

22.01.2023 2 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Na knihu jsem se těšila a nezklamala, ale jak čtu níže, trochu tomu chyběl spád. Ale nevadí, brala jsem to vše jako studium o věcech o kterých moc nevím. Dokumentů a zpráv o vězněných kněžích či řeholníků není těžké dohledat, ale ženy? Vážně skoro ticho po pěšině....takže smekám.

18.11.2022 4 z 5

Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Svědectví porodní asistentky z Osvětimi Stanisława Leszczyńská

Když jsem byla v Osvětimi, o budově nemocnice nám řekli, že zde byly prováděny pokusy na ženách, o tom, že se rodilo v barácích ani slovo. Je důležité, aby i takové knihy vycházely, jejich děj je trochu nuda, ale výpověď bez literárních příkras je velmi důležitá, o takto otřesných faktech se musí vědět a o takové statečné bytosti by se mělo mlčet?

15.09.2022 5 z 5

Dopisy lásky Dopisy lásky Božena Němcová

Jen z úcty k Seifertovi jsem knihu po několika dopisech neodložila. Strašně mě iritovalo to hysterické vlastenčení, překroucená jména do slovanské papodoby...no, tak nějak to bylo a celou školní docházku mi navíc prezentováno jako hrdinství, dnes myslím, asi jak co. Že to život těžký byl, o tom nepochybuji, tím spíše pro ženu, která měla ambice. Proto mě taky nejvíce zajímaly dopisy rodinné. Škoda, že vlastenecká cenzura a budovaný kult osobnosti Němcové mnohé zatajily. PS : Němcovou čtu jinak ráda...a vážím si ji

06.09.2022 3 z 5

Výtečně odvedená práce. Záslužná. Potřebná. Nečekejte příběh, jde o fakta. Mrazivá a hnusná. Další zametený kostlivec. Ostuda.

07.08.2022 4 z 5

Po knize jsem sáhla tak trochu ze snobismu a trochu z ostudy, že zná, jen pár obrazů z novin a nic moc nevím. A jsem spokojená moc. Spisovatelčiny dohady, jak to asi mohlo být jsou uvěřitelné a hlavně čtivé, nehoní se za sexuálními senzacemi a je k Mance i ostatním laskavá. Líbilo moc.

19.07.2022 4 z 5

I viděl Bůh, že je to špatné I viděl Bůh, že je to špatné Otto Weiss

Když čtete tuto knížku a uvědomíte si, že je to skutečné očité svědectví, krutá pohádka nepohádka, je to větší rána do hlavy než třeba film z koncentráku plný ukrutných scén. Třeba to Jahve opravdu nevěděl, třeba mu to skutečně zatajili...."teď pospíchá, vidíte ho támhle zahýbat za roh krematoria, pospíchá domů do nebe, aby to vzal pořádně do ruky."

16.05.2022 4 z 5

… stačilo jen říct Jáchymov … stačilo jen říct Jáchymov Anna Strnadová

Po letech jsem si přečetla zase něco o českých uranových lágrech. Pravdivý příběh Miroslava Hampla, mladého kluka, který šel dobrovolně pracovat do Jáchymova až se z něho stal nepřítel lidu a mukl. Příběh otřesný jako všechny, mě už po Motácích nezvěstnému asi už nic nepřekvapí. Čtivé, dobře vyjádřené emoce, strach, lítost. A ta bachařská prasata si dožila s vysokými důchody...

09.05.2022 4 z 5

Srdce bestie Srdce bestie Herta Müller

Spisovatelka je známá drsnými příběhy ze života, které vypráví poetickým jazykem a básnickými obrazy, číst se musí soustředěně. Pro mě je to navíc historický výlet do země o které toho člověk moc neví, totalita je v podstatě všude stejná, ale každá má svou speciální zrůdnost, která nese chudobu, bezcitnost a zoufalství.

04.05.2022 3 z 5

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Knížka se mi líbila, jen ta stará paní z prvních kapitol byla uvěřitelná, protivná a vztahovačná a nešťastná sama ze sebe. Ta moudrá, stále se vzdělávající a chápající byla skvělá, ale ono to zas tak moc nefunguje. Myšlenky jsou to krásné, ale asi by mi to sedlo jako přednáška než fiktivní babička. Ale forma deníku je samozřejmě čtivá.

19.04.2022 3 z 5

Hitlerovy ukradené děti Hitlerovy ukradené děti Ingrid von Oelhafen

Obsah knihy mě samozřejmě šokoval, spíš mi neseděla forma,děj se mi zdál příliš zdlouhavý, pravda však je, že Ingrid hledala fakta svém původu taky dlouho. Válka je šílená věc,která nekončí posledním výstřelem...dnes zažíváme kolem sebe stvůry, které se válce a obětem posmívají....???

10.04.2022 3 z 5

V Afganistane Boh iba plače V Afganistane Boh iba plače Síba Shakib

Přečteno rychle, jako už dlouho nic. Příběh hrůzopříšerný, nicméně čtivý. Ani se vám tomu věřit nechce, kolik bolesti a bídy unese jedna žena, rodina, kraj, stát....a když otočíte poslední stránku, která vám přeci jen dala naději, zjistíte, že kniha vyšla před dvaceti lety. Během nich padl Talibán, země se pomaličku zdvihala a od lońského odchodu Američanů tam zase vládnou zarostlí šílenci prznící zemi a malé chlapce....fuj, kdo zuboženému Afganistánu kdy pomůže? A to ani nezmiňuji postavení žen...

28.03.2022 5 z 5

Dojemné, vtipné, soucitné a stejně dobré jako jednička.

24.03.2022 4 z 5