Chytuš Chytuš komentáře u knih

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Dočteno za jediný válecí den na pláži, bude se mi stýskat, drahý Xemi :-) Je fakt, ze místy bylo na můj vkus až moc teen, ale to nemůžete čekat jinak, když to celé vypráví jedna (ne)obyčejná 16ti letá slečna.Leda že by to celé převyprávěla Charlotte, ale obávám se, že by to pak nikdo nečetl, že :-) Rozhodně doporučuji všem milovnicím sci-fi a fantasy pohádek šmrcnutých s romantikou :-)

22.08.2016 5 z 5

Modrá jako safír Modrá jako safír Kerstin Gier

Super oddechovka na dovolenou. Navíc jsem si po přečtení uvědomila, že mi zoufale chybí vlastní stejně zábavný chrlič jako je Xemerius :-)

22.08.2016 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Knížku jsem si vzala na doporučení své dcery - proto jsem si říkala, že to asi nebude to pravé ořechové. Ale BYLO !!! Ještě že nám jeden den poprchávalo, jinak nevím, jak bych se vymluvila, že nejdu sportovat, ale ležím v knížce :-) Parádní oddechovka, zamířená sice na mladé čtenářky, ale jelikož mám slabost pro sci-fi a cestování časem obzvlášť, tak mi sedlo i ve vyprávění 16ti leté Gwendolyn. Už se nemůžu dočkat další dovolené, další díly (částečně na krutý nátlak dcery) už máme objednané v knihovně, jen se bojím, že se o další díl trochu poperem, která si ho přečte jako první :-)

17.08.2016 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Super oddechovka, u které jsem místy měla záchvaty smíchu, které ne a ne přestat :-) Obecenstvo jsem sice u záchvatů smíchu moc početné neměla (knížku jsem četla hlavně doma), ale i tak se na mě rodina dívala jako na šílence. Rozhodně si půjčím i další díl a hodlám ho číst hlavně ve frontách na poště, případně k pokladnám v obchodech. Uvidíme, jestli by to nerozvířilo tu blbou náladu, která na těchto místech obvykle panuje :-)

05.08.2016 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Tahle kniha si mě vzala a odmítala pustit. Opravdu nádhera, osudy všech žen mi byly tak blízké, jako bych je znala osobně... Styl vyprávění byl také výborný, tak nějak časově sladěný - nejmladší Anežka vlastně skládá všechno dohromady, takže o Anně se toho dozvíme relativně nejméně, pořád ale hodně (no schválně jestli někdo ze čtenářů ví na vlastní prarodiče víc, obzvláště pak nějaké pikantnosti :-) Na co dlouho nezapomenu je ten hřejivý pocit u srdce - i přes všechny těžkosti, které je v životě potkaly a přes všechny překážky, které musely zdolat, zůstaly všechny (a nakonec i Anežka) rády na světě a prostě žily svůj život, jak nejlépe dovedly. Pro mě to byla taková malá oslava života. Vřele doporučuji!

01.08.2016 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Opravdu krásná a originální kniha - nádherně poeticky vykreslená krajina a svérázní lidé, doplněná o dobové dokumenty, což krásně doplňuje a podtrhává celý děj. Pátrání Dory mě ani na chvilku nepřestalo bavit, stejně jako ona jsem chtěla pořád vědět víc a víc. Jediná linie, která pro mě nebyla úplně dostatečně dovysvětlená, byl Surmenin vztah a její dvě děti... Ale to je jen osobní názor :-) Rozhodně doporučuji k přečtení a zamyšlení (kam se řítíme, když všechny tradice, které překonaly několik století (a v průběhu dějin byly vždy někým potlačované), vymírají. Škoda, že s postupujícím "pokrokem" je ničená víra v něco "nadpřirozeného", co vlastně nadpřirozené až tak není, protože schopnosti "bohovat" provázejí lidstvo už od nepaměti...

01.08.2016 5 z 5

Štěstí a bolest Štěstí a bolest Ondřej Kostka

Kniha mi vůbec nesedla, pro mě hodně rozporuplná. Na jednu stranu přeslazená a zároveň hodně drsná, nelíbila se mi ani jedna z těchto dvou poloh.. Při čtení jsem měla skoro neustále pocit, že autor všechny události používá hlavně pro efekt se snahou vyždímat ze čtenářů každou chvilku další a další emoce. A čeho je moc, toho je příliš.

Sophie mi byla od začátku nesympatická, to její neustálé romantické blouznění mi dost lezlo na nervy, navíc mi vadila její natvrdlost a nevhodné poznámky při vyprávění Miguela (to, jak to dopadlo s Caroline jí chuděře došlo , až když to Miguel natvrdo řekl, věřím, že většině čtenářů alias spoluposluchačů Miguelova vyprávění svitlo o dost dřív)..

Závěr tomu všemu doslova nasadil korunu. To jako vážně? Nebýt těch pár opět šokujících posledních stran, mohlo být i moje hodnocení o trošku lepší. Takhle bohužel nemůžu jinak...

09.07.2016 1 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Pro mě je kniha poněkud rozporuplná. Hlavní myšlenka paralelních světů výborná, včetně načrtnutí vývoje lidské společnosti v nově vzniklé situaci, místy ale příliš rozvláčná. Možná by to chtělo trochu ubrat na popisnosti, trochu přitlumit egoistického Logsanga a naopak rozpohybovat Jošuu. Cestování těch dvou skrz Dlouhou zemi bylo místy dost nudné, jak ostatně na jednom místě poznamenal i Jošua. Všechny dějové linky takové nedotažené, včetně konce - nekonce. Do druhého dílu se mi z výše uvedených důvodů zatím moc nechce.

06.07.2016 3 z 5

Pátá vlna Pátá vlna Rick Yancey

Na knížku jsem se po přečtení komentářů těšila opravdu hodně, takže očekávání byla asi příliš vysoká... Linka, která se točila kolem Cassie mě bavila o hodně víc, než ta Benova, musím přiznat, že při výcviku jsem některé pasáže i přeskakovala. Nicméně nejneodolatelnější pro mě zůstává Evan (ach ta moje romantická duše :-)) Začátek knihy naprosto výborný, člověk úplně cítí atmosféru apokalypsy a beznaděje, tam bych neváhala dát mnohem lepší hodnocení. Děj ve výcvikovém středisku mě ale natolik míjel, že nakonec je hodnocení jen průměrné..

29.06.2016 3 z 5

Žijme naplno Žijme naplno Ralph Smart

Myšlenky, které by si měl člověk v pravidelných intervalech stále opakovat, i když je všechny moc dobře zná :-) Knížka o hledání Boha v sobě: "Vyrovnané tělo, vyrovnaná mysl, vyrovnaný duch .. to je prapůvodní trojice."

04.06.2016 5 z 5

Vek zázrakov Vek zázrakov Karen Thompson Walker

Pro mě je to víc kniha o dospívání a lásce (ve více podobách - jak o těch prvních láskách, tak o lásce manželské a milenecké) na pozadí sci-fi katastrofy. Nicméně je to knížka pozitivní, pokud si představím, že by se něco takového dělo, myslím, že by vyplulo na povrch mnohem víc negativního lidského chování, než jak je v knize popsané. Ale jinak by se asi popisovaný sled událostí moc nelišil - prvotní panika na začátku a pak takové otupění a následně přizpůsobení. Takoví prostě jsme :-)

04.06.2016 4 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

O bodík jdu s hodnocením dolů kvůli přemíře romantického platonického toužení, které mě na začátku knihy moc nebralo. Ale zase na druhou stranu k patnáctileté Levaně to se vším všudy sedělo. Jinak nádhera, Levanu si tedy ani po přečtení Nejkrásnější nezamilujete, ale je už snadnější pochopit proč se chová, jak se chová. A ta paraela na zlou královnu a její zrcadlo (zdrcadlo, zdrcadlo, řekni mi...) je prostě úžasná. Doporučuji číst až po Cress, některé pasáže by pak mohli zážitek u Cress spoilerovsky narušit :)

21.04.2016 4 z 5

Cress Cress Marissa Meyer

Takže pokud si chcete přečíst nějakou sérii, kde je díl od dílu lepší a lepší, tak musíte zkusit Měsíční kroniky! Cress mě uchvátila a ohromila, jako princezna to u mě (zatím) vyhrála. Už se těším na Winter, se kterou jsme se v Cress taky seznámili a tuším, že i ona bude coby hrdinka naprosto jedinečná :) Tak snad se už brzo dočkáme, milé spolutěšitelky :)

21.04.2016 5 z 5

Univerzální zákony života Univerzální zákony života Mirek Vojáček

Asi nenajdete nic úplně nového, ale pár "aha" efektů by být mohlo :) Nádherně přehledně seřazeno, stručně a jasně popsáno a po přečtení každé kapitolky si každý musí hezky dál bádat sám. Nicméně každý si v knížce určitě to svoje pole neorané najde.

21.04.2016 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Těšila jsem se na Alici (z mnoha důvodů) a nakonec jsem byla knížkou zklamaná. Byla taková nevyvážená, rozdíly asi tak velké jako mezi mladší verzí Alice a starší verzí Alice... Velice kladně hodnotím ústřední myšlenku, myslím, že si při čtení každý představuje, jak by na tom byl on sám - před deseti lety a teď :) Některé pasáže byly radost číst, ale spoustu stran jsem naopak přeskakovala... Takže hodnocení - tak napůl, no. Neublížila ani nenadchla...

29.03.2016 3 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Chudák Scarlet, chvíli mi zahálela na nočním stolku a já jsem se k ní nějak ne a ne dostat. Zřejmě působilo mé ego, našeptávalo mi, že pro tenhle druh literatury už jsem trochu stará a knížku bych spíš měla podsunout své dceři. Ale pak jsem se na takové pocity s klidem vykašlala, protože pokud milujete pohádky a zároveň sci-fi, tak si Měsíční kroniky nenecháte ujít, ať už vám je kolik chce :) Hodnotím ještě o hvězdičku víc, než Cinder, děj nebyl tak předvídatelný a já jsem si užívala prolínání vyprávění o Scar i Cinder - a už se těším, až se k nim přidá ještě Cress :)

23.03.2016 5 z 5

Dobrýý, jen trvá si zfiknout na ten jasik. Ale pak uš to déé.

17.03.2016 3 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Věru zvláštní kniha. Začátek výborný, konec výborný, text mezitím poměrně čtivý, bohužel pro mě čtivý jen kvůli tomu, kdy jsem se těšila, že už se charaktery obou hlavních postav (v mnohem větší míře Emmi) posunou nějakým normálním směrem. U Emmi se mi opravdu nepodařilo až do konce zjistit, co v té hubaté a drzé žárlivce, která si nedokáže ani sama sobě přiznat, že s jejím manželským životem to zas tak růžové není, ten masochistický Leo vidí. A nejen on (dámy a pánové, ruku na srdce, chtěli byste TOHLE za svojí partnerku nebo kamarádku??). Tak teď si dám alespoň dva roky prázdnin od Emmičky a Leoška, možná za tu dobu dospěju na pokračování jejich vztahu. Pravděpodobněji se ale spokojím s tím, že Leo dostal rozum (konec knihy) a budu dělat, jako že o žádné sedmé vlně nevím, natož o Každé sedmé vlně.

17.03.2016 2 z 5

Není zač Není zač Daniel Glattauer

Díky, díky, díky šeptají mé malinové rtíky :) A ne že není zač! Za tuhle lahůdku v knižní podobě, která je milá, vtipná a neskutečně lidská! Místy Vás dojme, často rozesměje, ale dlouho po přečtení Vám v srdci vydrží takový zvláštní, hřejivý pocit :) Opravdu doporučuji!

12.03.2016 5 z 5

Navzdory všemu Navzdory všemu Lisa Nichols

Kdyby se mi tahle knížka dostala do rukou před 20 lety, tak bych jásala, jaké úúžasné myšlenky a názory vyjadřuje a každému ji doporučovala na potkání... Nicméně teď jsem už jen přeskakovala stránky bez valného zájmu a hledala, jestli mě něco z toho dokáže oslovit a být pro mě alespoň trochu objevné. Nenašla jsem vůbec nic nového, natož objevného. Přesto nezatracuji, někomu určitě přijde vhod. Navzdory všemu výše uvedenému.

01.03.2016 2 z 5