chodícírohožka chodícírohožka komentáře u knih

Temný květ Temný květ P. M. Freestone

Úžasná kniha s nádhernou obálkou a neuvěřitelně čtivým, zajímavým dějem. Hlavní zápletka sice možná nepůsobí až tak originálně, ale její řešení je podle mě jedinečné, hlavní postavy jsou přesvědčivé a sympatické a svět, v němž žijí, je kouzelný, přesto ne přehnaný. Opravdu moc povedené dílo.

29.12.2020 5 z 5

Omamná chuť anýzu Omamná chuť anýzu Klaus Eckhardt

Asi jedna z nejhorších knih, jaké jsem v poslední době četla. Jedná se o zvláštní případ detektivky, která není ani trochu napínavá, čtivá, zajímavá... Nic. Hlavní postava mi byla krajně nesympatická, rádoby ranař, napůl bezdomovec, soukromý detektiv, který sice zatím nevyřešil snad jediný případ, ale už má svou vlastní detektivní kancelář, od rána po celý zbytek dne (a občas i noci) chlastá, je úžasně nezničitelný a má velmi podivné myšlenkové pochody. S ostatními postavami to pak nebylo o moc lepší. Rádoby vtipné rozhovory a slovní přestřelky působily dost nepřesvědčivě a vlastně by bylo lepší, kdyby v knize vůbec nebyly. A konečně - celý příběh byl poměrně o ničem. Nedokázal zaujmout, natož tak napnout - což je podle mě něco, co by detektivka rozhodně měla umět.

06.12.2020 odpad!

Housle pro Bennyho Housle pro Bennyho Enid Blyton

Příběhy Tajné sedmy jsem jako dítě zbožňovala. Jsou pěkně napsané, čtivé a správně dobrodružné.

01.12.2020 5 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Zřejmě nepřidám nic, co by tady už někdo nenapsal. Podle mě to byla poměrně příjemná kniha s docela fajn postavami, ale vlastně víceméně bez příběhu. Měla pár hezkých momentů a vtípků, ale místy působila dost kýčovitě. Hrozně mi vadily některé trapné pasáže (většinou se jednalo o nepovedená rande nebo děj Benova infantilního příběhu), hlavní zájmy hrdinů (jako fajn, ať si zbožňujou muzikály a ujíždějí na the sims - ale proč o tom mám číst celé odstavce?!) a především konec. Celá kniha byla pěkně naivně optimistická a podle mě tak měla i skončit. Jestli si autoři mysleli, že nečekaným koncem udělají celou knihu "realističtější", tak byli pěkně mimo. Udělali naivní knihu s nesedícím koncem, který mě naprosto zklamal.

29.08.2020 3 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Pokračování hrozně milého příběhu o dvou neuvěřitelně sympatických hlavních hrdinech. Přestože mi tento díl přišel trochu slabší než ten první, četl se moc dobře. Doufám, že se (ideálně brzy) dozvíme, jak to všechno bylo dál.

16.08.2020 4 z 5

Nedej se Nedej se Rainbow Rowell

Prvních několik kapitol jsem přemýšlela, jestli jsem náhodou nesáhla po špatné knížce. Děj, prostředí, hlavní postava i styl psaní mi připomínaly literaturu, která se čte dětem ve školce. Přestože se zápletka příliš nezlepšila, pomalu jsem si začala na (hlavně zpočátku) opožděného Simona, Hermionovskou Penny, záporáka s trapnou přezdívkou i ostatní divnosti zvykat. Nakonec mě kniha docela bavila. Děj sice za moc nestál a byl trochu poplantaný, ale osudy postav to celkem vyrovnávaly. Takže - shrnuto a podtrženo - žádné veledílo to není (navzdory tomu, co tvrdí obálka), ale jako příjemná oddychovka slouží dobře.

06.08.2020 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Původně jsem další díl Skleněného trůnu číst nechtěla, ale když už mi přistál v knihovničce... Doufala jsem, že nebude tak špatný jako ten předchozí - a nebyl - i když žádná velká sláva to taky nebyla. Nesympatická hlavní hrdinka (a vlastně ani ostatní postavy nijak úžasné nejsou) se tentokrát dala víceméně snést, děj nebyl jen předvídatelný a autorka navíc projevila snahu vysvětlit různé detaily z předchozích knih (což mi místy připadalo trochu zbytečné, ale oceňuju to). Líbil se mi příběh Elide a Lorcana, zajímavé byly i některé kapitoly s Manon nebo Aedionem. Oproti předchozím dílům se autorka rozhodla věnovat také erotickým scénám, které sice byly místy zábavné, ovšem zpravidla tím nevzrušivým způsobem (osobně se mi chtělo spíš smát nebo protáčet oči). Nejhorší na celé knize byl překlad (za který autorka samozřejmě nemůže) - je plný chyb a nejasností, díky nimž jsem někdy netušila, která postava co říká. Jinak se teda jednalo o celkem ucházející čtení, dost přehnané a naivní (hlavně závěr - který se mi na jednu stranu připadal celkem trapný, ale zároveň se mi docela líbil), přeslazené a s ubohými vtipy... Nicméně málo špatné na to, aby mě nezajímalo, jak to všechno skončí.

28.06.2020 3 z 5

Léto plné neskutečných věcí Léto plné neskutečných věcí Rowan Coleman

Moc krásně napsaná knížka s milým příběhem. Netvrdím, že vždycky všechno dávalo smysl a nebyly v ní žádné chyby, ale přesto se mi moc líbila. Byla to slaďárna, ale vkusná. A opět autorka dokázala stvořit mužskou postavu, do které jsem se (jak už to mám ve zvyku) zamilovala.

11.05.2020 5 z 5

Pátá hora Pátá hora Paulo Coelho

Coelha mám ráda, ale tahle kniha ve mně nezanechala hlubší dojem. Dala se přečíst, ale žádný zázrak to nebyl. Příjemná, zapomenutelná.

25.02.2020 3 z 5

Zlodějka Zlodějka Sarah Waters

Zajímavá knížka, úžasné prostředí a období, pozoruhodné postavy. Přesto mi něco chybělo... A něco naopak nadbývalo - třeba množství zvratů, kdy člověk zjistí, že všechno bylo vlastně docela jinak. Napoprvé to bylo skvělé, ale když se to několikrát zopakovalo, těžko se dalo příběhu věřit...

29.12.2019 3 z 5

Hořící kříž Hořící kříž Diana Gabaldon

Možná se mi to jenom zdá, ale každý díl této knižní série mi připadá ukecanější a ukecanější. Děj a akce trochu ustupují popisu míst, lidí a pocitů - a přitom Diana Gabaldon umí napsat akční situace tak skvěle, že člověk čte jak v transu! Samozřejmě i popisné části jsou dobře vystiženy a vtáhnou čtenáře přímo na místo, kde se postavy nacházejí, jen jich je (přinejmenším v tomto díle) jaksi přespříliš (stejně jako erotických scén, které doplňují snad každou kapitolu). V každém případě se kniha čte dobře (i když místy zdlouhavě) a hlavní postavy - kladné i záporné - jsou vymyšleny tak parádně, že se budu muset z dalšího dílu co nejdříve dozvědět, jak to s nimi bylo dál.

05.11.2019 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Nebylo to špatné, ale něco mi tu chybělo - jen nemůžu přijít na to, co to bylo. Postavy byly skvělé, stejně tak zápletka a děj. Možná že konec mě trochu zklamal - i když byl vlastně geniální.

08.09.2019 4 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Pěkné, smutné, hořkosladké. Příbeh i styl psaní hodně připomínaly knihu Všichni jsme utkáni z hvězd (jde poznat, že to psala stejná osoba), ale podle mě je to spíše slabší dílko této autorky. Nicméně se s takto náročným a neotřelým tématem poprala velmi dobře, jen jako by mi tu něco chybělo...

04.09.2019 3 z 5

Odsouzené město Odsouzené město Arkadij Strugackij

Jedinečná a zajímavá kniha. I přesto, že hlavní postava mi byla poměrně dost nesympatická (a vedlejší postavy většinou taky), tak se mi četla dobře. Prostředí bylo skvěle popsané, stejně tak psychologie postav a prostředí. Co mi vadilo, bylo, že autoři naznačili spoustu úžasných nápadů, ale naprostou většinu z nich nijak nevysvětlili. Většinou mi nevadí si domýšlet, ale tady bych potřebovala trochu více nápověd, aby mi připadalo, že jednotlivé prvky opravdu mají v příběhu nějaký hlubší smysl. Občas se totiž zdá, že tam jsou jen proto, aby mohly postavy víc tajnůstkařit.

22.08.2019 4 z 5

Skvělé, vtipné, zajímavé. Nejsem zrovna fanynkou cestopisů ani mě příliš nezajímá Jižní Amerika, ale tohle dílo mě upoutalo na první pohled. Je to úžasně řešená kniha s parádním obsahem a velmi sympatickou autorkou.

08.04.2019 5 z 5

Záhir Záhir Paulo Coelho

Příjemná kniha plná zajímavých myšlenek. Coelho umí psát tak, aby jeho vyprávění působilo přirozeně. Příběh plyne poklidně, bez vzrušení, přesto jsem několikrát nedokázala knihu odložit, jakkoli jsem chtěla. Konec mě však trochu zklamal. Buď jsem se nedokázala dostat do správné hloubavé nálady, potřebné pro autorova díla, nebo byl na mě závěr příliš nedořešený.

03.05.2018 4 z 5

Moje třicetiletá válka Moje třicetiletá válka Hiró Onoda

Poměrně šílený příběh o poněkud jiné mentalitě, naprosté oddanosti a hromadě špatných závěrů...

20.01.2018 4 z 5

Kouř Kouř Dan Vyleta

Podle mě dobrá kniha, nápaditá, poutavá. Těžko jsem se odtrhávala, těšila se na každou další kapitolu a když jsem zrovna nečetla, přemýšlela jsem o tom, co se odehrálo a co asi bude následovat. Bohužel zakončení příběh trochu shodilo. Jakkoli může být závěr otevřený, pro mě poslední kapitolou kniha nadobro skončila - nedoznívají ve mě žádné nakousnuté myšlenky, obrazy. Můžu se pustit do dalšího čtení bez toho, abych na "Kouř" myslela, aby se mi vzpomínal. (Čímž netvrdím, že si jej už nikdy nepřečtu.) Přestože měl velký potenciál zařadit se mezi mnou vychvalované knihy, zůstává nakonec jen dobrou, zajímavou knihou, která mi připomíná oblíbenou literaturu mé někdejší puberty.

09.01.2018 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Další poutavé autorovo dílo o obyčejných lidech a jejich každodenních radostech i starostech. Jen z mého pohledu nedokončený závěr ve mě probudil jakési podivné znepokojení, nespokojenost (jak dopadl Tom? a co pak bylo s rodinou?) a zvláštní "hovorová" mluva mi čtení trochu znesnadňovala (neviděla jsem žádný rozdíl mezi vykonstruovaným nářečím, inspirovaným východočeskou hantýrkou, kterým mluvili tzv. okiové a pražským dialektem policistů), nicméně chápu překladatelův záměr a oceňuji jeho snahu o rozlišení těchto skupin lidí. Celkově se jedná o velmi dobré dílo (z mého pohledu však ne tak skvělé jako "Na východ od ráje").

14.12.2017 4 z 5

Žena na frontě Žena na frontě Alaine Polcz

Neuvěřitelná kniha! Autorka bez jakéhokoli zveličování, sebelítosti nebo heroizování vypráví své zážitky z doby, kdy se přes její život převalila válečná fronta se vším násilím, bídou a smrtí, které ji provázely. Opravdu stojí za přečtení.

28.09.2017 5 z 5