čef čef komentáře u knih

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Nečetl jsem knihu jako bestseller roku, prostě jsem na ní narazil v knihovně. Očekával jsem tedy jenom dobrou detektivku. Dostal jsem však něco trochu jiného, vcelku lepšího. Příběh má oproti klasické detektivce více rozměrů, zachovává pouze principy pátrání a napínavosti a to v míře více než dostatečné. Navíc je zde však mnohem hlouběji propracována psychologie hlavních postav a odůvodněno jejich jednání. Jednotlivé scény jsou hodně barevné, nadprůměrně je popsána i sexuální stránka příběhu. Porovnání se Stiegem Larssonem není podle mne nějak zajímavé, oba jsou opravdu dobří a záleží na každém jednotlivém čtenáři, co je pro něj v konkrétní chvíli přínosnější.

02.07.2012 5 z 5

Síň slávy II A: Nejlepší SF novely Síň slávy II A: Nejlepší SF novely * antologie

Výběr klasických SF povídek je stále živý, přestože již také z mnoha procent zastaralý a technicky i směšný. Datování povídek je většinou někde okolo roku 1940 a z toho plynou i některé sociálně inženýrské nápady řešení budoucnosti. Oceňuji určitě invenci autorů.

25.06.2012 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Souhlasím se všemi superlativy předchozích komentářů. Zběhlému čtenáři detektivek je samozřejmě již záhy jasné, kdo je odpovědný za zmizení oběti. V tom však žádný zádrhel není. Napětí je mj. stále stupňováno sbližováním vyprávěcích rovin - oběti a pátračů. Přijdou detektivové se svými originální metodami včas? To je ta základní otázka a jedna z hlavních příčin úspěchu této výborné knihy. Literárně a psychologicky jde kniha rovněž nad obvyklou úroveň současné detektivní literatury a tak se již těším na další knihy autora.

25.06.2012 5 z 5

Král advokátů Král advokátů John Grisham

Autor je ve svém prostoru advokátů a soudců snad vůbec nejlepší. Příběh nelze jen tak zapomenout. Není zde použita žádná šablona, postavy nejsou ani trochu na nějaké omleté brdo. Vše je dokonale uvěřitelné a dílo se velmi blíží k někdy tzv. krásné literatuře. O to tu však nekráčí, ambicí autora je napínavé a nezapomenutelné vyprávění a to se mu také plnou měrou povedlo.

24.06.2012 5 z 5

Ledová oběť Ledová oběť John Sandford (p)

Velmi dobrý detektivní román, o kterém můžeme přemýšlet i po přečtení. Skvěle psychologicky podložené, konstrukce reálná bez zbytečných obezliček, neokoukané prostředí, závěr odpovídající. Kvůli podobným dílům je přínosné detektivky číst.

22.06.2012 5 z 5

Rudý Templář Rudý Templář Paul Christopher (p)

Kniha se příliš neliší od podobných příběhů pátrání po svatém grálu, arše úmluvy atd. od jiných autorů jako Dan Brown a další. Je to kniha o dobrodružství docela dobře profesionálně napsaná, ozvláštněná současnými reáliemi Ruska, takže to není úplný propadák. Poslouží dobře někde na pláži nebo v posteli, kdy je mozek už v uspávacím módu a neche již být drcen obtížnými myšlenkami.

19.06.2012 4 z 5

Temná hlídka Temná hlídka Clive Cussler

Od knih gangu Cussler nelze očekávat žádné hluboké filosofické poselství ani psychologické dumání. Jejich romány jdou přímočaře za zábavou. Existuje jistě mnoho čtenářů, včetně mne, kteří ocení napínavý příběh se spoustu detailů z námořních operací a dobrým závěrem. Bohužel se v životě opravdu takové jednoznačné příběhy nestávají. Občas si něco takového přečíst však určitě stojí za to.

17.06.2012 5 z 5

Smrtící lobby Smrtící lobby Janet Bettle

Překvapivě dobré i v rámci žánru soudních thrillerů. Vcelku se daří udržovat a stupňovat napětí, závěr také nenudí. Téma kvaltiy dnešních potravin a jejich výroby je dostatečně zajímavé.

15.06.2012 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda David Baldacci

Prostá pravda je, že David Baldaci je skvělý vypravěč. V knize naleznete výborně propracované postavy, napínavý příběh, zajímavé prostředí i poučení. Trochu možná v závěru až příliš hollywoodské a překombinované vyústění, ale jinak je to opravdu poutavé čtení. Trochu připomíná román O myších a lidech, ale opravdu jen trochu. Ke Steinbeckovi má autor ještě hodný kus cesty, hodlá-li tím směrem vůbec jít. Potenciál na to jistě má.

11.06.2012 5 z 5

Jeffersonova šifra Jeffersonova šifra Steve Berry

Zajímavá hypotéza vražd amerických prezidentů podaná čtivě a zábavně. Nemám dojem, že by byl děj přetížen historickými exkurzy. Je zde mnoho originálního proč tuto knihu číst.

09.06.2012 5 z 5

Kamenná pěst Kamenná pěst Peter Watt

Peter Watt pokračuje v čtivém popisu australské válečné historie. Tentokráte je zde opět na úrovni popisována část tzv. boxerského povstání v Číně v roce 1900 tj. obléhání diplomatické čtvrti Pekingu. Zájemcům o dobrodružnou historickou literaturu doporučuji.

06.06.2012 5 z 5

Medúza Medúza Clive Cussler

Jako každá kniha ze série NUMA obsahuje příběh řadu nebezpečných dobrodružství na hladině i pod hladinou moří a oceánů. Určitě neprozradím pro znalce díla Cusslerova gangu nic převratného, když uvedu, že vše pro hlavní hrdiny jako vždy, dobře dopadne a lidstvo je zachráněno. Čtenář navíc nemusí litovat ani ztraceného času, čtení je na úrovni a plné zajímavých detailů.

03.06.2012 5 z 5

Znamení půlměsíce Znamení půlměsíce Clive Cussler

Kniha plná akcí, při kterých se nemusíte bát o život hlavních hrdinů. Všechno dobře dopadne a něco se přitom dozvíte o mořích a oceánech a tentokráte i něco o historii středomoří.

03.06.2012 5 z 5

Zlověstné proroctví Zlověstné proroctví Tim Severin

Kniha je jako první díl velmi zajímavá. Vychází hlavně ze staré islandské ságy o Grettirovi Mocném. Úroveň je srovnatelná s nejlepšími spisovateli tohoto žánru zejména těch, kteří popisují dějiny severských národů - např. Cornwell, Scarow a Waltari.

02.06.2012 5 z 5

Nebezpečná minulost Nebezpečná minulost David Morrell

Napínavý thriller, někde zbytečně ukecaný. Námět je však v zásadě originální, dějové zvraty překvapivé, ale obhajitelné.

27.05.2012 5 z 5

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

Opravdu zajímavá četba pro zájemce o středověké dějiny. Fundované, ale ne suché. Nebojím se přirovnat k nejlepším románům Waltariho.

27.05.2012 5 z 5

Papua Papua Peter Watt

Velmi dobře napsaný dobrodružný román. Bonusem jsou informace o životě v tomto pro nás exotickém světě a jiný náhled na události před 2. světovou válkou.

25.05.2012 5 z 5

Horečnatý sen Horečnatý sen Lincoln Child

Originální, poutavý a trochu bizardní příběh vyprávěný lehkým stylem. Dokáže opravdu vtáhnout do děje.

21.05.2012 5 z 5

Zlatá liška Zlatá liška Wilbur Smith

Wilbur Smith je vynikající vypravěč. Jeho romány se čtou jedním dechem. Tento román mne však zklamal. Příliš je na něm vidět, že byl autor asi placen od stránky. Takové kvantum vycpávek se jen tak nevidí. Něco jako dort od pejska a kočičky - samé dobroty, ale vysledkem je bolení břicha. Kdyby se vypustila tak polovina stránek a motivů, mohl to být tak román na předešlé úrovni jinak skvělého autora.

18.05.2012 3 z 5

Kněz Kněz Ken Bruen

Autor nalezl další polohu pátrače. Nejvíce se podobá soukromým detektivům americké drsné školy. Dostává však méně ran z okolí, o to více je drásán vnitřními problémy vyléčeného? alkoholika. Nalezení řešení není až tak důležité, dosahuje se více méně se štěstím a mimochodem, O odplatu se stará detektiv sám, neboť oficiální struktury jsou vesměs prohnilé, jakož i většina společnosti. Něco se však vždy nakonec zvrtne a z vítězství je opět prohra, takže se může zase v klidu nenávidět. Nevím sice proč - jeho postoje jsou vesměs morální, praktické chování vůči okolí je ovšem dost originální a diskutabilní. Kniha vyvolává spoustu přemýšlení nad sebou samým a to je vždy dobře.

15.05.2012 5 z 5