čef čef komentáře u knih

Otrávený pohár, Smrt mučednice Otrávený pohár, Smrt mučednice Vlastimil Vondruška

V otráveném poháru jde nepřekvapivě o záhadu, kdo pohár otrávil, proč a hlavně jak. Ve smrti mučednice jsou také velké záhady, tentokráte Jiřímu Adamovi z Dobronína pomáhá Rozárka a bakalář Petr. Obě povídky jsou dobře vypointované a vše se děje na základě logiky, i když orientovat se v tom množství jmen není vůbec jednouché. Opět však velmi pěkná kniha známého dějepisce.

21.05.2024 5 z 5

Únos do světa stínů Únos do světa stínů Kateřina Janouchová

Tak jako v předchozích dílech sledujeme osudy všelijak propletených rodin. Hlavní hrdinka dále, jako zdravotní sestra, rodí a rodí, ale také pátrá po ztracené kamarádce svojí dcery a hledá náhradníka za rozvedeného otecka jejich čtyř dětí. Rovněž jsou zde lesbické, emigrantské a podvodnické motivy a stále je co řešit. Tak děvčata do toho.

20.05.2024 4 z 5

Hra na schovávanou Hra na schovávanou Kateřina Janouchová

Rozvod hlavní hrdinky se táhne a tak pokračují půtky o děti a s dětmi, výčitky a smutnění, jakož i hledání nového partnera. V nemocnici se sice stále komplikovaně rodí, ale, hrůza, ztratila se šéfová. Nakonec jde o obchod s děvčaty z Východu a jejich zneužívání. Již z těchto témat je příznačná skupina čtenářů, kterým se to musí líbit.

19.05.2024 4 z 5

Sesterstvo Sesterstvo Kateřina Janouchová

Můj první díl, i když v této sérii už druhý. Postav je zde habaděj a ještě jsou všelijak provázané. Hlavní hrdinka je rozvádějící se porodní asistentka se čtyřmi dětmi na krku, každé originál, ale roztomilý. Rozebírá se násilí na ženách, a jestli si to mají nechat líbit nebo to vzít do vlastních rukou, jinak lásky, sex, vaření a rozjímání. Román šitý pro ženské čtenářstvo to je jisté, ale jsou zde také kriminalistické motivy, jako únos miminka, znásilnění a pomsta a schopný a krásný policista.

18.05.2024 4 z 5

Rande Rande Halina Pawlowská

Soubor krátkých povídek, veršovánek, mouder, bonmotů, vtipů, gagů, rad, statistik, varování, absurdit, hlášek, hříček a vtipných postřehů ze života společenského, kamarádského, partnerského, rodinného, cestovatelského, profesionálního a hlavně sexuálního, ženy v dětském, nejlepším i seniorském věku. Tyto všechny většinově optimistické, povzbuzující a pozitivní polohy u této pozoruhodné autorky samozřejmě všichni dobře známe, a proto se vždy při čtení, sledování nebo poslouchání jejího rozsáhlého díla vždy dobře pobavíme.

17.05.2024 5 z 5

Horká stopa Horká stopa Kateřina Janouchová

Sex ve všech polohách a úhlech z pohledu dvou žen, matky a dcery. Zažívají také různá dobrodružství, kolem nich se kupí mrtvoly a sami mají mnohdy na mále. Ještě, že mají kolem sebe spoustu stejně pitomých lidiček – lesbiček, psychicky nemocných a jiných pošuků. A to vše v poměrně civilizovaném Švédsku, kde však kupodivu řádí ruští špioni a jiná havěť. Pohádkové vyprávění na dobrou noc jako vyšité.

16.05.2024 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Skoro se to dá vnímat jako skutečné dějiny místa a příběhy skutečných lidí. Samozřejmě je to jen fabulace, ale skvělá a velmi, velmi podobná realitě popisované doby. Věřící a zejména jeptišky to nikdy neměly lehké, v každé době se našly důvody proč a jak jim škodit. Hlavními tématy jsou tedy ženy a pronásledování věřících za komunistů. Pro mne by stačila o dost kratší verze, zejména různé protokoly by zde mohly být o dost pokráceny, ale jako svědectví doby je to určitě úctyhodná práce.

15.05.2024 5 z 5

Koukám a co nevidím Koukám a co nevidím Ivanka Devátá

Krátké fejetonky psané z pohledu člověka, který leccos prožil a hodně toho pochopil. Vtipné a duchaplné tak, jak jsme u autorky po léta zvyklí. Leccos, myslím tím televizní pořady nebo politika, pochopitelně propadlo na smetiště dějin, ale tu chvilinku na přečtení si myslím můžeme pořád dobře dopřát.

14.05.2024 5 z 5

Smrt šumavského poustevníka Smrt šumavského poustevníka Vlastimil Vondruška

Jak jinak než pěkně vyfabulované. Příběh Oldřicha a Oty, hrdinů celé série, pátrajících po vrahovi poustevníka na Domažlicku je hodně spletitý, přeplněný zúčastněnými postavami. Oba mají dost práce, aby se dočkali výsledku, který neohrozí vztahy Českého království s Bavorskem. Mají nového pomocníka, Diviš je tentokráte doma. Pro všechny fandy pana Vondrušky je to opět hezký výlet do středověku a v hojnosti jmen a událostí si určitě budou jenom libovati.

13.05.2024

Osamělá noc Osamělá noc Charlotte Link

Prvotřídní detektivka, která velmi dobře navazuje na předcházející díly. Tentokráte jde o obézní chlapce a o šikanující a milované spolužáky. Objevují se další a další mrtvoly a nikdo neví proč, a kdy už to policie skončí. Příběh má potřebné napětí a hororový závěr je také na úrovni. Nemusím tedy doporučovat, dobré série se chválí sami.

12.05.2024 5 z 5

Karel IV. – Prokleté dědictví Karel IV. – Prokleté dědictví Jaromír Jindra

Pokračování série nepřineslo nic nového. Pokračují peripetie rodiny Rozoumků, o panovníkovi se toho moc nedozvíme, snad o jeho trestném zákoníku a rovnání poměrů v Evropě je zde pár stránek. Jinak se zajímáme o stav Barborky, její dcerky, jejího svůdce a dalších vedlejších postav. Není to bomba, ale číst se to dá.

11.05.2024 4 z 5

Meč pro krále Meč pro krále Michal Zmítko

Nijak jsem se nepobavil – něčeho se mi zdálo příliš, něčeho málo. Moc bylo např. podbízivých řečí, rádoby žhavého sexu a hrubého násilí. Málo bylo zase něčeho originálního, z této doby a místa málo známého. Postavy jednobarevné, zápletka kulhající na obě nohy, celkově vše hodně zdlouhavé. Nejsem tedy nadšen, do mé síně slávy se kniha určitě nezapíše.

10.05.2024 4 z 5

Hon na Bubáka Hon na Bubáka Richard T. Chizmar

Hon na sériového vraha trochu jinak. Vyprávění je takové lidské, většinou z pohledu mladého spisovatele a týká se mnohdy i obyčejného života v malém městečku USA. Na autorovi je znát, že je přítelem Stephena Kinga a je to jen dobře. Na konci knihy budete možná zírat jako vyoraná myš nebo já, takový originální závěr asi bude předpokládat málokdo.

09.05.2024 5 z 5

Vraždy v klášteře Vraždy v klášteře E.M. Powell

Zajímavé z hlediska obrazu života, dělby a popisu práce v anglickém klášteře 12. století. Život mnichů zde byl, kromě modlení, také plný hříchů a trestů za ně, dnes by některé provinění byly možná spíše adorovány. Samozřejmě s vraždami, hlavně s těmi sériovými je to naštěstí stále stejné, viník musí být nalezen a náležitě potrestán. Při čtení tedy zažijeme, podobně jako u všech detektivek, trochu toho napětí a překvapivého rozuzlení.

08.05.2024 4 z 5

Králova spravedlnost Králova spravedlnost E.M. Powell

První díl zajímavé série ze středověku Anglie. Zde se kromě vraždění trošinku seznámíme se životem na vesnici a také se soudnictvím této doby a místa. Nemůže chybět ani sodomita, domácí násilí a postižený. Příběh je možná také trochu krkolomný a ne každý ho přijme, ale reálie jsou snad pravé a jistě stojí za seznámení.

07.05.2024 4 z 5

Dej si na ni pozor Dej si na ni pozor Samantha M. Bailey

Skoro už dnes klasický thriller, kde se děj rozvíjí v jedné rodině a na základě podivných událostí se dostávají blahobytem rozmazlení lidičkové do stresu. Jinou myšlenku z tohoto díla asi nedostanete, naštěstí je to napsáno proficky, takže kdo má tyto napínáky rád, tak se s přimhouřením obou očí může i pobavit. Jenom před tím proboha nečtěte něco opravdového z reálného života obyčejných lidí zejména ne v méně rozvinutých krajinách nebo v chmurné minulosti.

06.05.2024 4 z 5

Městečko na kraji dějin Městečko na kraji dějin Bernard Wasserstein

Nazývat Krakovets na Ukrajině městečkem je trochu odvážné, spíše připomíná větší obec u nás. Není divu, přehnalo se zde tolik převratů a masakrů, hlavně židů, ale i jiných národností, že se na nějaký rozvoj ani vzepnout nemohlo. Autor si dal opravdu důkladnou práci, aby rozkryl celou minulost tohoto místa a měl co dělat, těch událostí zde bylo opravdu hodně. A když do toho zapojil i rodinné momenty s tím spojené, vzešla z toho opravdu hodnotná kniha. Není sice pro každého, ale kdo se zajímá o historii, by jistě tuto knihu o osudech Haliče opominout neměl.

05.05.2024 5 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Detektivka, kde se hodně prostoru věnuje animozitám v policejním týmu a soukromému životu detektivů. Samotný příběh má hlavní náboj v postavách unesených dětí a vztahy mezi rodinnými příslušníky. Dále se mnoho hovoří o násilí na ženách, potratech péči o děti.
Příběh dobře vygraduje a přináší i mnohá nenásilná poučení.

04.05.2024 4 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Dobrá detektivka s mnoha motivy např. složité rodinné vztahy, dávná nehoda, nezvedení spolužáci, takže je obtížné předvídat konečné řešení a to je ovšem jen dobře. Samozřejmě některé propriety jsou ohrané, třeba jako popudlivý šéfík, geniální žena jako hlavní vyšetřovatelka a našlo by se toho více. Ale není třeba – dobře si počtete, pokud ovšem máte vraždění v knize rádi.

03.05.2024 5 z 5

Dlouhé stíny Dlouhé stíny Charlie Donlea

Příběh dvou geniálních autistek, které, každá v jiné době pátrají po zvráceném vrahovi, který se ukájí škrcením svých obětí i sebe. Rafinovaně vystavěno to tedy je, napětí nechybí a čtenář si tak také může dovolit postupně odhalovat všechna ta tajemství. Scéna tedy nasvícena a pusťte se do toho – neprohloupíte.

02.05.2024 5 z 5