CarolineR. CarolineR. komentáře u knih

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Wow! To byla neskutečná šleha. Kniha je psána nesmírně čtivým způsobem bez jediného hluchého místa. S každou další stránkou napětí graduje a vy prostě chcete a hlavně musíte vědět víc. Pokud jste příznivci napínavých psychothrillerů s nečekaným zvratem a líbily se Vám tituly „Dívka ve vlaku“ nebo „Zmizelá“, tak upalujte do nejbližšího knihkupectví. Tohle je volba přesně pro Vás.
Napínavé. Čtivé. Strhující.
Doporučuji všemi deseti!

25.09.2023 5 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Anglii sužuje série brutálních vražd. Každá z nich vykazuje povědomý modus operandi, který byl již v minulosti dříve spatřen, přičemž vždy odkazuje na jiného sériového vraha.
Kemper. Dahmer. Zodiak a další. Kam až je pachatel ochoten zajít?
Brutální, provokativní, místy až zbytečně vulgární a díky nevšední ořízce i zároveň velmi vábivé dílo.
Kopírák je zcela určitě nejkontroverznější knihou roku vyvolávající rozporuplné pocity na všech frontách. Z mého pohledu se jedná o víceméně povedený thriller, ve kterém není nouze o překvapivé zvraty, a to skutečně do poslední stránky.
Nutno zmínit, že členění textu do kratších kapitol bylo knize rozhodně ku prospěchu, jelikož ději dodávají tolik potřebnou svižnost a údernost.
Své mouchy kniha jistojistě má, ale určitě bych ji nezatracovala. Dejte ji šanci a udělejte si obrázek sami.

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

Nenáročný existenciální román, který Vás donutí zamyslet se nad tím, co je v životě skutečně důležité a bez čeho byste se naopak obešli. Budete se usmívat a zároveň zadržovat slzy. I přes ústřední složité téma, obohacené filosofickými prvky, se kniha čte velmi dobře a je spíše jednohubkou, kterou v klidu "slupnete" v rámci nedělního odpočinku.
Ačkoliv se jedná o můj první úlovek z řad současné japonské literatury, musím uznat, že jsem velmi mile překvapena.
Celkový dojem mi nicméně lehce ruší závěr knihy, který působí dost ukvapeně a přijde mi poněkud ochuzený.

07.11.2023 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Recenze této knihy by se dala jednoduše shrnout do tří slov. Úžasný čtenářský zážitek.
Tuto překrásnou knihu doporučuji všem, kteří mají v oblibě hluboké příběhy ze života a nevadí jim komplikovanější témata.
*****
Dawn byla v minulosti nadějnou archeoložkou působící v Egyptě. Vážná nemoc její matky ji ale donutila opustit vše, co tak bezmezně milovala.
Jako zázrakem přežije pád letadla, což ji donutí k zamyšlení, jestli rozhodnutí, která v minulosti učinila, byla ta správná.
Tento životní milník se rázem stane katalyzátorem událostí směřujích ke dvěma zcela odlišným cestám. Po které z nich se Dawn nakonec vydá?
Autorčin osobitý způsob vyprávění na mě zapůsobil již od prvních stránek. Už teď se těším na druhé čtení, díky kterému do sebe jednotlivé dílky skládačky lépe zapadnou.
Jodi Picoult čtenářům dopřává nejen požitek z dokonale propracovaného příběhu, ale také jim rozšiřuje obzory a díky vážnosti témat, která ve svých dílech rozebírá, útočí na citlivá místa v našich srdcích.
Zpočátku je kniha spíše informativní a děj je pod vahou odbornosti lehce upozaděn. Autorka čtenářům předkládá témata ze světa egyptologie a kvantové fyziky, a proto může být pro někoho obtížnější začíst se. Když se ale prokoušete tou těžší části, následující sled událostí vás donutí knihu pevně sevřít a nepustit, dokud nebudete znát finální rozřešení.

13.04.2023 5 z 5

Krámek s fantazií Krámek s fantazií Tabitha Bird

Nádherný a okouzlující příběh o putovním krámku, jenž nabízí možnost naplnit ztracené sny či spojit se s milovanou osobou, která již není mezi živými. Nedlouho po dalším přesunu krámku však jeho strážce zjišťuje, že umírá a bude muset urychleně najít svého nástupce. V australském městečku Boonah je řada těch, kterým kouzla krámku jistě pomohou vyrovnat se s nepřízní osudu. Otázkou ale zůstává, kdo z nich je onen vyvolený?
Tento magický román je doslova oxymóron v praxi, či chcete-li koktejl smutku a radosti smíchaný v poměru 1:1. Slzy dojetí, hřejivé objetí a spoustu krásných myšlenek, to vše Vám Krámek s fantazií poskytne. A možná ještě mnohem víc ...

13.04.2023 5 z 5

Vražda v Mallowan Hall Vražda v Mallowan Hall Colleen Cambridge (p)

Anglie, třicátá léta dvacátého století.
Mallowan Hall, sídlo světoznámé autorky detektivek, Agathy Christie, se stane místem činu vraždy. Tu ovšem nebude vyšetřovat Agatha, jak by se jistě nabízelo, ale její hospodyně Phyllida.
Tato kniha nabízí neotřelou zápletku se starobylým nádechem, kořeněnou pravým britským humorem. Jedná se o velmi napínavé čtení, které ve Vás vyvolá příjemnou vlnu nostalgie na oblíbené detektivní příběhy z pera samotné Agathy Christie.
Pomyslnou třešničkou na dortu je okouzlující obálka korunovaná dokonale barevnou ořízkou.
Ačkoliv to z mého pohledu na plný počet není, knihu rozhodně doporučuji a těším se na další případy, které by mohla Agathina hospodyně a především přítelkyně Phyllida vyřešit.

13.04.2023 4 z 5

Poutavé, edukativní, dojemné a místy i úsměvné čtení, při kterém Vám stránky proletí pod rukama jako samotný vrtulník nad hlavou. Během čtení si zopakujete (případně osvojíte) základy první pomoci, prožijete jeden den na zachránce i na urgentním příjmu a dozvíte se třeba i to, jací jsme my Češi pacienti.
Povinná četba aspirující na knihu roku, o které se v knižním světě mluví pouze a jenom v superlativech.
S čistým svědomím knihu doporučuji, zarytým nečtenářům nevyjímaje.
Martin Moravec je prostě a jednoduše králem knižních rozhovorů a společně s lékařem Markem Dvořákem zaslouží obdiv nás všech.

27.12.2023 5 z 5

Srdcervoucí autobiografie bývalé dětské herečky Jennette McCurdy odhalující šokující detaily jejího dospívání s jistou dávkou černého humoru.
Jak daleko mohou rodiče při výchově svých dětí zajít a jak to dopadá, když si rodiče plní vlastní sny na svých dětech?

Velmi bolestivé vyprávění mladé ženy, která se stala navzdory svému vlastnímu přesvědčení hollywoodskou hvězdou dle přání své nemocné "milující" matky. Jennette ve své autobiografii popisuje, co všechno musela od svých šesti let obětovat, aby se stala úspěšnou a žádanou herečkou. Na pozadí jejího dospívání a kariérního růstu sledujeme silně toxický vztah v rovině matky a dcery a od něj se odvíjející obrovské množství traumat.

Tento šokující memoár ve Vás bude rezonovat ještě pár dní po dočtení, jelikož je zde naprosto precizně popsána destrukce něčeho natolik křehkého a nevinného jako je dětství samotné. Velmi si cením toho, že se Jennnette se světem podělila o tak intimní a bolestivé téma, které ji bude bezesporu provázet po zbytek celého života.

19.11.2023 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Dojemný příběh o trojlístku duší, který zahřeje a pohladí. Hlavní myšlenka spočívá v tom, že rodina může mít různé podoby a pokrevní pouto nemusí znamenat zhola nic. Příběh je doplněn o řadu zajímavých myšlenek, které knize i samotnému příběhu dodávají ještě větší kouzlo. Možná jsem od knihy očekávala víc, ale i tak to byla moc příjemná oddechovka.
"... štěstí je odměnou za protrpělé strasti."

Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Kniha útěchy je pomyslným záchranným kruhem ve chvílích, kdy se člověk potýká s nepříjemnými pocity a myšlenkami. Tato sbírka povzbuzujících pravd, aforismů a fejetonů dokáže jako mávnutím kouzelného proutku zaručeně zvednout náladu. Autor v knize popisuje vlastní pocity během svého dlouholetého boje s depresí a úzkostmi, ale také přidává příběhy inspirativních lidí, které člověka ujistí, že "nic není silnější než jiskřička naděje, která nikdy nezhasne".
...
"Občas stačí prostě být a něco cítit. Prokousat se dnem, jíst chipsy a přežít, a to bohatě stačí."

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Naprosto brilantní kniha. Autorka disponuje zcela výjimečným smyslem pro vyprávění neobyčejných příběhů, které Vás již od prvních stránek vtáhnou do děje natolik, že je téměř reálně prožíváte spolu s hlavní postavou.

Doporučuji, doporučuji a ještě jednou doporučuji! Tato kniha je naprostý klenot mezi romány současné literatury. Nepochybně jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

14.03.2024 5 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

Humorná sbírka příběhů ze světa on-line seznamování, nejen z autorčina života. V podstatě se jedná o stand-up přenesený do knižní podoby, který hravě zfouknete během líného odpoledne. Ačkoliv jsou některé historky bezesporu alespoň trošičku přikrášlené, svůj účel pobavit čtenáře jistě splní.
Ke knize jsem se dostala zcela náhodou, díky projektu LiStOVáNí v podání Lukáše Hejlíka a Pavly Dostálové, kteří svým talentem dokázali i z lehce úsměvných historek vykouzlit příjemnou bolest bránice.

Ultimátum Ultimátum T. J. Newman

Na tuhle knihu jsem se těšila možná až moc a očekávání, která jsem měla, nebyla až tak úplně naplněna. Nicméně i tak se jedná o velmi povedený a napínavý thriller psaný rukou bývalé stevardky, na který koupila filmová práva společnost Universal Studios. Pevně doufám, že se filmového zpracování chopí kvalitní tým a povýší tento román ještě o level výš, než je kniha sama.