Čand@ Čand@ komentáře u knih

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Vďaka Dobrým znameniam som sa kedysi dostala k Terrymu Pratchettovi a jeho Úžasnej Zemeploche, ktorého som dovtedy nepoznala a za čo im obvzlášť ďakujem, lebo mi následne zaistili dlhé mesiace neskutočnej zábavy.
Siahla som po nich v knižnici náhodne - páčil sa mi pozitívny názov. A nestačila som sa čudovať. Vynikajúci suchý čierny humor, presne tak, ako to dokážu iba Angličania. Kniha rozhodne patrí medzi tie nezabudnuteľné v mojej čitateľskej histórii. Smelo do nej :).

28.02.2022 5 z 5

Analfabetka je jednoznačne moja favoritka medzi všetkými Jonassonovými knihami, ktoré tu zatiaľ vyšli. Milujem ju, obdivujem ju. Ozaj som sa nasmiala, až ma brucho bolelo. Kam na tie vtipné zvraty ten Jonasson chodí? :))
A viete čo? Dajte si audioknihu načítanú Martinom Stránskym. To je jednoducho audioknihový boh :).

28.02.2022 5 z 5

Prázdný svět Prázdný svět David Šenk

Pre mňa prvá kniha tohto autora. Aj keď to má byť román, súhlasím s ostatnými, že ide viac o súbor poviedok, ktoré majú spoločnú nosnú líniu. A ako to už býva u poviedok, aj tu je rozpracovaných či len naznačených mnoho vecí, ktoré by stáli za to, aby ich autor viac rozviedol, pokračoval v nich, no nestalo sa. Rada si príbehy domýšľam, akurát tu toho bolo na domýšľanie pre mňa asi príliš veľa. Trochu zle sa mi orientovalo v časovej postupnosti, čo rovnako nie je problém na strane autora ale na mojej. Občas som sa musela vracať, aby som si udalosti dala do súvislostí. Napriek tomu som sa začítala veľmi ľahko, svet Domoviny je postavený dosť zaujímavo. Však posledná tretina knihy sa mi bohužiaľ začala akosi vliecť, stálo ma dosť námahy prinútiť sa nepreskakovať stránky, lebo to z úcty ku ktorémukoľvek autorovi jednoducho nikdy nerobím. No oceňujem veľmi pekný a bohatý jazyk knihy, radosť čítať.

28.02.2022 2 z 5

Hugo a jeho velký objev Hugo a jeho velký objev Brian Selznick

Toto je snáď najzvláštnejšia kniha, aká sa mi doteraz dostala do rúk. Román, v ktorom ilustrácie nie že dopĺňajú dej, ale priamo ho vyprávajú a sú jeho neodpárateľnou súčasťou, sa len tak nevidí. Knihu som čítala svojej mladšej dcére na dobrú noc. Jej originálne spracovanie s celostránkovými kresbami bolo pre mňa i pre ňu fantastickým umeleckým zážitkom. Chválim. A film som ešte nevidela :)

15.02.2022 5 z 5

Neviditelní Neviditelní Vlastimil Vondruška

Hm.. myslím, že pomerne reálna fikcia, ako by to tu všetko pri dnešnej hyperkorektnosti, pozitívnej diskriminácii všetkého neväčšinového a niekedy až "povinnej" tolerancii kadečoho mohlo raz dopadnúť. V ďalších komentároch som čítala predovšetkým narážky súvisiace s dnešnou covidovou situáciou. Mňa teda viac zaujalo vykreslenie spoločnosti, kde je mládež až do dospelosti nútená považovať sa za neurčité "to" a až potom si každý má vybrať svoju pohlavnú identitu nie podľa vlastného cítenia ale pod tlakom rodinných a spoločenských požiadaviek. Pre mňa je táto kniha o nebezpečenstve, ako sa dobrá myšlienka (v tomto prípade o medziľudskej tolerancii a záchrane planéty) dokáže zvrhnúť časom v opačný extrém. Nie som prudérna staromilka, ale tento príbeh práve ukazuje, že asi nie je na škodu si i v tolerancii určiť "odtiaľ potiaľ".
Zaiste súhlasím, že literárne by som to zaradila do young adult - pomerne jednoduché dialógy, nijako zložité charaktery postáv i samotný dosť predvídateľný dej tomu celkom zodpovedajú. Však napriek tomu, že "young adult" ja už rozhodne nie som, ma to bavilo. Nenáročná oddychovka, ktorú rada odporúčam pre zamyslenie sa nad našou budúcnosťou.

15.02.2022 2 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Moja cesta k tejto útlej knihe bola fakt zložitá. Začala som ju čítať snáď päťkrát, no ani raz to nedopadlo. Nedokázala som sa prekúsať ani cez prvých pár strán. A to si nemyslím, že som čitateľský analfabet. Jednoducho toto išlo úplne okolo mňa. Až som narazila na audio, ktoré neuveriteľne strhujúco načítal Ladislav Mrkvička. Poviem vám, ešte nikdy som sa tak veľmi netešila do práce, ako tie asi 3 dni, čo som to cestou počúvala v aute. Hemingway je borec, ale jedným dychom dodávam, že až pán Mrkvička dodal príbehu v mojich ušiach tie správne grády. Z takej v podstate nudnej záležitosti, akou lov rýb pre mňa ako nerybára je (more či rybník - všetko jedno), dokázal svojim rozprávačským umením vykresať napínavú záležitosť. Tlieskam obom umelcom.

07.02.2022 5 z 5