Čand@ Čand@ komentáře u knih

Pijan Pijan Hans Fallada (p)

Husté! A teraz mi niekto vysvetlite, prečo je alkohol stále legálnou drogou, keď dokáže takto totálne rozložiť človeku život na cimprcampr úplne rovnako ako nelegálne drogy. Bohužiaľ mám vo svojom okolí nejeden podobný zmarený osud. Smutné, keď jeden takýto pijan zničí nielen seba, ale i celú svoju rodinu. Aký je rozdiel oproti zakázaným látkam?

23.02.2023 4 z 5

Branky Body Kokoti Branky Body Kokoti * antologie

Už som si začínala myslieť, že som asi feministka. Bavila som sa výborne. Užila som si smiechu i krútenia hlavou nad ľudskou hlúposťou a (zväčša mužskou) hrubosťou. Ozaj výborné komentáre diania okolo nás žien. Však na druhej strane, u poniektorých som si vravela, že nájsť v nich niečo urážlivé pre ženy muselo autorku stáť asi veľkú námahu, prípadne zapojiť nemálo fantázie. V niektorých situáciách som nič “závadného” nevidela, kým mi to autorka polopate nevysvetlila, čo tam vlastne mám hľadať. Nakoniec teda predsa len asi feministka nie som. Ale nevadí! Čítajte, stojí to za to.

22.02.2023 3 z 5

Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Pénélope Bagieu

Skvelé! Prečo nám nikto nehovoril o týchto ženách už v škole? Prečo ich nie sú plné časopisy, knihy, médiá? Vyzerá to, akoby všetku múdrosť sveta vymysleli muži, všetko krásne umenie stvorili muži, za všetkým užitočným stáli len muži… pritom to tak nie je. Každú z nich som si našla, aby som si o nej prečítala viac. Je mi ľúto, že takmer žiadne z týchto mien som doteraz nepoznala. Som nadšená. Veľmi inšpiratívne. Aj keď napr. Shaggs sú podľa mňa v tomto výčte trochu naviac, keďže, pokiaľ sa dá usudzovať z dostupných prameňov, v ich prípade išlo skôr až o maniakálnu neústupnosť ich otca než o ich vlastnú túžbu niečo dokázať.

15.02.2023 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Po rokoch som sa pustila do sci-fi. Hoci filmy pozerám pomaly každý, čo sa v kine objaví, knihy tohto žánru som tak akosi nechtiac opustila dávno dávno. A bol to pekný návrat, akoby som bola späť na strednej. Veľmi sa mi páčila Ich forma písania. Vízia osídlenia Mesiaca fajn, aj tá mnohonárodná zmes obyvateľov je logická, hoci neviem, či v realite by to bolo práve takéto zloženie národov. Technickým veciam veľmi nerozumiem, čiže v tomto ohľade plne dôverujem autorovej fantázii. A pokračovanie by som po večeroch kľudne prečítala tiež.

14.02.2023 3 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Ale nie… Kristina tentokrát kombinovala, kombinovala, až to celé prekombinovala. Tak veľmi chcela, aby to bolo zaujímavé, až sa to stalo nezaujímavým. Zdá sa, akoby mala rozpracovaných pár dobrých nápadov na nové knihy, ale vydavatel už na ňu tlačil, tak to voľajako zmatlala všetko dokopy a zrodili sa nevydarené “Sedmikrásky”. Obávam sa, že ďalšie autorkine diela už vyhľadávať asi nebudem.

10.02.2023 2 z 5

Poutnice – Tři cesty do Santiaga Poutnice – Tři cesty do Santiaga Alena Ježková

Ak sa táto knižka pre niekoho stala inšpiráciou vydať sa na púť, u mňa mala bohužiaľ opačný efekt. Nie však autorkinou vinou. Napísala to veľmi dobre. Natoľko dobre, že mi celkom zhatila moju túžbu sa raz na túto cestu vybrať tiež. Toto totiž nie je výlet na Sněžku či do Jánošíkových dier. Toto je fakt veľká výzva pre telo i ducha. A priznávam si, nedala by som to. Som už príliš zhýčkaná pohodlným životom. O to väčší môj obdiv patrí tým, čo to zvládli, dokonca i opakovane.

06.02.2023 3 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Hovorte či píšte si čo chcete, King bude vždy pre mňa jednoducho božský, ako býval pre iných božský Kája :). “Beznaději” som úplne beznádejne prepadla a to až tak, že keď som jednu noc ostala doma sama, tú knihu som ani nevzala do rúk. Predsa sa nebudem hrať na hrdinku, že by som sa nebála, keď by som sa, že… King dobre vie ako na to a nemá cenu rýpať sa v nepodstatných maličkostiach. Pomodlite sa a nechajte sa uniesť temnými zákutiami Kingovej mysle do Tekovej krvavej reality.

02.02.2023 5 z 5

Tutanchamon: Století záhad a objevů Tutanchamon: Století záhad a objevů Miroslav Bárta

Čo to človek vie z rôznych dokumentov v telke, z článkov v časopisoch či zo zmienok v iných knihách. Táto kniha ma zaujala na prekrásnej výstave v Brne, venovanej Tutanchamónovej hrobke. A veru nie som sklamaná. Je vskutku nabitá informáciami a vďakabohu podanými veľmi príťažlivou formou, hoci ide o literatúru faktu. Vidno, že autor ozaj vie, o čom píše a vie to i nám laikom podať zrozumiteľne a čtivo.

25.01.2023 5 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Nedá mi nespomenúť si na DaVinciho kód či vlastne hociktorú inú knihu od Dana Browna. Chýba len ich duchovná mystika… No fajn čítanie, Enzo mi sedí - konečne ktosi chytrý, čo si pritom prvoligovo neprepíja mozog :). Nečakajte však bohaté a ponuré popisy prostredia, také typické pre Maya. Toto je z úplne iného súdku.

25.01.2023 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Asi milujem Fredrika Backmana. On proste vezme na pohľad obyčajný príbeh, lenže vie ho napísať tak, že vás to úplne dostane. Musíte o ňom rozmýšľať… na čiu stranu sa postaviť? Dobrí sa zdajú byť zlými a tí na prvý dojem zlí sú zas dobrí. Ten jednoduchý príbeh je zrazu plný nejednoduchých postáv a jeho linka vás okúzli, dojme, nadchne, naštve… to všetko v jednom. Veľmi sa teším na 3. pokračovanie.
“Kolik je toho potřeba, abychom byli dobří rodiče? Nijak zvlášť moc. Jenom všechno. Jenom úplně všechno.”

08.01.2023 5 z 5

Ohrada Ohrada Ivan Binar

Naozaj zaujímavá záležitosť. Na neveľkej vzorke obyvateľov jediného domu metaforicky zobrazená naša totalitná história. Nájdete tam všetko… nezaslúžené povýšenie, nespravodlivý trest, bezmocné odovzdanie sa osudu a prispôsobenie sa i neutúchajúcu vieru v lepší zajtrajšok, ľudí slušných i tých, čo prezliekajú kabát podľa toho, kam vietor zafúka, sladkú nevedomosť i boľavú túžbu dostať sa von za ohradu, detskú naivitu i mladícky vzdor.

31.12.2022 4 z 5

Nechtění Nechtění Kristina Ohlsson

Ja som také trdlo, že sa púšťam do kníh, o akých som si už veľakrát povedala, že také čítať nechcem. Utrpenie detí mi ako každej normálnej matke nerobí dobre, no a vidíte, napriek tomu neodolávam. Začnem čítať a aj keď mám z toho nervy a bolí ma z toho srdce, nemôžem prestať, lebo chcem, nech už konečne niekto toho parchanta odhalí a zaživa rozkrája na kúsky, lebo nič iné si nezaslúži. To je plus tejto knihy - napísaná tak dobre, že ju nechcete odložiť. Oceňujem, že autorka zbytočne nezabieha do krvavých detailov, a na druhej strane mi zas vadilo neustále upozorňovanie na to, ako chlapi podceňujú schopnosti svojej mladej kolegyne. Fakt je potreba i v detektívkach či thrilleroch bojovať za “genderovú spravodlivosť”? Za to a za trochu odfláknutú postavu zločinca (vlastne som sa o ňom nič moc nedozvedela) je odo mňa mínusová hviezdička.

20.12.2022 4 z 5

Našeptávač Našeptávač Alex North

Vynikajúce! Nevedieť, kto je autor, pripísala by som tento thriller Kingovi . Mrazivé a napínavé čítanie s mystickým nádychom, moje oči od radosti nevedeli prestať čítať. Priam vzorová ukážka toho, ako má tento žáner vyzerať .

11.12.2022 5 z 5

Ryba Ryba Erlend Loe

Zvláštne, že som túto drobnosť našla v knižnici v oddelení pre dospelých. Ale asi preto, že aj dospelý by sa mal raz za čas vrátiť tam, kde je všetko jednoduché a jasné, každé rozhodnutie je správne, kde nič nie je problém a to, čo sa dospelému zdá nelogické, tu je celkom prirodzené. Výlet do nekomplikovaného Kurtovho sveta bol veľmi milý, taká fajn psychohygiena :). A ilustrácie vynikajúce.

24.11.2022 4 z 5

Agent 6 Agent 6 Tom Rob Smith

Za mňa oveľa lepšie než druhý diel. Tým som bola doslova sklamaná a som rada, že tentoraz to tak nebolo. Celý dej odohrávajúci sa v USA, v Afgánistane i v Rusku bol pre mňa zaujímavý. Všetka tá mladícka naivita, nekončiaci strach a ústupky pod nátlakom režimu, boje o moc, čo sa nezastavia pred ničím, politické intrigy, špičkovanie agentov jednej i druhej strany, záver hodný pokračovania. Páčilo sa mi to.

18.11.2022 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Prečo len sa tu všetci chlapi chovajú ako hulvátski a bezcitní neotesanci? Žiadny prejav lásky… k manželke, k deťom, voči nikomu… len drina a drina a sem-tam sa ukojiť a je jedno na kom… Aký otec, taký syn. A život žien generáciu za generáciou taký bezútešný, bez štipky radosti. Akoby tento dom bol zakliaty a ktokoľvek doň vstúpi, už sa z neho nevymotá. Príšerný životný údel. Zasiahlo ma to a som vďačná, že žijem dnes a tu a nie vtedy a tam. Veľmi dobre napísané.

28.10.2022 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tak bohato vykreslené charaktery toľkých postáv, tak nenásilne rozprávaný silný príbeh, tak ťažko udržať vlastné emócie na uzde… ďalšia pre mňa nezabudnuteľná záležitosť.

21.10.2022 4 z 5

Utajovaný projev Utajovaný projev Tom Rob Smith

Prvý diel bol pre mňa bomba. Druhý za ním bohužiaľ dosť krivká. Časť odohrávajúca sa v ZSSR veľmi dobrá, napínavá, hltala som… Po presune do Maďarska to však išlo dole vodou.. príliš prekombinované, zvraty príliš nasilu, akože hlavne aby nejaké boli.. priam telenovelové prekvapenia typu “stále žije!”, alebo “je to tvoj syn!”. Postava Fraery veľmi neuveriteľná … taká sovietska “Angelika - markýza anjelov”, čo? :)) Hm, dúfam, že tretí diel sa vráti do kvalitnejších koľají.

26.09.2022 3 z 5

The Crown: Podrobná historie The Crown: Podrobná historie Robert Lacey

Vypočula som ako Četbu na pokračování v aplikácii Českého rozhlasu. Pre mňa fajn doplnok k seriáli Koruna. Zo sfilmovaných či televízne spracovaných kníh sa vždy nedostane na plátno či na obrazovku všetko, čo je v nich napísané. Tak je to i v tomto prípade. Pre tých, ktorých zaujíma história britskej kráľovskej rodiny, ide zaiste o zaujímavú četbu. Odporúčam.

23.09.2022 3 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Touto knihou, akokoľvek výborne napísanou, si definitívne potvrdzujem, že nie som bohémsky intelektuál. Hlboké myšlienky preložené množstvom nahoty a nevier, táto kombinácia je pre mňa dosť divočina. Bola som rozhodená - chcela som čítať tie hlboké myšlienky a nechcela som čítať tie divnosti priečiace sa môjmu morálnemu presvedčeniu. Nie je však i to účel krásnej literatúry vyvolať v človeku rôzne pocity, dumať si nad nimi, s niečím nesúhlasiť a z iného byť nadšený…? Ako dobre, že môžme čítať, čo sa nám zachce a tvoriť si tak vlastnú osobnosť.

17.09.2022 2 z 5