bupilla bupilla komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Práve dočítané a teda fíha, toto bola pecka.
Zatiaľ čo po úžasnom Marťanovi som bola z Artemis trošilinku sklamaná, Spasitel ma dostal do kolien a jednoznačne je skvelý ako Marťan, ak nie lepší!
Mala som chuť na poriadne sci-fi, kde si pri čítaní aj potrápim svoje mozgové závity a kde dostanem kopec nezvyčajných námetov k zamysleniu a Spasitel mi to všetko poskytol a ešte aj oveľa viac.
Smiala som sa, chytala za hlavu, aj som bola dojatá - kniha vo mne vyvolala silné emócie a Grace mi bol od začiatku do konca príbehu veľmi sympatický a blízky, jeho myšlienkové pochody, nápady, jeho húževnatosť - zanechalo to vo mne hlboký dojem.
Technických vecí je tu zas celá kopa, čítanie chce sústredeného pozorného čitateľa, ale je to všetko napísané s ľahkosťou a naozaj zrozumiteľne, aj v tomto je Weir jednoznačne majster :)
Celkom by som prijala aj filmové spracovanie :)
Za mňa kniha jednoznačne stojí za to, porovnateľne dobré sci - fi sa len tak nenájde.
Bude pokladom v mojej knižnici a určite sa k nej budem rada vracať :)

23.10.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Konečne som si tento podmanivý príbeh prečítala, asi som čakala na toto prekrásne nové vydanie :)
Toto vydanie je pre mňa vyslovene lahôdkou, páči sa mi grafické spracovanie a papiere sú tiež prekrásne.
Príbeh mi samozrejme je známy už celé desaťročia, kedysi dávno som videla filmové spracovanie, ale zabudla som na rozuzlenie a tým pádom som si teraz to čítanie neskutočne užila :)
A ten archaický jazyk - až ma prekvapilo, ako dobre mi to padlo. Vyslovene som sa niesla na vlne príbehu, slov, viet... a pôsobilo to mňa tak zvláštne upokojujúco a pútavo zároveň.
Veľmi ma bavili dialógy, všetky postavy a to prostredie, tá výborne vykreslená ponurá atmosféra.
A idem si rovno pozrieť aj filmové spracovanie z roku 2000, nech ešte chvíľu zotrvám v tomto príbehu :)
Poklad v mojej knižnici a odporúčam všetkými desiatimi.

17.03.2022 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Tretí príbeh vrchného inšpektora Gamache a zase dokonalosť!
Definitívne som sa zamilovala do spôsobu písania a stavania príbehov tejto autorky.
Bravúrne premyslené, výrazné zaujímavé postavy, rôznorodé vzťahy, každý z hrdinov si popri hlavnej detektívnej zápletke žije svoj život a my ho prežívame s ním.
Dej ma vtiahol, pohltil... ale zároveň som čítala pomaličky (šetrila som si knihu :D), užívala si každú jednu vetu, veľa premýšľala...nakoniec som knihu aj tak mala za necelé dva dni prečítanú, ale bude vo mne ešte dlho doznievať.
Je to ten prípad, keď je kniha tak skvelá, že po jej dočítaní neviem po akej knihe siahnuť... silný, výnimočný príbeh.
Teším sa na ďalšie časti tejto série, len ma mrzí, že niektoré už je aj problém zohnať.
Za mňa dokonalá detektívka, ktorej absolútne nemám čo vytknúť. Ostáva v mojej knižnici a budem sa k nej rokmi rada vracať :)

04.11.2021 5 z 5

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Bola som trošku presladená Vianocami - mala som chuť na temný, hĺbavý, kúzelný a hlboký príbeh a tušila som správne, že od tejto knihy presne to dostanem.
Od autorky som už čítala Třináctý příběh, ktorý ma úplne dostal a uchvátil a po prečítaní tejto knihy môžem povedať, že sa mi páčila ešte omnoho viac. :)
Som nadšená zo spôsobu, akým autorka píše, ako ukladá slová do viet a myšlienky do slov, ako dokáže vyskladať naozaj bohatý príbeh - bohatý na zápletky, zvraty, ale aj na hrdinov... a pritom sa čitateľ v príbehu ani na chvíľku nestratí a už po pár stránkach je vtiahnutý do deja tak, že cíti jeho vône aj pachy, teplo aj zimu... útulnosť aj nehostinnosť. Hovorím samozrejme za seba - na mňa príbehy Diane presne takto pôsobia.
Výnimočný príbeh, úžasne vyskladaný a premyslený do posledného detailu.
Atmosféra vykreslená dokonale.
Postavy plastické, uveriteľné a veľmi zaujímavé.
Všetko do seba krásne zapadne a na konci máte pocit úspešne zloženého puzzle z naozaj mnohých dielikov :)
Na každú otázku dostanete uveriteľnú odpoveď, napriek tomu vo vás kniha zanechá pocit kúzla, niečoho medzi nebom a zemou, čomu chcete veriť a prijať to za svoje.
Vychutnávala som si každú vetu - som uchvátená spôsobom myslenia autorky a dúfam, že ešte napíše veľa príbehov. :)
Len a len odporúčam a pritom sa vedome vyhýbam príbehom z viktoriánskej doby, ale v tomto príbehu som sa ocitla nesmierne rada a nechcela som, aby skončil :)

07.01.2022 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tak som ju zase prečítala, po mnohých rokoch a zase ma úplne dostala.
Pohltila ma tak, že som ju za deň a pol mala prečítanú, nedalo sa inak.
Je to tak silné, surové, depresívne a pritom tak podmanivé čítanie.
Čo všetko môže spôsobiť jedna nenaplnená, nešťastná láska...
Postavy sú svojim spôsobom všetky priam neznesiteľné, napriek tomu ma ich osudy veľmi zaujímali a obracala som stránku za stránkou...
Príbeh ma tak silnú atmosféru!
Tá kniha ma zasiahla tak, že neviem po akej knihe teraz siahnuť?! Áno, knihomoľská opica ako svet :D
Odporúčam všetkými desiatimi, aj keď s vedomím, že na knihu je treba mať to správne duševné rozpoloženie a aj trochu trpezlivosti navyše. Ale myslím, že každý z nás má občas chuť na "ťažšie" čítanie alebo vyslovene na klasiku... a táto určite stojí za to.

09.04.2022 5 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Dlho som váhala, či si knihu kúpiť, lebo knihy okolo ktorých je "hype" u mňa často spôsobujú nechuť a nedôveru.
Ale teraz som rada, že ju mám :)
Ilustrácie sú kúzelné a majstrovské.
Text pôsobivý, láskavý, milý.
Knihu mám dva týždne a už som si ju prečítala viackrát.
Pastva pre oči a balzam pre dušu :)

Verity Verity Colleen Hoover

Tak som si to prečítala aj ja, zo zvedavosti, lebo počtom hodnotení aj samotným priemerným hodnotením je táto kniha naozaj mimoriadne vysoko - bola som zvedavá, aj keď anotácia ma ktovieako nelákala.
A žiaľ, nepridám sa k nadšencom a vlastne ani nechápem, prečo je kniha tak populárna a prečo sa tak páči...
Je fakt, že sa číta veľmi ľahko, je pútavá, jednoducho a úderne napísaná, dala som ju za pár hodín a nechcelo sa mi od nej odchádzať. A v niečom bola originálna, to oceňujem tiež.
Ale tá nereálnosť, jaaaaj! Toto nie veru. To bolo tak "pritiahnuté za vlasy", až to bolo komické.
Oceňujem, že v slovenskom preklade je názov Verity a text sa zaobišiel bez vulgarizmov.
No samotný príbeh za mňa ledva priemerný a keby som ho nečítala, asi by som o nič neprišla.

20.03.2022 3 z 5

Knihkupectví ztrát a nálezů Knihkupectví ztrát a nálezů Susan Wiggs

Prekrásna kniha.
Dojemná, smutná, ale s poriadnou dávkou životného odhodlania aj nádeje.
Pretkaná úsmevnými dialógmi aj jemne napínavá.
Romantická linka krásna a uveriteľná.
Hrdinovia zaujímaví a dostatočne vykreslení na to, aby som sa do nich dokázala vcítiť, to veľmi oceňujem.
Starý charizmatický dom, kníhkupectvo v tomto staručkom dome, všadeprítomná vôňa kníh a hlavná hrdinka a jej maminka poriadne knihomoľky.
Tá atmosféra kníhkupectva bola úžasná.
Táto kniha ma neskutočne potešila, úžasne som si pri nej oddýchla, zažila celú škálu emócií, dojatie sa striedalo s úsmevom, smútok s radosťou.
Príbeh, ktorý bude vo mne dlho doznievať.
Odporúčam všetkým knihomoľkám. :)

31.01.2022 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Toto bolo krásne.
Dočítané pred pár dňami a aj keď som už medzitým prečítala ďalšiu knihu, táto vo mne stále doznieva a veľa na ňu myslím. A toto u kníh veľmi oceňujem, keď vo mne zanechajú tak silný dojem.
To je tak pútavý príbeh a tak skvelo napísaný. Dynamika sa strieda s hĺbavosťou, opisy prostredia silné a dlhé tak akurát, zaujímavé postavy a tá kúzelnosť, ktorá sa tiahne celým príbehom ako trblietavá jemnučká a pritom pevná niť... krása.
Je to príbeh Krásky a Zvieraťa, ale zároveň aj nie je - je to v istom smere oveľa viacej a autorka tento retelling napísala naozaj výborne.
Moja dávno dospelá duša a myseľ tu našla toľko podnetných myšlienok... a zároveň moje vnútorné dieťa sa vrátilo do čias, keď som sa zoznámila s Kráskou a Zvieraťom a bola prvýkrát očarená týmto nadčasovým príbehom. Ako gymnazistka som opakovane šla sama do kina na vtedy nové filmové animované spracovanie. V kine som bola len ja, kopec detičiek a zopár dospelých, ktorí deti sprevádzali :D
A tá prekrásna obálka ako bonus - jednoznačne ďalší poklad v mojej knižnici a ja knižku môžem len a len odporúčať.

28.01.2022 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Tak toto bolo výborné.
Príbeh ma chytil a už nepustil ani na chvíľu.
Krátke vety, krátke kapitoly - napísané veľmi svižne a pútavo.
Dôkaz toho, že thriller môže byť fakt skvelý aj bez prehnaných násilných, krvavých a nechutných scén.
Postavy aj ich správanie boli pre mňa uveriteľné a každá jedna postava ma zaujímala.
Akurátny pomer akcie a nahliadnutia do psychiky postáv.
A ten záver - výborné, s nádychom temnoty a presne ten typ záveru, ktorý vo vás dlho doznieva.
Je to oddychový thriller ako má byť - pútavý, plný napätia, vzbudzuje zvedavosť, ktorá čitateľa poháňa neustále ďalej v čítaní... ale zároveň je čitateľ "v bezpečí": žiadne citové vydieranie, žiadne šokujúce scény na hranici hnusu a podobne.
Od autorky som už čítala knihu Nevítaný hosť, ktorá sa mi páčila oveľa menej - takže som rada, že som dala autorke ďalšiu šancu a rada si od nej prečítam aj niečo ďalšie :)

21.01.2022 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Naozaj výnimočný príbeh.
Zabúdala som pri ňom aj dýchať...
A tie pocity, čo som pri čítaní mala, tak autentické, tak reálne, akoby som bola v tom labyrinte s Piranesim tiež... som očarená.
Tá kniha je divná/iná/neobvyklá tým najlepším spôsobom a trúfam si tvrdiť, že každý, kto sa do nej začíta, dá jej šancu a otvorí tomuto príbehu svoje srdce aj myseľ, zažije niečo naozaj výnimočné.
Niečo sa vo mne pohlo, niečo sa zmenilo, niečo zapadlo na svoje miesto - ten príbeh ma v niečom zmenil a tú zmenu vnímam ako niečo veľmi krehké, nepolapiteľné a vzácne.
K Piranesimu som si vytvorila mimoriadne silný, komplikovaný vzťah plný náklonnosti a lásky, ktorá je podobná tej materinskej. :)
A k tomu ako čerešnička na torte prekrásne grafické spracovanie knihy.
Dokonalosť.

08.03.2022 5 z 5

Veľká panda a malý drak Veľká panda a malý drak James Norbury

Tak toto je nádhera, dokonalosť :)
Prekrásne ilustrácie a text je ako balzam na dušu.
Je to milé, láskavé, zaujímavé a pretkané životnou múdrosťou.

Je to poklad podobného typu ako kniha Chlapec, krtko, líška a kôň :) Podobný poklad, ale knižky sú rozdielne a obidve stoja za to, mať ich vo svojej knižnici a pravidelne sa k nim vracať.

Chci tvůj život Chci tvůj život Amber Garza

Tak toto bola naozaj jazda.
Čítala som ju v aute počas dlhej cesty, ktorá ani neviem ako mi ubehla - príbeh ma úplne pohltil. :)
Jednu hviezdičku uberám za to, že niečoho tam bolo až príliš a podľa mňa to bol zbytočný útok na city čitateľa. Je to však len drobný detail príbehu, ktorý ako celok rozhodne stojí za prečítanie.
Len si na knižku vyčleňte rovno pár súvislých hodín, lebo sa vám bude od nej zrejme ťažko odchádzať :)

07.03.2022 4 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Rereading po rokoch.
Zatúžila som po tomto krásnom ilustrovanom vydaní :)
Okrem toho som pôvodnú knihu požičala a už sa mi nevrátila a rozhodne som ju chcela mať vo svojej knižnici.
A aj na druhý krát som si čítanie veľmi užila, aj keď s menšími výhradami.
Štyri dohody sú skvelé. A odkedy som knihu čítala prvýkrát pred rokmi, tak na ne myslím neustále a naozaj mi pomohli veľa v živote pochopiť, aj spokojnejšie žiť a som za ne vďačná.
Samotné podrobnejšie vysvetlenie každej z dohôd autor napísal tiež výborne - zrozumiteľne a krásne.
Ale tie ostatné kapitoly, to už je na mňa príliš ezoterické a hlava mi to neberie, občas mi to príde až úsmevné a prečítala som to len s tým, že o.k., čítam rozprávku :)
No je to poklad v mojej knižnici, odporúčam toto vydanie aj kvôli nádhernej grafickej stránke, príjemná hrejivá farebnosť, pekné kompozície, radosť pozerať :)

07.02.2022

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Rozporuplné pocity...
V prvom rade som tentokrát siahla po knihe, akým sa spravidla vyhýbam - brutality, psychopati, sociopati - toto fakt nepotrebujem čítať, k vydeseniu mi stačí fakt, že tieto "veci" naozaj existujú :(
Ale bola som neskutočne zvedavá na knihu, ktorá je tak často vidieť na sieťach a čítali ju snáď všetci booktuberi, ktorých rada sledujem.
A toto fakt nebolo pre mňa. Príbeh by sa zaobišiel aj bez toľkej brutality a nechutností - no možno by potom nebol pre mnohých čitateľov tak atraktívny?!
Napísané je to veľmi dobre, číta sa to samo... ale s pribúdajúcimi stránkami a brutalitou môj záujem o príbeh klesal.
Posledných 100 strán som prečítala už len preto, že som knihu nechcela nechať nedočítanú.
Zvraty, ktoré v príbehu boli, som viac menej očakávala - neprekvapilo ma v podstate vôbec nič.
Nereálne situácie jedna za druhou, dialógy tiež často neuveriteľné.
Je fakt, že celkovo nemám rada takéto akčné záležitosti a tušila som, že toto nebude moja šálka kávy, ale bola som zvedavá, tak mi treba :D

16.01.2022 2 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Táto knižka je úplne dokonalá :) Ja som si ju veľmi užila :)
Príbeh je originálny, napísaný krásnym jazykom. Je vtipný, ale má hĺbku a múdrosť.
Ilustrácie nádherné a veľmi živé a pôsobivé. A všetky tie rôzne mini postavičky, ktoré sú ukryté v ilustráciách! Dokonalosť :)
Fiškusa a Pettsona som si nesmierne obľúbila, bolo to moje prvé stretnutie s nimi a snáď si časom kúpim aj ďalšie ich príbehy :)
Príbeh má krásnu zimnú a vianočnú atmosféru.
Budem sa k nemu rada vracať, som veľmi rada, že kniha bola minulý rok zase vydaná, lebo dlho som ju nevedela zohnať - predošlé vydanie je dávno vypredané.
Poklad v mojej knižnici :)

08.01.2022 5 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Tak toto bolo naozaj výborné! Od knihy som sa nevedela odpútať a prečítala ju v priebehu jedného dňa :)
Bolo to svižné, výborne napísané, všetky tri časové línie boli naozaj strhujúce, veľmi zaujímavé.
Originálny príbeh a temný skvelým spôsobom.
Kniha pri ktorej ma miestami fakt mrazilo a zabúdala som aj dýchať, pritom ma ale nevydesila tak, že by ma obrala o pokojný spánok - výborné :)
Veľmi dúfam, že budú preložené aj ďalšie knihy od tejto autorky :)
Odporúčam a kľudne aj pre tých, ktorí horory nečítajú - nemusíte sa báť do tejto knihy ísť, len ju nečítajte v noci :D
Ja som strachopud a zvládla som to prečítať (za denného svetla) :D Pred spaním som si ale potom ešte prečítala poriadny kus rozprávkovej knihy pre deti :D
@knizny.domcek

18.11.2021 5 z 5

Nové začátky Nové začátky Lilly Lucas

Za mňa príjemná priemerná love-hate romanca.
Kĺže po povrchu, bez hlbších myšlienok a správanie hlavných hrdinov chvíľami nie je moc uveriteľné.
Nie vždy som vedela správanie postáv pochopiť a prijať, ale nevadí :)
Oddychové čítanie s pekným prostredím a takou tou dávkou útulnosti, ktorú mám v knihách veľmi rada :)
Po knihe som siahla, aby som si oddýchla od thrillerov, krimi a hororov a svoj účel splnila vlastne výborne :)
Takže ja som spokojná, vlastne v istom zmysle to bolo lepšie čítanie, ako som dúfala.
Ale príbeh vo mne nezanechal taký dojem, aby som bola zvedavá na ďalšie časti z tejto série a knihu posúvam ďalej, raz prečítať mi úplne stačilo.
P.S. Je mi jasné, že keby som bola vo veku hlavných hrdinov, zrejme by sa mi kniha páčila ešte o dosť viac. Ale to už dávno nie som :D

27.10.2021 5 z 5

Znovu a lépe Znovu a lépe Catherine Bybee

Toto bolo neskutočne milé čítanie :)
Občas to trošku škrípalo, preto musím jednu hviezdičku ubrať, ale teším sa na pokračovanie a knihu si určite rada opäť prečítam.
Kniha je pretkaná krásnym priateľstvom, hrejivým a úprimným.
A rodiacou sa láskou, romantická linka je tu priam dokonalá - aj s dávkou humoru presne podľa môjho gusta. Tie ich dialógy, to bola lahôdka. :)
Máme tu aj takú akurátnu dávku napätia, aj keď práve v tej krimi zápletke to trochu škrípalo a nebolo to celkom uveriteľné.
Malé mestečko plné milých, priateľských a zaujímavých postáv - rada sa tam v ďalších častiach vrátim.
Je to oddychovka, ale zároveň som ju priam hltala, nenudila som ani chvíľu a prečítala som ju za jeden a pol dňa - nedalo sa inak :)

13.03.2022 4 z 5

Otolína a žlutá kočka Otolína a žlutá kočka Chris Riddell

Luxusná knižka, prekrásna grafickým spracovaním aj príbehom, ktorý je veľmi pútavo podaný aj vďaka celej kope úžasných ilustrácií.
Prekrásna obálka, ten zlatý ornament na nej, ach :)
Otolína je super dievčatko, svojská a vynaliezavá, láskavá :)
A jej spoločník pan Moura z Nórska - to je skvelá postava! :D
Poklad v mojej knižnici a môžem len odporúčať malým aj veľkým čitateľom :)