Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Tři Tři Valérie Perrin

Jsem ráda, že jsem díky svým oblíbeným objevila tuto autorku. Její styl psaní se mi líbí a příběh o nerozlučných přátelích taky. Příběh je to chvílemi smutný a Virginie mi v tom dělala pěkně dlouho zmatek, ale i přes velký počet stran jsem spokojená a potěšilo mě, když jsem dnes zjistila, že brzy u nás vyjde od Valerie Perrin další kniha.

18.08.2023 5 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět nezklamala, kniha s několika zdánlivě nesouvisejícími záhadami byla napínavá a tajemná. Když se však policie dostala k pachateli, najednou do sebe všechno krásně zapadlo, a jako vždy byly všechny hrůzy způsobené lidskou rukou a žádné nadpřirozené síly v tom prsty neměly.

08.08.2023 5 z 5

Z kopce do kopce Z kopce do kopce Kateřina Dubská

S autorkou máme společnou vášeň, zbožňujeme výhledy. Taky Bílé Karpaty mám ráda, takže jsem během čtení autorce často záviděla. Je to takové příjemné pohodové čtení o spoustě práce a nepohodlí, když se odstěhujete na kopec nad vesnici na "konec světa". Ale pak se člověk podívá z okna na ty kopce, kopečky, louky a lesy...

06.04.2023 4 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Příběh o knihách odehrávající se v devatenáctém století, to byla kombinace, která mě hodně lákala. Dva majitelé nakladatelství se vsadí o to, kdo vydá úspěšnější knihu, takže nejde jen o to najít perfektní neotřelý příběh, ale i knihu náležitě zpropagovat. Metody se vlastně moc neliší od dneška, jen možnosti byly tenkrát omezenější. Během první poloviny jsem si, ale říkala, že jsem čekala něco trochu jiného. Pak už šlo ale do tuhého, příběh se stal napínavým a závěr podle mě autorka vyřešila skvěle. Dávám čtyři hvězdičky.

23.03.2024 4 z 5

Hotel Atlantic Hotel Atlantic Barbora Šťastná

Další zajímavá kniha o událostech z druhé světové války, o kterých jsem neměla tušení. Myslím, že autorka skvěle vymyslela hlavní postavy s různými zájmy a sny a na nich pěkně vystavěla barvitý příběh. Je neuvěřitelné, co všechno dokážou lidé přežít.

23.03.2024 5 z 5

Bouře Bouře Kristina Ohlsson

Jsem nadšená, že si můžu přečíst dobrou detektivku z mého oblíbeného severu a nemusím na každé straně trnout, co hrozného se stane. Policisté vyšetřují případ ze svého karavanu, postupně objevují stopy vedoucí k jeho vyřešení a já se od knihy nemohla odtrhnout. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrává a sympatické mi byly i hlavní postavy, takže jasných pět hvězdiček.

14.02.2024 5 z 5

Zapomenuté příběhy 2 Zapomenuté příběhy 2 Marian Kechlibar

I druhý díl Zapomenutých příběhů se mi líbil. Nejen že mě obohatil o další znalosti a zajímavosti z historie naší planety, ale je napsán stylem, který mi sedí, a já nemám pocit, že bych četla naučnou literaturu.

"Dnes kurděje v naší části světa jen tak neuvidíte; chtělo by to hodně zvláštní stravování, abyste si je na evropské pevnině roku 2019 úspěšně vypěstovali. Najdou se i takoví jedinci, ale musejí se opravdu snažit."

" "Pustit si plyn" se stalo jednou z rozšířených forem sebevraždy, která nevyžadovala žádné zvláštní vybavení a byla v duchu šířící se demokracie dostupná širokým lidovým vrstvám."

11.06.2023 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Tuto knihu jsem si půjčila na doporučení kamarádky. Musím říct, že samotnou by mě nenapadlo ji číst, o to víc jsem byla překvapená, jak mě příběh o "dokonalé" civilizaci, kde je absence válek, výkyvů počasí a dalších negativních jevů, vykoupena ztrátou svobody, zaujal. Kniha mě dostala a nejvíc závěr, autorka v doslovu sama zmiňuje, že si každý může vybrat z několika možností, které se nabízejí, v tomto případě mě mrzí, že jsem to neviděla jako děti, a zvolila jsem zrovna tu pesimistickou variantu. Ještě jen dodám, že je to kniha pro děti, ale doporučovala bych ji minimálně od dvanácti let.

16.04.2023 5 z 5

Pravěk Pravěk Jean-Charles Gaudin

Na závěr komiksového večera jsem přečetla 1. díl této série. Přestože pravěk nebyl moje oblíbené období, i tento díl se mi líbil a můžu jen doporučit. Myslím, že jako doplněk pro děti k učivu dějepisu je kniha skvělá. S těmi krásnými obrázky se to všechno bude určitě pamatovat líp.

24.02.2023 5 z 5

Poprava Poprava Yrsa Sigurðardóttir

Po přečtení třetího dílu jsem si říkala, že je tato série na mě moc brutální, ale uběhly dva roky, a nakonec jsem neodolala a půjčila jsem si v knihovně díl čtvrtý. Rozhodnutí vůbec nelituji, příběh sice začal drsně, ale pak už je to jedno velké napínavé vyšetřování, které ukazuje, že není všechno tak, jak to vypadá. No a na závěr si pro nás Yrsa připravila zase jedno překvapení. Tento díl se mi z celé série zatím líbil nejvíc.

13.01.2023 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Začátek mi úplně nesedl, ale od druhé kapitoly to byla opravdu zajímavá kniha o tom, jak vše se vším souvisí. A to nejen fyzické problémy s psychickými, ale třeba i klouby s vnitřními orgány, nebo sporty provozované v dětství s naším postavením. Prostě, že na vše je třeba dívat se komplexně, a že některé věci lze ovlivnit a že něco musíme přijmout. Jak je důležitý nadhled a taky míra s jakou sporty děláme. Sice je to náročné čtení, ale knihu doporučuji, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací.

16.09.2022 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Tato kniha pro mě byla oříšek. Koupila jsem si ji kdysi, když jsem jela na vlně severských detektivek, ale pak jsem se lekla tématu. Teď jsem se do ní pustila a musím říct, že kolem stran 60 až 160 jsem to chtěla vzdát, vyprávění vraha a jeho manželky mě děsilo a část z policie mi přišla spíš jako z blázince, nikdo se nechoval normálně. Pak se to ale pěkně rozjelo a i přes ten hrůzostrašný příběh jsem se začetla a byla zvědavá, jak to dopadne. Takže nakonec dávám 4 hvězdičky.

11.07.2021 4 z 5

Čtvero ročních období v Římě Čtvero ročních období v Římě Anthony Doerr

Podle hodnocení jsem se trochu bála, jak se mi kniha bude číst, ale mé obavy byly zbytečné. Líbily se mi postřehy autora o Římě, svých malých synech i životě a světě. Byla to nádherná kniha, díky které jsem měla pocit, že ten rok jsem v Římě strávila taky.

09.09.2023 5 z 5

Prstýnek z kopřivy Prstýnek z kopřivy Pavel Čech

Po několika setkáních se současnou českou poezií jsem došla k závěru, že to není nic pro mě, chyběla jí melodičnost, ale co bylo horší, vůbec jsem jí nerozuměla.
Pak jsem však narazila na tuto knihu a Pavel Čech opět nezklamal. Nádherné ilustrace a krásné básničky, které můžu číst pořád dokola. Jsem nadšená. Rozhodně doporučuji.

27.07.2023 5 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Stejně jako Noc zázraků je i tato kniha takové milé pohlazení na duši. Arthur a Lucille jsou prostě úžasní. Těší mě, že skvělé příběhy nemusí být jen o hrůzách a násilí, ale i o tom, že lidé dokáží být k sobě hodní, a když je třeba, navzájem si pomohou.

11.07.2023 5 z 5

Garou aneb Ovce znovu vyšetřují Garou aneb Ovce znovu vyšetřují Leonie Swann

Druhý díl se mi líbil víc než první, i když je temnější. Ovce se dostávají z Irska do Francie a nebezpečí číhá na každém kroku, teď jen musí vypátrat, jak to všechno je. Nejvíc mě na knize baví postřehy a reakce ovcí.

25.05.2023 5 z 5

Vražda mořské víly Vražda mořské víly A. J. Kazinski

Kniha vyšla po mém návratu z Dánska, kde jsem samozřejmě viděla proslulou Malou mořskou vílu i sochu Andersena v jeho rodném Odense, takže jsem si příběh, ve kterém je Hans Christian Andersen podezřelý z vraždy, chtěla přečíst. Bohužel jsem čekala něco jiného, kniha byla na mě místy moc brutální a začátkem jsem se doslova prokousávala. Je mi jasné, že doba to byla drsná, to bych brala, ale všechny popisy kolem vražd a únosu mi tentokrát nějak nesedly.

25.04.2023 3 z 5

Glennkill – ovce vyšetřují Glennkill – ovce vyšetřují Leonie Swann

Pohodová knížka o ovcích, které vyšetřují smrt svého pastýře. I když slovo vyšetřování bych brala s rezervou, jsou to přece jen ovce a jejich hlavní prací je pást se. Líbil se mi pohled ovcí na jejich život i na ten lidský, jejich dedukce a závěry. Jednu hvězdičku strhávám, protože chvílemi mi kniha přišla zdlouhavá.

"Každá cesta jsou ve skutečnosti dvě cesty, tam a zpátky. Cesta zpátky je vždycky důležitější."

10.04.2023 4 z 5

Hříchy pro čtenáře detektivek Hříchy pro čtenáře detektivek Dušan Klein (p)

Knihu jsem si vybrala do výzvy, ale když jsem viděla hodnocení, trošku jsem se bála, jak se bude číst. Nakonec to nebylo tak špatné. Způsob vyšetřování byl asi hodně vzdálen realitě, ale příjemná délka příběhů i to, že se dá odhalit vrah, mě bavilo.

06.04.2023 4 z 5

Kodaňská Píseň písní Kodaňská Píseň písní Annette Bjergfeldt

Tato kniha je vlastně příběhem jedné kodaňské rodiny očima Esther, malířky, která vidí lidi v barvách. Esther vylíčí život svých prarodičů, rodičů, a pak se dostane k sobě a svým sestrám. Kniha poklidně plyne a smutné okamžiky se střídají s těmi pěknými. Příběh této rodiny se mi moc líbil a ještě dlouho budu vzpomínat na Olžiny a Estheřiny ulítlé akce i krize, na klidnou sílu jejich tatínka, sny maminky, svéráznou Varinku a jejich přátele.

"Život musíš porazit, aby nepřemohl on tebe."
"S každou minutou zlosti promarníš šedesát vteřin radosti."
"Život je dar, ale rozbalit si ho musí člověk sám."
"Je to jako kdybych měla hledat jehlu v kupce sena....S tou kupkou sena to není tak těžké. Nejdřív člověk kupku spálí. A jehlu potom sebere magnetem."

19.02.2023 5 z 5