Brabikate Brabikate komentáře u knih

Pro mě byla tahle kniha úžasným čtením - jakožto introvert, který často pochybuje o sobě samém, se díky ní vidím v trochu jiném, o dost pozitivnějším, světle. Ticho se čte moc dobře, i když některé části jsou možná až příliš vyčerpávající. Knihu doporučuji všem váhavým introvertům, ale i extrovertům, kteří pracují s lidmi.

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Prokrastinace nám může pěkně zavařit, zvlášť když ji dokážeme dohnat až do neúnosné míry - kniha nabízí spoustu efektivních rad, jak s tímhle nešvarem bojovat. Navíc je krásná, plná grafů a názorných obrázků, takže se čte velmi snadno.

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Příjemná kniha, u které si uvědomíte, že jestli chcete být šťastní, musíte začít hledat v sobě, podobně jako autorka. Strašně mě překvapilo, jak moc mi je Barbora Šťastná vlastně podobná, jen se jí nad vším daří držet úžasný nadhled, kterého já zatím nejsem úplně schopná. Snad tedy jednou... :) Podrobnější zhodnocení knihy si můžete přečíst v mé recenzi: http://brabikate.blogspot.cz/2013/11/stastna-kniha-vas-utesi.html

01.12.2013 5 z 5

Nonstop knihkupectví pana Penumbry je čtivý a napínavý příběh, kterému ale zároveň nechybí určitá dávka humoru a dobrá zápletka. Je to román vystavěný na konceptu fantasy příběhů, který se ovšem odehrává v dnešním světě, v tomto okamžiku, na hraně digitálního a "papírového" věku.
Kniha se vám určitě bude líbit, pokud: 1) máte rádi fantasy příběhy; 2) fandíte moderním technologiím a alespoň do určité míry jim rozumíte; 3) zároveň ale obdivujete i "oldschoolové" věci a techniky; 4) a hlavně milujete knihy a stará knihkupectví.

11.10.2013 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Začátek knihy se mi zdál trochu náročnější a chvíli mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a opravdu se začetla. Jakmile jsem ale touhle fází prošla, čtení jsem si užívala. Je to román o ironii a krutosti života, o hloupých chybách, které mají neodčinitelné následky, o nechutných, ale i ryzích povahách, které jsou zkrátka jen vedeny špatným směrem. Plné hodnocení nedávám jen proto, že autorkou je J. K. Rowlingová, která si Harry Potterem nasadila laťku ještě o něco výš.

23.07.2013 4 z 5

Šíleně smutné povídky Šíleně smutné povídky Tereza Boučková

Tereza Boučková i na malém prostoru a s minimem slov dokázala napsat příběhy, které vás ve své obyčejnosti a všednosti dokážou zasáhnout daleko víc než mnohý rozsáhlejší román. Smutné, úsměvné, hořkosladké... Jako sám život.

Rhett Butler Rhett Butler Donald McCaig

Jih proti Severu je úžasný román. Ale román Rhett Butler doporučuji jen opravdovým skalním fanouškům, kterým stačí, že se jedná o postavy z původního románu. Příběh je dobrý, ale nikterak strhující. Navíc mám pocit, že po přečtení téhle knihy přesně nerozumím tomu, proč Rhett miloval zrovna Scarlett. Co se mu na ní tak líbilo? Proč bez ní nedokázal žít? Ten jejich milostný vztah je tu vylíčen dosti nevěrohodně a myslím, že je to z toho důvodu, že McCaig se do svého hlavního hrdiny nedovedl dostatečně vcítit.
Jsou tu rozepsány osudy postav, které jsou v původním románu jen náznakově zmíněny či úplně vymyšleny, což je zajímavé, ale o to méně je tu o samotném Rhettovi. Čekala jsem, že se dozvíme, co se mu honilo hlavou v těch a těch chvílích, že se dozvíme, kde pobýval, když na takovou dobu zmizel od Scarlett. To se ale nekoná.

Ale ještě jedna záporná věc: český překlad. V málokteré knize jsem narazila na tak velkých počet chyb - a to jen co se týče české gramatiky, správnost překladu jsem samozřejmě nezkoumala. V knize tedy objevíte věty typu: "Oblaka prachu se vznesly." Velmi časté jsou i chyby v přímé řeči.
Přesto je to ale další přiblížení osudů hlavních postav, což pro fanoušky vždycky představuje pár bodů k dobru.

30.11.-0001 2 z 5

Křižovatky Křižovatky Wm. Paul Young (p)

Román od Williama Paula Younga je napínavý, dojemný a místy dokonce i velmi vtipný - navíc jej nedostane z hlavy ještě dlouho poté, co jej odložíte. Přestože nejsem věřící, čtení Křižovatek mě opravdu nadchlo. Nicméně si nemyslím, že by to mohlo platit pro každého - k tomu je nejspíš nutná určitá dávka otevřenosti k odlišnému způsobu uvažování. Zapřísáhlý ateista (nebo pochopitelně vyznavač jiného náboženství), kterého jakákoli zmínka o církvi a křesťanství rozpálí do ruda, by příběh Křižovatek s velkou pravděpodobností neocenil.

06.09.2013 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Romantický příběh, který má hluboký myšlenkový přesah, ale zároveň je podán lehce a jednoduše, takže si jej přebere jak dětský čtenář, tak i člověk, který školním lavicím už dávno odrostl. Oslava života, vesmíru, věčnosti. Nádherný příběh.

23.07.2013 5 z 5

Muži to rádi oblé aneb Proč se přirozená krása stala tabu Muži to rádi oblé aneb Proč se přirozená krása stala tabu Pierre Dukan

Kniha sice není dokonalá, ale podává čtenáři vážně zajímavé zamyšlení nad tím, jak vlastně hrozně škodlivý je současný kult hubenosti, a to nejen pro psychiku všech těch miliónů naprosto zdravě stavěných žen. Nesouhlasím s autorem se vším, ale každé volání po přirozené kráse je hodno chvály, zvlášť když je jeho autorem tak povolaná osoba jako tento slavný francouzský dietolog. Navíc pro jakoukoli ženu, která nevypadá přesně jako modelky z přehlídkových mol, je čtení téhle knihy jako pohlazení po duši. ;-)

Poselství růží Poselství růží Leila Meacham

Příběh, ve kterém se prolíná jak romance, tak historické drama, které na pozadí vývoje Spojených států sleduje také vývoj tří rodin i malého jižanského města. Nenechte se odradit tou sladkou růžovou obálkou, příběh zrovna růžový není. Růže tu mají především symbolický význam. Očekávat můžete něco na způsob Jihu proti Severu, ale třeba i Ságy rodu Forsytů. Pro mě bylo tohle čtení příjemným překvapením.
Více v mé recenzi: http://brabikate.blogspot.cz/2013/11/poselstvi-ruzi-jizanska-saga-nebo.html

05.11.2013 4 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Za mě maximální spokojenost. Ačkoli fanda do horolezectví nejsem, knížka mě přímo pohltila. Je to příběh dvou milostných trojúhelníků, prostřednictvím kterých proplujete různými úseky minulého století - druhou světovou, poválečným obdobím, 60. a 70. léty (včetně zmínek o Beatles, Rolling Stones a hnutí hippies) a skončíte se začátkem nového tisíciletí. Hlavní je ale podle mě skvěle zvládnutá psychologie postav a Mawerovy hrátky s motivem pádu. Doporučuji.

25.10.2013 5 z 5

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

Knihu Začněte s proč doporučuji všem, co dychtí po úspěchu, ať už v jakékoli branži. Najdete v ní řadu rad a nápadů, jak být lepší a jak dodat vaší práci nějaký vyšší smysl. Zbytek už je ale jen na vás.

31.08.2013 4 z 5

Patří k nejlepším knihám, které jsem v poslední době četla. Ironie, nadsázka, humor... Chvíli mi trvalo, než jsem si na tenhle styl zvykla, ale v průběhu čtení jsem si ho doslova zamilovala. Román je navíc velmi dobře propracovaný i kompozičně a k vytknutí je toho nacházím opravdu jen pomálu.

23.07.2013 4 z 5

Každá sedmá vlna Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

Nedokáži se zbavit dojmu, že je to jen účelově nastavovaná kaše, která je sice moc dobře napsaná a čte se úplně sama, ale příběh samotný ve skutečnosti nic nového nepřináší. Jen ten jiný konec, který si čtenáři vyžádali. Dobrý proti severáku je nadprůměrně dobrá kniha, ale tohle její pokračování je spíše průměrné. Knihu doporučuji všem, kterým se líbil první díl. Jen od ní neočekávejte, že bude stejně dobrá (nebo dokonce lepší) než kniha první. Přesto se ale pobavíte a nebude to zabitý čas. ;-)

23.07.2013 3 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Přečtení téhle knihy vám přiblíží a osvětlí mnohé z naší vlastní historie, kterou bychom jakožto Češi měli znát, a protože je kniha psána zajímavě a příjemným jazykem, velmi snadno vás pohltí.

23.07.2013 5 z 5

Navždy tvůj Navždy tvůj Daniel Glattauer

Navždy tvůj je příjemné a oddechové čtení, kterým si večer nezkazíte, ale bohužel to není taková čtenářská lahůdka, jakou byste po předešlých dvou knihách nejspíš očekávali.

22.07.2013 3 z 5

Umění cestovat Umění cestovat Alain De Botton

Není to příručka o tom, kam cestovat a co při cestování dělat. Je to kniha o tom, že umění cestovat spočívá především ve vaší vlastní hlavě a že je důležité se svému okolí otevřít a vnímat jej v jeho jednotlivinách, ale i jako jeden celek. Ten, kdo to dokáže, potom se stejným zadostiučiněním cestuje jak na druhý kout světa, tak i po svém vlastním domě.

Hrad v Pyrenejích Hrad v Pyrenejích Jostein Gaarder

Od Gaardera mám raději Dívku s pomeranči, která se mi zdá literárně propracovanější, méně "kostrbatá" a také patří mezi mé vůbec nejoblíbenější knihy. Přesto si ale myslím, že Hrad v Pyrenejích je více než zajímavý nadprůměr, zvlášť pro někoho, kdo při čtení nevyhledává jen příběh a napětí (ale i to v tomhle románu najde), ale i nějaké to myšlenkové obohacení. Tím ale neříkám, že se jedná o nějakou učebnici filozofie, to zdaleka ne - o to ale také vůbec neusiluje, pořád je to v první řadě "jen" román.

Umění prokrastinace Umění prokrastinace John D. Perry

Jestli se chystáte přestat s prokrastinací a začít se zodpovědným životem, přečtěte si spíš českou knihu Konec prokrastinace od Petra Ludwiga, která téma pojímá o dost obšírněji a nabízí mnohem razantnější přístup. Pokud se ale na takové radikální změny necítíte (nebo jste je vyzkoušeli, jenže to nevyšlo), ale prokrastinace vás přesto trápí, mohla by vás kniha Umění prokrastinace od Johna Perryho nejspíš v mnohém inspirovat.

29.09.2013 4 z 5