bouncer bouncer komentáře u knih

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

I když jsem viděl dříve film, tak jsem byl knihou nadšen. Tohle je univerzální recept na všeobecně populární knihu, v dobrém slova smyslu.

08.04.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Když to projde Gaimanem, je to hned stokrát lepší. Mohl by přepsat třeba i tu knihu na B nebo na K.

15.03.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Jonas Jonasson se nemění... ale z nějakého důvodu i pátá kniha na stejný způsob mě bavila.

27.10.2021 4 z 5

Jonassonův styl mi sedí a tak jsem s radostí přečetl i pokračování Stoletého staříka. Podobně jako u předchozí knihy (Zabiják Anders) bylo tempo děje možná až zbytečně rychlé. Zatímco Stoletý stařík bylo zábavné povídání na pozadí historických událostí, Stojednaletý je už satira aktuální situace ve světě a místy mi skoro připadalo, že Alan a jeho kamarádi jsou jen pozadí pro to, aby se Jonasson vypsal z politické situace ve světě a zahrál si na prognostika věcí budoucích... a místy to i zamrazilo, protože vše víceméně sedí se skutečností. Ale stále je to zábavné.

22.08.2019 4 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Příběh vypadal velice lákavě a po pár přečtených knížkách od Daphne Du Marier, které se mi četly velmi dobře, jsem měl vysoké očekávání. Ty se bohužel nenaplnila, především proto, že do knihy jsem se až do samotného konce nedokázal začíst, děj mě nevtáhl a hrdinou jsem pohrdal. Příběhová linka v historii byla lepší, ale bohužel jí nebylo věnováno tolik prostoru a Richard Young v současnosti, to bylo spíše utrpení.

07.02.2018 3 z 5

Mám rád Jonassonův styl a od Zabijáka jsem po přečtení recenzí moc nečekal, takže ve výsledku mě to spíše pozitivně překvapilo. Ano, je to pořád na "jedno brdo", ovšem to nemusí být nutně na škodu - mnoho žánrů (detektivka, špionážní, fantasy) produkuje spisovatele, kteří napíšou 20 téměř stejných knih a tohle je Jonassonova teprve třetí. Zabiják je velmi dobře čitelný, snad ještě lépe než Analfabetka, ale možná je kniha uspěchaná a není tak propracovaná jako Stařík. Každopádně příjemné počtení do vlaku nebo na dovolenou.

31.07.2017 4 z 5

Silueta Silueta Justin Richards

Pěkné napsané, i když trochu mi vadilo, že jsem si díl ze seriálu pamatoval až moc dobře a kniha nic navíc nenabídla.

23.10.2019 4 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Geniální do každého detailu. Hlavně přečíst před seriálem, který by vám to mohl zkazit.

14.04.2018 5 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Spíše minimalistické sci-fi, které sleduje příhody celkem obyčejného pilota. A v tom je krása téhle povídkové knihy. Skvělý úvod do Lemovy tvorby.

28.10.2017 4 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Jelikož jsem fanoušek obou autorů, tohle byla povinnost si přečíst a výsledek dokonce předčil očekávání - geniální sci-fi! Možná trochu chápu rozčarování fanoušků Pratchetta, tohle není fantasy, natož humorné fantasy, a mám takový dojem, že většina knihy je práce Baxtera, přesně to odpovídá jeho stylu - možná mělo Pratchettovo jméno přilákat více čtenářů (to se, zdá se, povedlo) nebo dodal pár nápadů a za to se dostal na obálku. Těžko říct, každopádně dobré sci-fi, čitelné a silné ve vytvoření svého "světa".

Prstenec Prstenec Stephen Baxter

Tohle je geniální dílo - knihy Xeelee byly někdy náročnější na čtení, ale tohle to všechno krásně shrnulo. Baxter je vědec (matematik a strojař) a skvělý spisovatel. To je neodolatelná kombinace pro hard sci-fi.

25.02.2023 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Lepší i horší povídky, ale celkově velmi dobré čtení.

27.12.2020 4 z 5

Dalecká generace Dalecká generace Nicholas Briggs

Celkem krátké, i když zábavné. Zatím jsem tomuhle formátu doktorů (jeden příběh na celou knihu) moc na chuť nepřišel.

19.02.2019 3 z 5

Falešný plnovous vánočního dědečka Falešný plnovous vánočního dědečka Terry Pratchett

Je to hezká dětská kniha, možná zbytečně krátká, ale malého čtenáře jistě potěší. Hezké ilustrace. Náročný fanoušek Pratchetta si to ale moc neužije.

13.02.2019 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

Opět skvělá kniha od Neila Gaimana.

20.12.2018 4 z 5

Terry Pratchett: Fantastická duše Terry Pratchett: Fantastická duše Craig Cabell

Nakonec z toho mám poměrně rozpačité dojmy. Na jednu stranu je fajn, že se nejedná o rozsáhlý klasický životopis popisující každou situaci kdo s kým, kde a jak, ale tohle zase bylo dost povrchní a často velmi subjektivní z pohledu pana Cabella, někdy až s Pratchettem úplně nesouvisející. Třeba když první deset stran rozebíral rozdíl mezi sci-fi a fantasy, tak jsem měl chuť knihu zahodit. Popis rané tvorby a Pratchettova mládí je ale dobrý, zvlášť když se jedná o méně známé období pro běžného fanouška Zeměplochy. Oceňuji nevměšování se do soukromí Terryho Pratchetta, protože tak by to on chtěl. Ve výsledku ale ta kniha neobsahuje mnoho, seznam děl si najdu na internetu a zajímavé poznatky vydají na pár stránek.

10.08.2017 3 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Geniální vypravěč Dick a jeho příhody. Ideální čtení do vlaku a zajímavý pohled na vědu trochu jinak.

19.07.2017 4 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Ač se jedná o dílo, které Terry sám nestihl dokončit jak chtěl, tak to na výsledku není znát (možná až na trochu strohý úvod, který nebyl v zeměplošských knihách zvykem) a i nejen z nostalgie si to zaslouží plné hodnocení. Doufám, že setkání Terryho se Smrťem bylo poklidné. Je neuvěřitelné co se svou nemocí všechno ještě dokázal.

28.05.2017 5 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Magická pohádka. Viděl jsem dříve film, ale čtení knihy nelituji. Nabízí trochu jiný pohled a v mnoha ohledech je lepší než film, který to bere řadou zkratek, aby byl přístupnější (což je ale pochopitelné).

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Ve výsledku musím říct, že mě to vzalo víc než všechny knihy ze série Píseň ledu a ohně - ten komornější přístup s jedním hrdinou je silnější a lépe čtivý než přeskakování mezi deseti různými liniemi děje s velkým množstvím postav. Mimochodem pro informaci - jedná se o sbírku 3 povídek napsaných v různém období autorovy tvorby, přesto k sobě perfektně sedí.