boticelli boticelli komentáře u knih

Tajný deník Laury Palmerové Tajný deník Laury Palmerové Jennifer Lynch

Ohni se mnou pojď aneb posledních sedm dní Laury Palmerové (film) odhalil co se dělo těsně před začátkem seriálu Twin Peaks. Tento deník sahá ještě víc do historie před Lauřinou smrtí, osvětluje brutální *lovestory* mezí ní a BOBEM, tragickou přeměnu nevinnosti v zhýralost a bolest.

27.12.2023 5 z 5

Astronomův sen Astronomův sen Thierry Bourcy

V polovině odkládám a vracet se ke knize nikdy nebudu. Mám rád pitoreskní příběhy ale tady ta atmosféra na mě působila jako reportáž bulvárních reportérů z šestnáctého století.

26.12.2023

Šťastné a nejhrůzostrašnější: Třetí antologie štědrovečerních hororů Šťastné a nejhrůzostrašnější: Třetí antologie štědrovečerních hororů * antologie

Třetím rokem trávím Vánoce ve společnosti duchařských povídek a budu velice rád, když to trilogií neskončí. Vůbec mi nevadí, že to nejsou supermoderní/rafinované/dechberoucí perly, naopak, tu více než stoletou patinu si svátečně vychutnávám. Sbírce, která je přecejen slabší než minulé, vévodí (dle mého) mistr Lovecraft, v závěsu za ním (kupodivu) obě dámy spisovatelky a potom ostaní mužští interpreti.

26.12.2023 5 z 5

Hloupý žert a jiné příběhy Hloupý žert a jiné příběhy Edward Gorey

Parádní nekorektní laskominy s ilustracemi od mého oblíbeného umělce.

20.12.2023 5 z 5

Co všechno zavál sníh Co všechno zavál sníh Jaroslav Seifert

Okouzlen nádhernýmy texty ve Všech krásách světa jsem si obstaral i tuto knihu s fotografickým doprovodem. Asi v ní budu listovat vždy takhle v prosinci, ta atmosféra, slovní i obrazová, tam je.

19.12.2023 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Pan spisovatel mě svou brilantní fantazií zblbnul tak, že jsem párkrát nevěděl co je ještě fakt a co už je produkt jeho nekonečné obrazotvornosti. A mám obzvlášť rád knihy, kde si musím různé poznatky dohledávat jinde - tady vzbudil můj zájem Goethe, malíř Preisler nebo třeba pravdivá informace, že:
Plži jsou hermafrodité, mohou měnit pohlaví podle libosti, takže v přírodě nikdy nebojují o území. To dělají jen samci.

19.12.2023 5 z 5

Chlípnice Chlípnice Michał Witkowski

Teplý mikrokosmos. Docela ojedinělá sonda do sfér, které klasický smrtelník ani netuší. Vtipné, ulítlé a přesto jako celek smutné.

13.12.2023 4 z 5

Michaela Michaela Miloš Urban

Oblíbený autor, povedená obálka a slabé hodnocení. Hm, a je to přesně tak, autora budu číst dál, knihu si ponechám kvůli ďábelské Páně Marii a hodnocení nic moc, poněvadž mě to prostě zhruba od poloviny nebavilo číst. (A to mám rád makabrózní příběhy.)

12.12.2023 3 z 5

Povídky Povídky Jan Zábrana

Cením si jazyka knihy i docela reálně popsanou Prahu a její obyvatele nesympatických padesátých let. Dvě povídky (Psovid Gerža, peklo peněz) si snad někdy přečtu znova, zbytek mi ničím moc neučaroval - často mi chyběla pointa a opakující se téma fabrik a zoufalých mladíků mě prostě v této míře moc nezabavilo. 3,5*

12.12.2023 4 z 5

Čáp nejni kondor Čáp nejni kondor Radůza (p)

Těžko špatně hodnotit takovou roztomilou knížku ale kdyby to nebylo od mé oblíbené Radůzy určitě bych ji minul.

12.12.2023 4 z 5

Janošík Janošík Jiří Mahen

Další hra, která by mě oslovila asi více přímo v divadle. Začátek i konec zajímavý, prostředek se táhnul i díky velkému zástupu různých Janošíkových souputníků. Z dřívějška jsem si pamatoval hlavně ten hrůzunahánějící způsob popravy.

28.11.2023 4 z 5

Cizí dítě Cizí dítě Alan Hollinghurst

Další nádherná kniha se kterou se mi těžko loučilo. A to jsem ji tolik let odkládal. Pět kapitol, každá z jiné doby a z pohledu jiné postavy. To tápání v kterém roce se ocitneme a kdo bude vypravěč v dalším pokračování mi přišlo napínavé a hlavně zábavné, mistrně napsané. Počáteční příběh se s každou stránkou halí do tajemna a do nekompromisního zapomnění, tak jako příběh každého z nás - a to je to ohromující na tomto velice působivém románu.

22.11.2023 5 z 5

Luční harfa / Strom noci Luční harfa / Strom noci Truman Capote

Univerzum Trumana C. mě baví pokaždé a znovu a znovu. Třeba taková Miriam z této sbírky, uf!

20.11.2023 5 z 5

Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic Žižkov - Svéráz pavlačí a strmých ulic Tomáš Dvořák

Výpravná obrazová publikace s tak akorát textem. Pořídím si do knihovny i některé další čtvrtě.

22.10.2023 5 z 5

Láska ve dnech vášní Láska ve dnech vášní Lawrence Ferlinghetti (p)

Paříž, revoluce a vzplanutí dvou duší co zdánlivě stojí na opačných stranách barikád.
Zkusím i autorovy básně.

22.10.2023 4 z 5

Zimní zahrada Zimní zahrada Monika Zgustová

Po letech jsem se ke knížce vrátil, měl jsem náladu na něco pražského - a volba byla skvělá, román na mě zapůsobil ještě více než tenkrát. Krásný jazyk, krásné myšlenky, hudba, knihy, melancholie, nepochopení, valící se dějiny minulého století, nenaplněná láska a hlavně kouzelná zimní zahrada zavěšená nad Prahou, tam se vydám určitě znovu.

11.10.2023 5 z 5

Samet blues: Drsná devadesátá v povídkách Romů Samet blues: Drsná devadesátá v povídkách Romů * antologie

Líbilo ještě o fous víc než Všude samá krása. Povídky jedna lepší než druhá od různých autorů. Netušil jsem ovšem, že devadesátky byly až tak moc o rasizmu. Kde se to v těch lidech vzalo? Smutné, nicméně důsledky si užíváme dodnes.

08.10.2023 5 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Když se chtíč promění v noční můru aneb smrtící svědomí.
Román z roku 1867, kupodivu napsán čtivě a dynamicky, v knihovně by snesl místo vedle Erbena či E.A. Poe.

05.10.2023 5 z 5

Pražské příběhy 3 - Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa Pražské příběhy 3 - Z Malostranských zákoutí až do Jiného Světa Dan Hrubý

Ze stránek přímo čiší nostalgie, ulice bez aut, bez turistů…

05.10.2023 5 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Portrét české skladatelky jako divadelní hru v podání Kateřiny Tučkové jsem si nemohl nechat ujít. Rozverné i dojemné, bavil jsem se.

18.09.2023 5 z 5